Cilt Bakımı

Fraksiyonlu Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar?

Reklamlar

Fraksiyonlu hindistan cevizi yağı hindistan cevizi yağından yapılır ve esas olarak iki orta zincirli yağ asidinden oluşur. Bu makalede, fraksiyonlu hindistan cevizi yağının sağlığa etkilerini ele alıyoruz.

Hindistan cevizi yağı inanılmaz derecede sağlıklı bir yağdır. Metabolizmanız üzerinde güçlü etkileri olabilecek birkaç orta zincirli yağ asidi bakımından zengindir.

Fraksiyonlu hindistan cevizi yağı nedir?

Fraksiyonlu hindistan cevizi yağı, normal hindistan cevizi yağından yapılan bir yağdır. Hem normal hem de fraksiyonlara ayrılmış hindistan cevizi yağları, 6 ila 12 karbon atomu içeren yağ asitleri sağlayan büyük orta zincirli trigliseritlerin (MCT’ler) mükemmel kaynaklarıdır. Bununla birlikte, yağ asidi bileşimi büyük ölçüde farklıdır.

Reklamlar

Hindistan cevizi yağındaki ana yağ asidi 12-karbon laurik asit (C12) iken, bu yağ asidinin çoğu veya tamamı fraksiyonlu hindistan cevizi yağından çıkarılmıştır.

Hindistan cevizi yağında bulunan uzun zincirli yağ asitleri de elimine edilmiştir. Bu nedenle, fraksiyonlu hindistan cevizi yağındaki ana orta zincirli yağ asitleri (MCFA’lar) şunlardır:

 • C8: kaprilik asit veya oktanoik asit
 • C10: kaprik asit veya dekanoik asit

MCFA’lar diğer yağlardan farklı metabolize edilir.

Hızlı bir enerji kaynağı olarak kullanılabilecekleri gibi sindirim sisteminden doğrudan karaciğere taşınırlar. Epilepsisi olanlarda terapötik etkileri olabilecek bileşikler olan keton cisimlerine de dönüştürülebilirler.

Reklamlar

Fraksiyonlu edilmiş hindistancevizi yağı, normal hindistancevizi yağından yapılır ve esas olarak orta zincirli yağ asitleri kaprilik asit (C8) ve kaprik asitten (C10) oluşur. Fraksiyonlu hindistancevizi yağı tatsız, kokusuz ve genellikle normal hindistancevizi yağından daha pahalıdır.

Fraksiyonlu hindistan cevizi yağı nasıl yapılır?
Fraksiyonlu hindistan cevizi yağı nasıl yapılır?

Fraksiyonlu hindistan cevizi yağı nasıl yapılır?

Fraksiyonlu hindistan cevizi yağı, fraksiyonlama adı verilen bir işlemle üretilir. Fraksiyonlama, bazı yağlarda doğal olarak bulunan farklı yağ türlerini ayırmak için kullanılır . Genellikle tüketiciler için yeni ürünler yapmak için kullanılır.

Çeşitli yağların farklı erime noktaları fraksiyonlamayı mümkün kılar. Örneğin, laurik asit ve uzun zincirli yağ asitlerinin erime noktaları kaprilik asit ve kaprik asitten daha yüksektir. Bu nedenle, soğutulduklarında daha erken katılaşırlar.

Hindistan cevizi yağının fraksiyonlanması, yağın erime noktasının üzerine ısıtılmasıyla gerçekleştirilir. Daha sonra soğumaya bırakılır ve yağın katı kısmı sıvıdan ayrılır. Bu fraksiyonlama işlemi birkaç saat sürebilir.

Cilt bakımı ile ilgiliyseniz Madame Coco Aloe Vera Nemlendirici Jel Ürün İncelemesi adlı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Fraksiyonlu hindistan cevizi yağı kilo vermede etkilidir

Fransiyonlu hindistan cevizi yağının ana bileşeni olan MCT’ler diyette kilo kaybına yardımcı olabilir. Bu etki üzerine yapılan çoğu çalışma, diyetteki diğer yağların yerini MCT’lerle değiştirmiştir.

MCT’ler kilo vermenize yardımcı olabilir, çünkü bunlar:

 • Kalori alımını azaltır.
 • Daha fazla yağ ve kalori yakmanıza yardımcı olur.
 • Vücutta yağlanma olasılığı daha düşüktür.

Bununla birlikte, kaybedilen ağırlık miktarı genellikle oldukça mütevazıdır.

Yapılan bilimsel çalışmaların sonucu olarak, MCT’lerin diğer yağlara kıyasla üç hafta boyunca vücut ağırlığını ortalama 0.5 kilo (0.5 kg) azalttığını tespit edilmiştir.

Fraksiyonlu hindistan cevizi yağının yararları

Fraksiyonlu hindistan cevizi yağındaki MCT’ler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir:

 • Azalan insülin direnci: Küçük bir çalışma, MCT’lerin alınmasının insülin direncini azaltabileceğini ve diyabetli ve aşırı kilolu kişilerde diğer risk faktörlerini iyileştirebileceğini buldu. Bu etkiyi doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
 • Epilepsi tedavisi: Epilepsili çocuklar , MCT’lerle zenginleştirilmiş ketojenik bir diyetten yararlanabilir . MCT’lerin eklenmesi, daha fazla karbonhidrat ve protein yemelerine izin verebilir, bu da diyetin yapışmasını kolaylaştırır.
 • Geliştirilmiş beyin fonksiyonu: Bir çalışma, hafif ila orta derecede Alzheimer hastalığı olan bazı insanlarda MCT’lerin beyin fonksiyonunu iyileştirebileceğini bildirdi. Bununla birlikte, daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Fraksiyonlu hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır?
Fraksiyonlu hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır?

Fraksiyonlu hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır?

Fraksiyonlu hindistancevizi yağı üç farklı isim altında pazarlanmaktadır.

Bunu şu şekilde bilebilirsiniz:

 • Fraksiyonlu hindistan cevizi yağı: Bu yağ esas olarak nemlendirici, saç kremi ve masaj yağı gibi çeşitli ev ve kişisel bakım amaçları için kullanılır.
 • MCT yağı: Genellikle bir diyet takviyesi olarak kullanılır, günde 1-3 yemek kaşığı yaygın bir dozaj önerisidir.
 • Sıvı hindistancevizi yağı: Bu yağ, bir yenilebilir olarak bildirilir.

Sonuçta, bunlar farklı tüketici kullanımları için pazarlanan aynı üründür. Fraksiyonlu hindistan cevizi yağı da MCT yağı ve sıvı hindistan cevizi yağı olarak pazarlanmaktadır, ancak temel olarak bunların hepsi aynı üründür. Cilt bakımı ve diğer alanlarda ortak olarak kullanılabilir.

Fraksiyonlu hindistan cevizi yağı yan etkileri

Fraksiyonlu hindistan cevizi yağı tüketmek çoğu insan için güvenlidir. Bununla birlikte, sindirim semptomları yaşayan kişilerde bazı semptomlar görülmüştür.

Bunlar mide krampları, ishal ve kusmayı içerir ve MCT açısından zenginleştirilmiş bir ketojenik diyete sahip çocuklarda özellikle yaygındır.

Çok nadir olmasına rağmen, hindistan cevizi ve hindistan cevizi yağı alerjisi olan birkaç vaka olmuştur. Alerjisi olan insanlar fraksiyonlu hindistan cevizi yağı tüketirken olumsuz reaksiyonlar yaşayabilirler.

Begonya kadın Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Merve Ekinci

Renkli kişiliğim ile efsane içerikler üretmeye geldim. Asla vazgeçmeyen her kadın gibi biraz süslü ve ne istediğini bilen biriyim. Kafamın içinde kurduğum senaryoları yazılarıma aktarıyorum. Umarım sizlerde keyifle okursunuz.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx