Cilt Bakımı

Doğal Yağlar ile Bronzlaşmak

Reklamlar
dogal yaglar ile bronzlasmak

Yaz tatilinde birçoğumuz düzgün bir şekilde bronzlaşmak isteriz. Doğal yağlar ile bronzlaşmak istiyorsanız doğal yağlardan faydalanabilirsiniz. Gelin birlikte doğal yağlar ile bronzlaşmak konusunu ele alalım. Yaz aylarında kullanabileceğiniz kolayca bulunabilen yağlarla bronzlaşmak çok kolay ve sağlıklı. Bahsedeceğimiz doğal yağları eczaneden ve aktarlardan alabilirsiniz. Ancak yağların tamamen doğal olduğuna emin olun güvenilir markaları tercih edin.

Cildinizi zarar vermeden hatta bakım yaparak cildinizi bronzlaştıracak yağlar nelerdir ele alalım. Yaz aylarında iş yoğunluğundan denize gidemeseniz dahi denize gitmiş etkisi oluşturan bronzlaştıran doğal yağlar nelerdir inceleyeceğiz. Gelin hep birlikte, bronzlaştırıcı yağlar nelerdir, bronzlaştırıcı yağlar nasıl kullanılır sorularının cevaplarına göz atalım.

Cildi Bronzlaştıran Doğal Yağlar ve Kullanımı

Hatırlatma:

Reklamlar

Güneşin vücudumuza faydası olsa da içinde zararlı uv ışınları da bulunmaktadır. Bu ışınlar cildinize zarar verebilir. Bu nedenle güneşe çıkmadan önce cildinize güneş kremi sürmelisiniz. Özellikle hassas cilde sahip olanlar kış aylarında bile güneş kremi kullanmalıdır.

Doğal yağları kullanacak olsanız daha alerjiniz olma ihtimalini unutmayın. Bu nedenle ilk defa kullanacaksanız mutlaka alerjiniz olup olmadığını test edin. Kullanacağınız yağı cildinizin küçük bir bölümüne sürerek 10 dakika kadar bekleyebilirsiniz.

Yağlar ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir nokta da, sayacağımız bronzlaştırıcı yağlar cildinize ince bir tabaka olarak sürülmelidir. Etkili olması aynı zamanda cildinizin zarar görmemesi için gün içinde bir iki kere az miktarda cildinize sürebilirsiniz.

dogal yaglar ile bronzlasmak

1) Kahve Çekirdeği Yağı

Doğal yağlar ile bronzlaşmak için ilk sırada Kahve çekirdeği yağı, cilt bakımında bir çok alanda kullanılmaktadır. Kahve çekirdeği yağının cilde kullanım amacı birden fazladır. Bronz bir cilde sahip olmak için de kahve çekirdeği yağı kullanılabilir. Kahve çekirdeği yağı, bronzlaştırıcı kozmetik ürünlerinin içerisinde bulunan bir yağlardan birisidir.

Reklamlar

Kahve çekirdeği yağı, ciltte nemlendirme ve antioksidan özellikleriyle bilinir. Antioksidanlar, cildi serbest radikallere karşı koruyarak yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Kahve çekirdeği yanı bunların yanı sıra, cildinizi yumuşatır ve nemlendirir cildinizin daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Eğer bronzlaşmak istiyorsanız, güneşlenirken dikkatli olmalı ve uygun güneş koruyucu ürünler kullanmalısınız. Aşırı güneşe maruz kalmak, cilt kanseri ve erken yaşlanma gibi cilt problemlerine neden olabilir. Güneşlenirken, uygun SPF korumasına sahip güneş kremi veya losyonları kullanmak ve güneşin en yoğun olduğu saatlerde (genellikle 10:00 ile 16:00 arası) güneşe çıkmamak çok önemlidir.

2) Kenevir Yağı

Doğal yollar ile bronzlaşmak isteyenler kenevir yağından da faydalanabilir. Bu yağ da aynı kahve çekirdeği yağı gibi bronzlaştırırken aynı zamanda cildinizi de korur.

Kenevir yağı, kenevir bitkisinin tohumlarından elde edilmektedir. Kenevir yağı omega-3 ve omega-6 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu nedenle de cilt bakımında nemlendirici ve yatıştırıcı olduğu için çok tercih edilmektedir. Aynı zamanda kenevir yağı cildin doğal bariyerini güçlendirmeye yardımcı olur. Ciltteki kızarıklık ve tahrişi azaltmaya yardımcıdır.

Doğal bir bronzluk için kenevir yağı kullanacaksanız, cildinizde güneş gören bölgelere ince bir tabaka halinde parmak uçlarınızla sürebilirsiniz. Çok az bir miktar kullanmanız yeterli olacaktır.

Fazla miktarda kenevir yağını cildinize sürerseniz, cildiniz yağı ememez. Bu nedenle az miktarda kullanmanız en sağlıklısıdır. Sağlıklı bronzlaşma için az miktarda kenevir yağı tercih edilebilir.

3) Avokado Yağı

Cilt bakımı deyince en çok tercih edilen yağlardan birisi de avokado yağıdır. Avokado yağı cildi besler ve bakım yapar. Cilt bronzlaştırıcı losyonların içinde avokado yağı bulunmaktadır.

Avokado yağı, cildi nemlendirmeye ve beslemeye yardımcı olur. İçinde yer alan E vitamini, yağ asitleri ve antioksidanlar, cildin yumuşak ve pürüzsüz görünmesine katkı sağlar. Cildin nem dengesinin korunmasını sağlar. Aynı zamanda güneşten kaynaklanan kuruluğu ve tahrişi hafifletir.

Avokado yağı kullanarak doğal bir şekilde bronzlaşabilirsiniz. Avokado yağı kullanarak kozmetik ürünlerine fazla ödeme yapmadan, cildinize bakım yapabilir ve bronzlaşabilirsiniz. Düzenli olarak kullandığınızda cildinizdeki değişimi fark edeceksiniz.

4) Havuç Yağı

Doğal yağlar ile bronzlaşma deyince akla ilk gelen yağlardan birisi de havuç yağıdır. Havuç yağı bronzlaşma konusunda etkili olan bir yağdır. Havuç yağını da kullanırken az miktarda kullanmaya, cildinize ince bir tabaka halinde sürmeye dikkat edin. Havuç yağını cildinize fazlaca sürerseniz çok fazla bronzlaşabilirsiniz aynı zamanda cildinizde tahriş ve yanıklar oluşabilir. Havuç yağını cildiniz iyice emdikten sonra güneşe çıkmalısınız.

Havuç yağı, havuçlardan soğuk presleme veya ekstraksiyon yöntemiyle elde edilen doğal bir yağdır ve cilt bakımında çok tercih edilir. Havuç yağı, beta-karoten bakımından zengindir, bu nedenle havuçların turuncu rengini ve besin değerini sağlayan önemli bir bileşen içerir.

5) Fındık Yağı

Fındık yağı ile doğal bir şekilde bronzlaşabilirsiniz. Fındık yağının içinde yer alan maddeler cildinizin bronzlaşmasına yardımcı olur. Güneşe çıkmadan 30 dakika önce fındık yağını güzelce cildinize sürerseniz cildiniz zarar görmeden bronzlaşacaktır. Doğal bir bronzlaşma için fındık yağını aktardan alabilirsiniz ve fındık yağının doğal olduğuna dikkat etmelisiniz.

Fındık yağı, cilde nem sağlama ve yumuşatma özellikleri nedeniyle cilt bakımında kullanılır. Hafif ve emilimi kolaydır, bu nedenle cilt tarafından hızla emilir ve cildin nem dengesini düzenlemeye yardımcı olabilir.

Fındık yağı, doğal olarak antioksidanlar içerir. Antioksidanlar, serbest radikallerle savaşarak hücre hasarını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca fındık yağı cildin yaşlanmasını yavaşlatır.

Fındık yağı, E vitamini gibi cilt sağlığı için faydalı vitaminler ve mineraller içerir. E vitamini cilde nem sağlamaya yardımcı olur ve cildin daha genç ve parlak görünmesine yardımcı olur.

6) Kayısı Yağı

Bronz bir tene sahip olmak için kayısı yağını tercih edebilirsiniz. Kayısı yağını güneşe çıkmadan önce cildinize sürerseniz cildiniz zarar görmeden bronzlaşacaktır. Kayısı yağını ne zaman sürmeliyim derseniz, denize girmeden önce güneşlenirken ince bir tabaka halinde cildinize sürmeniz yeterli olacaktır.

Kayısı yağı, cilt için nemlendirici ve besleyici bir yağdır. Ciltte nem dengesini düzenler, kuru cildi nemlendirir ve cilt bariyerini güçlendirir. Antioksidan içeriği sayesinde serbest radikallere karşı koruyucu etkisi vardır. Aynı zamanda kayısı yağı cildin yaşlanmasını geciktirir.

Kayısı yağı, omega-6 yağ asitleri açısından zengindir. Omega-6 yağ asitleri de, cilt bariyerinin korunmasına ve cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır.

7) Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm çekirdeği yağı, cilt için faydalı antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar, serbest radikallere karşı savaşarak cildin yaşlanmasını yavaşlatır ve cilt hücrelerinin hasar görmesini önler. Aynı zamanda ciltte nem dengesini sağlamaya yardımcı olur. Üzüm çekirdeği yağının faydalarından biri de cildin daha pürüzsüz ve parlak görünmesine katkıda bulunmasıdır.

Üzüm çekirdeği yağı, güneşe maruz kalan cildi desteklemeye yardımcı olur. Antioksidan içeriği sayesinde güneşin zararlı UV ışınlarına karşı cildi korur.

8) Kalıcı Bronzluk Sağlayan Karışım

Kalıcı bir bronzluk için nasıl bir karışım yapabilirsiniz. Gelin birlikte göz atalım. Kalıcı bronzluk tarifimiz için gerekli malzemeler; 10 gram kakao yağı, 10 gram ceviz yağı, 5 gram üzüm çekirdeği yağı ve 5 gram tarçın yağıdır.

Yukarıda saydığımız yağları güzel bir şekilde karıştırın. İşte bu kadar basit.  Bronzlaştırıcı ve bronzluğu uzun süre koruyan karışımımız hazır. Bu karışım cildinizi koruyarak ten renginizin koyulaşmasını sağlar.

Güneşe çıkmadan önce elde ettiğiniz karşımı cildinize masaj yaparak güzelce uygulayın. İnce bir tabaka halinde ve tüm vücudunuza eşit olarak sürdüğünüzde cildinizde ton farkı kalmadan güzel ve sağlıklı bir şekilde bronzlaşacaksınız.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx