Cilt Bakımı

Ciltte Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer?

Reklamlar

Ciltte kahverengi lekeler, yama veya renk değişikliği şeklinde bir koyu leke belirir. Ciltte kahverengi lekeler pek çok farklı şekilde ortaya çıkabilir. Genellikle bir sağlık sorunu olmasa da ciltte kahverengi lekeler, görünüşünüzün farkına varmanızı sağlayabilir. Bu tür lekelerin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olmak için deneyebileceğiniz çeşitli önleyici tedbirler ve ev ilaçları vardır. Lekeleri yönetmeye yardımcı olmak için evde birkaç şey yapabilirsiniz. Yüzünüzdeki topikal ilaçlardan herhangi birini denemeden önce, cilt tahrişi veya diğer yan etki riskini ortadan kaldırmak için kolunuzun alt tarafına küçük bir miktar uygulayarak bir yama testi yapın.

Buhar banyosu deneyin
Buhar banyosu deneyin

Buhar banyosu deneyin

Buhar banyosu, ciltteki sıkışmış içeriklerin dışarı atılmasını kolaylaştırmak için tıkanmış gözenekleri açmak için yaygın olarak kullanılan hafif bir ısı tedavisidir. Bu asırlık teknik evde kolayca uygulanabilir ve tıkanmış cilt gözeneklerinizi derinlemesine temizlemeye yardımcı olabilir. Buharlamadan sonra tıkanmış gözeneklerin içeriğini çıkarmak için kullanılabilecek belirli gözenek temizleme araçları da mevcuttur.

Buharın sıcaklığı, gözeneklerin içindeki kirleri, bakterileri, ölü deri hücrelerini ve sebumu cilt yüzeyine çıkarmaya yardımcı olarak leke oluşumunu engeller.

Reklamlar
Cildinize peeling yapın
Cildinize peeling yapın

Cildinize peeling yapın

Gözeneklerinizde ölü deri hücrelerinin birikmesi akne gelişimine önemli bir katkıda bulunan faktördür, bu nedenle cildinizi zaman zaman pul pul dökmek çok önemlidir. Mekanik peeling genellikle ölü deri hücrelerini nazikçe temizleyen granüller veya bezler içeren sıvı peelinglerin kullanılmasını gerektirir.

Kimyasal peelingler, taze, yeni lekesiz cilt katmanlarını ortaya çıkarmak için ölü, hasarlı cildin en üst tabakasının dökülmesini hızlandıran salisilik asit ve glikolik asit içerir. Dermatoloğunuzdan cilt tipiniz ve durumunuz için en güvenli ve en uygun peeling maddesini önermesini isteyin.

Ölü epitel hücreleri gözeneklerinize yerleşip onları tıkayarak siyah noktalara, beyaz noktalara ve diğer daha ciddi akne biçimlerine yol açar. Düzenli peeling, yüzdeki kan akışını arttırırken cilt gözeneklerinizin gıcırtılı temiz kalmasına yardımcı olur.

Limon kullanın
Limon kullanın

Limon kullanın

C vitamini, hiperpigmentasyon, erken cilt yaşlanması ve diğer leke türlerinin tedavisi de dahil olmak üzere çeşitli cilt faydaları sunan güçlü bir antioksidandır. Bununla birlikte, bu dermatolojik iddiayı kesin olarak belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Reklamlar

Limon zengin bir C vitamini rezervidir ve tekrarlanan uygulama ile lekelerin görünümünün azalmasına yardımcı olabilir. Aslında limon suyu, solma lekeleri ve kusurları için birçok anekdot topikal ev tedavisinin bir parçası olmuştur.

C vitamini içeren kremlerin uygulanması ciltte bir takım oksidatif değişikliklere neden olur. Göz çevresindeki cildin normal cildinizden daha ince olduğu göz önüne alındığında, bu tür hassas bölgelere C vitamini veya herhangi bir krem uygularken ekstra önlem alınması önerilir.

Kahverengi Cilt Lekelerini Giderme Yöntemleri
Kahverengi Cilt Lekelerini Giderme Yöntemleri

Kahverengi Cilt Lekelerini Giderme Yöntemleri

Ciltte kahverengi lekeleri gidermek için bu ev yapımı yöntemleri deneyebilirsiniz.

Salatalığı deneyin

Salatalık, cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan antioksidanlar ve C vitamini ile yüklüdür. Bir parça pamuğu taze salatalık suyuna batırın ve cildinize uygulayın. Yirmi dakika bekletin ve ardından bölgeyi soğuk suyla yıkayın.

Soğuk ve sıcak kompres uygulayın

Sivilceniz için yüzünüzü yıkamanın ve leke tedavisinin ötesinde gerçekten bir şeyler yapmanız gerekiyorsa, soğuk kompres yardımcı olabilir. Bu nazik soğuk terapi, iltihaplı akne ile ilişkili ağrı, kızarıklık ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur. Bir buz küpünü yumuşak bir dokuya veya beze sarın ve günde birkaç kez yirmi ila otuz saniye boyunca sivilcelerinizin üzerine yerleştirin. Yoğun soğuk dokuya daha fazla zarar verebileceğinden ve hatta donmalara neden olabileceğinden, buz küpünü asla doğrudan cilde uygulamayın.

Sivilcedeki irini çıkarmak için sıcak bir kompres de kullanabilirsiniz, böylece çabuk iyileşir. Derindeki sivilceye hafif ısı uyguladığınızda, irin yukarı doğru hareket eder ve bir kafa oluşturur.

Temiz bir bezi orta derecede ılık suya batırın ve ardından fazla sıvıyı sıkın. Nemli bezi yüzünüze uygulamadan önce cildiniz için çok sıcak olmamasına dikkat edin.

Domates kullanın
Domates kullanın

Domates kullanın

Domates, büyük gözenekleri küçültmeye ve sivilceleri tedavi etmeye yardımcı olan büzücü özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, lekeleri tedavi etmek için domates kullanımı ile ilgili herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Yüzünüze domates püresi ile masaj yapın ve on beş dakika bekletin. Soğuk suyla durulayın.

Elma sirkesi uygulayın

Elma sirkesi, akne tedavisi için anekdot olarak kullanılmıştır, ancak etkinliğini ve güvenliğini doğrulamak için bilimsel bir kanıt yoktur. Elma sirkesinin alkali doğası, topikal olarak uygulandığında cildin tonlanmasına ve pH dengesinin iyileştirilmesine yardımcı olabilirken, antimikrobiyal özellikleri akneye neden olan bakterilerin büyümesini engellemeye yardımcı olabilir.

Ağızdan alındığında, elma sirkesi bakteri üremesine daha az elverişli hale getirmek için vücudun içindeki asidik ortamı azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca akne kopmalarının şiddetini ve sıklığını azaltmak için enfeksiyonla savaşan probiyotikler sağlar.

Akneye meyilli cilde sahip kişiler elma sirkesini hafif bir antiseptik tonik olarak kullanabilir. Yarım bardak elma sirkesini bir cam kasede aynı miktarda suyla seyreltin. Sıvıyı steril bir şişeye dökün ve solüsyonun iyice karışması için çalkalayın. Temiz bir pamuğa birkaç damla dökün ve temiz yüzünüzü nazikçe silmek için kullanın.

Çinko kullanın

Çinko, testosteron gibi androjenik hormonlara etki ederek sebum üretimini düzenlemeye yardımcı olur.  Genel olarak sağlıklı, dengeli bir diyete çinko açısından zengin daha fazla yiyecek ekleyin. En iyi diyet çinko kaynaklarından bazıları kuru karpuz tohumları, istiridye, güçlendirilmiş tahıllar, fasulye, patates, rosto ve kuzu etidir. Gıdalar yoluyla gerekli çinko alımını karşılayamazsanız, doktorunuzdan sizi çinko takviyesi almasını isteyin. Çinko içeren kremler de uygulayabilirsiniz ancak doğru kullanım için dermatoloğunuza danışın.

Yüzdeki Kahverengi Lekelere Kesin Çözüm
Yüzdeki Kahverengi Lekelere Kesin Çözüm

Yüzdeki Kahverengi Lekelere Kesin Çözüm

Yüzünüzdeki koyu lekeleri azaltmak veya yok etmek için nereye gideceğinizi mi merak ediyorsunuz? Çok fazla güneşe maruz kaldıysanız, büyük olasılıkla hiperpigmentasyon olarak bilinen koyu lekeler için bunu suçlayabilirsiniz. Ama mesele şu ki, yüzünüzde ve vücudunuzda sinir bozucu siyah noktalara neden olan sadece dış etkenler değil. Yaşlanma, sivilce, hamilelik, reçeteli ilaçlar ve hormonal dengesizlikler diğer suçlulardan bazılarıdır.

Bu koyu lekeler, cildiniz daha fazla melanin ürettiğinde ortaya çıkar ve bu da cildinize rengini verir. Sizin için iyi haber şu ki, sıkı güneş koruması, Retin-A gibi topikal ilaçlar, kimyasal peeling, manuel peeling, glikolik asit pedleri, mikrodermabrazyon, lazer tedavisi, harika bir kapatıcı ve daha fazlasını içeren hiperpigmentasyonu tedavi etmenin farklı yolları var. Mutfağınızda bulunan günlük malzemelerden yapabileceğiniz koyu renkli lekeleri çıkarmak için ev yapımı güzellik bakımlarını ve maskelerini açıklayacağız. Bu ev yapımı doğal ilaçları tüm yüzünüze uygulamadan önce her zaman hassasiyet için bir yama testi yapmanız gerekir. Sonuçları dört ila altı hafta içinde görmeyi bekleyebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Ciltte Kahverengi Lekeler Neden Olur?

Ayran
Ayran

Ayran

Ayranı koyu lekelere uygulayın ve on beş ila yirmi dakika bekletin. Ilık suyla durulayın ve en sevdiğiniz serum ve nemlendirici ile bitirin. Yağlı cildiniz varsa veya sivilceleriniz varsa biraz limon veya limon suyu ekleyin. Ardından cildinizi ılık suyla durulayın ve en sevdiğiniz serum ve nemlendirici ile bitirin.

Hint yağı

Sabah ve akşam koyu lekelere kulak çubuğu ile biraz hint yağı sürün.

Yaban turpu

Yaban turpunu rendenin ince tarafıyla rendeleyin ve cilde uygulayın. On beş dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın ve en sevdiğiniz serum ve nemlendirici ile bitirin. Haftada iki ila üç kez tekrarlayın.

Daha agresif bir çözüm istiyorsanız, on santim uzunluğunda bir parça rendelenmiş yaban turpu ve bir çay bardağı elma sirkesini bir cam kavanozda birleştirin. İyice karıştırın ve karışımı günde bir kez sallayarak iki hafta bekletin. İki hafta sonra, bir ay boyunca günde üç kez koyu lekelerinize uygulayın. Buzdolabına yerleştirin.

Hidrojen peroksit
Hidrojen peroksit

Hidrojen peroksit

Bir tatlı kaşığı hidrojen peroksit ve bir tatlı kaşığı sütü bir cam kaseye alın ve iyice karıştırın. Bu maske biraz sulu olacaktır. Bu yüzden, bu maskeye pamuklu pedi veya kulak çubuğunu kaseye batırın ve koyu lekelere uygulayın. On beş dakika bekletin. Ilık suyla durulayın ve en sevdiğiniz serum ve nemlendirici ile bitirin.

Garbanzo fasulyesi

Bir kutu garbanzo fasulyesi püresini ve pürenin üçte biri kadar suyu birleştirin. Koyu lekelere bu maskeyi sürün. Ilık suyla durulayın ve en sevdiğiniz serum ve nemlendirici ile bitirin. Günlük olarak tekrarlayın.

Papaya

Yeşil bir papayanın çekirdeklerini soyun ve çıkarın. Ardından, püre haline gelene kadar bir blender veya mutfak robotunda iyice çekin. Sabahları ve yatmadan önce otuz dakika yüzünüzde ve boynunuzda bekletin. Cildinizi ılık suyla durulayın ve en sevdiğiniz serum ve nemlendirici ile bitirin. Bu nazik ve doğal peeling, papaya enzimlerinin gücüyle kirleri temizler, ölü cilt hücrelerini yok eder ve gözenekleri açar. Daha sonra vitamin açısından zengin hindistan cevizi kremi, daha parlak ve daha genç görünen bir cilt için yeni ortaya çıkan cildi besler. Akneye meyilli ciltlerde kullanılabilir.

Maydanoz
Maydanoz

Maydanoz

Bir su bardağı kıyılmış maydanoz, bir çay kaşığı kabartma tozu ve bir yemek kaşığı yoğurdu bir cam kasede birleştirin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Maskeyi yüzünüze, boynunuza ve göğsünüze on beş dakika uygulayın ve durulayın. Cildinizi ılık suyla durulayın ve en sevdiğiniz serum ve nemlendirici ile bitirin. Haftada iki kez tekrarlayın.

Sandal ağacı

Bir tatlı kaşığı sandal ağacı tozu, bir tatlı kaşığı portakal kabuğu rendesi ve biraz portakal suyunu alın. Tüm malzemeleri bir kasede iyice karıştırın. Pürüzsüz bir maske elde edene kadar yavaş yavaş portakal suyu ekleyin. Bu maskeyi yüzünüze ve dekolte bölgenize uygulayın. On beş dakika bekletin. Yüzünüzü ılık suyla durulayın ve en sevdiğiniz serum ve nemlendirici ile bitirin. Haftada bir ila iki kez tekrarlayın.

Maya
Maya

Maya

Yağlı bir cildiniz varsa ve sivilcelerden rahatsızsanız, maya ve yoğurt maskesi size harika sonuçlar verebilir. Sivilcesiz ve parlak bir cilt için mükemmel bir çözümdür. Maya doğada arındırıcıdır ve yoğurdun antibakteriyel ve antifungal özellikleri ile birleştiğinde sivilcelerin azalmasına yardımcı olabilir.

Yarım yemek kaşığı yoğurdu yarım yemek kaşığı instant maya ile karıştırın. Bunu yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve yirmi dakika bekletin. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve her zamanki gibi nemlendirin.

Bu ev yapımı güzellik ilaçlarını kullanırken düzenli bir yaklaşım benimsemeniz çok önemlidir. Yüzünüze küçük bir miktar uygulayın ve kısa bir süre bekletin, ardından cildiniz başa çıkabilene kadar daha büyük miktarlara ve daha uzun sürelere kadar çalışın. Herhangi bir rahatsızlık, batma veya yanma hissederseniz, karışımı hemen ılık suyla yıkayın. Koyu lekeleri azaltmak için bu doğal ilaçları kullanırken, güneşe maruz kalmanızı sınırlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. İyi bir güneş kreminin kışın bile şart olduğunu unutmayın.

Suna Dumankaya Tarifi
Suna Dumankaya Tarifi

Ciltte Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer Suna Dumankaya Tarifi

Suna Dumankaya’nın çok etkili cilt bakımı tariflerinden birisi ciltte kahverengi lekeleri gidermeye yöneliktir. Suna Dumankaya’nın maskesi için bir cam kasede bir tatlı kaşığı yoğurt ve bir çay kaşığı kabartma tozunu iyice karıştırın. Bu maskeyi cildinize uygulayın ve on beş dakika bekletin. Ardından cildinize bu maskeden bir kat daha uygulayın. On beş dakika daha bekletin. Bu işlemi toplam dört kez tekrarlayın. Daha sonra cildinizden ovalayarak bu maskeyi çıkarın ve cildinizi bol suyla durulayın. Bu maskeyi haftada bir defa uygulayın.

İlginizi çekebilir: Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Kremler

Daha fazla içerik için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz: begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx