Cilt Bakımı

Civanperçemi Yağı Ne İşe Yarar?

Civanperçemi Yağı Cilde Faydaları

Reklamlar

Civanperçemi yağı, popüler bir şifalı bitkiden üretilen bir yağdır. Civanperçemi (Achillea millefolium), potansiyel sağlık yararları için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Aslında cins adı Achillea, askerlerinin yaralarını tedavi etmek için civanperçemi kullandığı için Yunan mitolojisinde savaşçı Aşil’e atıfta bulunur. Bu yazımızda civanperçemi yağı faydaları nelerdir, civanperçemi yağı cilde faydaları nelerdir, civanperçemi yağı nasıl kullanılır ve civanperçemi yağı evde nasıl yapılır gibi sorulara cevap vereceğiz.

Civanperçemi Yağı Faydaları

Kümelenmiş çiçekleri ve tüylü, aromatik yaprakları ile karakterize edilen yüz kırk farklı achillea yani civanperçemi türü vardır. Araştırmalar, bu bitkinin bir bitki çayı, özü veya uçucu yağ olarak çeşitli faydaları olabileceğini göstermektedir. İşte civanperçemi yağının ortaya çıkan beş faydası ve kullanımı…

Civanperçemi Yağının Faydaları 

Yaraların hemen iyileşmesini sağlar

Antik Yunan zamanlarından beri civanperçemi, yaraları tedavi etmek için kümes hayvanlarında ve merhemlerde kullanılmıştır. Bir hayvan araştırması, civanperçemi yaprağı özlerinin, her ikisi de yara iyileşmesine yardımcı olan anti-enflamatuar ve antioksidan özellikler sergilediğini buldu.

Reklamlar

Ayrıca, bu çalışma, civanperçemi yaprağı yağının bağ dokusunu yenilemekten ve vücudunuzun yaralanmadan kurtulmasına yardımcı olmaktan sorumlu hücreler olan fibroblastları artırabileceğini belirtti.

Bu arada yüz kırk kadından oluşan iki haftalık bir bilimsel çalışma, bu bitkiden ve sarı kantarondan yapılan bir merhemin doğum sırasında vajinal duvarda yapılan cerrahi kesikler olan epizyotomi alanlarının iyileşmesine yardımcı olduğunu gözlemledi. Bu sonuçlar ümit verici olsa da civanperçemi yağının aynı etkiye sahip olup olmadığı belirsizdir. Bu nedenle daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Çalışmalar civanperçemi yaprağı ekstresi ve merhemin yara iyileşmesini artırabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, civanperçemi yağının kendisi üzerinde ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

Sindirim sorunlarını hafifletebilir

Civanperçemi, semptomları mide ağrısı, ishal, şişkinlik ve kabızlık olan ülser ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi sindirim sorunlarını tedavi etmek için uzun süredir kullanılmaktadır.   Aslında, bu bitki, sindirim şikayetlerini hafiflettiği bilinen bitki bileşikleri olan birkaç flavonoid ve alkaloid içerir. Sıçanlarda yapılan bir çalışmada, civanperçemi özü toniği mide asidi hasarına karşı korunmuş ve ülser önleyici özellikler göstermiştir. Bir başka hayvan araştırması, civanperçemi çayındaki flavonoid antioksidanların sindirim spazmları, iltihaplanma ve diğer IBS semptomlarıyla savaşabileceğini buldu.  Yine de, daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Reklamlar
Civanperçemi Yağı Faydaları
Civanperçemi Yağı Faydaları

Hayvan çalışmaları civanperçemi yağının ülserlerle ve IBS semptomlarıyla mücadele gibi çeşitli sindirim faydaları sağlayabileceğini göstermektedir. Fakat civanperçemi yağını harici ve dahili olarak kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Depresyon ve anksiyete belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir

Civanperçemi yağındaki flavonoidler ve alkaloidler, depresyon ve anksiyete semptomlarını hafifletebilir. Araştırmalar, civanperçemi yağındakiler gibi bitki bazlı alkaloidlerin, kronik stres sırasında yüksek olan bir hormon olan kortikosteron salgılanmasını azalttığını göstermektedir. Bir çalışma, farelere ağızdan verilen civanperçemi esansiyel yağlarının kaygıyı azalttığını ve günlük zihinsel ve fiziksel aktiviteyi teşvik ettiğini buldu. Ancak bu sonuçlar başlangıç ​​niteliğindedir ve insanlarda anksiyete için geçerli değildir. Bu nedenle civanperçemi yağı üzerine insan araştırmasına ihtiyaç vardır. Civanperçemi yağı, depresyon ve anksiyete semptomlarını hafifletebilecek flavonoidler ve alkaloidler içerir. Yine de insan çalışmaları gereklidir.

Beyin sağlığına yardımcı olabilir

Civanperçemi, multipl skleroz, Alzheimer, Parkinson ve ensefalomiyelit (viral bir enfeksiyonun neden olduğu beyin ve omurilik iltihabı) gibi belirli beyin bozukluklarına yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Yakın zamanda yapılan bir hayvan araştırması, civanperçemi özünün ensefalomiyelitin şiddetinin yanı sıra beyin iltihabını, omurilik ve bunun neden olduğu beyin hasarını azalttığını belirtti.

Ayrıca, bir bilimsel çalışma civanperçemi antioksidanlarının nöbet önleyici etkilere sahip olduğunu ve bu bitkinin epilepsili insanlar için umut verici bir tedavi olduğunu buldu.

Ek bilimsel çalışmalar, bu bitkinin, hafıza kaybı ve fiziksel hareket ve kas tonusunda bozulmalar gibi Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının semptomlarını önleyebileceğini göstermektedir. Ancak bu çalışmalar başlangıç ​​niteliğindedir ve hayvanlarla sınırlıdır.

Araştırmalar civanperçemin epilepsi, multipl skleroz, Alzheimer ve Parkinson gibi belirli beyin bozukluklarının semptomlarını azaltabileceğini göstermektedir.

Civanperçemi Yağı Faydaları - Beyin sağlığına yardımcı olabilir
Civanperçemi Yağı Faydaları – Beyin sağlığına yardımcı olabilir

Enflamasyonla savaşabilir

İltihaplanma doğal bir bedensel tepkidir. Fakat kronik iltihap hücre, doku ve organ hasarına sebep olabilir. Civanperçemi yağı ise cilt iltihabını ve karaciğer iltihabını azaltabilir, bu da cilt enfeksiyonlarının, cilt yaşlanma belirtilerinin ve karaciğer yağı hastalığının tedavisine yardımcı olabilir. Bir bilimsel çalışma, civanperçemi özünün sadece iltihabı azaltmakla kalmayıp aynı zamanda cilt nemini de artırdığını belirledi. Diğer test tüpü çalışmaları, bu özütün karaciğer iltihabını azaltabileceğini ve ateşle savaşabileceğini ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar umut verici olsa da, insan araştırmalarına ihtiyaç vardır. Civanperçemi yağı hem karaciğer hem de cilt iltihabını azaltabilir, ancak araştırmalar şu anda sınırlıdır.

Anti-spazmodik etkileri vardır

Spazmdan muzdarip olanlar, bunun ne kadar tehlikeli olabileceğini tek başına bilirler. Spazm veya vücuttaki olağanüstü kasılma, en ciddi ve hatta ölümcül hastalıklardan bazılarına yol açabilir. Solunum sistemindeyken şiddetli ve kesintisiz öksürüğe neden olabilir ve sinir sistemi ile ilgiliyse konvülsiyonlara neden olabilir. Bağırsak spazmı durumunda akut karın ağrısına neden olabilir ve nihayetinde kaslarda ağrılı kramplara neden olabilir. Bundan kurtulmanın tek yolu kasılmayı gevşetmektir. Bu gibi durumlarda civanperçemi esansiyel yağı, kaslar, sinirler, bağırsaklar ve solunum yolları üzerinde rahatlatıcı, spazmodik bir etkiye sahip olduğu için yardımcı olabilir.

Büzücü özelliklere sahiptir

Büzücünün asıl işlevi kaslarda, dokularda ve hatta kan damarlarında kasılmalara neden olmaktır. Bu etki bizim için faydalıdır. Diş etlerinin daralmasıyla sonuçlandığında dişler sağlamlaştırılır. Saçlı deri ve saç köklerinin oluşması durumunda saçı güçlendirir ve saç dökülmesini ortadan kaldırır. Dahası, civanperçemi esansiyel yağı, yaşlanmanın neden olduğu sarkık cilt ve kasları iyileştirir ve böylece insanlara daha genç bir görünüm kazandırır. Ve hepsi bu kadar değil! Ayrıca kan damarlarına kasılma getirerek kanamayı veya kanamayı azaltabilir. Son dokunuş! Civanperçemi esansiyel yağı sıkılaştırıcı özelliklere sahiptir. 

Gaz giderici özelliklere sahiptir

Şişkinlik, göğüste ve bağırsaklarınızda ağırlık, hazımsızlık, göğüs ağrısı, iştahsızlık, gaz veya mide ağrıları yaşıyor musunuz? Onlara neyin sebep olduğunu biliyor musun? Şaşırtıcı bir şekilde uzun süre işlenmeden bırakılan ve uzun vadede oldukça tehlikeli olabilen gazdır. Bu uçucu yağı deneyin. Gazları bağırsaklardan aşağıya doğru uzaklaştırır ve bunların birikmesine de izin vermez. Evde deneyin ve rahatlamayı kendiniz yaşayın.

Yara giderici özellikleri vardır

Bu uçucu yağın cicatrisant özelliği, piyasada bulunan bu pahalı leke ve yara izi önleyici kremler ve losyonların, popüler hale geldiklerinde itibarlarını ve paralarını kazanmalarını sağlayabilir. Yaraları iyileştirmek ve yaraların, aknelerin, sivilcelerin veya çıbanların bıraktığı izleri ortadan kaldırmak için yapay olarak hazırlanmış kremlerden çok daha iyidir.

Terletici özellikleri vardır

Bu yağ terlemeyi arttırır ve toksinlerin, ekstra tuzun ve suyun vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu aynı zamanda vücudu soğutur ve idrarın yaklaşık yüzde 4’ü yağ olduğu için kilo vermenin yanı sıra ateşten kurtulma sağlar.

Sindirim artırıcı özellikleri vardır

Civanperçemi esansiyel yağı sindirimi iyileştirir. Sindirim sularının (asitler ve safra) salgılanmasını iyileştirmenin yanı sıra karaciğer ve diğer sindirim organlarının sağlığını da iyileştirir.

Civanperçemi Yağı Cilde Faydaları
Civanperçemi Yağı Cilde Faydaları

Civanperçemi Yağı Cilde Faydaları

Civanperçemi yağının cilde faydalarını burada bulabilirsiniz.

Antienflamatuar özellikleri vardır

İlk tahminin doğruydu! Civanperçemi esansiyel yağı doğada bulunan harika bir anti inflamatuardır. Her türden enflamasyonu verimli bir şekilde idare edebilir; soğuk algınlığından kaynaklanan burun veya solunum yolları, baharatlı yiyeceklerin aşırı yemesinden kaynaklanan sindirim sistemi veya kan dolaşımına giren herhangi bir toksinin (zehir, toksik madde) neden olduğu dolaşım sistemi iltihabı olabilir. 

Anti-romatizmal özellikleri vardır

Dolaşıma iyi geldiği için romatizmal veya artritik hastalara da faydalıdır. Dolaşımı iyileştirir ve böylelikle eklemlerde ve kaslarda ürik asit birikimini önler, böylelikle romatizma ve artritin iyileşmesine yardımcı olur. Buna ek olarak, bu yağın terletici özelliği, bu toksinlerin terleme yoluyla vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Antiseptik özellikleri vardır

Piyasada bulunan yaygın antiseptik kremler ve losyonlar, antiseptik olarak performansına neredeyse hiç denk değildir. Yaraları septik ve diğer bakteriyel, fungal veya viral enfeksiyonlardan korur. Yaranın üzerinde koruyucu bir örtü oluşturur ve etkilenen yerde kan trombositlerini ve lökositlerini aktive ederek mikropların girmesini kontrol eder. Ayrıca, yağın kendisi, onları etkili bir şekilde öldüren ve etkiye katkıda bulunan bakterisit ve mantar öldürücü özelliklere sahiptir.

Balgam söktürücü özellikleri vardır

Balgam söktürücü olarak göğüs, bronş ve burundaki tıkanıklığı temizlerken balgamdan da kurtarır. Aynı zamanda soğuk algınlığı tedavisinde yardımcı olur ve özellikle öksürük kontrolünde faydalıdır.

Emenagog özellikleri vardır

Tıkanmış regl bu uçucu yağ yardımı ile açılabilir ve düzenli hale getirilebilir. Ayrıca, yorgunluk, baş ağrısı, karın ağrıları veya mide bulantısı gibi adet dönemleriyle ilişkili diğer problemler de bu yağın yardımıyla giderilebilir. Bu uçucu yağ, erken veya zamansız menopozun meydana gelmesini önlemeye de yardımcı olabilir.

Yumuşatıcı özellikleri vardır

Civanperçemi esansiyel yağı, cilde dengeli miktarda nem sağlar. Böylece daha pürüzsüz ve genç bir cildin sırrını barındırır. Cildi kuruluktan, çatlaklardan, enfeksiyonlardan ve görünür, kötü izlerden ve lekelerden uzak tutar.

Mide sağlığını korur

Mide, sindirim suyunun uygun şekilde akışını sağlayarak midenizi iyi durumda tutar. Bu, asit ve safra arasındaki doğru dengeyi koruyarak (böylece fazla asitleri nötralize ederek) ve varsa midede yaraları iyileştirerek yapılır. Mideyi rahatlatır ve iltihaplanmayı giderir.

Tonik olarak kullanılır
Tonik olarak kullanılır

Tonik olarak kullanılır

Civanperçemi esansiyel yağının bu özelliği tüm vücudu canlandırır. Karaciğer, mide ve bağırsakları canlandırır ve gıdanın ayrışması ve besinlerin emilmesi gibi metabolik fonksiyonları iyi çalıştırır ve daha güçlü ve sağlıklı olmanıza yardımcı olur. Ayrıca, uygun atılımı sağlar, hormonların ve enzimlerin endokrin salgılanmasını düzenler ve sinir sistemini canlandırır, böylece sizi daha uyanık ve aktif hale getirirken, sonunda bağışıklık sistemini güçlendirerek sizi enfeksiyonlardan korur.

Yara iyileştirici özellikleri vardır

Bu yağın seyreltilmiş bir çözeltisi yaralara uygulanırsa veya bir cilt kremi ile karıştırılıp uygulanırsa, yaralarınızın daha hızlı iyileşmesine ve enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olabilir. Bu yağ, iç yaraları, kesikleri ve ülserleri iyileştirmede eşit derecede faydalıdır.

Sakinleştirici özellikleri vardır

Civanperçemi esansiyel yağının bu özelliği, uykusuzluktan ve aşırı stresten muzdarip ve biraz rahatlama ve derin uyku için açlık çeken kişiler için bir nimet olabilir. Bu sinirlerde, beyinde ve kaslarda gevşemeye neden olur. Ayrıca, kan basıncını düşürür ve sağlıklı, ferahlatıcı bir uyku sağlar. Bu, uzun vadede sağlığınızı bozabilecek potansiyel olarak zararlı maddelerle dolu alkol, uyuşturucu ve uyku hapları kullanmaktan çok daha iyidir.

Ateş düşürücü ilaç olarak kullanılır

Civanperçemi yağının febrifüj özelliği, terlemeyi teşvik ederek (doğası gereği terletici) ve ateşe neden olan enfeksiyonlarla savaşarak vücut ısısını düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca ateşten kaynaklanan iltihaplanmayı da giderir.

Hemostatik özellikleri vardır

Bu yağ, hemostatik özellikleri nedeniyle kanamayı etkili bir şekilde azaltabilir ve hatta durdurabilir. Yine bu özellik, kan damarlarında kasılmalara neden olan ve böylece kanamayı durduran büzücü özelliğinden kaynaklanmaktadır.

Tansiyon düşürücü özellikleri vardır

Hipertansiyondan muzdarip olanlar ve sürekli kalp krizi veya beyin kanaması tehdidi altında olanlar, bunu kan basıncını düşüren sentetik ilaçlara güvenli bir alternatif olarak deneyebilirler. Düşük ve hafif dozlarda düzenli bir uygulama sistematik olarak kan basıncını düşürebilir. Bununla birlikte, eğer onun için tek gerçek işleviniz buysa, bu yağ çok uzun süre kullanılmamalıdır.

Civanperçemi Yağı Nasıl Kullanılır?

Civanperçemi korumanın en kolay yolu onu kurutmaktır. Diğer bitkiler gibi civanperçemi de saplarından salkımlar halinde baş aşağı asılarak kurutulabilir. Bir demeti bir sicim veya elastik bir bantla birbirine bağlayıp mutfağınızdaki bir kancaya asabilirsiniz. Kuruması için dışarıda da asabilirsiniz, ancak doğrudan güneş ışığına veya ıslanabileceği herhangi bir yere asmamaya çalışın. Tamamen kuruması birkaç haftayı bulmalıdır.

Kuruduktan sonra kabaca doğrayıp daha sonra kullanmak üzere bir cam kavanozda saklayın. Kurutulmuş civanperçemi çay olarak kullanılabilir, banyoya atılabilir veya daha sonra tentür, yağ ve tonik yapmak için kullanılabilir.

Civanperçemi Yağı Nasıl Kullanılır
Civanperçemi Yağı Nasıl Kullanılır

Tentür 

Taze civanperçemi korumanın bir başka yolu da bir tentür yapmaktır. Bir tentür, özelliklerini çıkarmak istediğiniz bitkiyle dolu bir kavanozun doldurulması ve ardından votka ya da saf alkol gibi nötr bir alkolle kaplanmasıyla yapılan bir özdür. Ayrıca, çocuklar için tentür yapmak için veya alkol kullanmamayı tercih ediyorsanız gliserin de kullanabilirsiniz.

Taze veya kurutulmuş otlarla civanperçemi tentürü yapabilirsiniz. Bir cam kavanozun ¾’ünü civanperçemi ile doldurun ve kavanozun tamamına votka veya gliserin doldurun. Bu tentürün içine on damla civamperçemi yağı ekleyin.

Civanperçemi, hemen hemen her türlü genel hastalığı veya rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılabilen güçlü bir şifalı bitkidir. Ev eczacınıza mükemmel bir katkı sağlar ve gerçekten her türlü ev ilaçlarında kullanım için en etkili şifalı bitkilerden biridir.

Havaya maruz kalan her bitki maddesi küflenebileceği için civanperçemin tamamen sıvıyla kaplandığından emin olun. Civanperçemi alkole batırmakta sorun yaşıyorsanız civanperçemi yüzeyin altına itmeye yardımcı olması için daha küçük bir cam kavanoz, bir kavanoz ağırlığı veya hatta temiz bir kaya kullanabilirsiniz.

Civanperçemi tentürünü kullanmadan önce en az altı hafta boyunca serin ve karanlık bir yerde saklayın ve demlenmesine yardımcı olmak için kavanozu her iki veya üç günde bir aralıklı olarak sallayın. Yaklaşık altı hafta sonra, sıvıyı temiz bir cam kavanoza ya da koyu renkli bir damlalıklı şişeye süzerek bitkileri çıkarın. 

Civanperçemi tentürü, ilk hastalık belirtilerinde öksürük, soğuk algınlığı ve ateş ilacı olarak ağızdan alınabilir. Dozajlar değişebilir, bu nedenle, özellikle çocuklarda kullanılıyorsa, her zaman düşük doz bir veya iki damla ile başlayın.

Tentür aynı zamanda diş çıkaran bebeklerin diş etlerine de uygulanabilir ve özellikle civanperçemi salisilik asit (reçetesiz satılan akne ilaçlarının çoğunda aktif bir bileşen) içerdiğinden sivilceniz varsa yüz büzücü olarak da kullanılabilir. Pamuklu bir topun üzerine biraz koyun ve etkilenen bölgeyi silin. Civanperçemi tentürünü yetişkinlerde ya da çocuklarda kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışın.

Merhem

Civanperçemi, hemen hemen her türlü genel hastalığı veya rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılabilen güçlü bir tıbbi bitkidir. Ev eczacınıza mükemmel bir katkı sağlar ve gerçekten her türlü ev ilaçlarında kullanım için en etkili şifalı bitkilerden biridir. Kurutulmuş civanperçemi yağda demlendirebilir ve ardından bu yağı merhem yapmak için kullanabilirsiniz.

Hızlı ve kolay rotaya gitmek için, yaklaşık bir çay bardağı kuru civanperçemini ocakta kısık ateşte yaklaşık bir su bardağı hindistan cevizi yağı ile ısıtın. Civanperçemi ile hindistan cevizi yağını demlendirmek için karıştırın ve en az yirmi dakika pişirin.

Demlenmiş hindistan cevizi yağını temiz bir kavanoza veya kaba süzün ve soğumaya bırakın. Yaralara, yanıklara, kızarıklıklara, çürüklere, böcek ısırıklarına vs. uygulayın. Alkol bazlı tentürler yerine diş çıkaran bebeklerin diş etlerine de sürülebilir.

Bir merhem yapmak için, yukarıda açıklandığı gibi yağı demlendirebilirsiniz veya bir kavanoza kurutulmuş civanperçemi ve yağı koyup, bir merhem yapmak için demlenmiş yağı kullanmadan önce yaklaşık dört ila altı hafta bekletip demlenmesini sağlayabilirsiniz. Merhemlerde ve diğer vücut ürünlerinde kullanmak üzere demlenmiş yağlar hazırlarken zeytinyağı, tatlı badem yağı veya avokado yağı gibi sıvı bir yağ kullanın.

Yağınız civanperçemi ile aşılandıktan sonra, yağı süzün, bitki maddesini atın ve kullandığınız her bir su bardağı infüze edilmiş yağ için yaklaşık ptuz gram balmumu eritin. Balmumunu ateşe dayanıklı bir kaseye alın. Başka bir tencerede su kaynatın ve kaseyi içine alın ve ocakta eritin ve ardından demlenmiş yağda karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra, karışımı küçük kavanozlara veya kaplara dökün ve kullanmadan önce en az yirmi dört saat soğumaya bırakın.  Bitmiş merhem, ihtiyacınız olduğunda yaralara, yanıklara, kızarıklıklara, çürüklere, kesiklere, sıyrıklara, böcek ısırıklarına veya arı sokmalarına uygulanabilir. Aynı zamanda harika bir hediyedir!

Civanperçemi Yağı Evde Nasıl Yapılır?

Geçenlerde, bilinmeyen bir yazarın harika bir sözünü hatırladım: “Bir ot, ne yapacağınızı bilmediğiniz bir bitkidir.” Böyle bir ot kolayca civanperçemi olabilir ve kelimenin tam anlamıyla Türkiye’de her yerde yetiştiği için, onu birçok kez görmüş olma ihtimaliniz var, ama nasıl kullanılacağını biliyor musunuz?

Civanperçemi Yağı Evde Nasıl Yapılır
Civanperçemi Yağı Evde Nasıl Yapılır

Antik çağın savaşçıları, antibakteriyel, antienflamatuvar ve büzücü özelliklerinden dolayı derin savaş yaralarını iyileştireceğini kesinlikle biliyorlardı. Civanperçemi hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

Temiz, derin yaralar için, son derece yararlı bir bitkisel preparat, civanperçemi aşılanmış bir yağ olacaktır. (Kirli yaralar için, muz lapası daha iyi olur). Ayrıca, ağrılı veya iltihaplı kasları yatıştırmak için, burun kanaması (civanperçemi yağını bir peçeteye alı), çürükler, hemoroidler, varisli damarlar ve cilt problemleri için kullanışlıdır. Direkt olarak karına uygulandığında, üreme organlarına ve dokulara dolaşımı artırarak, pelvik tıkanıklığı (durgunluk) olan kadınlara, endometriozis, rahim fibroidleri ve yumurtalık kistleri gibi rahatsızlıklarda yardımcı olmuştur.

Bitkisel yağlar, uçucu yağlar ve yağda çözünen vitaminler, antioksidanlar ve reçineler içeren bitkilerin iyileştirici özelliklerini kullanmanın harika bir yoludur. Civanperçemi amfoteriktir, yani zıt iyileştirici özelliklere sahip olabilir. Örneğin, büzücüdür, bu nedenle kanamayı durdurabilir, ancak aynı zamanda durgun tıkalı kanın taşınması için gereken iyileşmeyi de sağlayabilir. Öyleyse kendimiz bir civanperçemi yağı yapalım ve kullanmaya başlayalım!

Yaklaşık yüz gram kurutulmuş ve kesilmiş ya da toz civanperçemi yaprağı ve çiçekleri veya iki yüz gram taze civanperçemi, istenirse iki yemek kaşığı aynısefa çiçeği, iki su bardağı organik soğuk preslenmiş natürel sızma zeytinyağı, sıkıca oturan kapaklı iki temiz, tamamen kuru bir kavanoz, (küf oluşumunu önlemek için kuru olması gerekir), bir büyük tencere, tülbent ve ince gözenekli elek, saklamak için opak hava geçirmez bir cam kavanoz ve bitmiş yağ için etiket gerekir.

1. Cam bir kavanoza civanperçemi çiçeklerini doldurun ve kavanozun üzerini zeytinyağı ile kaplayın.

2. Tüm küçük hava kabarcıklarını serbest bırakmak ve civanperçemi zeytinyağının altında tutmak için temiz bir bıçak veya yemek çubuğu kullanın. Kavanoz içindeki herhangi bir hava boşluğunda küf oluşması muhtemeldir.

3. Yağınızı infüze edin. Yağınızı hazırlamanın birkaç yöntemi vardır. İkisini özetleyeceğim. Çift kazan yöntemi için geniş bir tencerede su kaynatın. Cam kavanozun kapağını sıkıca kapatın ve tencerede kaynayan suyun içine koyun. Yavaş yavaş kaynatın ve bir saate kadar yavaş yavaş pişirin, yağın çok ısınmadığından emin olmak için çok sık kontrol edin. Çok düşük ısı (120 derece veya daha az)  olmalıdır. Doğru kaynama süresi, kaliteli yağ elde etmenizi sağlar. Cam kavanozu ateşten alın ve üzerini örtün ve süzülmeye hazır olduğunda tamamen soğuyana kadar birkaç saat bekletin.

Güneşte kurutma yöntemi için cam kavanozun üstünü doğal bir mumlu kağıtla örtün ve ardından kapağı sıkıca kapatın. Mumlu kağıt, kapağın içinde olabilecek zararlı kimyasalların yağı kirletmesini önleyecektir. Ardından kavanozun ağız kısmındaki mumlu kağıdı bir bantla sabitleyin. Kavanozu, evde sıcak kalan veya sıcak bir alan olan parlak güneşli bir pencere pervazına ya da bahçede güneş alan bir yere yerleştirin. Yağın bir kısmı dışarı sızabileceğinden kavanozun altına bir bez veya tabak koyun. İlk iki hafta boyunca her gün cam kavanozu sallayın.

Birkaç gün içinde, yağın bir kısmının değiştirilmesi gerekip gerekmediğini kontrol edin. Eğer öyleyse, kavanozun üstüne değiştirin. Bir miktar civanperçemi, yağ yüzeyinin üzerine çıkarsa, bir çubukla tekrar aşağı itin. Civanperçemi, zeytinyağı emilirken kararabilir ve gevşeyebilir, bu nedenle bu tamamen normaldir.

Su ve posa, bir veya iki gün oturduktan sonra kavanozun dibine yerleşebilir. Böyle bir durumda, iyi yağı üstüne başka bir kuru, temiz kavanoza dökün. Bunu birkaç kez yapmanız gerekebilir, ancak yağın bozulmaması için bu önemlidir. Kavanozun açıkta kalan kenarlarında nem oluşursa, bir kağıt havluyla silin. Küf oluşursa, kaşıkla alın ve yağa dikkat edin. Kavanozun toplam altı hafta demlenmesine izin verin.

4. Yağınız süzülmeye hazır olduğunda, tülbentle kaplı bir elekten geçirerek temiz, kuru bir kavanoza koyun. Bezin uçlarını bir araya toplayın ve yağı sıkın. Ne kadar çok sıkarsanız o kadar çok yağ alırsınız.

Taze civanperçemi kullandıysanız süzdükten sonra kavanozu sıkıca kapatın, birkaç gün bekletin ve kavanozun dibine su gelip gelmediğini kontrol edin. Varsa yağı dökün ve suyu boşaltın. Bir iki gün daha bekleyin. Dipte hala su varsa, su kalmayıncaya kadar ileri geri dökmeye devam edin. Yağda kalan herhangi bir su veya bitki materyali onu bozulmaya yatkın hale getirecektir.

5. Yağ depolanmaya hazır olduğunda, serin ve karanlık bir yerde opak hava geçirmez bir kavanozda şişeleyin. Etiket yapıştırın ve tarih atın. Bu yağı aylarca kullanabilirsiniz.

Sizlere yazımızda Civanperçeçi ve Civanperçemi yağı ileilgili bilgileri aktardık. Yazımız sizler için faydalı olduysa bir diğer faydalı olduğunu düşündüğümüz Hardal Yağı Ne İşe Yarar? konulu yazımıza da göz atmanızı öneririz. Hepinize sağlıklı günler dileriz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx