Cilt Bakımı

Evde Cilt Bakım Kremi Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Evde Cilt Bakım Kremi Nasıl Yapılır konulu yazımız ile birbirinden faydalı kremler hazırlayacağız. Doğal ve sağlıklı cilt bakım ürünleri oldukça pahalı olabilir. Evde cilt bakım kremi aslında bu maliyetleri düşürerek sağlıklı ürünler elde etmeniz için en uygun yoldur. Evinizde kendi kozmetik ürünlerinizi üretmeniz size hem bildiğiniz içeriklerle donanmış ürünleri kullanmanız hem de ekonomik olarak cebinize katkı sağlamanız için önemlidir.

Kullanabileceğimiz en doğal ürünler ile kendi cilt bakım kremimizi yapmamız için gerekli olan her şeyi ve tarifleri sizlere yazımızda aktaracağız. Bu sayede evde en güzel cilt bakımını yapabileceksiniz.

Yazımıza devam etmeden önce uyarmamız gereken bir konu var. Bu yazımızda sizlere vereceğimiz öneri ve tarifleri uygulamadan önce eğer vücudunuzda alerji, hassasiyet, akneli yapı yada hızlı reaksiyon gibi durumların yanı sıra hamilelik, emzirme gibi dönemlerin içindeyseniz mutlaka doktorunuza danışarak tariflerimizi deneyin.

Reklamlar

Evde Yüz Bakım Kremi Yapımı İçin Gerekli Temel Malzemeler

Evinizde doğal yüz bakım kremleri yapmak için gerekli malzemeler ev yapımı diğer ürünlerin içerdiği malzemeler ile benzerlik göstermektedir. Çoğu kremde temel olarak balmumu, Hindistan cevizi yağı, E vitamini, kakao, zeytin, susam yağları, badem yağı, kayısı çekirdeği yağı ve buğday yağı gibi malzemeler kullanılır.

Evde Cilt Bakım Kremi Nasıl Yapılır?
Evde Cilt Bakım Kremi Nasıl Yapılır?

Yaptığımız kreme yoğun bir kıvam vermek için balmumu kullanırız. Ancak kreminizin kıvamının koyu olmaması için isteğe bağlı olarak kullanılmayabilir. Balmumunu kremlerinizde kullanmadan önce rendeleyerek benmari yöntemi ile eritmeniz daha kolay kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Ev yapımı krem hazırlanırken cildinizin beslenmesi ve nemlenmesi için içeriğinde Hindistan cevizi yağı kullanılır. Hindistan cevizi yağı hemen hemen her cilt ve saç tipi için rahatlıkla kullanılabilir. Bu yağ sayesinde kremlere nemlendirme, besleme ve onarıcı etki verilmiş olur. Hindistan cevizini edinirken soğuk sıkım ya da organik olanlarını tercih ediniz. Bu yağ oda sıcaklığının altında katı kıvamda üstünde ise sıvı halde kalır. Dolayısı ile yağın serin ve kuru yerlerde saklanması uygundur.

Ev yapımı krem uygulamalarında kullanılan bir diğer malzeme ise zeytin yağıdır. Zeytin yağı ülkemizde ve dünyada binlerce yıldır hem yemeklerde hem de bakım ürünlerinde kullanılan etkili bir malzemedir. Hindistan cevizi yağında olduğu gibi hemen hemen tüm cilt ve saç tiplerinde kullanılabilir ve nemlendirme, besleme özelliği yine bellidir. Hindistan cevizi yağında olduğu gibi soğuk sıkım ya da sızma zeytin yağı kullanılmalıdır.

Reklamlar

Ev yapımı kremlerinizi yaparken kullanabileceğiniz E vitaminini eczanelerden ampul şeklinde edinebilirsiniz ya da aktarlarda satılan E vitamini yağını kullanabilirsiniz.

Krem yapımında Aloe Vera kullanımı oldukça faydalı bir etki sağalaycaktır. Gönül ferahlığı ile tüm krem tariflerinize Aloe Vera ekleyebilirsiniz. Aloe Vera malzemesini kremlerinizde kullanacaksanız mutlaka jel formunda olan halini kullanmanızı öneririz. Ancak evde yetiştirdiğiniz bitkinin içinde bulunan jeli kullanacaksanız krem miktarlarınızın maksimum 2-3 günlük miktarlarda üretmelisiniz. Çünkü evdeki bitkilerden çıkan jel tazeliğini maksimum 4 gün koruyabilmektedir. Ayrıca bu kremlerin buzdolabında saklanması gerekmektedir.

Kremlerinizin içerisinde kullanabileceğiniz ek malzemeler ise koku veren esans yağlarıdır. Cilt tipiniz, ihtiyaçları ve sevdiğiniz koku türüne göre lavanta, aloe vera, greytfurt, limo, portakal, biberiye ve çağ ağacı yağı gibi esansları kullanabilirsiniz.

Bu tarz doğal malzemeleri kullanarak cildiniz için pratik, doğal ve ekonomik kremler yapabilirsiniz. Üstelik kendi hazırladığınız kremlerin içerisindeki malzemeleri bildiğiniz için içiniz rahat bir şekilde kullanabilir, doğallığından emin olduğunuz için cildinize zararı olup olmayacağından korkunuz olmadan tüketebilirsiniz. Cildinizin yapısı ve ihtiyaçlarına göre içerisine istediğiniz ek malzemeleri ve kokuları karıştırarak ihtiyacınız olan ürünleri elde edebilirsiniz.

Benmari Usulü Nedir?

Benmari usulü olarak yazımızda belirttiğimiz uygulama, sıcak ya da kaynar su dolu bir tencerenin üstüne sıcağa dayanıklı başka bir kabın konulması ve malzemelerin bu kabın içinde ısı ile eritilmesi işlemidir. Tariflerimizde sıklıkla bu terimi duyacaksınız.

Evde Cilt Bakım Kremi Tarifleri

Evinizde cilt tipinize uygun kremleri yapmanız için sizlere gerekli tarifleri veriyoruz. Bu tarifler cilt tipinize göre ayrılmış ve en çok faydayı sağlayacak şekilde hazırlanmıştır. Başta uyardığımız gibi mutlaka alerjik durumunuza ya da hamilelik, emzirme dönemi durumunuza göre doktorunuza danışarak bu tarifleri uygulayın.

Evde Cilt Bakım Kremi Tarifleri
Evde Cilt Bakım Kremi Tarifleri

Kuru Ciltler İçin Evde Cilt Bakım Kremi

 • 4 tatlı kaşığı bal mumu
 • 4 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • Yarım tatlı kaşığı kakao yağı
 • 1 ampul E vitamini ya da yarım tatlı kaşığı e vitamini yağı
 • Dilediğiniz esans yağlarının birinden 5 damla kadar kullanabilirsiniz

Tarif: Balmumu, Hindistan cevizi yağı ve kakao yağını karıştırarak benmari usulü eritin. Homojen bir karışım elde edene kadar karıştırarak işleme devam edin. Karışımı ocaktan aldıktan sonra e vitamini ampulünü ya da e vitamini yağını karışıma ekleyin ve karıştırın. Son olarak esans yağınızı da karışıma ilave ederek işlemleri tamamlayın. Hazırladığınız bu karışımı krem için uygun olacak bir kaba koyarak dinlenmeye, soğumaya bırakın. Karışım katılaştığında artık krem olarak kullanabilirsiniz.

Hassas Ciltler İçin Evde Cilt Bakım Kremi

 • 1 yemek kaşığı balmumu
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 2 yemek kaşığı saf gül suyu
 • 1 ampul E vitamini veya 1 çay kaşığı E vitamini yağı
 • 10 damla gül yağı, 5 damla kayısı çekirdeği yağı

Tarif: Balmumu, Hindistan cevizi yağı ve gül suyu karıştırılarak bir kabın içinde benmari usulü uygulanarak eritilir. Yine içerisine E vitamini ilave edilir. Ardından esanslarımızdan gül yağı, kayısı çekirdeği yağı da ilave edilerek karışım tamamlanır. Karışımımızı krem kabı olabilecek uygun bir kap içine alarak soğumaya bırakın. Kreminiz katılaştığında artık kullanıma hazır haldedir.

Hafif Kırışıklar İçin Evde Cilt Bakım Kremi

 • 2 yemek kaşığı balmumu
 • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 ampul E vitamini veya 1 çay kaşığı E vitamini yağı
 • 1 yemek kaşığı Aloe Vera jeli
 • 20 damla mavi anemon yağı
 • 10 damla kayısı çekirdeği yağı
 • 10 damla jojoba yağı
 • 5 damla lavanta yağı

Tarif: Yine balmumu, Hindistan cevizi yağı karışımını benmari usulü ile eritiyoruz. Ardından ocaktan karışımımızı alacak içerisine E vitamini ampulünü yada E vitamini yağını ilave ediyoruz. Aloe Vera jeli ve diğer esanslarımızı da ilave ederek karışımımızı soğumaya bırakıyoruz. Karışımımız katı hale geldiğinde artık kullanıma hazırdır.

Yağlı Ciltler İçin Evde Cilt Bakım Kremi

 • 4 tatlı kaşığı balmumu
 • 4 tatlı kalığı H.cevizi yağı
 • 1 ampul E vitamini ya da yarım tatlı kaşığı E vitamini yağı
 • 2 tatlı kaşığı Aloe Vera jeli
 • 10’ar damla Limon, Biberiye ve Portakal yağları

Tarif: Benmari usulü ile Hindistan cevizi yağı ve bal mumunu karıştırarak eritiyoruz. Ardından ocaktan alıp içerisine E vitamini ilavemizi yapıyoruz. Bu malzemeleri homojen bir karışım haline getirince içerisine diğer kalan esans yağlarımızı da ilave edip tekrar karıştırıyoruz. Karışımı krem için uygun bir kaba alarak soğumaya bırakıyoruz. Karışım katılaşınca kullanıma hazırdır.

Normal Ciltler İçin Evde Cilt Bakım Kremi

 • 2 yemek kaşığı balmumu
 • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 ampul E vitamini veya 1 çay kaşığı E vitamini yağı
 • 10 damla lavanta yağı
 • İsteğe göre 5 damla kadar zeytin yağı, susam, tatlı badem, kayısı çekirdeği ve buğday yağlarından birinden.

Tarif: Benmari usulü ile Hindistan cevizi yağı ve bal mumunu karıştırarak eritiyoruz. E vitamini ilavesini dahil ediyoruz. Tüm diğer yağ ve esansları da ilave ederek karışımı uygun bir kapta soğumaya bırakıyoruz. Karışımınız katılaştığında kullanıma hazırdır.

Cildinizin Nem Dengesi İçin Krem Tarifi

Cildiniz günlük hayatın etmenlerinden ve hava koşullarından başta olmak üzere kozmetik ürünlerinin kullanımından dolayı da nem dengesini kaybedebilir. Bu sorunlarla baş etmek için ve cildinizin parlak bir görüntüye kavuşması için evinizde kendiniz doğal malzemeler kullanarak bakım kremleri yapabilirsiniz. Sizlere farklı ihtiyaçlarınız için doğal ve kolay krem tarifleri vermeye devam ediyoruz.

Ev Yapımı Doğal Krem Tarifi

 • 4 tatlı kaşığı rende bal mumu
 • 4 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 çay kaşığı E vitamin yağı ya da 1 ampul E vitamini
 • 2’şer damla tatlı badem ve zeytin yağı
 • 8 damla kadar lavanta yağı

4 tatlı kaşığı bal mumu ve zeytin yağını bir kap içinde benmari usulü ile eriterek homojen bir karışım elde ediyoruz.  Kabın içindeki malzemeler eriyip tam olarak karıştığında kabımızı ısıdan alıyoruz. E vitamini takviyemizi ve lavanta yağımızı ilave edip tekrar karıştırıp homojen bir kıvam elde edene kadar işleme devam ediyoruz. Son olarak esans ve nemlendirme özelliğini verecek tatlı badem ve zeytin yağı ilavelerimizi dahil edip tekrara karıştırıyoruz.

Malzemelerin tamamı karıştıktan sonra karışımımızı krem kabı olarak kullanabileceğimiz bir kaba alıp soğumaya bırakıyoruz. Krem karışımımız soğuduğunda katılaşacaktır. Katılaştığında artık kullanıma hazırdır.

Hazırladığımız bu kremi gece ve gündüz dönemlerinde cildinizi makyaj ve kirlerden temizledikten sonra kullanmanızı öneririz. Bu şekilde en fazla faydayı alabilirsiniz. Cildinizin nemlenmesi ve nem dengesinin korunması için kullanabileceğiniz eşsiz bir krem tarifidir.

Evde Cilt Bakım Kremi Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Yağlı Ciltler İçin özellikle neme ihtiyacı yokmuş gibi görünsede aslında nem dengesini korumaya yönelik kremlerin kullanılması daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır. Dolayısı ile yağlı ciltler için yapılan kremlerde içerisine Aloe Vera ilave etmeniz cildinizin yağlanmadan nemlenmesini ve bakım özelliğinin kazandırılması açısından uygun olacaktır.

Kuur Ciltler için ise kakao yağı bulunmaz bir nimettir. Kuru ciltlerin kakao yağı kullanılarak hazırlanmış kremler sayesinde yüksek oranda nemlenmesi ve kuru yapısından kurtulması sağlanır. Hazırladığınız kremlerde bu duruma dikkat etmeniz önerilir.

Hassas Ciltler ise kozmetik ürünleri ile kolayca tahribata uğrayabilen ciltlerdir. Ancak bu kişiler içinde koruyucu maddeler içeren ürünler kullanarak ciltlerinin zarar görmesini engellerler. Bizlerde evde krem hazırlarken içinde gül suyu ilaveli kremler hazırladığımızda hassas ciltlerimiz için koruyucu özellikte ürünler elde etmiş olacağız. Tariflerinizde cilt tipinize göre mutlaka gül suyu ilavesi yapın.

Bu yazımızda sizlere evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz ev yapımı krem tarifleri verdik. Cilt tipinize yada cildinizdeki soruna göre tercih edebileceğiniz bu kremleri kullanırken cildinizin alerjisi olan malzemeleri kullanımından kaçınmanızı öneriyoruz. Özellikle hamile ve emziren kadınların doktor kontrol ve bilgisinde bu ürünleri kullanmaları daha iyi olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx