Spor

Hangi ayakkabı hangi spor için kullanılır?

Reklamlar

Hangi ayakkabı hangi spor için kullanılır bilmeden herhangi bir spora başlamak çok yanlıştır ve sakatlanmalara neden olabilir. Spor yapmak ve egzersizi günlük rutininizin içine dahil etmek ne kadar önemliyse, spor kıyafetlerde doğru seçimi yapmak da bir o kadar önemlidir. Bir yürüyüş ayakkabısıyla basketbol oynayamazsınız, ya da tenis oynarken giydiğiniz spor ayakkabı ile spor salonunda rahat egzersiz yapamazsınız. Nasıl ki, gerek mevsim koşullarına gerekse sporun yapılacağı alana göre rahat kıyafetler seçiliyorsa, zemine uygun doğru ayakkabı kullanmak gerekiyor.

Spor ayakkabı seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Her yıl değişen trendlerle birlikte spor ayakkabı üreten firmalar şıklıkta birbiriyle yarışan yeni modeller üretiyor. Peki, spor ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Bir spor mağazasında spor ayakkabı alırken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları var, işte bunlardan bazıları:

  • Spor ayakkabı satın alınacağı zaman mutlaka günün ilerleyen saatleri tercih edilmelidir. Tüm gün boyunca yorulmuş ve şişmiş olan ayaklarla yeni ayakkabıyı denemek, spor ayakkabı almak için en uygun durumdur.
  • Yeni ayakkabıyı denediğinizde mutlaka başparmakla ayakkabı arasında bir başparmak tırnağı kadar boşluk bulunmalıdır. Bu, ayak ve tırnak sağlığınızı korumak için önemli bir etkendir.
  • Ayakkabının ön tarafında boşluk olması nasıl önemliyse, topuk kısmının tam oturması da önemlidir. Topuklar ayakkabıya tam oturmalı ve kesinlikle kayma olmamalıdır.
  • Spor ayakkabı satın alırken mutlaka çorap kullanmalı, yaptığınız spora uygun farklı bir çorap varsa yanınızda bulundurmalısınız.
  • Ayakkabıyı giydiğinizde rahatlığını hissedebilmek için mağazanın içerisinde yürümeli ve hatta koşmalısınız.
  • Hava alabilen malzemeden üretilmiş spor ayakkabı tercihiniz olmalıdır.
  • Ayağınızda herhangi bir sağlık problemi bulunuyorsa mutlaka bu durumlara özel üretilmiş olan ortopedik spor ayakkabı satın almalısınız.

Yürüyüş ayakkabısı nasıl olmalıdır?

Yürüyüş ayakkabısı nasıl olmalıdır

Egzersiz yapmak için yürüyüşü tercih ediyorsanız spor ayakkabının ayak topuğunun altında yastıklama olan hafif bir ayakkabı almalısınız. Bu şekilde alacağınız spor ayakkabı hem topuk ağrısını, hem de uzun yürüyüşler sonucu meydana gelen hassasiyeti azaltacaktır. Yürüyüş ayakkabısı olabildiğince esnek bir yapıya sahip olmalı ve ayağı tam olarak kavrayıp, adım atmada oluşan basıncı tolere etmelidir.

Reklamlar

Koşu ayakkabısı nasıl olmalıdır?

Çoğu kişi yürüyüş ayakkabısı ile koşmayı alışkanlık haline getirmiş olsa da bu yanlış bir tutumdur. Koşu yapmak, sakatlanma riskinin yüksek olduğu bir egzersiz türüdür ve mutlaka koşuya uygun spor ayakkabılar kullanılmalıdır. Topuk ağrısı, stres kırılmaları ve ayak burkulmalarını önlemek için mutlaka yastıklama özelliği bulunan, esnek ve basınçla oluşan şoku absorbe edebilecek ayakkabı seçilmelidir.  Ayak yapısına uygun bir spor ayakkabı modeli denenmeli ve nasıl bir zemin üzerinde koşu yapılacaksa o koşulda rahat edebileceğiniz, zemine uygun ayakkabı satın alınmalıdır.

Tenis ayakkabısı nasıl olmalıdır?

Tenis ayakkabısı nasıl olmalıdır

Yapılacak spor türüne göre ayakkabı seçimlerinde geldik tenis sporuyla ilgilenen kişilerin nasıl bir ayakkabı tercih etmesi gerektiğine. Tenis oynanırken oyuncular genellikle çok hızlı biçimde yan hareketler yaparlar. Bu sebeple tenis sporu için en uygun ayakkabı modeli, ayağın hem içten hem de dıştan dengesini sağlayacak kadar esnek ve yan burkulmaları önleyecek şekilde olmalıdır. Ayrıca ayağın oluşturduğu basıncı taşıyabilecek ve zeminde tutunmayı sağlayacak esnek bir tabana sahip olmalıdır. Tenis ayakkabısı seçerken oynanacak kortun zemine uygun olarak; sert kortlarda büyük dişlere sahip tabanı olan, yumuşak zeminli kortlar içinse yumuşak tabanlı spor ayakkabı satın alınmalıdır.

Trekking ayakkabısı nasıl seçilmelidir?

Doğa yürüyüşü ayakkabısı olarak da bilinen trekking ayakkabısı seçerken, yürüyüş yapılacak her alana uygun olabilecek fonksiyonel spor ayakkabı tercih edilmelidir. Satın alınacak ayakkabının tabanı kaygan zeminlere ve engebeli alanlarda rahat ve güvenli yürümenizi sağlamalı ve bilek kısmından tamamen kavrayacak şekilde olmalıdır. Ayrıca trekking ayakkabısı alırken farklı hava koşullarına uyum sağlayabilecek, rahat hava alan ve su geçirmez özellikler aranmalıdır.

Futbol ayakkabısı nasıl olmalıdır?

Futbol ayakkabısı nasıl olmalıdır

Futbol oynarken en iyi verimi alabilmek kadar, çeşitli sakatlanmaların önüne geçmek için de doğru spor ayakkabının seçilmesi gerekir. Diğer spor ayakkabılara göre biraz daha farklı bir yapıya sahip olan futbol ayakkabısı alırken, tabanı çivili ve zemin tutuşu güçlü olan ayakkabı tercih edilmelidir. Satın alınacak futbol ayakkabısı sert tabanlı, çim sahada giyildiğinde ani gömülmeleri engelleyecek ve darbelere karşı dayanıklı malzemeden üretilmiş olmalıdır.

Reklamlar

Basketbol ayakkabısı nasıl seçilmelidir?

Basketbol ayakkabısı nasıl seçilmelidir

Doğru seçilmiş bir spor ayakkabı, basketbol oynayan sporcuların başarı performansını da doğrudan etkilemektedir. Sürekli hareket halinde gerçekleştirilen basketbolda ayakkabı seçimi çok önemlidir. Sıçrama ve atlamalarda gelişen basıncı ve baskıyı hafifleten, burkulmalara karşı bileği tamamen kavrayan ve zemin tutuşu güçlü olan bir spor ayakkabı tercih edilmelidir. Basketbol oynanacak alana göre bir seçim yapılması da basketbol ayakkabısı için önemlidir. Şayet bu spor açık alanda beton zeminde yapılacaksa tabanı sağlam, kapalı salonda oynanacak ise kaymaz tabana sahip ve yumuşak ayakkabı tercihiniz olmalıdır.

Fitness ayakkabısı nasıl seçilmelidir?

Genellikle spor salonunda kullanmak için tercih edilen fitness ayakkabısı seçiminde birçok aktivitenin bir arada yapılacağı düşünülerek buna uygun bir ayakkabı alınmalıdır. Fitness ayakkabısının tabanı kaymayan ve tırtıklı bir yapıya sahip olması gerektiği gibi dolgun ve yüksek topuk seviyesinde olmalıdır. Ayrıca fitness yaparken kullanılacak olan spor ayakkabının rahat hava girişi olan kaliteli bir malzemeden üretilmiş ve hafif olması önemlidir.

Ayrıca yazımızı beğendiyseniz Bel Ağrısı Çekenlere Pratik Çözüm Önerisi: Yoga Ve Esneme hakkında yazdığımız yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Yeni yayınlanan videolarımızdan haberdar olmak için YouTube kanalımızı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Deniz Solmaz

Merhaba Deniz ben. Bundan sonra bende buradayım, kadına ve yaşama dair keyifli yazılarda buluşmak dileğiyle.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx