Pratik Bilgiler

Dantel Yıkama Püf Noktaları Nelerdir? Dantel Nasıl Yıkanır?

Reklamlar

Bu yazımızda sizlerle dantel yıkamanın püf noktalarını paylaşacağız. Dantel, ip ve tığ yardımıyla oluşturulan motiflerdir. Genellikle ağ biçiminde oluşturulmaktadır. Evde kullanılan eşyalarda ve kıyafetlerde kullanılır. Dantel, çok eskilerden beri olduğu için artık kültürün bir parçası olmuştur. Yaklaşık 16. yüzyıldan beri yapılmaktadır. Dünyanın birçok yerinde ve Türkiye’de dantel çok önemli olmaktadır. Danteller el işçiliği ve makine ile yapılabilir. Kullanım alanları son derece geniştir. Kıyafetlere işlenmesi, ev dekorasyonu, havlu kenarı, masa örtüsü, gelinlik gibi eşyalarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Dantel, yıkanması konusunda dikkat edilmesi gerekir. Danteller uygun sıcaklıkta yıkanmalıdır. Aksi halde şeklinde bozulmalar veya deformeler olabilir. Hayatımızın birçok alanında olduğu için yıkama ve temizliği konusunda detaylı bilgiye sahip olunmasında fayda vardır. Dantellerin temizliği diğerlerinden daha farklı olmaktadır. Hassas ve kolay deforme olduğu için özenle temizlenmesi gerekir. Dantel yıkamanın azı püf noktalarına sahip olduktan sonra tüm danteller kolay şekilde temizlenebilir.

Dantel Yıkamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Danteller elde ve makinada yıkanabilir. Bunda herhangi bir sorun yoktur. Ancak dantellerin ve dantelli eşyaların yıkanması sırasında dikkat gerektiren noktalar söz konusudur. Özellikle makinada yıkanan dantellerde sıcaklık ayarlarına ve uzun süre yıkanmamasına önem verilmesi gerekir. Makinada yıkamak ve elde yıkamak çok farklıdır. Dantellerin fazla yıpranmaması için nazik olunması ve fazla yıpranmaması gerekmektedir.

Reklamlar
Dantel Yıkamanın Püf Noktaları
Dantel Yıkamanın Püf Noktaları

Dantel Yıkamanın Püf Noktaları

Danteller elde veya çamaşır makinasında yıkanabilir. Ancak bazen  kişiler çamaşır makinasında yıkamak konusunda tereddütte kalabilir. Dantellerin veya dantelli eşyaların çamaşır makinasında yıkanmasında herhangi bir sorun yoktur. Fakat makinada yıkarken dikkat edilmesi gereken iki nokta vardır. Doğru sıcaklık ayarı ve doğru deterjan seçilmelidir. Yüksek derecede yıkanması uygun değildir. 30 derece en uygun olan seçenektir. Bu derecenin üzerinde olan sıcaklık dantellere hasar verebilir. Deterjanında fazla kimyasal olmaması gerekir. Bu iki noktaya dikkat edildiği zaman danteller çamaşır makinasında yıkanabilir. Yıkamadan sonra güne ışığında kuruması gerekir. Çamaşır makinasında mümkünse en kısa programda yıkanması dantellerin daha az yıpranmasını sağlar. Çamaşır makinasında yıkandıktan sonra kurutma makinasına koyulmaması da önemli detaylardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dantel yıkamanın diğer bir yöntemi ise elde yıkamadır. Manevi ve maddi anlamda değeri olan dantelleri çamaşır makinasında yıkamaya kıyamayanlar elde yıkamayı tercih etmektedir. Dantellerin ılık suda ve herhangi bir kabın içerisinde yıkanması gerekir. Bir süre deterjanla beklettikten sonra hafifçe çitilenmesi uygundur. Çok yıpratmadan yavaş yavaş çitilenmesi gerekir. Yıkanan danteller yine ılık su ile durulanması gerekir . Daha sonrasında ise güneş ışığında kurutulması gerekir. Kurutma makinası veya kalorifer peteğinde kurutmak dantellere hasar verebilir. Kurutma ve yıkama işlemlerinde fazla sıcaklıktan kaçınılması oldukça önemli noktalar arasında yerini alır.

Dantelde Olan Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Dantellerde yer alan pas lekeleri, beyazlığı gölgelemekte ve dantellerin kötü görünmesine sebep olabilir. Pas lekesi en zor çıkan lekelerden biri olmaktadır. Sadece dantellerde değil tüm kıyafetlerde pas lekesi zor çıkmaktadır. Dantellerde olan pas lekesini çıkarmak için kullanılan yöntemlerden biri şöyledir:

  • Bir tane limonun suyu ile bir çay kaşığı tuz karıştırılmadır.
  • Daha sonrasında ise dantelde bulunan pas lekesinin üzerinde dökülmeli ve bu alan hafifçe çitilenmelidir.
  • Devamında ise bir litre kadar suyun içerisine amonyaklı su dökülmesi lazım. Ardından çitilenmesi gerekir. Bu noktada ki en nemli uyarı ise çıplak elle yapılmaması gerekir ve bir eldiven kullanılmalıdır.
Dantel Nasıl Ütülenir?
Dantel Nasıl Ütülenir?

Dantel Nasıl Ütülenir?

Dantellerde veya dantelli eşyalarda yıkamak kadar ütülemeye de dikkat edilmesi gerekir. Çünkü sadece yıkama işleminde değil ütüleme sırasında da danteller ısıya maruz kalmaktadır.  Ve birkaç küçük ip ucuyla zarar vermeden ütü yapmak çok kolaydır.  Dantellerin ütülenmesi için yüksek buhar gücüne sahip olan bir ütüye ihtiyaç vardır. Ütüleme işleminin hızlıca yapılması gerekir. Çünkü yavaş yapıldığı zaman ise yüksek ısı dantellere zarar vermektedir. Dantel ütülenirken kullanılan diğer bir yöntem ise dantellerin üzerine tülbent gibi bir şey koyularak da ütülenebilir. Doğru yıkama ve ütüleme teknikleri kullanıldığı zaman danteller çok uzun süre hiçbir hasar almadan kullanmak mümkündür.

Reklamlar

Sararan Dantel Nasıl Temizlenir?

Dantellerde en çok karşılaşılan problemlerden biride sararmadır. Zamanla dantellerde sararmalar meydana gelmektedir. Elbette ki bu sararmaları temizlemek ve tertemiz dantel görüntüsüne kavuşmak mümkün. Sararmaları yok etmek için kullanılan yanlış yöntemlerden biri çamaşır suyudur. En sık yapılan hatadır. Çünkü çamaşır suyu ve diğer kimyasal malzemeler dantellere zarar vermektedir. Dantellerin zarar görmemesi için doğal ürünler tercih edilmelidir. Kimyasallarla temizlemekten daha zor gibi gelebilir. Aslında çok yanlış bir algıdır. Doğru olan malzemeler kullanıldığı taktirde verimli sonuçlar alınacaktır ve bembeyaz dantellere sahip olunabilir.

Sararan dantelleri beyazlatmak için en çok tercih edilen ve etki eden malzeme kabartma tozudur. Kabartma tozu kullanılarak, sararan tüm dantelleri temizlemek mümkün. Aslında sadece sararan danteller değil sararmaya yakın olan danteller için de kullanarak önlem alınması daha faydalı olacaktır. Sararan danteller karbonatlı ılık suda yaklaşık bir saat kadar bekletilmesi gerekir . Bekledikten sonra yıkanmalı ve kurutulmalıdır.

Beyaz kalıp sabun da dantellerin sararmalarının düzelmesinde en etkili yöntemler arasındadır. Sabunun daha iyi erimesi için ufak parçalara ayrılması ve ılık suyun içinde çözülmesi gerekir. Ardından ise bu karışımın içerisinde 1 saat kadar bekletilmelidir. Bekledikten sonra yavaşça ve nazik bir biçimde çitilenmelidir. Bu yöntemden sonra sararmış dantel görünümünden kurtulmak mümkün.

Dantel beyazlatma için kullanılan en popüler malzemelerden biri de çivittir. Çivit kullanarak dantellerde mükemmel beyazlık sağlanabilir. Fakat kullanılan çivit miktarının fazla olmaması gerekir. Yeterli ve ideal miktarda olmalıdır. Aksi taktirde beyazlık yerine mavi bir renk oluşturabilir. Ilık suyun içerisine koyulan az miktarda çivit içerisine koyulan danteller yaklaşık 40 dakika beklemesi gerekir. Ardından ise bol miktarda su kullanılarak durulanması ve güneşte kurutulması gerekir.

Bu üç farklı doğal malzemeyi kullanarak bembeyaz dantel görüntüsüne ulaşma ve beyazlığı korumak mümkün. Makinada yıkamaktan çekinenler için harika olan bu üç yöntem dantellerin kurtarıcısı konumundadır. Dantellerin güzel ve estetik görünmesi için temiz ve beyaz kalması önemlidir. Bu sebeple de dantel yıkama konusunda tüm detayların bilinmesi dantel sever kişiler için kurtarıcı bir rolde olmaktadır.

Danteller Nasıl Kolalanır?
Danteller Nasıl Kolalanır?

Danteller Nasıl Kolalanır?

Özellikle manevi değeri olan danteller daha özenle bakılmakta ve korunmaktadır. Dantellerin daha iyi korunması için kolalama işlemi yapılmaktadır. Çünkü dantellerin tamiri ve onarımı son derece zor ve titiz bir çalışma gerektirmektedir. Bunun içinde kolalama çeşitlerinden faydalanmak ve bu yöntemlerden büyük verim almak mümkündür.  5 farklı kola çeşidi vardır:

  • Zamk kolası
  • Nişasta kolası
  • Jelatin kolası
  • Yumurta akı
  • Pişmiş kola

Zamk kolası renkli dantellerde kullanmak için uygun olan bir kola çeşididir. Çünkü dantellerde sararma yapabilmektedir. Kolalama işlemlerinde genel olarak ütü gerekmez. Sadece pişmiş kolalama uygulaması yapılırken ütü gerekir. Bu beş tane kolalama işlemi sayesinde danteller ve dantelli eşyalar çok uzun süreler boyunca kullanılmaktadır. Eşyalara uygun olan kolalama yöntemi kullanılarak maddi ve manevi değeri olan danteller zarar görmeden uzun yıllar boyunca ilk gün olduğu gibi kalmaktadır.

İlginizi çekebilir: Ayakkabı Numarası Nasıl Ölçülür ve Hesaplanır?

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Munise Demircioğlu

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx