Cilt Bakımı

Ev Yapımı Maske Tarifleri

Reklamlar
Ev Yapımı Maske Tarifleri

Ev yapımı maskeler ile kolaylıkla maske elde edebilir ve korkmadan cildinize uygulayabilirsiniz. Ev yapımı maske tarifleri yazımızda yer almaktadır. Bu maskelerin bir güzel yanı da cildinize hızlı bir şekilde fayda sağlamasıdır. Bakımlı ve genç bir cilde sahip olmak için kimyasal ürünler yerine elinizin altında bulunan meyvelerle çok sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Yapmanız gereken maske için gerekli olan malzemeleri temin etmek cildinize faydalı bir şekilde kullanmaktır.

Mutfağınızda bulunan malzemeler ile cildiniz için çok etkili ev yapımı maskeler elde edebilirsiniz. Cildiniz çok daha bakımlı ve sağlıklı görünecektir. Kimyasal içerik olmadan kullandığınız malzemeler cildinize çok fayda sağlayacaktır. Birçok cilt sorununa karşı uygulamanız gereken maske tariflerini yazımızda bulabileceksiniz.

Muz ile Ev Yapımı Cilt Maskesi
Muz ile Ev Yapımı Cilt Maskesi

Muz ile Ev Yapımı Cilt Maskesi

Tek maske ile bile cildinize bakım yapabilirsiniz. Mucizevi meyve muz. Özellikle kuru cilde sahip olanlar için de uygundur. Muz maskesinin cilde faydası cildi güçlendirir ve nemlendirir.

Reklamlar

Muz ile maske elde etmek için muzu püre haline getirmelisiniz. Ve yüzünüze sürerek 15-20 dakika kadar bekletmelisiniz. Süre sonunda yüzünüzü ılık su ile yıkayıp havlu ile silmelisiniz.

1 tane muzun içine 2 çorba kaşığı bal ve 2 çorba kaşığı yoğurtla bir maske elde edebilirsiniz. Yüzünüze sürdükten sonra 10 dakika kadar bekletiniz. Ilık su ile cildinizi yıkayabilirsiniz. Sadece muz ile yapılan maskeye alternatif bir maskedir.

Elma Sirkesi ile Ev Yapımı Maske

Sirkenin kokusu pek hoşunuza gitmese de cildiniz için faydalıdır. Eğer yağlı ve parlak bir cildiniz varsa elma sirkesi buna çözüm olacaktır. Sirkenin cilde faydası ciltteki tonlamayı sağlaması ve beslemesidir.

Sirke ile cilt maskesi yapmak için bir bardak suyun içine 1 çorba kaşığı elma sirkesi ilave ettikten sonra cildinize güzelce sürünüz. Bu işlemi temiz cildinize sürmelisiniz. Eğer cildiniz hemen tahriş olmuyorsa bir diğer alternatifte bardağın yarısına gelecek şekilde su ve sirkeyi aynı oranda karıştırmak ve yüzünüze sürüp kurumasını bekleyin. Ve ardından cildinizi ılık su ile yıkayıp doğal içerikli bir nemlendirici sürebilirsiniz.

Reklamlar

Süt Tozu ile Ev Yapımı Maske

Süt vücudumuz için çok faydalı olduğu gibi cildimizi de besleyerek canlanmasını sağlamaktadır. Ve bütün cilt tiplerine uygulanabilmektir. Bu maske ile cildinizi canlanır ve ferahlar.

Hazırlamak için yapmanız gereken bir bardağın dörtte biri kadar süt tozu koymaktır. Ve üzerine ince bir hamur kıvamı elde edene kadar da su eklemelisiniz.  Sonrasında karışımı yüzünüze sürüp kuruyana kadar beklemelisiniz. Ve kuruduktan sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın.

Yoğurt ile Ev Yapımı Cilt Maskesi
Yoğurt ile Ev Yapımı Cilt Maskesi

Yoğurt ile Ev Yapımı Cilt Maskesi

Doğal ürünler ile maske deyince listede mutlaka yer alması gereken diğer bir besin de yoğurttur. Yağlı ve karma ciltler için çok faydalıdır. Cildi yumuşatır ve temizler.

Tercih olarak süzme yoğurt kullanmanız daha etkili olacaktır. Küçük bir kaseye süzme yoğurt koyarak yüzünüze ince bir tabaka olarak sürmelisiniz. Karışımı cildinize sürüp 20 dakika kadar bekletmeli ve cildinizi soğuk su ile yıkamalısınız.

Süzme yoğurdu direk cildinize sürebileceğiniz gibi içine taze sıkılmış portakal suyu da ekleyebilirsiniz. Ve cildinizde 5 dakika bekletip süre sonunda yıkayabilirsiniz.

Limon ile Ev Yapımı Cilt Maskesi

Gerekli malzemeler çeyrek su bardağı zeytinyağı ve bir tane taze limondur. Zeytinyağının üzerine bir limon sıkarak cildinize sürebilirsiniz. 10 dakika beklettikten sonra cildinize sürebilirsiniz.

Eğer cildiniz çok yağlı ise aynı ölçülerde limon ve suyu karıştırıp yüzünüze sürebilirsiniz. Ve 10 dakika beklettikten sonra cildinizi ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Avokado, Yumurta, Limon ile Ev Yapımı Maske

Avokado cildiniz için de vücudunuz için de çok faydalıdır. Eğer kuru ve karma cildiniz varsa bu maske ile cildinizi nemlendirip beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Maske elde etmek için 1 tane avokadoyu ezmelisiniz. İçine 1 yumurtanın beyazını ve 1 çorba kaşığı limon eklemelisiniz. Ve karışımı tabak halinde cildinize sürünüz. Yarım saat sonunda yüzünüzü soğuk su ile yıkamalısınız.

Bal Muz ve Zencefil ile Ev Yapımı Cilt Maskesi

Kuru ve karma ciltler için uygulanacak harika besleyici bir maske olan bal ve muzun etkisi ile maske elde edebilirsiniz. Bu maske ile cildinizi nemlendirip dengeleyebilirsiniz.

Cilt maskesi için gerekli malzemeler yarım muz, 2 çorba kaşığı bal ve yarım yemek kaşığı zencefildir. Muz ile maske yapmak için gerekli malzemeleri karıştırınız. Zencefili püre haline getirmelisiniz. İnce bir tabaka olarak yüzünüze sürünüz. Ve 20 dakika kadar beklettikten sonra cildinizi soğuk su ile yıkayanız.

Salatalık ile Ev Yapımı Cilt Maskesi
Salatalık ile Ev Yapımı Cilt Maskesi

Salatalık ile Ev Yapımı Cilt Maskesi

Salatalığın cilde olan faydalarını bilmeyen yoktur. Salatalık maskesi ile cildinize sağlık sunacaksınız. Bütün cilt tipleri için uygundur. Salatalık maskesi ile cildiniz rahatlar, nemlenir ve beslenir.

Salatalık maskesi elde etmek için yapmanız gereken yarım salatalığı ezmektir. Elde ettiğiniz karışımı cildinize sürüp 20 dakika kadar bekletmelisiniz. Süre sonunda yüzünüzü soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

Bunun yanında bir başka yöntem de yarım salatalığı dilimleyip dilimlerini yüzünüze yerleştirmektir. 15 dakika bekleyip yüzünüzü soğuk su ile yıkamalısınız.

Nar ve Bal Ev Yapımı Cilt Maskesi

Nar güzelliğiniz için de kullanabileceğiniz harika bir meyvedir. Yağlı ve karma cilde sahipseniz bu maske tam size göre. Nar ile cilt maskesi cildinizi ölü derilerden arındıracak ve cildinizi canlandıracaktır.

Gerekli olan malzemeler 2 çorba kaşığı nar, 1 su bardağı çiğ yulaf ve 2 çorba kaşığı baldır. Bütün malzemeleri karıştırıp yüzünüze masaj yaparak uygulayınız. 3 dakika cildinize masaj yaptıktan sonra yıkayabilirsiniz.

Çilek ve Yoğurt ile Ev Yapımı Cilt Maskesi

Çilek de en sevilen meyvelerden biridir. Çileğin lezzetinin yanında cilde faydaları da çok fazladır. Çilek ile cilt maskesi tüm cilt tiplerine sahip olanların korkmadan kullanabileceği bir maskedir. Bu maske cildinizi rahatlatır, hücreleri yeniler ve besler.

Süzme yoğurt kullanmanız tavsiye edilir. Yapmanız gereken 2 çorba kaşığı süzme yoğurdun için ezdiğiniz 10 adet çileği ezip karıştırınız. Ve karışımı cildinize sürüp 15 dakika sonunda yüzünüzü soğuk su ile yıkamalısınız.

Bal ile Ev Yapımı Cilt Maskesi
Bal ile Ev Yapımı Cilt Maskesi

Bal ile Ev Yapımı Cilt Maskesi

Neredeyse tüm maskelerin içinde gördüğümüz bal tek başına da cildimiz için çok faydalıdır. Ve tüm cilt tipleri için kullanıma uygundur. Balın cildi nemlendirme, güçlendirme ve besleme gibi faydaları vardır.

Maskeyi hazırlamak için 2 çorba kaşığı balı benmari usulü ısıtmalısınız. Yüzünüzü yanmaması için kolunuzda sıcaklığını denemelisiniz. İstediğiniz sıcaklıkta ise cildinize sürüp 15 dakika kadar bekletmelisiniz. Sonrasında cildinizi ılık su ile yıkamalısınız.

Zeytin Çekirdeği ile Ev Yapımı Cilt Maskesi

Zeytin çekirdeği ile bütün cilt tiplerine uygun bir maske elde edebilirsiniz. Bu maske cildinizdeki hücreleri yenileyecek ve ölü derileri yok edecektir. Bu maskeyi elde etmek için 20 tane zeytin çekirdeği gereklidir. Çekirdekleri iyice ezip püre haline getirmelisiniz. Yüzünüze zeytin çekirdeklerinden elde ettiğiniz püreyi yüzünüze sürüp 3 dakika boyunca cildinize masaj yaparak uygulayın. Sonrasında da cildinizi soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Yeşil Çay ile Ev Yapımı Cilt Maskesi

Yeşil çay antioksidan içeren vücudumuza ve cildimize faydalıdır. Yeşil çay cildinizi gençleştirip, ferahlatır ve rahatlatır. Ve tüm cilt tipleri için uygundur.

Gerekli olan kullanılmış olan dört paket yeşil çaydır. Yeşil çayları buzdolabında bekletmelisiniz. 15 dakika beklettikten sonra poşetleri yüzünüzün farklı yerlerine koyup ısınana kadar beklemelisiniz. Sonrasında cildinizi kurulayabilirsiniz.

Zeytinyağı ile Ev Yapımı Cilt Maskesi

Zeytinyağını cildinize hiç korkmadan uygulayabilirsiniz. Kuru ciltler için çok iyi seçenektir. Zeytinyağı cildi nemlendirir, parlatır ve yumuşatır. Maske elde etmek için gerekli olan bir tatlı kaşığı zeytinyağını yüzünüze masaj yaparak sürünüz. Sonrasında yüzünüzü kuru bez ile silin ve ovalayınız. Fakat fazla bastırmayınız. Yüzünüzde yağ kalmayana kadar bu işlemi tekrarlayınız. Ve sonrasında yüzünüzü soğuk su ile yıkayınız.

Soda ile Ev Yapımı Cilt Maskesi

Soda yani maden suyu karma ve yağlı cilde sahip olanlar için çok iyi seçenektir. Soda cildinizi arındırıp, temizler ve nemlendirecektir. İki çorba kaşığı sodayı bardağa koyup cildinize sodayı uygulayınız. Soda yüzünüzde kuruyana kadar bekleyip sonrasında ılık su ile cildinizi yıkayabilirsiniz.

Yorgun Ciltler İçin Ev Yapımı Maske
Yorgun Ciltler İçin Ev Yapımı Maske

Mat ve Yorgun Ciltler İçin Ev Yapımı Maske

Yorgun ve mat cildiniz için gerekli malzemeler 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 tatlı kaşığı bal, yarım salatalık püresi ve biraz da yulaf ezmesidir. Bu malzemeleri karıştırıp cildinize güzelce sürünüz. Cildinizi yeniler ve canlandırır günlük ışıltı ve enerji dozunuz için çok etkilidir.

Kuru Ciltler İçin Ev Yapımı Maske

Cildinizi nemlendirmeye faydalı olan avokado ile çok faydalı bir maske elde edebilirsiniz. Yarım avokadonun içine bir avuç yulaf ile ezmesi ve bal ekleyerek karıştırınız karışımı yüzünüze sürünüz. Bir süre bekledikten sonra yüzünüzü yıkayanız. Cildinizin nem depoları dolacak ve cildiniz yenilenecektir.

Ev Yapımı Gözenek Sıkılaştırıcı Cilt Maskesi

Gözenek sıkılaştırıcı maske elde etmek için yumurta kullanabilirsiniz. Gerekli olan malzemeler 1 yumurta beyazı, 1 çay kaşığı bal ve biraz daha destek için 1 çorba kaşığı limon suyudur. Bütün malzemeleri güzelce karıştırıp cildinize sürünüz. Maske kuruduktan sonra cildinizi yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi makyaj yapmadan önce de cildinize uygulayabilirsiniz.

Ev Yapımı Sivilce İzlerini ve Cilt Lekeleri Yok Eden Maske

Cildinizi tazeleyerek leke gideren maske ile elde etmek için gerekli malzemeler zerdeçal tozu ve aloe vera jeli veya süttür. Yapmanız gereken 2 tatlı kaşığı zerdeçal ile biraz aloe vera jelini karıştırmaktır. Süt de ekleyebilirsiniz. Bu maske ile cildiniz tazelenecek ve yenilenecektir. Maskeyi süt ya da aloe vera jeli yoksa su ile de yapabilirsiniz. Fakat süt ya da aloe vera jeli sarı tonu yok ettiği için daha sağlıklıdır.

Ev Yapımı Peeling Etkili Cilt Maskesi
Ev Yapımı Peeling Etkili Cilt Maskesi

Ev Yapımı Peeling Etkili Cilt Maskesi

Cildinizi temizlemek ölü derilerden arındırmak için esmer şeker kullanabilirsiniz. Şeker cildinizi tahriş etmesin ve daha çok fayda sağlasın diye onun yanında salatalık püresi, zeytin yağı ve bal da kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken 1 çorba kaşığı esmer şekerin içine yarım salatalığı püre haline getirip ekleyiniz. İçine 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyiniz. Bu maske ile cildinizi yormadan besleyip yenilenmesini sağlayacaksınız.

Yağlı Ciltler İçin Ev Yapımı Maske

Yağlı cildiniz varsa muz tam bir cilt dengeleyicidir. Muz ciltte bulunan fazla yağı alıp sıkılaştırmaktadır. Ve antiseptik de özelliği olduğu için balı macun haline getirip cildinize uygulayabilirsiniz. Eğer cildinizde parlama sorunu varsa bu formül ile sağlıklı bir içerikle kurtulacaksınız.

Ev Yapımı Ödem Giderici Cilt Maskesi

Kafein kan dolaşımını hızlandırma ve ödem attırmada çok etkilidir. Gerekli olan malzemeler 1 çorban kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı öğütülmüş kahve ve 1 çay kaşığı zerdeçaldır. Tün malzemeleri karıştırıp güzel bir şekilde cildinize sürmelisiniz. Cildiniz böylece toksinlerden arınacak ve daha sağlıklı görünecektir.

Akneli Ciltler İçin Ev Yapımı Maske

Eğer sivilce ve akne sorununuz varsa cildinizi temizleyen ve koruyan bir maske elde etmelisiniz. Bunun için elma sirkesinden faydalanabilirsiniz. Aloe vera jeli, 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırarak etkili bir maske elde edebilirsiniz. Sonucun daha etkili olması için maskenin içine birkaç damla çay ağacı yağı da kullanabilirsiniz. Fakat çay ağacı yağı çok kuvvetli bir yağdır. Az miktarda maskeye eklemeye dikkat etmelisiniz.

Yazımızda sizler için çok sağlıklı ve faydalı cilt maskelerini paylaştık denedikten sonra sonuçlarını bizimle paylaşırsanız çok mutlu oluruz. Sağlıklı günler dileriz.

Ev Yapımı Maske Tarifleri adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Cilt bakımı ile ilgiliyseniz En İyi Cilt Beyazlatıcı Kremler başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx