Cilt Bakımı

Ciltte Kahverengi Lekeler Neden Olur?

Reklamlar

Ciltte kahverengi lekeler, cilt bakımı konusunda hiç eskimeyen bir alandır. Hemen herkes ciltte kahverengi lekelerden muzdarip olduğu için çok merak edilen bir konudur. Bu yazımızda vücutta çıkan kahverengi lekeler neyin belirtisi, ciltte kahverengi lekeler nasıl yok edilir, ciltte kahverengi lekeler nasıl geçer, ciltte kahverengi lekeler nasıl geçer suna dumankaya tarifi nedir, kahverengi cilt lekelerini giderme yöntemleri nasıl geçer ve yüzdeki kahverengi lekelere kesin çözüm nasıldır gibi sorulara cevap vereceğiz.

Vücutta Çıkan Kahverengi Lekeler Neyin Belirtisi?
Vücutta Çıkan Kahverengi Lekeler Neyin Belirtisi?

Vücutta Çıkan Kahverengi Lekeler Neyin Belirtisi?

Ciltteki koyu lekeler, zamanla aşırı güneşe maruz kalmanın neden olduğu en yaygın lekedir. Bunun nedeni, güneş ışınlarının cilde rengini veren pigment olan melanin üretimini uyarmasıdır. Ancak hormonal değişiklikler, ilaçlar ve diğer faktörler, yüzde veya vücutta lekelere neden olan melanositler üzerinde etkili olur. Bu bölümde, sekiz ana cilt lekesi tipini nasıl belirleyip ortadan kaldıracağınızı öğrenin.

Ciltte Kahverengi Lekeler Neden Olur?

Yüzdeki koyu lekeler (melazma)

Melazma yüzde, elmacık kemiklerine ve alına yakın bölgelerde görülen, hormonal değişikliklerle yakından bağlantılı olduğu için hamilelikte veya menopozda çok sık görülen koyu renkli bir alandır. Bu durumda, bu değişiklikler yüzün belirli kısımlarında daha koyu alanlar bırakan melanositleri tahriş eder. Bunlar genellikle kişi güneşe çok maruz kaldığında ortaya çıkar veya kötüleşir.

Reklamlar

Maksimum koruma faktörlü günlük güneş koruyucu krem uygulamak çok önemlidir ve uzun süreli güneşe maruz kalmaktan ve çeşitli ısı kaynaklarından kaçının. Örneğin güneşte park edilmiş sıcak arabalara girmeden önce mutlaka havalandırın veya çok sıcak fırına maruz kalmaktan kaçının. Ek olarak, cildi aydınlatmak için bir krem ​​veya merhem kullanılabilir. Hidrokinon endike olabilir ancak dört haftadan fazla kullanılmamalıdır. Diğer seçenekler arasında örneğin Vitanol A, Klassis gibi asitli krem ​​veya adapalen bulunur.

Güneşe maruz kalmanın neden olduğu lekeler
Güneşe maruz kalmanın neden olduğu lekeler

Güneşe maruz kalmanın neden olduğu lekeler

Güneş lekeleri, en çok güneş kremi kullanmadan güneşe çok maruz kalan açık veya koyu tenli kişilerde sık sık görülür. Vücudun en çok etkilenen bölgeleri eller, kollar, yüz ve boyundur ve daha çok kırk yaşından sonra ortaya çıksa da daha genç kişilerde de ortaya çıkabilir.

En hafif ve en yüzeysel olanlar iki haftada bir peeling ile giderilebilir. Daha fazla sayıda leke olduğunda, en uygun ürünlerin reçete edilmesi için dermatoloğa gitmeniz önerilir. Bu önemlidir, çünkü bu tür birçok lekeniz varsa, cilt kanseri riski daha yüksektir ve bu şekilde doktor lekelerin bu riske sahip olup olmadığını değerlendirebilecektir. Beyazlatıcı kremlerin kullanımı iyi bir seçenek olabilir ancak lazer, darbeli ışık ve peeling gibi estetik tedaviler de harika sonuçlar verir.

Ciltte kırmızı lekeler (dermatit)

Ciltte kırmızı lekeler

Dermatit, ciltte kırmızı lekeler ile kendini gösterir, alerjinin başlamasının bir sonucu olabilir ve ürünleri uyguladıktan sonra karides, çilek veya yer fıstığı gibi alerjen gıdaları yedikten sonra ciltte kaşıntı oluşabilir. Ayrıca kremler, parfümler veya kozmetikler gibi cilde veya bilezik veya kolye gibi nesnelerle temas halinde olan ciltte ortaya çıkabilecek kahverengi lekelere neden olabilir.
Steroid bazlı bir krem ​​belirtilebilir ve semptomlar azalıncaya kadar günde iki kez kullanılmalıdır. Alerjinin nedenini belirlemek için bir dermatoloğa danışmanız önerilir böylece gelecekte alerjiye neden olan şeyle temastan kaçınabilirsiniz.

Reklamlar

Pityriasis versicolor (mikoz)

Pityriasis versicolor olarak da bilinen deride beyaz lekeler, deride birkaç küçük beyazımsı lekenin ortaya çıkmasına neden olan bir mantarın neden olduğu bir enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkar. Zamanla, durum cilde yayılır. Kişi genellikle plajda enfeksiyon kapmaz ama daha çok bronzlaştıktan sonra beyazımsı bölgelerin varlığı gözlemlenebilir. Durumun nedeni, insan derisinde yaşayan ve kontrollü bir miktarda olan bir mantardır, ancak kişinin bağışıklık sistemi tehlikeye girdiğinde, bu mantarın ciltte daha fazla çoğalması ve beyaz noktalara neden olması yaygındır.

Bu durumda üç hafta boyunca, günde iki kez cilde antifungal krem ​​sürmeniz önerilir. Tedaviye ihtiyaç duyan bölge çok genişse ve tüm sırtı kapsıyorsa, tıbbi yönlendirme altında flukonazol gibi oral bir antifungal almak gerekebilir.

Limonun neden olduğu leke veya yanık
Limonun neden olduğu leke veya yanık

Limonun neden olduğu leke veya yanık

Fitofotodermatit, limonun neden olduğu cilt lezyonlarının bilimsel adıdır. Bir kişinin limonla temas etmesi ve kısa bir süre sonra güneşe maruz kalması durumunda ortaya çıkar. Cilt reaksiyona girer ve özellikle ellerde ciltte yanık veya küçük koyu lekeler görünebilir.

Cildi iyice yıkamanız, günde üç ila dört kez hidrokinonlu bir krem ​​uygulamanız ve etkilenen cilt üzerinde parfüm veya kozmetik gibi ürünleri kullanmaktan kaçınmanız önerilir. Etkili tedavi için etkilenen bölgeye her zaman güneş kremi sürmek de önemlidir.

Diyabet döküntüsü (akantozis nigrikans)

Akantozis nigrikans, insülin direnci veya şeker hastalığı olan kişilerde boyun çevresinde, deri kıvrımlarında, koltuk altlarında ve meme altında oluşan koyu renkli lekelerin bilimsel adıdır. Ancak daha nadir olmakla birlikte bu tip kanserli kişilerde de ortaya çıkabilir.

Beyazlatıcı kremler yazacak ve akantozis nigrikansının nedenini belirleyecek bir dermatoloğa danışmalısınız. Ek olarak, aşırı kilodan kaynaklandığında, hasta kilo vermelidir çünkü bu, cilt tonunu standart hale getirmek için herhangi bir tedaviyi kolaylaştıracaktır.

Vitiligo
Vitiligo

Vitiligo

Vitiligo, özellikle cinsel organlar, dirsekler, dizler, yüz, ayaklar ve eller gibi yerlerde ciltte beyaz lekelerin oluşmasına neden olan bir cilt rahatsızlığıdır. Vitiligo her yaşta ortaya çıkabilir ve nedenleri henüz bilinmemektedir.

Her vakaya göre uygun tedaviye başlamak için bir dermatoloğa danışmanız önerilir. Cilt tonunun bile kullanılabileceği kremler, ancak açık tenlerin cilt kanserine yakalanma olasılığı daha yüksek olduğu için güneş kremi kullanımı önemlidir.

Akne nedeniyle yüzdeki lekeler

Sivilce izi, örneğin esas olarak şiddetli akne tedavisinden sonra ortaya çıkan, genç gençlerde cilt lekelerinin çok yaygın bir nedenidir.

Cildin tonunu eşitlemek için iyi bir tedavi, güneşe maruz kalmadan günde iki ila üç kez kuşburnu yağı uygulamaktır. Ayrıca akne önleyici tedavilerle cilt yağını kontrol altında tutmak da önemlidir. Kişi artık siyah nokta veya sivilce göstermediğinde, asitli kremler, asitli peeling, mikro iğneleme ve lazer veya darbeli ışık gibi estetik tedaviler gibi cildi aydınlatmak için tedaviler reçete edilebilir.

Ciltte Kahverengi Lekeler Nasıl Yok Edilir?
Ciltte Kahverengi Lekeler Nasıl Yok Edilir?

Ciltte Kahverengi Lekeler Nasıl Yok Edilir?

Herkes pürüzsüz ve parlak bir cilt ister. Ancak, aynı şeye sahip olmak herkes için kolay olmayabilir. Temiz ve kusursuz bir cilde sahip olmak için sağlığınıza gereken özeni göstermeniz oldukça önemlidir. Sağlıklı bir cilde ve yüze sahip olmak, özgüveninizi büyük ölçüde artırmanıza yardımcı olabilir. Herkes temiz ve ışıltılı bir cilt ister Temiz ve kusursuz bir cilde sahip olmak için bakım yapmak oldukça önemlidir.

Herkes pürüzsüz ve parlak bir cilt ister. Ancak, aynı şeye sahip olmak herkes için kolay olmayabilir. Kimyasal bazlı ürünler, kirlilik, zamansızlık derilerimize yönelmemizi giderek zorlaştırıyor. Temiz ve kusursuz bir cilde sahip olmak için sağlığınıza gereken özeni göstermeniz oldukça önemlidir. Sağlıklı bir cilde ve yüze sahip olmak, özgüveninizi büyük ölçüde artırmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, ciltte lekelere neden olacağınız zamanlar olacaktır.

Cilt lekeleri genellikle kendiniz hakkında bilinçli hissetmenize neden olabilir. Ama işte hepiniz için iyi haber. Bazı kusurlar, mutfağınızda kolayca bulabileceğiniz malzemelerle evde doğal olarak tedavi edilebilir. Bu kusurlarla başa çıkmak için, imdadınıza yetişebilecek en iyi beş ev yapımı şifalı maddeyi size açıklayacağız.

Kakao yağı
Kakao yağı

Kakao yağı

Kakao yağı, lekeleri büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca cildi nemlendirir ve nemli kalmasını sağlar. Yapmanız gereken tek şey ellerinizin yardımıyla yüzünüze uygulamak. Bir gecede bırakın. Daha iyi sonuçlar için bu prosedürü her gün tekrarlayın.

Kabartma tozu

Kabartma tozu, ölü hücrelerin deriden atılmasına yardımcı olan çeşitli anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu yüz maskesini yapmak için bir tatlı kaşığı kabartma tozu ve bir çay kaşığı organik zeytinyağı gerekir. Bir kase alın ve kabartma tozuna birkaç damla yağ ekleyin ve iyice karıştırın. Bu macunu cildinize uygulayın ve yüz maskesini nazikçe ovalayın. On beş dakika sonra yıkayın.

Yumurta beyazı
Yumurta beyazı

Yumurta beyazı

Yumurta akı, cilt lekelerini hafifletmeye yardımcı olabilecek doğal enzimlere sahiptir.  Yumurta akı, yüksek kaliteli protein içeriği ile sağlık ve zindelik devresinde oldukça heyecan yarattı, Görünüşe göre yumurta akı bu sezon da cilt arkadaşınız olabilir. Yumurta akı, cilt lekelerini hafifletmeye yardımcı olabilecek doğal enzimlere sahiptir. Bir kasede yumurta beyazını kaşık yardımıyla karıştırıp yüzünüze uygulayın. Yaklaşık on dakika kalmasına izin verin. İşlem bittikten sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve nemlendirici uygulayın.

Aloe vera

Aloe vera, cildi gençleştirmeye yardımcı olan çeşitli anti-inflamatuar özelliklere ve antioksidanlara sahiptir. Mağazalarda bulunan aloe vera jeli satın alabilirsiniz, ancak organik olduğundan emin olun. Evinizde aloe vera bitkisi varsa taze yaprağını koparıp içindeki jeli sıkabilirsiniz. Doğrudan yüzünüze uygulayın ve on beş ila yirmi dakika bekletin. Aloe vera jelini evde kolayca nasıl saklayabileceğiniz ve yeniden kullanabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Aloe vera, cildi gençleştirmeye yardımcı olan çeşitli anti-inflamatuar özelliklere ve antioksidanlara sahiptir.

Bal
Bal

Bal

Bal, çok eski zamanlardan beri cilt bakımının temeli olmuştur. Balda bulunan yumuşatıcı maddeler cildi nemlendirmeye yardımcı olur. Ölü cilt hücrelerini, yüz bölgesinden tamamen arındıran antioksidanlara sahiptir. Bir çorba kaşığı çiğ bal alın ve yüzünüze uygulayın. Biraz beklettikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Balda bulunan yumuşatıcı maddeler cildi nemlendirmeye yardımcı olur. Bu nedenle, bu lekelerden gerçekten kurtulmak istiyorsanız, yukarıdaki ipuçlarını not edin ve onları kurtarmaya getirin.

Bal, yara izlerinin solmasına yardımcı olabilir. Ancak, bu iddiayı doğrulamak için yeterli bilimsel kanıt yoktur. Balın yara izlerinin tedavisi için etkinliğini belirlemek için geniş tabanlı çalışmalara ihtiyaç vardır.

İki yemek kaşığı balı ısıtın ve nazikçe yüzünüze uygulayın. On dakika sonra yüzünüzü yıkayın ve kurulayın. Ayrıca bala biraz zerdeçal ekleyebilirsiniz, bu da bu ilacın iltihap önleyici, antiseptik ve antioksidan etkilerine katkıda bulunabilir. Zerdeçal, herkese uymayan güçlü bir bileşendir. Bu nedenle sivilceli yüzünüze uygulamadan önce bir yama testi yapın ve herhangi bir olumsuz reaksiyon fark ederseniz kullanmayı bırakın.

İlginizi çekebilir: Ciltte Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer?

Daha fazla içerik için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz: begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx