Cilt Bakımı

Dövme Bakımı Hakkında İpuçları

Dövme Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

Reklamlar

Dövme bakımı ipuçları sayesinde dövmeniz ilk günkü gibi görünebilir. Dövmeler sonsuza kadar sürer. En azından, onları yaptırdığınızda genellikle fikir budur ama solma eğilimindedirler. Renkler kaybolur, ince çizgiler ve yazılar bulanıklaşır ve canlılığı git gide kaybolur. Bir dövmenin solma hızı, mürekkebin kalitesi, cilt sağlığınız, sürtünme ve güneşe maruz kalma gibi çeşitli faktörlere bağlıdır, ancak neyse ki dövme bakımı ipuçlarıyla solma sürecini yavaşlatabilir ve dövmelerinizin daha canlı ve daha uzun süre kalmasını sağlayabilirsiniz. Dövmenizin uzun vadede daha iyi hayatta kalması için nasıl bakım yapacağınızı sizler için yazdık.

Güneşe maruz kalmayı en aza indirin
Güneşe maruz kalmayı en aza indirin

Güneşe maruz kalmayı en aza indirin

Güneşten korunma cilt kanseri riskinizi azaltır ve dövmenizin hızla solmasını engeller. Dövme sanatçıları, güneşin tüm dövme stillerinin bozulmasına büyük katkıda bulunduğunu açıklıyor. Tüm pigmentler zamanla yavaş yavaş yayılır ve güneşe maruz kalma, rengi, siyahı veya rengi ve grisi fark etmeksizin bir dövmenin bozulmasını gerçekten hızlandırabilir.

Dövmenizin daha yeni görünmesini sağlamak için en az SPF 30 veya daha yüksek güneş koruyucu kullanın. Hava güneşliyken dövmelerinizi kapatabilirseniz, bu da yardımcı olur. Aksi takdirde, sık sık nemlendirin ve güneş koruyucu uygulayın.

Reklamlar
Dövmelerinizi nemlendirin
Dövmelerinizi nemlendirin

Dövmelerinizi nemlendirin

Cildiniz ne kadar nemli olursa, dövmeleriniz o kadar canlı ve sağlıklı görünür. Kakao yağı, dövme yaşlanmasını önlemede oldukça etkilidir. Kakao yağı, sağlıklı yağ asitlerinin yanı sıra E ve K Vitaminleri açısından da zengindir. Bunlar, yaşlanan cildin görünümüyle mücadele etmeye veya en azından geciktirmeye yardımcı olan bileşenlerdir. Ama cilt tipinize göre hangi dövme nemlendiricisini seviyorsanız onu seçebilirsiniz.

Sonra C ve E vitamini, kuşburnu yağı, kakao yağı, argan yağı ve aloe vera ile yapılan Mad Rabbit dövme kremi gibi özel dövme bakım ürünleri var. Dövmeye özel losyonun pazarlamasını satın alıp almamak size kalmış, ancak prensip, nemin önemli olduğudur.

Daha fazla açıkta kalan dövmelere ekstra özen gösterin
Daha fazla açıkta kalan dövmelere ekstra özen gösterin

Daha fazla açıkta kalan dövmelere ekstra özen gösterin

Vücudun bazı yerlerinde diğerlerine göre daha fazla aşınma ve yıpranma görülür ve aşırı maruz kalma dövmenin ömrünü etkileyebileceği için bu bölgelere daha fazla dikkat edilmelidir. Örnek olarak omuzlardan bahsedebiliriz ve ekstra güneş kremi sürmenizi öneririz. Parmak dövmeleri, dövmelerin genellikle normalden daha hızlı solduğu başka bir alandır. Ellerimizi sürekli kullanırız, bu nedenle bükme ve ovma bazı durumlarda rötuş ihtiyacına katkıda bulunabilir. Bu durumda özel bir dövme kremi iyi bir yatırım olabilir.

Dövme bakımı için dövme sanatçınızla iletişiminizi sürdürün
Dövme bakımı için dövme sanatçınızla iletişiminizi sürdürün

Dövme bakımı için dövme sanatçınızla iletişiminizi sürdürün

Güneşe maruz kalmayı minimize ederseniz ve cildinizi nemli halde tutarsanız, dövmeniz zamana dayanır, uzun ömürlü olur veya en azından normalden daha yavaş solar ancak dövmenin uzun ömürlülüğü aslında tasarımda başlar. Dövme mürekkebi uzun süre dayanır ve sanatçıların uygulama becerileri, dövmelerin uzun yıllar boyunca canlı ve güzel kalmasına gerçekten yardımcı oluyor. Dövmenizin uzun ömürlü olması sizin için önemliyse, başlangıçta mürekkebi almadan önce tasarımınızın uzun ömürlülüğü ve çizilmesini istediğiniz yer hakkında dövme sanatçınızla konuşun.

Reklamlar

Ve rötuşlar konusunda gerçekçi olun, çünkü dövmenizin yeni görünmesini sağlamanın tek “gerçek” yolu olarak dövmenizin zamanla buna ihtiyacı olacaktır, bu nedenle dövmenizin rötuş için hazır olduğuna dair işaretleri bilin. Dövmenizin rengi canlılığını yitirdiyse ve donuk görünüyorsa veya orijinal dövme renginden yoksunsa, rötuş zamanı gelmiştir. Siyah çizgiler önemli ölçüde yayıldıysa ve bulanık görünüyorsa, keskin görünümlerini yitiriyorsa, tekrar keskin görünmesini sağlamak için dövmenizi yeniden yaptırabilirsiniz. Bu nedenle, sanatçınızla iletişim halinde olun – dövmeniz, çalışmalarının yürüyen bir reklamıdır ve sizin kadar parlak ve güzel kalmasını isteyeceklerdir.

Dövme Bakımı Hakkında İpuçları adlı yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz Ağda Bezleri Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? adlı yazımızı da okumanızı öneririz.

Begonya Kadın Instagram: begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx