Genel

Domates ile Diş Beyazlatma

Reklamlar

Gün boyu tükettiğimiz gıdalar yüzünden dişlerimiz renk değiştirebilir. Domates ile diş beyazlatma yöntemi sayesinde sizler de dişlerinizi kolayca beyazlatabilirsiniz.

Dişlerimizin sağlık açısından temiz ve bakımlı olması oldukça önemlidir. Dişlerimizde çoğalabilecek bakteriler zamanla diş çürüklerine ve bazı boğaz enfeksiyonlarına da sebebiyet verebilir. Düzenli diş bakımının yapılmaması diş plağına da sebebiyet verebilir. Bu yazımızda sizlere sağlık açısından önemli yapılarımızdan olan diş bakımı hakkında bilgiler ve domates ile diş beyazlatma yöntemini anlatacağız. Gelin öncelikle Çocukluk ve Yetişkinlik dönemi diş bakım önerilerini inceleyelim.

Çocukluk Döneminde Ağız Ve Diş Bakımı

Yetişkin dönemde hepimiz sağlıklı dişlere sahip olmak için dişlerimizin bakımını çocukluktan itibaren düzenli ve tam olarak yapmamız lazım. Süt dişlerimiz bebeklik dönemlerimizde çıkmaya başlayarak 2-3 yaşlarında gelişimlerini tamamlarlar. Süt dişlerimiz dökülerek yerine yenileri çıkar. Bu yeni çıkan dişler kalıcı dişlerimizdir. Süt dişleri büyüdükçe döküleceği için çok bakım gerektiren dişler değildir şeklinde oldukça yanlış bir bilgi vardır. Süt dişleri döneminde dişlere yapılmayan bakımlar yüzünden kalıcı diş hastalıkları ve bu dişler in çok erken dökülmesi ile meydana gelebilecek dişlerde şekil bozuklukları meydana gelebilir.

Reklamlar

Çocukluk dönemi için çocuklarımıza doğru diş bakım eğitimi verilmesi elzemdir. Bu alışkanlıklar çocuğunuzun büyüdüğünde de diş bakımlarını doğru bir şekilde yapmasına imkân tanıyacaktır. Çocukların büyüme evrelerinde aileleri onlara rol model oldukları için çocuklarla beraber siz ebeveynlerin de diş bakımlarını beraber yapmanız en uygunu olacaktır.

Yetişkinlik Döneminde Ağız Ve Diş Bakımı
Yetişkinlik Döneminde Ağız Ve Diş Bakımı

Yetişkinlik Döneminde Ağız Ve Diş Bakımı

Yetişkinlik dönemlerinde ortalama 25 yaş civarında kemikler büyüme hızı oldukça düşmektedir. Bu durumda dişler zayıflamaya, diş kayıplarına ve bazı sağlık sorunlarına sebebiyet verecektir. Dolayısı ile diş kaybını engellemek ve diş sağlığını korumak için düzenli diş bakımı yapmalıyız. Özellikle bu yaşta süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi önemlidir. D vitamini, kalsiyum ve fosfor alımı ile dişlerinizi daha kuvvetli bir hale getirebilirsiniz.

Yetişkinlerde dişlerde çürümenin dışında diş eti hastalıklarının da görülme sıklığı fazladır. Diş etinin çekilmesi, bakteriyel durumların oluşması, iltihap sebebiyle diş kaybı gibi pek çok can sıkıcı sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz var. Diş taşları oluşumu yaşadığınızda doktorunuza başvurarak taşları temizletebilirsiniz. Hamilelik dönemlerinde diş çürümeleri oldukça sık görülür. Hamilelik dönemlerinde özellikle 12. Haftadan sonra diş doktoruna giderek çürük dişleriniz için tedavilerinizi mutlaka yaptırmalısınız. Dolgularınızı siyah dolgudan beyaz dolguya dönüştürmelisiniz. Hamilelerin diş tedavisi uygulamasının yanlış olduğu yönündeki düşünce oldukça yanlıştır. Aksine hamile bir kadının dişlerine ve diş sağlığına fazlaca dikkat etmesi bebeğin sağlığı için de oldukça önemlidir. Gebelik sürecinde beslenmenize de diş sağlığınızı düşünerek dikkat etmelisiniz.

Etkili Ağız Ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Çocukluk ve yetişkinlik dönemlerimizde dişlerimize bakım yapmak için dikkat etmemiz gerekenleri aşağıda sizlere veriyoruz.

Reklamlar
 • Florürlü diş macunu kullanmak diş etlerinin sağlığını korumak için önemlidir. Bunun yanında diş etlerimizin zarar görmemesi için yumuşak uçlu diş fırçası ile günde en az 2 kere 45 derecelik açı ile dişlerimizi fırçalamalıyız.
 • Dişlerin ön ve arka yüzünün yanı sıra çiğneme alanlarını da iyice fırçalamalıyız.
 • Diş temizleyici özelliği olan diş fırçaları ile dilimizin üzerindeki bakterileri de temizlemeliyiz.
 • Diş taşı ve tartar oluşumunu önlemek için her diş fırçalama sonrasında diş arasındaki artıkları da temizlemeliyiz.
 • Ağız bakım suları fırçalama sonrası ağız bakımımızı tamamlamamız için oldukça faydalıdır. Hem dişlerimizi ferahlatır hem de bakterileri temizler.
 • Dişlerde tartar ve plak oluşumunun önüne geçmek için şekerli ürünlerin tüketilmesinin azaltılması gerekmektedir.
 • Çay ve kahve dişlerde leke yapabilir. Dolayısı ile çay ve kahve tüketimini belli bir sınırda tutmamız gereklidir.
 • Çocuklarda florür alımı ilerleyen yaşlarda sağlıklı diş yapısı için oldukça önemlidir.
 • Ortalama 6 ayda bir diş hekimine giderek rutin diş kontrollerinizi yaptırmalısınız.

Bu belirtilen diş bakım önerileri çocukluk yaşından itibaren rutin olarak uygulanması, hepimizin hayatı boyunca dişlerinin sağlıklı ve güçlü kalmasında rol oynar. Ağız bakımı sadece diş sağlığı için değil bazı diğer hastalıkların da sebebidir.

Domates ile Diş Beyazlatma
Domates ile Diş Beyazlatma

Domates ile Diş Beyazlatma

Domates C vitamini açısından zengin bir besindir. Tartar ve plak gibi sorunların oluşumunu da engellemek için kullanılır. 1 domatesin suyu ile limon suyunu karıştırıp son olarak 1 tatlı kaşığı diş macunu ekleyerek karışımımızı tamamlayalım. Diş macununuzu bu karışıma batırarak dişlerinizi 2 dakika boyunca masaj yaparak fırçalamalısınız. Bu kısa sürede dişlerinizdeki beyazlamayı fark edeceksiniz.

Farklı Diş Beyazlatma Teknikleri

Domates ile diş beyazlatma işleminin dışında dişlerinizi doğal pek çok yöntem ile dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Yazımızın bu bölümünde ise sizlere alternatif diş beyazlatma yöntemleri listesi sunuyoruz. Bu yöntemlerin yanında

Karbonat Ve Elma Sirkesi

Diş beyazlatma yöntemlerinde sıklıkla kullanılan karbonatın gücünü elma sirkesi ile birleştirerek dişimizde bulunan bakterileri temizleyebiliriz. Bu sayede karbonatın da beyazlatıcı etkisi işin içine girince oldukça iyi bir etki görebilirsiniz. 1 çay kaşığı karbonata birkaç damla elma sirkesi damlatarak elde edeceğimiz macun kıvamındaki karışımı diş fırçanız ile dişlerinize uygulayın. Bu sayede hem dişleriniz beyazlayacak hem de dişlere zararlı bakterilerden kurtulacaksınız.

Limon Ve Karbonat

Yine bir çay kaşığı kadar karbonata limon suyu ilave edilir ve köpürene kadar karıştırılır. Macun kıvamındaki karışım diş fırçası ile dişlere uygulanır. Bu macundaki asidik özellik bakterilerden dişlerimizi temizler. Macunu haftada 1-2 kere uygulayabilirsiniz.

Karbonat

Haftada 3 gün karbonat uygulamamız sonrası dişlerimizde beyazlama olacağını fak edeceksiniz. Dişlerinizi fırçalarken fırçanızı ıslakken karbonata batırarak dişlerinizi fırçalamanız bu işlem için yeterli olacaktır.

Karbonat, Tuz Ve Elma Sirkesi

Karbonat ve elma sirkesi diş beyazlatma işlemlerinde sıklıkla kullanılıyor. Daha önce yaptığımız bu karışıma tuz ilavesi ile dişlerdeki lekelerin de azaldığı görülmektedir. Bu sayede hem dişlerinizi bakterilerden arındırmış, hem de beyazlatmış olacaksınız. Ayrıca lekelerden de kurtulabilirsiniz.

Karbonat, Tarçın Ve Adaçayı

Karbonatın diş beyazlatma özelliği biliniyor. Karbonatın yanına adaçayı ve tarçını ilave ederek etkileri artırıyoruz. Adaçayı ve tarçın dişlerimizde zararlı bakterilerin çoğalmasını engelliyor ve daha sağlıklı bir ağıza sahip olmamızı sağlıyor.

Çilek

Çileğin içinde diş yüzeyindeki tahribatı yok eden ve plak oluşumunu engelleyen malik asit bulunur. Bunun yanında çilek lif açısından da zengin olması ile ağızdaki pislikleri temizler, bakterileri yok eder. Püre yapılmış çilek diş fırçası ile fazla bastırmadan dişlere fırçalanarak uygulanır.

Diş Eti Sorunlarını Nasıl Önleyebilirsiniz

Diş eti sorunları diş doktorunuz tarafından kolayca belirlenebilir. Muayene sonucu ortaya çıkan diş eti sorunlarınız ileriye gitmeden çözüme ulaşmalıdır. Çözümler için evinizde kolayca uygulayabileceğiniz yöntemler ile önlem alabilirsiniz.

 • Evimizde Uygulayabileceğimiz Diş Eti Tedavileri
 • Papatya çayı ile diş etlerimizin güçlenmesi ve bakterilerden kurtulması için gargara yapabiliriz.
 • Kurutulmuş kekiği demleyerek soğutabilir, bu çay ile ağzınızı günde 3 kere olacak şekilde çalkalayabilirsiniz.
 • Günde en fazla 3 fincan meyan kökü çayı içmek diş eti iltihaplarından kurtulmanıza yardımcı olur.
 • 1 0damla ekinezyayı bir bardan suya damlatarak elde edeceğiniz karışım ile ağzınızı çalkalayın.
 • Ilık yeşilçayı ağzınızda çalkalayarak ağzınızın bakterilerden kurtulmasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Isırgan otu antibakteriyel özelliktedir ve iltihaplanmalardan sizi kurtarır.
 • Yine taze naneyi demleyerek elde edeceğiniz çay, ılık halde gargara yapıldığında ağzınızdaki iltihaplanmayı engelleyecektir.
 • Isıtılmış susam yağını gargara yapmak yine diş eti çekilmelerine iyi gelecektir.
 • Yemeklerden sonra 2-3 adet karanfili çiğnemek diş eti sağlığı ve bakterilerin yok edilmesi için oldukça faydalıdır.
 • Bir parça limona tuz dökerek ağzınıza ve dişlerinize masaj yapmanız diş eti sağlığınız ve dişlerinizin sağlığı için oldukça faydalıdır.

Bu yazımızda sizlere diş bakımı, diş beyazlatma teknikleri ve domates ile diş beyazlatma yöntemini anlattık. Diş bakımı oldukça önemli ve çocuk yaştan itibaren düzenli yapılması gereken bir işlemdir. Lütfen hem kendi hem de çocuklarınızın diş bakımlarını düzenli ve olması gerektiği gibi yaparak diş kaybı ve diş eti hastalıklarına karşı önleminizi alın. Bu sayede ilerleyen yaşlarda yaşanabilecek diş sorunlarından kurtulabilirsiniz. Hepinize sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx