Cilt Bakımı

Güzellik Ürünlerinde Cinsiyet Normları

Erkek Cilt Bakım Ürünleri

Reklamlar

Pazarlama dünyasının güzellik ürünleri alanında cinsiyetçi bir düzeni var: Kadına yönelik ürünler mutlaka kadınlar tarafından satın alınmalı ve kullanılmalı. Erkeklerin ihtiyaçlarını karşılayan ürünler erkekler tarafından satın alınmalı ve kullanılmalıdır. Sonuç, sosyal olarak kabul edilebilir güzellik ürünleri olarak nitelendirilen şeyin saçma sapan bir fikridir. Ama bu bir sürü saçmalığı içinde barındırır. 

Ya da daha kibar bir şekilde söylemek gerekirse, özellikle toplumsal cinsiyet algımız geliştikçe, bu eski varsayımın ne olduğunu tartışmaya değer, kadına dair özel güzellik ürünleri ve erkeğe dair özel ürünler bir pazarlama aldatmacasıdır. Topikal cilt kremleri, sabunlar, yüz maskeleri ve yüz temizleyicileri gibi bazı ürünler belirli bir cinsiyetin biyolojik özelliklerine hitap edebilirken, genellikle cinsiyete göre ayrılmış bir güzellik ve kişisel bakım dünyasına duyulan ihtiyaç hakkında yanlış bir fikre kapıldık. İşte bu yüzden, hedef kitlesine ait olsanız da olmasanız da, gerçekten istediğiniz ürünü, erkek ya da kadın için fark etmez, satın alıp kullanmalısınız.

Erkek ve kadın ürünleri gerçekten o kadar farklı değil
Erkek ve kadın ürünleri gerçekten o kadar farklı değil

Erkek ve kadın ürünleri gerçekten o kadar farklı değil

Bazı cinsiyete dayalı ürünlerin (esas olarak deri araba alanında) kimyasal bileşimlerinde biraz farklı olduğu doğrudur. Evet, erkekler tipik olarak testosteron ve daha tutarlı tıraş sonucunda daha sert, daha tüylü bir cilde sahiptir, ancak formüldeki küçük farklılıkların ötesinde, erkek ve kadın güzellik ürünleri ağırlıklı olarak estetikle ayrılır.

Reklamlar

Örneğin, tıraş makinesi parlak ve metalik, bir tür atölye aletine benzemesi için siyah plastik kulplu. Kadınların epilasyon aleti ise daha açık renkli ve süslemeli… Her ikisi de aynı sayıda tıraş bıçağına sahiptir ve aynı işlevi görür, ancak estetik sunumda açıkça zıttırlar.

Deodorant söz konusu olduğunda, erkek ve kadın hatları yalnızca koku ailesi ve ambalaj ile ayrılır ve her ikisi de muhtemelen pazar araştırmasıyla bilgilendirilir. BBC’nin Bilim Odağı tarafından açıklandığı gibi, erkek ve kadın ter önleyicileri aynı kimyasallardan oluşur. Sadece farklı kokuları ve ambalajları var. Zor işi yapan kimyasallar genellikle aynıdır. Deodorantlar antibakteriyellerle bakterileri hedeflerken, ter önleyiciler alüminyum veya zirkonyum bazlı kimyasallarla ter seviyelerini azaltır.

Pazarlama hilesi, deodorantın çok ötesine uzanır.  Erkek ve kadın ürünleri arasındaki farkın çoğu, tamamen pazarlanma şeklidir. Şişelerin renkleri ve şekilleri, dikkatlerini çekecek ve tabii ki kokuyu da çekecek. Deri ve misk, erkekler için çekici olabilir, çiçek ve meyve kokuları dişiler için çekici olabilir. Birkaç istisna vardır, ancak içerikler ağırlıklı olarak benzerdir.

Cinsiyet normları zaten çöküyor
Cinsiyet normları zaten çöküyor

Cinsiyet normları zaten çöküyor

Toplumsal bir yapı olarak toplumsal cinsiyet fikri daha fazla ana akım kabul gördükçe, muhtemelen cinsiyete dayalı bir dünyaya bağlı olmayan daha fazla güzellik ürünü bulacaksınız. McKinsey’in 2018’de yaptığı bir anket, Z Kuşağının (Y kuşağından sonraki nesil) yüzde 48’inin cinsiyete dayalı pazarlamadan kaçınan markalara değer verdiğini buldu. Cinsiyete dayalı normların erozyonu güzellik pazarında şimdiden kendini göstermeye başlıyor ve endüstrilerdeki pazarlamacılar değişen dalgaya yanıt veriyor. Erkekliği ve erkeklerin güzellik standartlarını yeniden tanımlamayı” hedefliyor.

Reklamlar

Anketler, Z Kuşağının mevcut toplumsal cinsiyet paradigmamızı gözden geçirmeyi ezici bir şekilde desteklediğini öne sürdüğü göz önüne alındığında, bunun, bu modası geçmiş kavramlara daha az hitap eden ürünlere yansıdığını ve cinsiyet hakkında daha akıcı yorumlara sahip olan veya sadece öyle ya da böyle umurumda değil diyen çok fazla genç var.

İnsanları belirli gruplara ayıran pazarlama taktiklerinin hiçbiri güzellik rutininizde gerçekten bir fark yaratmadı. Erkek ve kadın güzellik ürünleri büyük ölçüde aynı şeyleri yapar, bu nedenle önemli olan tek şey, kime pazarlandığından bağımsız olarak beğendiğiniz güzellik ürünlerini bulmaktır.

Şu içerik de ilginizi çekebilir: Yüz Güzelleştirme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Begonya YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx