Genel

Süt Bozulmadan Nasıl Saklanır? Sütü Taze Tutmanın Yolları Nelerdir?

Protein ve kalsiyum açısından zengin olan süt bozulmadan nasıl saklanır anlattık.

Reklamlar

Süt, insan sağlığı için önemli olan besleyici özelliklere sahiptir. Protein ve kalsiyum açısından çok zengin bir kaynaktır. Hal böyle olunca başta çocuklar olmak üzere tüm insanlar için çok değerli bir besindir. Ancak sütü ve süt ürünlerini doğru koşullarda muhafaza etmek gerekir, aksi takdirde bozulurlar. Birçok insan süt bozulmadan nasıl saklanır diye merak ediyor. Bu nedenle süt bozulmadan nasıl saklanır ve süt dondurulur mu gibi soruları yanıtladık.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Süt Kilo Yapar mı? Kalorisi Ne Kadar?”

Süt bozulmadan nasıl saklanır?

Süt bozulmadan nasıl saklanır
Süt bozulmadan nasıl saklanır?

Ceviz veya yulaftan elde edilen sütün aksine, inek sütünün raf ömrü çok daha kısadır. Ancak, basit bir adımla sütü nasıl daha uzun süre taze tutacağınızı keşfetmenize yardımcı olacağız. İşte süt bozulmadan nasıl saklanır sorusunun cevabı.

Reklamlar

Süt, 0 ile 4 derece arasında bir sıcaklıkta soğutulmalıdır. Sütü soğuk tutmak, taze kalması, daha uzun süre dayanması ve tadını koruması için çok önemlidir. Bu nedenle, süt ne kadar sıcak havaya maruz kalırsa tazeliğini o kadar çabuk kaybeder. Sütü bozulmadan saklamanın püf noktası, buzdolabında doğru yere yerleştirmektir. Yani süt, buzdolabının en soğuk kısımlarında saklanmalıdır.

Birçok insan sütü buzdolabının kapısındaki rafa koyar. Burası sütü koymak için en kötü yerdir. Çünkü buzdolabının kapısını her açtığınızda süt sıcak havaya maruz kalır. Buzdolabının kapısı sadece birkaç saniye açık kalıyor diye düşünmeyin, bu süre bile sütün tazeliğini etkileyebilir. Süt ve süt ürünlerini buzdolabının alt rafının arka kısmında muhafaza etmelisiniz. Burası, buzdolabının ışıklarından ve kapısından uzak olduğu için buzdolabının en soğuk yeridir.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Süt ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?”

Sütü taze tutmanın yolları

Süt bozulmadan nasıl saklanır

Süt bozulmadan nasıl saklanır öğrendiğimize göre sütü taze tutmanın yollarına bakalım. Sütü taze tutmanın anahtarı, market ve ev arasındaki soğuk zinciri kırmamaktır. İşte sütü olabildiğince uzun süre taze tutmanın yolları.

Reklamlar

Markette:

 • Alışveriş yaparken ısınmamaları için süt ve süt ürünlerini en son alın.
 • Her zaman sütün son kullanma tarihini kontrol edin ve en uzun tarihe sahip olan ürünü satın alın.
 • Sütü marketteki buzdolabından çıkarttıktan sonra mümkün olduğunca çabuk eve gitmeye özen gösterin ve eve girer girmez sütü buzdolabına koyun.
 • Eğer mümkünse sıcak yaz günlerinde sütü arabanızdaki bir soğutucuya koyun.

Evde:

 • Sütün üzerinde yazan son kullanma tarihi, sütün sürekli buzdolabında tutulduğu ve açılmadığı takdirdeki son kullanma tarihini yansıtır. Yani sütü açtığınızda bu son kullanma tarihi artık geçerli değildir. Süt açıldıktan sonra 3 ila 7 gün arasında tüketilmelidir. Bu nedenle büyük boy süt almak yerine, sık sık küçük boy süt almak daha iyidir.
 • Sütü buzdolabından çıkarıp kullandıktan sonra hemen buzdolabına geri koymaya özen gösterin.
 • Işık, D vitamini ve riboflavin gibi belirli vitaminleri yok eder. Bu yüzden sütü ışığa maruz bırakmaktan kaçının.
 • Yeni satın aldığınız süt ve süt ürünlerini sırayla veya son kullanma tarihine göre açmayı unutmayın.
 • Lezzetini ve besin değerini koruması için sütü orijinal kabında bırakın.
 • Her zaman sütün kapağını kapalı tutun ve buzdolabında keskin kokulu yiyeceklerin yanına koymayın.
 • Az önce de anlattığımız gibi, süt ve süt ürünlerini her zaman buzdolabının en alt rafının arka kısmında muhafaza edin.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Süt Kaymağının Cilde Faydaları Nelerdir? Süt Kaymağı ile Cilt Bakım Yöntemleri”

Süt dondurulur mu?

Buzdolabı

Evet, süt dondurulabilir. Süt, lezzetini ve besin değerini kaybetmeden dondurucuda 6 hafta kadar dayanabilir. Diyelim ki buzdolabınızda fazladan bir süt var ve bunu son kullanma tarihine kadar bitiremeyeceğinizi biliyorsunuz. Bu durumda açılmamış olan bu sütü, son kullanma tarihinden önce orijinal kabında dondurucuya koyup dondurabilirsiniz. Peki dondurulmuş süt nasıl çözülür?

Sütün dondurucudan çıkardığınızda çözülmesi için kesinlikle dışarıda bırakmayın. Bunun en iyi yolu sütü buzdolabında çözülmeye bırakmaktır. Bu, 24 ila 36 saat sürebilen bir işlemdir. Bu yavaş çözülme süreci, sütü gerekli saklama sıcaklığında veya altında tuttuğu için en iyisidir. Süte ısı uygulamak bakteri oluşumuna neden olur. Sütü açmadan önce hızlıca sallayın. Süt çözüldükten sonra ayrılıyorsa, çırpma aparatı olan blender ile çırpın.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Sütlü Yeşil Çay Diyeti”

Süt neden bazen son kullanma tarihinden önce bozulur?

Bardak

Süt bozulmadan nasıl saklanır anladık, ancak bazen süt son kullanma tarihinden önce bozulur. Bir de bu durumu açıklayalım.

Son kullanma tarihi, sütün pastörize edilip paketlendiği andan sütü açıp tükettiğiniz ana kadarki süreci ifade eder. Sütün pastörizasyonu sütteki bakterilerin %99.9’unu azaltır. Ancak kalan küçük miktar büyümeye devam edecektir. Süt soğuk tutulduğu sürece bu düşük bakteri seviyesi gıda güvenliğini, kalitesini ve tadını etkilemez. Fakat süt 4 ile 60 derece arasındaki bir sıcaklıkta bırakılırsa, bakteri sayısı her 15 dakikada bir ikiye katlanır. Bu nedenle sütü buzdolabından çıkarıp kullandıktan sonra hemen buzdolabına geri koymaya özen gösterin.

Kaynak: 1

Caner Cem Martı

1996 yılında Bartın'da doğdum. 2010 yılında geçirdiğim kaza sonucu vücudumun %99'u felç kaldı. Bazı teknolojik cihazlar sayesinde bilgisayar kullanıyor ve makaleler yazıyorum. Öncelikle öğrenmeyi, sonra ise öğrendiklerimi insanlara aktarmayı seviyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx