Cilt Bakımı

Her Kızın Bilmesi Gereken Güzellik Hileleri

Güzellik Hileleri ve Bakım İpuçları

Reklamlar

Güzellik hileleri, milyonlarca insan tarafından merak ediliyor. Bu akşam bir televizyon programında güzel bir kızın kendisini “çok güzel ya da çekici değil” olarak tanımlamasını izlemek, benim güzellik tanımımı düşünmeme ve size sormak istememe neden oldu. Sizinki ne? Güzellik nedir? Oxford sözlüğü bunu “şekil, renk veya biçim gibi estetik duyuları, özellikle de görüşü memnun eden niteliklerin bir bileşimi” olarak tanımlar.

Ama sizce güzellik nedir? Yüzünüzün simetrisi mi, kemik yapınız, vücut şekliniz, renginiz, ırkınız, yaşınız, kilonuz veya karnınızın ne kadar düz olduğu mu? Sizce güzellik, kültür veya trendler tarafından popüler hale getirilen televizyonda gördüğünüz şey mi? Yoksa güzellik, yüzünüzü değiştiren ve içinizde bir gençlik patlaması yaratan yüz bakım uzmanlarına ve makyözlere mi bağlı?

Her kültürün farklı bir güzellik algısı ve tanımı vardır. Örneğin, Kayan kabileleri, uzun zürafa boyunlarının güzelliğin nihai işareti olduğuna inanırlar. Böylece, oradaki insanlar beş yaşından itibaren boyunlarını ağır pirinç halka kolyelerle doldurmaya başlarlar. Benzer şekilde, Asya’nın çeşitli bölgelerinden insanlar genellikle solgun ve beyaz teni zenginlik ve güzelliğin bir işareti olarak görürler. Bu kültürel ve bölgesel güzellik tanımlarından bazılarının, büyürken sizi etkilemesi ihtimali var.

Reklamlar
Güzellik Hileleri
Güzellik Hileleri

Hiç sıcak ve buharlı bir banyodan sonra tamamen buğulanmış bir aynaya baktınız mı? Bence güzelliğimize bu şekilde bakma eğilimindeyiz. Kendimizi görebiliriz ama ayna, büyüdükçe çeşitli yaşam deneyimleri, toplumsal dayatmalar ve hatıralarla buğulanır. Ve kendi güzelliğimizin tanımına uymaya çalışıyoruz. Bu nedenle, güzel olmanın bizim için gerçekten ne anlama geldiğini yeniden tanımlamamızın zamanı geldi.

Ayurveda gerçek güzelliği “Roopam, gunam, vayastyag, iti shubhanga karanam” olarak tanımlar. Burada roopam dış güzelliktir (sağlıklı bir saç ve berrak, parlak bir ten ile yansıtılır), gunam iç güzelliktir (sıcak kişilik ve masum bir kalp ile yansıtılır) ve vayastyag kalıcı güzelliktir (genç ve sağlıklı hissetme ile yansıtılır). Güzelliğin bu bütünsel tanımı herkes için erişilebilirdir ve genel fiziksel, ruhsal ve zihinsel sağlıkla yakından ilişkilidir.

Gerçek güzellik, kendinizi kabul etmenizde ve tüm kusurlarınızın sizin bir parçanız olduğunu ve sizi, siz yaptığınızı fark etmenizde yatar. Güzellik, ruhun nuru, kendimize ve başkalarına karşı nezaket, iyi bir karaktere, güce ve özgüvene sahip olmaktır. Daha basit bir deyişle, güzellik hem duygusal hem de fiziksel olarak sağlıklı olmaktır.

Bunlar sadece benim sözlerim değil, son zamanlarda dünya genelinde yirmi farklı pazarda yirmi binden fazla kadın ve erkek tüketici üzerinde gerçekleştirilen yıllık güzellik anketi, sağlıklı görünmenin güzelliğin en yüksek puanlı tanımı olduğunu ortaya koydu. Bunu “hijyen ve temizlik”, “içsel özgüven” ve “cildin rahat olması” yakından takip ederken, “prezentabl görünme”, “genç görünümü koruma”, “en iyi şekilde görünme” listenin alt sıralarında yer aldı.

Reklamlar
Güzel Bir Bedeni Etkileyen Faktörler
Güzel Bir Bedeni Etkileyen Faktörler

Neler Okuyacaksınız? →

Güzel Bir Bedeni Etkileyen Faktörler

Güzellik hilelerinin çoğu, sorunlarınızı anında çözmeyi vaat eden bazı tüyolar vermeye odaklanır. Ancak aşağıda listelenen faktörlere odaklanırsanız, gerçekten güzel hissetmeyi deneyimleyeceksiniz.

Stres

Vücudunuzdaki önemli hormonal dengesizliklerin birincil nedeni strestir. Ayrıca cildin bariyer işlevine zarar vererek cildinizi etkiler, bu da nemi emme ve tutma yeteneğini azaltır. Bu susuz kalmış cilt kuru, düzensiz görünür ve zamanla pul pul olur. 

Stresle mücadele etmenin en kolay yolu, egzersizi günlük rutininize dahil etmektir. Her gün yürüyüşe çıkmak, yoga ve meditasyon yapmak stresi yönetmeye yardımcı olur.

Uyku

Gece uykusuzluk, ertesi gün uykulu ve yorgun hissetmenize neden olur. Ayrıca cildinizin dinlenme eksikliği ile uğraşmasını sağlar, bu nedenle parlaklık kaybolur. Göz altı torbaları, cilt sarkması, koyu halkalar gibi sorunlar ortaya çıkar. Ayurveda, günde yedi ila sekiz saatin yeterli olmadığını iddia ediyor. Bir de doğru zamanda uyumak gerekir.

Zayıf beslenme

Ayurveda, “Yemek, doğru tüketildiğinde ilaçtır” diye bir felsefesi vardır. Ne yediğiniz, ne kadar sağlıklı hissettiğinizi belirler. Sağlıklı bir bağırsağı korumak ve cildinizi parlak tutmak için vitamin ve mineraller açısından zengin yiyecekler yediğinizden emin olun. Cildinizi detoksifiye etmek için beslenme sisteminize renkli meyve ve sebzeleri ekleyin, esnek ve sivilcesiz bir cilde kavuşun.

Güneş Koruyucu Sürmemek
Güneş Koruyucu Sürmemek

Güneş Koruyucu Sürmemek

İşiniz dışarıda kalmanızı gerektirmese bile, o zaman bile cildiniz güneşin zararlı UVA ve UVB ışınlarına maruz kalır ve kalıcı hasara neden olur. Bu nedenle, SPF 21 veya üzeri doğal güneş koruyucuları kullanmalısınız. Aksi takdirde ışınlar cildinize nüfuz eder, kolajen hücrelerini zayıflatır, uzun vadede pigmentasyon ve bronzlaşmaya yol açar.

Elbette sigara içmek vücudunuzu olumsuz etkiler. Ancak, cildinizin temel besin maddelerini ve oksidanları soyup, temel cilt-kollajen ve elastin birimlerinin bozulmasına yol açtığını biliyor musunuz?

Etkilenen bu birimler düzensiz cilt, sarkma ve ince çizgilerin görünümüne yol açacaktır. Bir çalışma ayrıca sigaranın ciltteki gözenekleri tıkayarak akneye neden olduğunu kanıtlamıştır.

Çevre

Farklı çevresel kirletici türlerinin vücudumuz ve cildimiz üzerinde kendi etkileri vardır. Örneğin, katran ve yağ gibi kimyasallar gözeneklerimizi tıkayarak akne veya folikülite neden olabilirken diğer maddeler ciltte sıvı birikmesine ve doku bozulmasına neden olabilir. Ayrıca bakteriyel enfeksiyonlar, saç dökülmesi ve cilt pigmentasyonu gibi sorunlara da yol açabilirler. Dikkatli olmazsanız aşırı iklim koşulları da vücudunuza ve cildinize zarar verebilir.

Havaya uygun giysiler giymek, düzenli olarak güneş kremi sürmek ve hava ciddi şekilde kirlendiğinde çevresel zararlardan korunmak için yüzünüzü kapalı tutmak çok önemlidir. Sabah ve akşam cildinizi temizlemek ve kirlilikten kaynaklanan cilt hasarını tersine çevirmek için moringa yağı gibi doğal yağlar kullanmak da önemlidir.

Bakımlı Olmak İçin Güzellik Hileleri
Bakımlı Olmak İçin Güzellik Hileleri

Bakımlı Olmak İçin Güzellik Hileleri

Cilt bakımı ve saç rutinleri söz konusu olduğunda sürekli olarak ürünler, görüşler ve bolca tavsiye bombardımanı altındayız. Kafanız karıştıysa ve cilt bakımı rutininiz her yerdeyse sizi suçlamıyorum. Diyetinize daha fazla antioksidan eklemenizi isteyen dermatoloğunuzdan, kimyasallardan kurtulmanızı ve tamamen doğal olmanızı isteyen büyükannenize kadar herkesin kendi görüşü ve tavsiyesi vardır.

Bu yüzden hayatınızı kolaylaştırmak için, etkili olduğu kanıtlanmış ve takip etmesi kolay bazı güzellik ipuçlarını stokladım. İnanın birkaç tanesini takip etmek bile kendinizi daha güzel ve ışıltılı hissetmenize yardımcı olacaktır.

İnsanların ciltlerine bakmaya çalışırken yaptıkları en yaygın hatalardan biri, başkalarının önerilerini veya onlar için neyin işe yaradığını takip etmeye çalışmaktır. Her bireyin yaş, cinsiyet, beden yapısı, cilt yapısı ve saç yapısı farklıdır. Bunu kesinlikle unutmayın.

Cilt tipinizi ve cildinizin hava durumuna nasıl tepki verdiğini bilin

İlk adım, cilt tipinizi belirlemektir. İşte farklı cilt tiplerinin birkaç özelliği. Bunlardan bir veya daha fazlasına sahip olabilirsiniz. Ayrıca, bu cilt tiplerinin birkaçının havadaki değişiklikle ağırlaştığını da fark edebilirsiniz.

Kuru ve hassas cilt tiplerinde, cildiniz ince, kuru, ince gözeneklere sahiptir ve genellikle dokunulduğunda soğuktur. Bazı havalarda aşırı kuruluk yaşayabilirsiniz ve cildiniz kolayca yaşlanma ve stres belirtileri gösterir.

Normal cilt tipleri, genellikle açık renkli, sıcak ve derisi daha kalındır ve kolayca kırılabilir. Bu cilt tipi ayrıca kızarıklıklara daha yatkındır.

Yağlı cilt tipi daha kalın ve yağlıdır. Yağlı cilt tipine sahip kişiler çok sonraya kadar yaşlanma konusunda endişelenmek zorunda olmasalar da, sıklıkla aşırı yağlılıktan muzdariptirler ve kirleri çeken ve sivilcelere neden olan genişlemiş gözeneklere sahiptirler.

Cildinizi sütle yıkayın

Tahriş olmuş veya iltihaplı cildiniz olduğunda, yatıştırıcı ve sakinleştirici etkileri için süt banyosu yapmayı deneyin. Süt, içerdiği yağlar ve laktik asit sayesinde muazzam yumuşatıcı ve nemlendirici özelliklere sahiptir. Hatta bir pamuğu küçük bir kase çiğ süte batırıp günde bir kez tüm yüzünüze ve boynunuza uygulayabilirsiniz. Bu, gözeneklerinizdeki kiri temizlemeye yardımcı olur. Tam yağlı süt veya krema bazlı maskeler cildinizi yatıştırmak ve beslemek için harikadır. Vegan iseniz, benzer özelliklere sahip olduğu için hindistan cevizi sütünü deneyin.

Banyo Yaparken Cildinizi Ovmak İçin Kuru Bir Fırça Kullanın
Banyo Yaparken Cildinizi Ovmak İçin Kuru Bir Fırça Kullanın

Banyo Yaparken Cildinizi Ovmak İçin Kuru Bir Fırça Kullanın

Ayurveda’ya göre, vücudumuzda doğal kıllı kuru bir fırça kullanmak, tonlanmış ve sıkı bir cildin anahtarıdır. Sıvı tutan ve selülite yardımcı olan yerler için harikadır. Ayaklarınızla başlamanız, yukarı doğru dairesel hareketlerle kalbe doğru masaj yapmanız ve ardından durulamanız gerekir.

Hassas ve kuru cilde sahip cilt tipleri için daha yumuşak fırçalar kullanılması önerilir, ancak daha az aşındırıcı etkisi vardır. Yağlı cilt için doğal kıllı bir fırça kullanabilirsiniz.

Aloe Verayı Her Gün Yüzünüzde Kullanın

Aloe vera sadece güneş yanıkları için değildir. Ayrıca cildin pürüzsüz, esnek ve daha genç görünmesine yardımcı olur. Bazıları tonik veya tedavi olarak kullanırken, diğerleri cildi yumuşatmak ve nemlendirmek için kullanılır. Aloe verayı tüm yüzünüze ve boynunuza uygulayabilir, on beş ila yirmi dakika beklettikten sonra sade su ile durulayabilirsiniz.

Kendinize Yağlarla Masaj Yapmayı Öğrenin

Ayurveda masajının stresi yönetmeye yardımcı olduğunu duymuş olabilirsiniz, ancak bunun aynı zamanda cildinizin parlaklığını da artırdığını biliyor muydunuz? Ilık yağ ile yapılan bir masaj cildinizi besler, bakımlı ve güzel görünmesini sağlar. Sadece cildi derinlemesine nemlendirmekle kalmaz aynı zamanda sonrasında ışıltılı görünen bir cilt verir. Düzenli yapıldığında birçok sağlık yararı sağlar. Aslında yüzünüzden ayak tabanlarınıza kadar çalışarak kendinize masaj yapabilirsiniz. Yatmadan önce uygun bir yağla iki dakikalık bir masaj bile cildiniz için harikalar yaratabilir.

Yüz Yağları Uygulayın

Yüzünüz her gün çok şey yaşıyor, havanın testlerinden geçiyor. Genç ve sağlıklı parlayan bir cildi korumanın imkansız olduğunu düşünebilirsiniz. Ama cildinizi detoks eden ve aradığınız genç ve beslenmiş ışıltıyı sağlayan bazı yüz yağları kullanmanızı tavsiye ederiz. Bunlardan biri de tüm cilt tiplerine uygun olan kumkumadi yağı adlı zamansız reçetedir. Doğal ışıltılı bir cilt için cilt tipinize göre doğal bir yüz yağı seçebilir ve düzenli olarak yüzünüzde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kuru ve Pullanan Dudakları Tedavi Etmek İçin Şeker ve Vazelini Karıştırın
Kuru ve Pullanan Dudakları Tedavi Etmek İçin Şeker ve Vazelini Karıştırın

Kuru ve Pullanan Dudakları Tedavi Etmek İçin Şeker ve Vazelini Karıştırın

Siz de bir ruj bağımlısı mısınız? Dudaklarınıza arada bir bakım yapmazsanız, sağlıksız görünüyorlar mı? Her zaman çatlamış ve ağrılı görünüyorlar mı? Cevabınız evet ise, o zaman kesinlikle bu hileyi denemelisiniz. Şeker ve vazelin karıştırın ve kurumuş ve yorgun dudaklarınıza masaj yapın. Tıpkı bir dudak peelingi gibi çalışır. Ayrıca dudaklarınıza sağlıklı bir nemlendirme dozu sağlamak için dudaklarınıza günde en az bir kez doğal bir dudak balsamı uygulamayı da unutmayın.

Cildinizi Temizlemeyi, Toniklemeyi ve Nemlendirmeyi Unutmayın

Tüm cilt tipleri için ortak bir cilt bakım rejimi, popüler cildinizi temizleme, tonikleme ve nemlendirme rutinidir. Her sabah ve akşam yüzünüzü doğal bir temizleyici ile yıkamanız gerekir ve ardından gül suyu gibi tüm cilt tiplerine uygun bir tonik kullanın. Sabahları gündüz kremi ile, akşamları ise gece kremi veya gece serumu ile takip edin.

Her Gün En Az Beş Porsiyon Çiğ Meyve ve Sebze Yiyin

Sağlıklı beslenmediğinizde cilt bakım rutininiz ve makyaj rutininiz için pahalı ürünler kullanmak boşunadır. Çünkü sonuçta dışarıdan ne uygularsanız uygulayın parlamanızı sağlayan şey yediklerinizdir. Sağlıklı ve parlak bir cilde giden yolda yemek yemeyle ilgili aşağıdaki güzellik ipuçlarına bakın.

Serbest radikaller, kirlilik, güneş ışığı ve sigara içmek kırışıklıklara ve yaşlılık lekelerine neden olabilir. Bu nedenle cildinizi hücresel hasarlardan ve serbest radikallerden korumaya yardımcı olmak için güçlü antioksidanlar içeren meyve ve sebzeler yiyin. Tatlı patates, balkabağı ve havuçta bulunan beta karoten ve papaya, ıspanak ve lahanada bulunan lutein, sağlıklı cilt ve normal cilt hücresi gelişimi için önemli olan güçlü antioksidanlardır. Günde en az beş porsiyon antioksidan bakımından zengin yiyecekleri hedefleyin.

Düşük GI Karbonhidratları Tercih Edin
Düşük GI Karbonhidratları Tercih Edin

Düşük GI Karbonhidratları Tercih Edin

GI (glisemik indeks), karbonhidrat bazlı gıdaların vücutta glikoza ne kadar hızlı ve yavaş parçalandığına göre sıralayan bir sistemdir. Fasulye, bakliyat, yulaf lapası gibi düşük GI veya yavaş salınan karbonhidratlar yemeye çalışın. Şekerli içecekler ve bisküviler gibi yüksek GI gıdalar kollajene zarar verir ve kırışıklıkları hızlandırır.

Yeterince C Vitamini ve E Vitamini Tüketin

C vitamini antioksidanlar açısından zengindir, bağışıklık sistemini destekler, lekelerin düzgün şekilde iyileşmesine yardımcı olur ve parlak bir cildi destekler. Vücudun kılcal damarları güçlendirmeye yardımcı olan kolajen üretmesi için C vitamini gereklidir. E vitamini hücre hasarından korur ve cilt büyümesini destekler. C vitamini ve E vitamini yüksek besinler arasında portakal, papaya, çilek, yaban mersini, brokoli, guava, badem, avokado, fındık, ayçiçeği, pancar ve mısır yağı bulunur.

Bol Çinko Tüketin

Vücuttaki çinko, ciltteki yağ bezlerinin normal işleyişinden, cildi yumuşak ve esnek tutmaktan ve cilt hasarını onarmaktan sorumludur. Çinko açısından zengin besinler arasında tam tahıllar, tohumlar ve kuruyemişler bulunur.

Bol Su Tüketin
Bol Su Tüketin

Bol Su Tüketin

Dehidrasyon cildinizin kuru, yorgun ve hafif gri görünmesine neden olur. Sağlıklı ve esnek kalabilmesi için neme ihtiyacı vardır. Tüm sıvılar günlük alımınıza dahil olsa da, su en iyi hidrasyon kaynağıdır. Günde en az altı ila sekiz bardak su içmelisiniz.

Çalışırken içmenizi hatırlatmak için masanızın üzerinde büyük bir şişe su bulundurun. Kafeinsiz bitki çayları da işi oldukça iyi yapar. Ayrıca karpuz, salatalık ve kabak gibi meyve ve sebzeler genel sıvı alımına katkıda bulunur. Ek fayda, bu gıdaların içerdiği minerallerin vücudunuzun ve cildinizin nemini hızlandırmasıdır.

Sıcak Aletlerinizi Kullanmadan Önce Saç Koruma Serumu Kullanın

Eh, hepimiz bir fön veya sıcak maşa seansından sonra saçlarımızı severiz. Ayrıca aşırı şekillendirmenin saçlarımızda bir numara yapabileceğini biliyoruz. Hayır, sıcak aletlerimizden tamamen ayrılmamız gerektiğini söylemiyorum, ancak saçı şekillendirmek için ısı kullanırken rutinimizde bir ayar yapmalıyız. Saçlarımızı düzleştirmeden, kıvırmadan veya fön çekmeden önce ısıya karşı koruyucu serum veya sprey gibi koruyucu ürünler sürmeliyiz.

Saçınızı nasıl düzgün bir şekilde şampuanlayacağınızı öğrenin
Saçınızı nasıl düzgün bir şekilde şampuanlayacağınızı öğrenin

Saçınızı nasıl düzgün bir şekilde şampuanlayacağınızı öğrenin

Yağlı, kuru ve karma saç tipleri için farklı şampuanlar bulunmaktadır. Bu nedenle, size daha uygun olanı bulun. Ayrıca saç derinizi ve saç köklerini düzgün bir şekilde temizlediğinizden emin olun. Şampuan her zaman saç derisine konsantre edilmelidir, yıkama uzunlukları ve saç uçları, parlaklıktan yoksun kuru ve mat saçlara yol açacaktır. Yağ üreten saç derisi cildi düzenli olarak tutar ve uygun şekilde temizlenmelidir. Bu yağ, kafa derisinden iyi temizlenmezse saç derisinde koku, kepek ve yapışkanlığa neden olabilir.

Plaj Dalgaları İçin Kağıt Havluları Deneyin

Saç stilistleri, buklelerinizi sağlam tutarken saçınızı havada kurutmaya yardımcı olması için bir kağıt havlu kullanmanızı tavsiye eder. Bukleleri sıcak suyla savurmak ve ağır bir havluyla ezmek yerine, nemli buklelerinizi bir kağıt havluyla kıvırın ve canlanmalarına yardımcı olun. Sabahları saçınızı ıslatabilir ve aynı işlemi saç kurutma makinesi kullanmadan da yapabilirsiniz.

Saç Havlunuzu Eski Bir Tişörtle Değiştirin

Duştan sonra saçınızı sarmak için normal havlu yerine temiz bir tişört kullanın. Bunu yapmak, kabarmayı ve kırılmayı azaltabilir. Daha yumuşak, pürüzsüz ve parlak saçlar elde etmek için bu basit tüyoyu deneyin.

Hızlı Onarıcı Cilt Maskeleri
Hızlı Onarıcı Cilt Maskeleri

Hızlı Onarıcı Cilt Maskeleri

Doğal yüz maskeleri, cilt problemlerini doğal olarak iyileştirmeye ve kaybolan parlaklığı ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Bunların çoğunu buzdolabınızdaki ve mutfağınızdaki malzemeleri kullanarak kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Cansız ve Donuk Ciltler İçin Yüz Maskesi

Elma suyu ve balı karıştırın ve yüzünüze ince bir tabaka halinde uygulayın. Beş dakika bekletin.

Koyu Halkalar ve Kabarık Gözler İçin Yüz Maskesi

Bir adet patatesi ince ince rendeleyin ve göz altlarınıza sürün. On beş dakika bekletin ve ardından sade su ile durulayın.

Tahriş olmuş Ciltler İçin Yüz Maskesi

Tahriş olmuş bir cildi bir ayran maskesi ile sakinleştirilebilirsiniz sadece yüzünüze ve boynunuza ayran uygulayın, on beş dakika bekletin ve durulayın.

Doğal Eksfoliant Yüz Maskesi

Bir çay kaşığı besan veya gram unu, bir tutam zerdeçal tozu, yarım çay kaşığı süt, birkaç damla limon suyunu karıştırın ve pürüzsüz bir macun elde etmek için su ekleyin. Bu maskeyi yüzün her yerine uygulayın ve kuruyana kadar yaklaşık otuz dakika bekletin. Sade su ile durulayın. Sütün içindeki limon suyu ve laktik asit cildi hafifçe aydınlatır ve eksfoliye eder. Harika bir antiseptik olan zerdeçal sivilcelere yardımcı olur ve elbette besan harika bir peeling maddesidir.

Donuk ve Cansız Saçlar İçin Üç Bileşenli Saç Maskesi
Donuk ve Cansız Saçlar İçin Üç Bileşenli Saç Maskesi

Donuk ve Cansız Saçlar İçin Üç Bileşenli Saç Maskesi

Üç bileşenli basit bir saç maskesi saç kuruluğundan kurtarıcınız olabilir. Sadece olgun bir muz, bal ve yoğurda ihtiyacınız var. Ezilmiş bir olgun muz, iki tatlı kaşığı bal ve iki ila üç yemek kaşığı yoğurdu (saç uzunluğuna bağlı olarak) bir kasede karıştırın. Bunu saçın uzunluğu boyunca yukarıdan aşağıya doğru uygulayın ve en az yirmi ila otuz dakika bekletin. Ardından hafif bir şampuan kullanarak durulayın.

Tüm bu bileşenler, saçınızı sağlıklı ve güçlü tutan besinlerle yüklüdür. Bal mükemmel bir nemlendirici ajandır ve aynı zamanda doğada anti bakteriyeldir, yoğurt kalsiyum ve D vitamini bakımından yoğundur ve muzlar antioksidanlar ve potasyumun iyiliği ile doludur. Bu nedenle bu saç maskesi bir araya getirildiğinde saçın kaybettiği nemi geri kazandırarak canlı ve dolgun görünmesini sağlar. 

Yağlı Bir Saç Derisi İçin Portakal Suyu Maskesi

Çok yağlı bir saç deriniz varsa, portakal suyu ve balı saç maskesi olarak saçınıza uygulayabilirsiniz.

Ev Yapımı Saç Koruyucu Sprey

Saçınızı sıcak aletlerin verdiği zararlardan korumak için saç koruyucu bir ürün kullanmalısınız. Kendi başınıza bir saç koruyucu sprey hazırlamak için bu ev yapımı ilacı deneyin.

Bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı, iki çay kaşığı normal saç kremi, bir çay kaşığı tatlı badem yağı, beş damla sardunya yağı ya da ylang ylang yağı ve çay ağacı esansiyel yağı ve bir bardak saf su alın. Bir sprey şişesi alın ve yarım bardak damıtılmış su dökün, ardından kalan malzemeleri ekleyin. Şimdi şişeyi kalan damıtılmış suyla doldurun. İyice çalkalayın ve bunu saç koruyucu spreyiniz olarak kullanın.

Erkekler İçin Güzellik İpuçları
Erkekler İçin Güzellik İpuçları

Erkekler İçin Güzellik İpuçları

Cildinizin, vücudunuzun, saçınızın sağlığına gerçekten önem veriyorsanız, biraz güzellik rejimine sahip olmanın yanlış bir tarafı yoktur. Güzellik cinsiyete özgü değildir ve erkeklerin cildinize daha az önem vermesi için hiçbir neden yoktur. Aşağıdaki erkekler için basit güzellik tüyoları ile aşırıya kaçmadan vücudunuzu mutlu edebilirsiniz.

Cildinizi Nemli Tutun

Vücudunuzun en büyük organı olan cildinize gerçekten bakıyor musunuz? Sağlıklı ve sulu olduğundan emin misiniz? Değilse, o zaman yapmaya başlamanın zamanı geldi! Bol su için ve duştan sonra losyon sürün. Ayrıca biri vücudunuz için diğeri yüzünüz için olmak üzere iki tane kullanmanız gerekir. Evet, nemlendiriciler ve yüz kremleri de erkekler için!

Erkeklere Özel Şampuan Kullanın

Erkekler, saç derisinin kaşınması, tahriş olması ve belirli bileşenlere zayıf tepki vermesi daha olası olduğundan kendilerine özel şampuanlar kullanmalıdır. Ayrıca kadınlara kıyasla daha fazla yağ üretme eğilimindedirler. Bu nedenle, saçınızı aşırı kurutmadan temizleyebilecek bir şampuan almalısınız. En iyi sonuçlar için aloe vera ve amla gibi doğal içerikli şampuanları arayın.

Bakım Yaptıktan Sonra Tıraş Kremlerine Bakın
Bakım Yaptıktan Sonra Tıraş Kremlerine Bakın

Bakım Yaptıktan Sonra Tıraş Kremlerine Bakın

Bıçaklar tahrişe ve iç içe geçmiş tüylere neden olabilir. Bu nedenle, tıraş kremi kullanmıyorsanız hemen kullanmaya başlamalısınız. Cildinizi kızarıklık ve tahrişten koruyacak yatıştırıcı ve antioksidan içerikli olanı seçin. Ayrıca tıraştan önce yüzünüzü hafif bir doğal temizleyici ile yıkayarak cildinizi hazırlamayı unutmayın.

Erkekler de Saç Kremi Kullanmalı

Çoğu erkek, saç kremine ihtiyaç duymadıklarını varsayar. Eh, saçınız beş santimin altındaysa, kullanmadan alabilirsiniz. Ancak, eğer saçlarınız daha uzunsa, duş rafınıza kesinlikle bir şişe saç kremi eklemelisiniz. Bir saç kremi, şampuanınızın uzaklaştırdığı nemi geri eklemenize yardımcı olacaktır.

Tıraştan Önce Cildinize Peeling Yapın

Ölü hücrelerin ciltten uzaklaştırılması hem erkekler hem de kadınlar için sağlıklı ve parlak bir cilt bırakır. Yüzünüzdeki kılları matlaştıran ve tıraş makinenizin yolunu kapatan kiri, yağı ve eski hücreleri temizleyen bir yüz peelingi kullanarak cildinizi iyice temizleyin. Tıraştan önce yüzünüzde bir peeling kullanın. Bu gözenekleri kapatacak ve cildi rahatlatacaktır. Tıraştan sonra yüzünüzü hafifçe kurulayın ve cildinizin yumuşak ve rahat olmasına yardımcı olan shea yağı veya kakao yağı ile yapılmış hafif bir nemlendirici uygulayın.

Dişlerinizi Beyazlatın
Dişlerinizi Beyazlatın

Dişlerinizi Beyazlatın

Sağlıklı beyaz dişler sadece güzel görünmekle kalmaz, aynı zamanda dişçi muayenehanesinde zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlar. Günlük olarak fırçalamalı, diş ipi kullanmalı ve gargara kullanmalısınız. Bu şekilde diş eti hastalıkları, çürükler, kanama ve enfeksiyon riskini azaltabilirsiniz. Sürekli sigara içiyorsanız veya dişlerinizin sararmasına ve sağlıksız görünmesine neden olan çok kahve içiyorsanız, diş hekiminizle beyazlatma seçenekleri hakkında konuşun. Basit hijyen genel güzelliğinize katkıda bulunur!

Bu ipuçları sadece sizin sağlıklı görünmeniz ve hissetmeniz içindir ve kesinlikle güzelliğinizi tanımlamaz. Güzelliğinizi ölçmek için herhangi bir dış ölçü kullanırsanız, tüm bu güzellik ipuçları işe yaramaz. Çünkü sonuçta güzellik içten gelir.

Bir çiçeğe, bir gün batımına veya bir sanat eserine baktığınızda, onu yargılamazsınız. Sadece olduğu gibi takdir ediyorsunuz, değil mi? Bence artık başka bir başyapıt için yaptığınız gibi kendinizi takdir etmenin zamanı geldi. Karşılaştırmalar, suçlamalar, beklentiler ve yargılardan arınmanın yeni bir aynaya bakmanın zamanı geldi. Kendinize gerçekten bir bakın ve kendinizi olduğunuz gibi kucaklayın. Kendi güzelliğinizi kutlayın!

Güzellik Hilelerini anlattığımız yazımızı beğendiyseniz, Bael Yağı Ne İşe Yarar? adlı yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Bizi Instagram’dan da takip edebilirsiniz: Begonya Kadın

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx