Pratik Bilgiler

Günlük Hayatı Kolaylaştıran Tüyolar

Günlük Hayatı Kolaylaştıran Tüyolar ve İpuçları

Reklamlar

Günlük hayatı kolaylaştıran tüyolar sayesinde işleri hızlı ve harika bir şekilde halledebilirsiniz. Günlük hayatı kolaylaştıran tüyolar, gündelik hayattaki basit nesnelerin farklı kullanım alanlarını size sunar. Bu yazımızda, sıradan bilinen nesnelerin şaşırtıcı kullanımlarını bulacaksınız.

Kağıt havlu kullanımını azaltın
Kağıt havlu kullanımını azaltın

Kağıt havlu kullanımını azaltın

Bir şey döküldüğü zaman kağıt havluya uzanmak neredeyse bir reflekstir, ancak muhtemelen kağıt havluları gereğinden fazla kullanıyorsunuzdur. Hatta evdeki hemen hemen her şey için kağıt havluları kullanıyor olabilirsiniz. Bazı dökülmeler bir bez veya süngerle temizlenebilirken, diğer işler mikrofiber bir bezle daha iyi yapıldığından kağıt havlu ve paradan tasarruf etmenizi sağlar. 

Havlu veya süngerler pürüzlü yüzeylerde çok daha etkilidir. Harç gibi pürüzlü veya dokulu yüzeylerde kağıt havlu kullanmak aslında büyük bir zaman kaybıdır. Kağıt havlular, temizlemeye çalıştığınız pisliği ekleyerek parçacıkları parçalayacak veya yüzeylerde geride bırakacaktır. Bu görevler için bir sünger veya ovma fırçası kullanın, o pürüzlü yüzeyi temizlemek için gereken basınca dayanır ve onu tekrar tekrar kullanabilirsiniz.

Reklamlar

Aynı şey halıları silmek için de geçerlidir. Halıya dökülen bir döküntü, kağıt havlu yerine havlu veya el bezi ile daha iyi çıkacaktır. Kağıt havlular bir havlunun emiciliğine sahip değildir ve bunları halıya bastırırsanız (ya da, Allah korusun, lekeyi ovmaya çalışırsanız), karışıma yalnızca minik kağıt havlu lifleri eklersiniz. Bunun yerine, dökülenleri daha iyi emecek ve geride iz bırakmayacak daha emici temizlik bezlerine yatırım yapın.

Cam, ayna ve elektronik cihazlarda mikrofiber kullanın. Elektronik cihazlarınız genellikle kaba kağıdın sağlayabileceğinden çok daha yumuşak bir dokunuş gerektirir ve aynı şey cam ve aynalar için de geçerlidir. Kağıt havlulardaki küçük lifler, dokunmatik ekranlar ve gözlükler gibi şeyleri çizebilir.Oyun kumandalarınızı, tabletlerinizi, cep telefonlarınızı ve diğer yüzeylerinizi kağıt havluya uzanmak yerine mikrofiber bezlerle silmeniz gerekir.

Küçük dökülmeler ve pislikler için bir bez kullanın. Küçük pislikleri ve dökülmeleri temizlemek için düşüncesizce kağıt havlu kullanmaktan kendinizi vazgeçirmek zor olabilir, ancak bunlar sadece yeniden kullanılabilir bir bez alarak en iyisini yapacağınız zamanlar. Kağıt havlu reklamları, dökülen meyve suyu ve süt söz konusu olduğunda ne kadar emici olduklarını bize sürekli hatırlatıyor, ancak portakal suyunu aynı derecede kolay ve muhtemelen daha verimli bir şekilde temizlemek için bir bez veya sünger kullanabilirsiniz. İsveç bulaşık bezleri güzel bir alternatif, yeniden kullanılabilirler ve ağırlıklarının kat kat fazlasını emerler.

Ellerinizi kurutmak için büyük olasılıkla evinizin banyosunda kağıt havlu kullanmıyorsunuz (bu çok büyük bir kağıt israfı olur!) bu nedenle yemek pişirirken bunları mutfakta bu şekilde kullanmak için hiçbir neden yok. Lavabo tam orada… Elinizdeki yiyecekleri kaldırın ve ardından bir bulaşık bezi üzerinde kurutun. Bahsi geçmişken, bulaşıkları kurutmak için kesinlikle kağıt havlu kullanmayın.

Reklamlar

Yağ için kağıt havlu kullanın. Öte yandan, gres yağı temizliği tamamen bir veya iki kağıt havlu değerinde olabilir. Zeytinyağı, tereyağı, domuz pastırması yağı gibi gres yağı ve yağlar, bezleri lekeleyebilir ve yeniden kullanılmasını çok zorlaştırabilir. Fazla yağı veya temizlik bezini kullanılamaz hale getirebilecek diğer maddeleri temizlemek için kağıt havlu kullanın. Ve daha az kullanmak için alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz (örneğin, yağlı pastırmayı kağıt havlu yerine metal bir rafa yerleştirebilirsiniz).

Kağıt havlularla evcil hayvan pisliklerini temizleyin. Yavru köpeğiniz bir kaza geçirdiğinde veya kedi bir tüy yumağı çıkardığında, bezi alıp daha sonra tezgahınızı temizlemek için tekrar kullanmayı düşünmek zordur. Sadece bir kağıt havlu kullanın ve her şeyi atın. Burada azaltmak istiyoruz. Sadece el bezlerini sık sık yıkayabilir ve dezenfekte edebilirken, bunu yapmak için kullanılan su miktarının kağıt havlu kullanmaktan kaçınmanın bazı çevresel faydalarını ortadan kaldırabileceğini unutmayın.

Tatildeyken bitkilerinizi canlı tutun
Tatildeyken bitkilerinizi canlı tutun

Tatildeyken bitkilerinizi canlı tutun

Bir sürü bitkiye ve çiçeğe sahip olmak, şehir dışına her çıktığınızda çılgın bir bitki bakıcısı arayışına girmek demektir. Birinin yeşil çocuklarınızı sulamayı ve beslemeyi hatırlamasını sağlamak, söylemekten daha kolaydır. Neyse ki, bir bakıcı tutmadan bitkilerinizi canlı tutmanın birkaç yolu var. Bitkileri su dolu bir küvette tutmak, geçici bir sera oluşturmak veya siz yokken tavan vantilatörünü açmak yardımcı olabilir. Tatildeyken bitkilerinizi canlı tutmak için geri kalan ipuçlarımız burada…

İnsanların bitkilerini kendi haline bırakırken en büyük endişesi düzenli sulamadır ve farklı bitkilerden oluşan büyük bir aileniz varsa, farklı şekilde bakılmaları gerekir. Neyse ki, bitkilerinizin ihtiyaçları için farklı sulama sistemlerini donatabilirsiniz.

Düzenli sulama gerektiren daha büyük bitkiler için şarap şişesi seçeneği harika bir seçimdir. Boş bir kapaklı şarap şişesi alın, ardından metal kapağa bir delik açın ve şişeyi suyla doldurun. Şimdi delinmiş kapakla şişeyi kapatın. Şarap şişesini kapağı aşağı bakacak şekilde saksı bitkinize çevirin ve şişenin kendi başına dik durabileceği kadar derine yerleştirin. Su zamanla yavaş yavaş salınacak ve siz yokken bitkinizi besleyecektir.

Bitkileri su deposu olarak küvete veya çocuk havuzuna koyun. Birkaç tropik bitkiniz varsa ve belki de yeterli şarap şişeniz yoksa, bitkilerinize ihtiyaç duydukları suyu küvette verebilirsiniz. Bahçe bakımı uzmanları, tatildeyken birden fazla iç mekan bitkisine bakmanın en iyi yolunun küvetinizi iki ila beş santim su ile doldurmak olduğunu söyledi. Bitkilerin saksılarının dibindeki tabakları çıkarın ve her bitkiyi birlikte küvete yerleştirin. Bitkiler suyu drenaj deliğinden emecek ve siz yokken gerektiği kadar içecektir. Aynı süreç, dış mekan bitkileriniz için bir çocuk havuzu kullanarak da çalışır.

Bitkileri türlerine göre gruplandırın. Yolculuğunuza çıkmadan önce bitkilerinizi türlerine göre yeniden düzenleyin. Sukulentler ve kaktüsler siz yokken hiç ilgiye ihtiyaç duymayacak diğer bitkilerle birlikte olmalıdır. Ayrılmadan önce bunları sulayın, hepsi hazır olacak. Daha tropik bitkileri bir arada tutun, böylece birbirlerinin nem ve sıcaklığından beslenebilirler.

Siz yokken bitkilerinizin hava akışını nasıl düzenlersiniz? Bitkileriniz için bir sonraki endişe oksijen ve hava akımıdır. (Uzun süre uzakta olacağımı bildiğimde penceremi açık bırakan biri değilim.) Sıcaklığı gün aşırı ayarlayamadığınızda bitkinize ihtiyaç duyduğu nemli veya kuru ortamı sağlamanın yolları vardır.

Geçici bir sera yapın. Nemi seven küçük bitkilerin üzerine plastik bir kap koyun. Plastik kap, siz yokken su ve nem döngüsünün korunmasını sağlayan mini bir sera oluşturacaktır. Bu aynı zamanda küçük bir teraryum olarak plastik bir torba ile çalışır.

Geri dönene kadar bitkileri pencerelerden uzaklaştırın. Bitkilerinizi bir arada gruplandırmak, siz yokken bitkilerinizin hava akışını ve sıcaklığını kontrol etmenin en kolay yoludur. Tropik bitkiler küvetinize girer ve sulu meyveler istedikleri gibi bir köşede kurur. Ancak tüm bitkilerin, bir anda sıcaklığı değiştirebilecek herhangi bir değişkenden uzak olması gerekir. Bitkileri havalandırma deliklerinden, güneşli pencerelerden ve ısıtıcılardan uzak tutun. Onları hareket ettirmek için orada olmadan, bunlar daha hassas bitkilerinizi düşündüğünüzden daha hızlı kurutabilir.

Bitkileri yalnız bırakmadan önce ısıyı veya klimayı ayarlayın. Bu adım, gittiğiniz zaman için elektrik faturanızı artırabilir, bunun en çevre dostu yol olmadığını söylemeye gerek yok, ancak gerekirse, kontrol etmek için ısınızı veya klimanızı ayarlayarak onlara biraz ekstra para harcadığınız için bitkileriniz size teşekkür edecek. Bu, eve daha yüksek bir elektrik faturasıyla gelmek anlamına gelebilir, ancak eve döndüğünüzde bitkilerinizin hayatta kalma şansı daha yüksektir.

Kendi lif kabağınızı yetiştirin
Kendi lif kabağınızı yetiştirin

Kendi lif kabağınızı yetiştirin

Kulağa inanılmaz geliyor ama banyoda kullanılan lif kabağının arka bahçende yetiştirebileceğiniz organik malzemeden yapılmış. Ortalama lif kabağı, kabak ailesinin bir parçasıdır – salatalığa benzeyen bir sebzedir. Onları arka bahçenizde yetiştirmek düşündüğünüzden daha kolaydır ve onları yeni vücut peeling aracınız olarak soymak ve kullanmak için yiyebilir veya kurumasına izin verebilirsiniz. 

Günlük Hayatı Kolaylaştıran Tüyolar 2024 Günlük Hayatı Kolaylaştıran Tüyolar
Kitaplarınızı alışılmadık şekillerde sergileyin

Kitaplarınızı alışılmadık şekillerde sergileyin

Eski kitaplar ya bir odayı dağınık gösterir ya da bir mekanı sanat eseri haline getirir. Kitapları sergilemek, okuma işlevinden çok odanın estetiği ile ilgilidir ve evinize benzersiz bir dekoratif stil getirebilir. Bunları renklerine göre düzenleyebilir, vitrinlere koyabilir veya bir sehpa haline getirebilirsiniz. İşte eski kitaplarınızı sergilemek için bazı yeni fikirler…

Kitaplarınızı renge göre düzenlemeyi düşünün. Kitapların doğal görünümünü ve rengini ortaya çıkarmak için kitapların kapaklarını ortaya çıkarabilirsiniz. Kitapları ortaya çıkardıktan sonra her kitabı kendi rengine göre sıralayabilirsiniz. Tüm mavi kitaplarınız bir arada olmalı, kırmızı kitaplar, sarı kitaplar vb. Kitapları renklerine göre gruplamayı sevdiğini, ancak gökkuşağı sıralamasında olması gerekmediğini, bazı kitapları odak noktası ve odayı hareketlendirmenin bir yolu olarak yanlarına yığmanız yeterlidir.

ROYGBIV yöntemi olarak adlandırılan gökkuşağı düzenini de oluşturabilirsiniz. Beynimiz bu kalıbı doğuştan tanır ve bir şeyleri nereye koyacağını anlayarak çalışır. Böylece kitapları aynı renklerle gruplayarak, gökkuşağı düzeni oluşturabilirsiniz. Akışa yardımcı olması için kitapları boyutlarına göre düzenleyebilirsiniz.

Kitaplarınızı duvar kutularında sergileyin. Kitaplarınızı sergilemenin daha şık ve estetik bir yöntemi olarak dekoratif duvar kutuları kullanabilirsiniz. Başlamak için, farklı büyüklükteki ve farklı şekillerdeki kutuları alın ve duvarlarınızda istediğiniz gibi düzenleyin. Hangi kombinasyon size en çok ilham veriyorsa, daha küçük kutularla büyük bir kutu veya duvarlarda ilerleyen bir merdiven oluşturun. Her kutuya birkaç kitap koyun – doldurulmuş gibi görünmeyecek kadar çok değil ve eksik gibi görünen yerlere çok az değil. Bunun gibi bir görüntü için, insanların fark etmesini istediğiniz başlıkları seçin, çünkü görüntü kutuları zevkinizi sergilemek için bir şanstır.

Dikkat çekici bir görüntü oluşturmak için bir askılı kitap rafı kullanın. Kitapları sergilemenin benzersiz bir yolu, askılı kitap rafıdır. Süslü mandallarla duvara ahşap bir ray asıldığı ve kitaplarınızın kapaklarının içine sarılarak asılması için iplerin sarıldığı bu özel kitap rafları, Zoom toplantılarınız için şık bir arka plandır. Endişelenmeyin, bu asma yöntemi kitaplarınıza zarar vermez.

Daha büyük kitaplarla sehpalar ve komodinler yapın. Kitapların, kitaplıklarınızdan taşması kitaplığınızı dağıtabilir, bu nedenle kitaplığınızı veya ev ofisinizi temizlerken sığmayan kitaplarınızı alıp özel bir komidin veya sehpa yapın. Sağlam bir yapıya sahip olması için yalnızca ciltli kitaplarınızı kullanmanızı öneriyoruz. Kitaplarınızı sırtları dışarıda olacak şekilde istifledikten sonra, üstüne bir tahta veya cam bir yüzey koyun. Stil, renk kodlama yöntemini de dahil etmek için iyi bir fırsat sunar, çünkü parlak bir odak noktası oluşturmak için daha parlak kitaplar veya daha koyu ahşaplarla eşleştirmek için daha koyu kitaplar kullanabilirsiniz.

Bahçenizde sirke kullanın
Bahçenizde sirke kullanın

Bahçenizde sirke kullanın

Sirke hemen hemen her şeyi yapabilen sihirli ve mucizevi doğal bir maddedir, hatta bahçeniz için harikalar yaratabilir. Sirke, istenmeyen yabani otları öldürebilir, sinir bozucu ve rahatsız edici böcekleri ve hayvanları yeşilliklerinizi yemekten uzak tutabilir ve bitkilerinizdeki sağlıksız küf veya hastalıkları öldürebilir. İşte bahçenizde sirke kullanmanın daha fazla yolu…

Beyaz sirke, bitkilerin zarlarına nüfuz edebilen ve onları yapraklardan aşağı öldüren yüzde beş asetik asittir. Sirkeyi bir sprey şişesine koymak isteyeceksiniz – seyreltmeye gerek yok – ve otun yapraklarını, onu kaplayacak kadar püskürtün, ancak bitkiye damlatmayın. Çapraz bulaşma diğer bitkilere zarar verebilir, bu nedenle rüzgarlı veya yağmurlu bir günde bu işlemi yapmayın ve çok fazla püskürtme işlemi yapmaktan kaçının.

Hayvanlar sirke kokusundan nefret etme eğilimindedir, bu yüzden onları bahçenizden uzak tutmak için kullanın. Birkaç eski paçavra alın, sirkeye batırın ve bahçenizin çevresine yerleştirin. Koku, tavşanları, geyikleri ve rakunları uzak tutan ve hatta yılanları koruyan görünmez bir çit görevi görecektir. Yağmur yağdığında veya koku geçtikten sonra paçavraları tekrar tekrar ıslatmanız gerekecek, bu nedenle bir hatırlatıcı ayarlayın veya düzenli bahçe bakımınızın bir parçası yapın.

Salyangozlar bitkilerinizi yavaş yavaş yiyebilir, ancak sirke püskürtüldüğünde salyangozların vücutları çözülür. İğrenç, biliyorum, tıpkı çocukken birinin bir sümüklü böcek üzerine tuz dökmesi gibi, ama işe yarıyor. Salyangozların erimesini izlemekten hoşlanmıyorsanız, sirkeye batırılmış bezlerle onları ve diğer böcekleri uzak tutabilirsiniz. Hazır buradayken, böceklere zarar vermek yerine onları caydırmanın başka yolları da var.

Tohumları ekmeden önce ıslatmak, çimlenmeye başlamalarına yardımcı olabilir ve sirke yardımcı olabilir. Islatmak için tohumları küçük bir kaseye veya kaba koyun ve tamamen batırmadan kaplayacak kadar su ekleyin. Tohumları nemli tutmak için yeterli su içeren bir buzdolabı poşeti ya da kilitli bir torba da kullanabilirsiniz. Tohum kasesini kapatmadan kapatmadan önce bir ila üç yemek kaşığı sirke ekleyin. Tohumları sekiz ila on iki saat bekletin, ancak yirmi dört saatten uzun sürmemeli. Sirkedeki asitlik, bir hayvanın midesinde ne olduğunu simüle eder, tohumlar tek yönlü olarak vahşi doğada filizlenir. Tohumların etrafındaki sert kabuklar fideyi yumuşatacak ve filizlenmeye teşvik edecektir.

Sadece sirke ve su ile bahçe aletlerinizi temiz ve işlevsel tutabilirsiniz. Daha yeni aletler için oldukça basit – sadece püskürtün ve silin – ancak biraz paslanmış aletler için, bunları gece boyunca yarım su yarım sirke çözeltisine batırın. Sabah, pası çelik yünü ile ovalayın ve sabunlu suyla yıkayın. Pas gitmiş olacak ve aletleriniz yeniye çok daha yakın görünecek.

Gargaranın kesme çiçeklerin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olduğunu, ancak sirkenin bahçenizde çiçek besini olarak işlev görebileceğini bildirdik. Sulama kabınızdaki her galon su için bir bardak sirke ekleyin ve çiçeklerinizi her zamanki gibi sulayın. Bu doğal gübre ortanca, ormangülü, gardenya, çobanpüskülü ve açelya gibi asidik çiçekler için harika çalışır.

Sirke, toprağınızın alkali seviyesini test etmenize yardımcı olabilir. Bahçenizden bir örnek toplayarak başlayın ve orta boy bir kaba koyun. Değişme eğiliminde olduklarından, bahçenin farklı kısımlarından toprak almanız gerekir. Ardından toprağa yarım bardak su ve yarım bardak sirke ekleyin. Ne kadar çok gaz alırsanız, toprağınızdaki pH dengesi o kadar yüksek olur, bu da orada gelişebilecek bitki türlerini seçmenize yardımcı olabilir. Toprağınızın asitliğini test etmek için aynı testi kabartma tozu ve su ile yapabilirsiniz. Elbette ikisi de çok kesin değil, ancak bir test kitinden veya toprağınızı bir laboratuara göndermekten daha ucuz ve daha hızlılar.

Sirke, bitkilerinizi küf ve diğer mantarlardan korumaya yardımcı olmak için bir mantar önleyici görevi görebilir. Üç yemek kaşığı elma sirkesini bir galon su ile karıştırın ve sallayın. Etkilenen bölgelere püskürtmek için çözeltiyi bir sprey şişesine ekleyin. Bu yöntem ayrıca siyah mantarları gül bitkilerinden uzaklaştırır. Daha hafif kokulu bir seçenek için papatya çayı, bitkilerde bulanık küf ile de savaşabilir.

Tuğla, taş tabakasını kazımadan temizlemek oldukça zordur, ancak sirke, bahçe tuğlaları ve ayırıcılardan kalsiyum ve kireç birikintilerini temizlemeye yardımcı olmanın kolay ve doğal bir yoludur. Bir kovadaki her galon suya bir bardak damıtılmış beyaz sirke ekleyin ve tuğlaları ovmak için bir ovma fırçasına batırın. Alan temizlendikten sonra, kalsiyum ve kireci yıkayın.

Sirke, kuşların tüylerini uçucu yağlardan arındırabilen normal sabun veya deterjana mükemmel bir alternatiftir. Doğal temizleyiciyi yapmak için, bir ölçü damıtılmış beyaz sirkeyi dokuz ölçü su ile kuş banyosu havzasına karıştırın. Banyonun içini ve dışını solüsyonla ovun, durulayın ve banyonun tamamen kurumasını bekleyin. Sonra tekrar doldurun ve banyonuzun bahçenize daha fazla kuş çekmesini izleyin. Kuşlar, sümüklü böcek, salyangoz ve karınca gibi böceklerin doğal yırtıcıları olduklarından, kuş banyonuzu onlar için davetkar bir yer haline getirmek, böceklere karşı size doğanın güvenlik görevlilerini sağlayacaktır.

Sirke
Sirke

Kirli fırın kapaklarının arasını temizleyin. Pencereli fırın kapakları her iki tarafı da temizlemek için yeterince kolaydır, ancak camların arasına girmek o kadar kolay değildir. Sahip olduğunuz fırının tipine bağlı olarak, kapağı bir mandalla çıkarabilir ve içini temizlemek için açabilirsiniz. Diğer fırınların alt kısmında bir boşluk vardır, böylece camın arasına bir temizleme çubuğu yerleştirebilirsiniz. Fırınınızın cam kapağı arasındaki kiri nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Fırınınızın altından başlayın. Öncelikle fırınınızın alt kısmında broiler veya çekmece var mı? Alt kısmı dışarı çekebiliyorsanız, bir saklama çekmeceniz var. Fırınınız gibi kapı açılıyorsa, bir broiler var demektir. Alt çekmeceli fırınlarla başlayalım.

Alt çekmeceyi açın. Fırınınızın cam kapağının iki penceresinden içeri girmek için alt çekmeceyi çıkarmanız gerekir. Fırın kapağının altında, kapının alt kenarı boyunca uzanan dar bir açıklık göreceksiniz. Uzun ve nispeten ince olan, mağazadan satın alınan bir toz alma fırçası kullanmanızı öneriyoruz. Bezi kullandığınız temizleme solüsyonuna batırın (beyaz sirke ve su gayet iyi çalışır), temizleme fırçasını açıklığın içine sokun ve ovun. İşiniz bittiğinde, bezi durulayın ve camı durulamak için son bir kez yapın.

Broiler varsa fırın kapağını çıkarın. Fırınınızın altında çekmece değil de broiler varsa, pencere camının arasına girmek için kapıyı çıkarmanız gerekir. Bir profesyonel için bir iş gibi geliyor (birini işe alabilirsiniz), ancak bunu kendiniz yapmak göründüğü kadar korkutucu değil. Fırın kapağı menteşeleri, kapağın kolayca çıkarılması için yapılmıştır ve genel olarak tekrar yerine otururlar. 

Tornavidanızı tırnağın arkasına sokun ve ileri doğru itin. Bu menteşenin kilidini açar. Fırın kapağının her iki menteşesinde de yapın. Şimdi fırın kapağını artık kapanmayacağı noktaya kadar kapatın ve ardından yukarı doğru kaldırın. Kapı çok kolay çekilmelidir.

Fırınınızın markasına ve modeline bağlı olarak, kapağı çıkarmak için menteşeyi serbest bırakacak bastırabileceğiniz bir tırnak olabilir. Kapıyı çıkardıktan sonra, her iki tarafı bir sünger ve temizleme solüsyonu ile temizlemeniz için iki bölme ayrılabilir. Aksi takdirde, camın arasına kaydırmak için güvenilir kıstasınızı bir temizlik beziyle tutabilirsiniz.

Fırın kapağının altındaki açıklığın üzerinde metal bir kaplama varsa, vidaları çıkarın (daha sonra tekrar takmak için güvenli bir yere koyun) ve belirtilen temizleme talimatlarını izleyin.  Fırının camının arasını temizlemek en eğlenceli iş değil, ama umarım pratik bir şekilde halledebilirsiniz.

Kapı menteşelerini kürdan ve ahşap tutkalı ile sabitleyin. Kapı menteşenizi bir arada tutan delikler büküldüğünde, boyutu ne olursa olsun hiçbir vida onu tamir etmeyecektir. Bunun yerine, deliği doldurmak ve menteşeyi yeniden takmak için kürdan, ahşap tutkalı ve makas kullanabilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı…

Asılı menteşeyi kapı çerçevesinden sökün. Vidalar bir dişe bağlıysa bunu elle yapabilirsiniz, ancak size biraz sıkıntı veriyorsa, menteşeyi bükmemeye veya vida deliklerine daha fazla zarar vermemeye dikkat ederek bir tornavida kullanın. Bir sonraki adım için kalan kalıntıların deliklerini temizleyin.

Yeterince kürdan alın. Gerçekte kaç tane kürdana ihtiyacınız olduğunu ölçmek isteyeceksiniz, bu yüzden önce kürdanlarınızı çıkarıp mevcut vida deliklerine ekleyerek bir deneme yapın. Kürdanlarınızı deliğe yeterince oturuncaya kadar ekleyin veya çıkarın ve kullanmak istediğiniz miktara sahip olduğunuzda, ancak o zaman bir sonraki adıma geçmelisiniz: Yapışmaları için onları bir ahşap tutkalı tabakasıyla örtün. birlikte, ama yapışkan olacak kadar değil.

Yeni vida delikleri yapmak için kürdan kullanın. Kürdanları her bir vida deliğine sıkın, böylece güzel ve sıkı olurlar, sonra onları biraz kesmek için güçlü bir makas veya tel kesici kullanın, kürdanların yalnızca bir inç kadarını dışarıda bırakın. Ardından kürdanları tahtayla aynı hizada olacak şekilde çekiçle sabitleyin, menteşeyi kürdanla doldurulmuş yeni deliklerinizin üzerine yerleştirin ve her şeyi yerine vidalayın.

Günlük Hayatı Kolaylaştıran Tüyolar adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

İlginizi çekebilir: Doğal Ürünler ile Leke Çıkarma

Begonya Instagram: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx