Moda

Erkek Şapka Modelleri ve İsimleri

Erkek Şapka Modelleri ve Şapka Türleri İsimleri

Reklamlar

Erkek şapka modelleri genel olarak isimleri çok karıştırılan aksesuarlardır. Pek çok farklı detaylar ile süslenen ve farklı formlara sahip erkek şapka modelleri ve isimleri yazımızda tüm detayları öğreneceksiniz.

Erkek Şapka Terimleri Sözlüğü
Erkek Şapka Terimleri Sözlüğü

Erkek Şapka Terimleri Sözlüğü

 • Taç: Şapkanın üst kısmı. Başınızın üzerine oturan ağzın üstündeki alan.
 • Tip: Şapkanın tepesinin en üst zirvesi.
 • Dent: Kırışık olarak da adlandırılan bu bölüm, tepenin önü, arkası ve yanları boyunca yapılan girintileri ifade eder.
 • Şapka Bandı: Kenarın üzerine yerleştirilmiş, bir şapkayı çevreleyen dekoratif malzeme şeridi. Genellikle bir şerit, deri şerit veya örgülü kordon şeklinde ortak bir özellik.
 • Dekorasyon: Çoğu zaman şapka bandı boyunca olmak üzere, şapka üzerinde bulunan herhangi bir süsleme. Örnekler arasında tüyler, püsküller, boncuklar veya tokalar bulunur.
 • Brim: Bunu, tacın tabanından çıkıntı yapan şapka çıkıntısı olarak düşünün. Daha geniş kenarlar yüz, kulaklar ve boyun için daha fazla gölge sağlar.
 • Vizör: Kenar için başka bir kelime, bu, gözlerinizi koruyan bir başlığın önündeki sert çıkıntılı kısımdır.
 • Astar: Şapkanın iç astarı, genellikle saten, kadife, sentetik ağ, pamuk veya ipek gibi yumuşak kumaşlardan yapılan isteğe bağlı bir özellik.
 • Brim Bağı: Bir şapkanın kenarının etrafındaki süsleme. Genellikle deri, ipek veya grogren kurdele gibi malzemeleri kullanan isteğe bağlı bir özelliktir.
 • Ter bandı: İç bant olarak da adlandırılan bu, şapkanın iyi oturmasını sağlamaya yardımcı olan ve şapka şeklini sağlam tutan iç banttır. Her zaman şapkanın alt kenarının hemen üzerinde bulunur. Genellikle deri veya sentetik deri benzeri malzemeden yapılır.
 • Merkez Dent: Merkez çentiği olarak da adlandırılan bu tür taç şekli, tepenin ortasında tek bir kırışıklığa sahiptir. 
 • Elmas: Adından da anlaşılacağı gibi, elmas şeklindeki bir taç, tepeden bakıldığında tam olarak göründüğü gibi görünür. Biraz daha derinliğe sahip zarif bir stil.
Şapka Malzemesi Çeşitleri
Şapka Malzemesi Çeşitleri

Şapka Malzemesi Çeşitleri

Şapkalara gelince, onları yapmak için kullanılabilecek çok fazla kumaş var. İster yün keçe ister yüzde 100 pamuk olsun, kombinasyonlar neredeyse sonsuzdur. İşte kesinlikle karşılaşacağınız bazı şapka malzemeleri…

Pamuklu

Rahat bir pamuklu gömlek veya pantolon gibi, pamuklu şapkalar da dayanıklıdır, nefes alabilir, paketlenmesi kolaydır ve genellikle kolayca yıkanabilir. Beyzbol şapkaları çoğunlukla pamuktan veya bir çeşit pamuk karışımından yapılır. Pamuklu şapkalar akla gelebilecek her renkte gelir ve genellikle diğer malzemelerden yapılmış şapkalardan daha yumuşaktır.

Reklamlar

Yün keçe

Sağlam ancak yumuşak bir dokunuşa sahip olan yün keçe, yün liflerini birbirine bastırarak ve lifleri sıkıca birbirine kenetlenmeye zorlamak için ısı ve nem uygulayarak oluşturulan bir tekstildir; bu, gevşetilemeyecek bir bağ oluşturur. Yün şapkalar temizlik sırasında dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır, bu nedenle yün şapka temizlemenin özel kuralları vardır. Yün keçe fötr şapkalar özellikle soğuk aylarda oldukça popülerdir.

Hasır
Hasır

Hasır

Hasır, şapka yapımında kullanılan çok yönlü bir malzemedir. Hasırın türüne bağlı olarak, mukavemet, dayanıklılık ve renk bakımından farklılık gösterecektir. Rafya, rafya palmiyesinden yapılan yaygın olarak kullanılan bir hasırdır. Esnekliği, onu iyi paketlenebilir ve ezilebilir hasır şapkalar yapar. Toquilla palmiyesinden elde edilen toquilla hasırı, Panama şapkaları için kullanılır ve Ekvator’dan gelir. Çoğu hasırdan bir şapka yapabilir bu nedenle örgünün sıkılığına, rengin düzgünlüğüne ve desene dikkat edin.

Toyo

Teknik olarak hasır olmasına rağmen, farklı üretim süreci sayesinde toyo kendi malzemesidir. Parlak, pürüzsüz bir yüzeyle işaretlenen toyo, esas olarak Japonya’da kabuklu pirinç kağıdı ile yapılır ve genel olarak plastik bir cila ile tamamlanır. Makine yapımı olduğu için toyo ekonomiktir. Sağlam olsa da, ıslatmamak en iyisidir. Bu malzeme genellikle güneş şapkaları ve fötr şapkalar için kullanılır.

Kürk keçesi

Bu malzeme, yün keçe ile aynı maddeden, ancak hayvan kürkünden yapılmıştır. Kürklü keçe şapkaların çoğu tavşan kürkünden yapılır, ancak bazıları kunduz ve vizon kürkünden yapılır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kürk keçesi özellikle yumuşaktır. Kürk keçeden yapılan şapkalar, diğer malzemelerden yapılanlardan daha pahalıdır ve genellikle lüks bir ürün olarak kabul edilir. Elbette hayvanların ölümüne neden olduğu için gerçek kürk yerine suni kürklü şapkaları tercih etmeniz önemlidir.

Reklamlar

Sentetikler

Doğadan gelen doğal liflerin aksine, sentetik malzemeler kimyasal bir işlemle üretilen insan yapımı liflerdir. Sentetik tekstiller arasında polyester, naylon, suni ipek ve akrilik bulunur. Genellikle pamuk veya ipek gibi doğal liflerle karıştırılan beyzbol şapkaları gibi sentetik şapkalar çok dayanıklı ve makinede yıkanabilir olma eğilimindedir, ancak doğal malzemeler kadar iyi nefes almazlar.

Erkek Şapka Modelleri Nelerdir?
Erkek Şapka Modelleri Nelerdir?

Erkek Şapka Modelleri Nelerdir?

Erkek şapka modellerinin isimlerini bilmek isterseniz tüm şapka türlerini bu bölümde bulabilirsiniz.

Fötr şapka

Erkek şapka modellerinden sevin ya da sevmeyin, fedora şapka olarak bilinen fötr şapka zamana direndi. 1920’lerde ve 1950’lerde gangsterlerin tercih ettiği şapkadan 2000’lerde yenilikçi bir temel öğeye giden fötr şapka, muhtemelen en kutuplaştırıcı erkek aksesuarlarından biridir. Bugün, kalın kenarlı keçe şapka bir kez daha trend ve harika bir gardırop parçasıdır. Fötr şapka çeşitli ebat ve renklerde olsa da, daha nötr tonlarda ve orta genişlikte olanları tercih etmenizi öneririz.

Trilby şapka 

Erkek şapka modellerinden fötr şapka ile sık sık karıştırılsa da, trilby şapka farklı bir türdür. Tüvit veya hasırdan yapılan trilby şapka, fötr şapkadan daha küçük kenarlı ve daha uzun taç kısmına sahiptir. Yani onu ilkbahardan sonbahara kadar giyebilirsiniz. Trilby şapkayı yüzünüzü korumak için öne çekmek yerine başınızın arkasına takın. İşlevsel bir şapkadan ziyade bir ifade moda parçası. Justin Timberlake gibi erkek müzik grup üyelerinin yanı sıra üst sınıf üyeleri için tercih edilen şapkalardır ve dünya çapındaki at yarışı etkinliklerinde sıklıkla görülürler.

Panama şapkası
Panama şapkası

Panama şapkası

Bir plaj şortu ve beyaz keten bir gömlek ile eşleştirildiğinde Panama şapkası mükemmeldir. Bu geleneksel kenarlı hasır şapka Ekvator’dan geliyor ve sizi tropikal yazı kadar sıcak gösterecek. Örgü yapraklardan yapılan Panama şapkası, deniz kenarı ve tropik destinasyonlar için olmazsa olmaz bir aksesuar haline geldi. Panama’lar güneş ışığı ve mavi gökyüzü ile muhteşem bir okyanustan ibarettir. Bu yüzden kışın bu şapkayı takmaya çalışmayın. Hafif renk ve ağırlıktadırlar, nefes alabilirler, giymeleri kolaydır ve rahat bir plaj stiline kusursuz uyum sağlarlar.

Melon şapka

İngiliz bankacılar ve memurlar için melon şapka, ince çizgili takım elbise ve sıkıca sarılmış şemsiye ile birlikte çalışma üniformasının bir parçasıydı. Ama bundan çok daha fazlasıydı. Amerika’da derbi şapka adı verilen melon şapka, İngiliz kültürünün önemli bir parçasıdır.

Leicester Kontunun bir sorunu vardı. Kaçak avcıları caydırmak için mülkünde devriye gezen av bekçileri silindir şapka takarlardı ve bunlar sürekli olarak yere serilir ve hasar görürdü. Biri bir çözüm üretti. Evet, gerçekten, biri yapabilirdi. Kontun küçük kardeşi Edward Coke, Londra’nın merkezinde, pazarın oldukça yüksek bir adresi olan St. James Street’teki şapka üreticileri Lock & Co.’nun hizmetlerini aradı. Görevi, keçe kaplı, güçlü, alçak kubbeli, dar bir şapka tasarlayan William ve Thomas Bowler’a verdi.

Coke, ürünü incelemek için Aralık 1849’da Lock’un işyerine geldi. Meloncuyu yere koyduğu ve birkaç kez üzerine bastığı söyleniyor. Başlığın av bekçileri için uygun olduğunu söyledi ve şirkete on iki şilin ödedi. Lock & Co.’nun alışkanlığı olduğu gibi, şapkaya sipariş veren ilk müşterinin adını verdiler. Böylece Coke şapka doğdu ancak daha sonra gerçek tasarımcılarının adını aldı.

İlk başta, melon şapka İngiltere’de işçi sınıfı erkekleri tarafından yaygın olarak kullanılıyordu. Ancak, 20. yüzyılın başlarında şapka, Londra’nın finans ve yönetişim beyefendileri arasında popüler oldu.

Snapback şapka
Snapback şapka

Snapback şapka

Erkek şapka modellerinden doksanların tarzı beyzbol şapkası, New York snapback’in Yankees hayranları arasında giderek daha popüler hale gelmesinden sonra moda sahnesine çıktı. Günümüzde, snapback şapkalar, dünyanın her yerindeki şapka uzmanları, balerinler, moda tutkunları ve havalı çocuklar tarafından giyildi. Adı, şapkanın arka kısmındaki ayarlanabilir tokasından geliyor. Vintage kuzeni baba şapkası gibi, her bedene uyar, rahat ve bol kesim sağlar. Bununla birlikte, snapback şapkası tasarımında daha katıdır ve bu da onu daha yapılandırılmış hale getirir. Snapback şapkalar, herhangi bir kıyafete zahmetsiz ama anında havalı bir hava katar.

Baba şapkası

Baba şapkaları rahat bir tarz çığlık atan harika vintage aksesuarlardır. Bu rahat erkek şapka modellerinden beyzbol şapkaları genellikle hafif kavisli kenarlı kanvas veya pamuktur. Baba şapkası ayrıca ayarlanabilir bir askı kapatma özelliğine sahiptir ve bu da onu tek bedene uyar hale getirir. Baba şapkaları, herhangi bir spor-lüks kombine harika eklemeler yapar ve herhangi bir gündelik görünüme vintage bir dokunuş eklemek için kullanılabilir.

Newsboy şapka

19. yüzyılda ortaya çıkan bu eski okul şapkaları milenyumda büyük bir geri dönüş yaptı. Bir gazeteci şapkası, düz kapağa benzer. Bu yuvarlak ve dolu kapaklar, şapkanın önünü ağzına bağlayan panellere ve üstte bir düğmeye sahiptir. Birçok zengin erkek ve kadının başını süsleyen moda evleri, geleneksel erkek şapkalarını benimsedi. 

Kep şapkalar
Kep şapkalar

Kep şapkalar

Ünlüler ve televizyon karakterleri arasında popüler olan düz şapkalar, mütevazı köklerden gelir. Kep şapkalar bir zamanlar genel olarak baca temizleyicileri ve çiftçiler tarafından giyilirdi. Bu şık şapkalar yün, tüvit veya pamuktan üretilir. Ekstra sıcaklık ve rahatlık için bu sert kenarlı yuvarlak şapkalar astarlıdır. Kep şapkalar, çekici bir dokunuş için akıllı gündelik bir stille eşleştirildiğinde en iyi şekilde görünür.

Bere

Erkek şapka modellerinden bir zamanlar sadece kışın vazgeçilmezi olan bereler, gerçekten zamansız ve mevsimler arası parçalar haline geldi. Yaz ortasında bir bere giymek istemeseniz de, bir bereyi kıştan ilkbahara kadar sallayabilirsiniz. Pek çok stille uyum sağlarlar ve sizi sokak giyiminden şık giyime kolayca taşıyabilirler. Bu şık örgü aksesuarlar başınızı sıcak, tarzınızı da sıcak tutabilir. Kalın örgü kış yünlülerinden şık hımbıl parçalara kadar, bereler çok yönlüdür. İnce malzemeden yapılmış ve lacivert veya gri gibi nötr bir renkte olanı seçmenizi öneririz. Bu şekilde en fazla yıpranmayı sağlayabilirsiniz.

Kova şapka
Kova şapka

Kova şapka

Kepçe şapkalar geri döndü ve doksanların canlanması hiç durmadan devam ediyor. Çeşitli müzikal ve patenci alt kültürleriyle popülerlik kazanan kova şapka, mütevazı bir balıkçı şapkasından düpedüz havalı hale geldi. Kot ve kanvas gibi ağır hizmet tipi pamuklu kumaşlardan veya tüvit gibi yün karışımlarından yapılan kova şapkalar, ters çevrilmiş bir kovaya benzeyen geniş, aşağı eğimli kenarlara sahiptir. Yıllardır sokak stilinin favorisi oldular ve rahat bir kentsel görünüm yaratmaya çalışırken mükemmeller. Görünümü havalı hale getirmek için, bir bomber ceket, yüksek üstler ve hatta bir forma ile bir kova şapka eklemeyi deneyin.

Beyzbol şapkası

Erkek şapka modellerinden snapback şapkalardan baba şapkalarına kadar pek çok beyzbol şapkası çeşidi vardır, ancak bir klasiği asla geçemezsiniz. Beyzbol şapkaları, ayarlanabilir askılı beş panelli basit şapkalar olarak başladı ve beyzbol takımı üniformalarının bir parçası olarak giyildi. Bugün, bir spor giyim parçası kadar bir moda öğesidirler. Sokak stili yıldızlarının ve ünlülerin favorisi olan beyzbol şapkası, sade ve havalı tasarımları sayesinde ikonik bir statüye ulaştı.

Trapper şapka

Sıcak, şık ve retro, bir trapper şapka kışın olmazsa olmazlar listenizde olmalı. Deri süslemeli, süet malzemeden yapılan trapper şapkalar, çeşitli gerçek ve suni kürk seçenekleriyle gelir. Trapper şapkanın modern versiyonları çeşitli ekoseler, fitilli kadife ve çeşitli su geçirmez malzemelerde mevcuttur. Bu şapkalar macera çığlıkları atıyor ve açık hava sporları tutkunları için mükemmel. Bu şapka ile gömlek ve kravat yerine pazen bir gömlek ve kot pantolon giymeyi deneyin.

Boater şapka
Boater şapka

Boater şapka

Erkek şapka modelleri söz konusu olduğunda, boater şapka başka bir yaz vazgeçilmezidir. Tacının etrafında grogren kurdele bulunan bu sert hasır şapka, 20. yüzyılın başlarında popülaritesini zirveye çıkardı. Genellikle berber kuartetleri tarafından ve dönem dizilerinde giyilenler, artık ender bir terzilik tasarımıdır. Bu yaz moda sahnesinde bir sıçrama yapmak istiyorsanız, bir boater şapka idealdir. Panama şapkasına veya fötr şapkaya eğlenceli, şık ve orijinal bir alternatif. Bu düz tepeli, geniş kenarlı hasır şapkalar kesinlikle trendy görünmenizi sağlar.

Pork pie şapka

Pork pie şapka, Breaking Bad’de tekrar eden bir aksesuar haline geldikten sonra giderek daha popüler hale geldi. Pork pie şapka 19. yüzyılda en popüler aksesuarlardan biriydi. Bugün, modern erkekler çoğunlukla silindirik bir taç içeren pork pie şapka stilini takıyorlar. Ayrıca dış kenarın etrafına sıkıştırılmış düz bir tepeye sahiptir. Bu şapkalar genel olarak kıyafetlere şık, modern ve sanatsal bir estetik sağlar.

Silindir şapka

Silindir şapka kadar baskın veya sofistike bir şapka parçası daha olmamıştı. Panik yapmayın, Abraham Lincoln stilini kopyalamanız gerektiğini söylemiyoruz, ancak daha kısa, şık bir silindir şapka şüphesiz sizi kalabalığın içinde öne çıkaracaktır. Bu uzun, düz taçlı, geniş kenarlı şapkalar bir zamanlar birinci sınıf giyimin zirvesiydi, ancak bugün nadirdirler. Bir sonraki resmi etkinliğinizi sınıflandırmak için eğlenceli ve süslü bir yol arıyorsanız, neden bir erkek şapka modellerinden silindir şapka denemiyorsunuz?

İlginizi çekebilir: Kombin Yapma Önerileri

Bizi Instagram’dan takip edebilirsiniz: Begonya Kadın

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx