Aromaterapi

Çuha Çiçeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

Birçok sağlık sorununa iyi gelen çuha çiçeği yağının faydaları nelerdir birlikte ele alalım. Ancak öncesinde çuha çiçeği nedir, çuha çiçeği yağının faydaları nelerdir inceleyelim.

Çuha çiçeği nedir?

Çuha çiçeğinin boyu 20-25 cm’lere kadar çıkabilir. Çiçekleri çoğunlukla sarı renktedir ancak birçok farklı renkte çiçekleri vardır. Çok uzun zamanlardır olan bir bitkidir. Soğuk hava koşullarına uyum sağlar. Bu nedenle özellikle sonbahar aylarında parklara, bahçelere ekilir. Çuha için uygun koşullar sağlanırsa evde, saksı içinde de yetiştirilebilir.

Çuha çiçeği bitkisi sadece renkleri ile göz almakla kalmaz aynı zamanda çok faydalıdır. İçindeki maddeler ile şifa kaynağıdır. Bu nedenle evlerde de yetiştirilmektedir. Çuha çiçeğinin en çok bitki çayı ve yağı kullanılmaktadır, yakından tanıyınca sizin de çok seveceğinize eminiz.

Reklamlar
Çuha Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?
Çuha Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Çuha Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

 • Çuha çiçeğinin baş ağrılarına ve migrene iyi gelir.
 • Uykusuzluk sorunu çekenler çuha çiçeği kullanabilir. Uyuyamama ve uyku düzensizliğine iyi gelmektedir.
 • Çuha çiçeğinin sinir sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur, stres, kaygı ve gerginlik hallerine iyi gelir.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Grip, nezle gibi hastalıklara karşı vücut direncini arttırır.
 • Çuha çiçeğinin tansiyonu dengeleme özeliği vardır bu nedenle kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de azaltır.
 • Kan şekerini dengelediği için şeker hastası olanlara destek olur.
 • Çuha çiçeği felç, kalp krizi gibi aniden gelişebilecek ciddi hastalıklara yakalanma riskini düşürür.
 • Cilde iyi gelir ciltte oluşan sivilce ve siyah noktalara karşı etkilidir.
 • Cildin temizlenmesine yardımcı olur ve cilt hücrelerin yenilenme hızını arttırır.
 • Basur sorunu yaşayan kişilerin kullanması tavsiye edilir.
 • Çuha çiçeğini tüketen kadınların menopoz dönemindeki kadınların stresi azalır, sinirleri yatışır.

Çuha Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Bu kadar çok faydası olan çuha çiçeğini nasıl tüketirim diye merak ediyorsanız çuha çiçeğini yağ olarak ya da bitki çayı olarak kullanabilirsiniz. Çuha çiçeğini taze olarak toplayabilir ya da aktarlardan alabilirsiniz. Çuha çiçeği çayı hazırlamak için, bir bardak su kaynatıp içine kurutulmuş çuha çiçeğinden bir tutam kaynar suyun içine ekleyin. 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin sonrasında süzerek içebilirsiniz. Tatlı olmasını isterseniz içine, bal, tarçın ve limon ekleyebilirsiniz. Çuha çiçeği yenilebilir de ancak taze olarak bulunması zor olduğu için, çay olarak tüketilmesini tavsiye ederiz.

Çuha çiçeğinin bir başka kullanım şekli de çuha yağını kullanmaktadır. Çuha çiçeği yağını, baş ağrısı, eklem ağrısı gibi ağrı olan bölgelerinize birkaç dam sürebilirsiniz. Yapmanız gereken masaj yapar gibi ovalamak, işte bu kadar. Çuha çiçeği yağını saç bakımında da kullanabilirsiniz. Saçlarınız için çuha çiçeği yağı kullanmak için kullandığınız şampuana 2 damla çuha çiçeği yağı ekleyip saç diplerinize masaj yaparak güzelce yıkayın. Sonrasında saçlarınızı güzelce durulayın. Çuha çiçeği yağını cildiniz için kullanacaksanız, parmak ucunuza 2-3 damla yağ dökün ve cildinize sürün. Yarım saat sonra ılık suyla durulayabilirsiniz.

Evde Çuha Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?
Evde Çuha Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Evde Çuha Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Çuha çiçeği yağının faydalarının yanı sıra, çiçeğin faydalarından yararlanmak için evde yetiştirmek isteyebilirsiniz. Bunun için çuha tohumlarını kullanabilir veya fide olarak satın alabilirsiniz. Çuha tohumlarını yetiştirmek zaman alır ve daha zahmetlidir. Bu nedenle fide olarak almanız daha iyi olacaktır.

Çiçeğinizi saksıda yetiştirecekseniz ilk olarak dikkat etmeniz gereken doğru bir yer seçmektir. Çuha çiçeğinizi güneş ışığı alan ancak direkt üzerine güneş gelmeyecek bir yerde ya da balkonda yetiştirebilirsiniz. Ancak seçtiğiniz yer çok rüzgar almamalıdır buna dikkat etmelisiniz.

Reklamlar

Ayrıca çuha çiçeğini ekeceğiniz saksı çok büyük olmamalıdır. Fide kabından bir boy büyük saksı yeterli olacaktır. Ve saksının tabanında su kalmaması için suyun akabileceği delik ve bir saksı altlığı olmalıdır.

Çuha çiçeğinin toprağı torflu toprak olmalıdır. Çiçeğin fidesini köklerine zarar vermeden çıkartarak toprağa yerleştirin. Ardından toprağı çok sıkı olmayacak şekilde fidenin köklerini kapatın. Fideyi toprağa yetiştirdikten sonra ilk suyunu verebilirsiniz.

Çuha çiçeğini ne kadar sulamalıyım diye merak ediyorsanız, yaz aylarında haftada iki kere, kış aylarında haftada bir kere su vermeniz yeterlidir. Ancak gene de çiçeğinizi sulamadan önce toprağı parmağınızla kontrol edin. Toprak nemliyse sulama işlemini daha sonraya bırakabilirsiniz.

Ayrıca çiçeğinizi sulamadan önce saksının altlığını da kontrol edin, içinde su olup olmadığını bakın. Fazla su vermeniz çiçeğinizin köklerinin çürümesine neden olur. Bu nedenle saksının altlığındaki biriken suları da boşaltmalısınız. Eğer isterseniz yılda bir kere çiçeğinizin saksısını değiştirebilirsiniz.

Çuha Çiçeğinin Yan Etkileri Nelerdir?

Çuha çiçeğinin ciddi bir yan etkisi yoktur. Ancak fazla tüketimi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu durum her ürün için geçerlidir. Çuha çiçeği çayını günde bir fincandan fazla tüketmemelisiniz. Çuha çiçeği yağının da aşırı kullanımı olumsuz etkilere neden olabileceğinden abartmadan kullanmalısınız. Aksi halde fayda yerine zarar görebilirsiniz.

Özellikle hamile, emziren anneler ve kronik rahatsızlığı olan kişiler, alerjik bir bünyeye sahip olanlar çuha çiçeğini kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır. Doktorunuzun onay vermediği hiçbir ürünü kullanmamanız çok önemlidir.

Çuha çiçeği yağı faydaları nelerdir?
Çuha çiçeği yağı faydaları nelerdir?

Çuha çiçeği yağı faydaları nelerdir?

Çuha çiçeği yağının faydalarına bakacak olursak, birçok sağlık sorununa karşı faydası vardır. Bunlardan bazıları; akne, diyabetik nöropati, egzama, osteoporoz, sedef hastalığı, adet öncesi sendromu (PMS) ve romatoid artrit gibi rahatsızlıklardır. Gelin birlikte çuha çiçeği yağının faydaları nelerdir, çuha çiçeği yağı neye iyi geliyor, sorularının yanıtlarını ele alalım.

Çuha Çiçeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Çuha çiçeği yağının faydalarından bazıları şunlardır:

 • Çuha çiçeği yağının faydalarından birisi nörolojik ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.
 • Menopoz dönemine giren yaşanan sıcak basmalarını tedavi eder.
 • Sinir sistemi hastalığı olan MS hastalığının ilerlemesini yavaşlatır.
 • Kan sulandırıcı etkisi vardır, pıhtılaşmayı engeller.
 • Cilt sağlığı için faydalıdır cildin genç kalmasını sağlar.
 • Ciltte sivilce ve akne oluşumunun önüne geçer.
 • Kuru ciltlerde daha çok görülen egzama tedavisinde çuha yağı yardımcıdır.
 • Adet dönemi öncesinde görülen sıkıntıları hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Yüksek kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.
 • Kireçlenmeye karşı etkilidir.
 • Romatizmaya bağlı ağrıları hafifletir.
 • Vücuttaki zararlı toksinleri atmaya yardımcı olur.
 • Doğurganlığı artırır.
 • Çuha yağı stres ve depresyona karşı etkilidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Yorgunluğu azaltır.
 • Uyku sorunlarına karşı etkilidir.
 • Kilo kontrolüne yardımcı olur.

Çuha çiçeği yağının bazı olumsuz etkileri olabilir. Çünkü kan sulandırıcılar ile etkileşime girebilirler. Steroid olmayan ağrı kesiciler ile de etkileşime girebilir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.

İlginizi çekebilecek içerik: Siyah Sarımsak Yağının Faydaları Nelerdir?

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx