Cilt Bakımı

Hint Yağı İle Cilt Bakımı

Reklamlar

Hint yağı ile cilt bakımı yapılabilir. Hint yağı cildimiz için çok etkili bir yağdır. Cilt bakımımızda birçok konuda çok etkilidir. Saç bakımından, cilt sorunlara, tırnak uzamasından selülite kadar birçok soruna çözüm olmaktadır.

Hint Yağı Nedir?

Hint yağı bitkisi tohumları ezilir sarı renkte çıkan bu yağa Hint yağı denir. Sağlığa faydalı bir yağdır çünkü içinde doymamış yağlar vardır. En çok Hindistan ve Afrika ülkelerinde kullanılır. Hint yağının yapısında anti oksidanlar olduğu için iltihap karşıtıdır. Ve bu sebeple kozmetik alanında çok tercih edilmektedir. Ayrıca son zamanlarda keşfedilen yeni faydaları da ortaya çıkmıştır.

Hint Yağı

Doğal yollar ile güzellik hakkında araştırma yapan kişiler Hint yağını mutlaka görmüşlerdir. Hint yağı saçınız ve cildiniz içi oldukça faydalıdır. Yapısında E vitamini, mineral ve proteinler vardır. Saçınız ve cildiniz için çekinmeden Hint yağını kullanabilirsiniz. Peki güzelleşmek için Hint yağı nasıl kullanır;

Reklamlar

Hint Yağı İle Kirpiklerinizi Uzatabilirsiniz

Kirpiklerinizin uzun ve güzel kirpikler olması için Hint yağını tercih edebilirsiniz. Yapmanız gereken başlamadan önce yüzünüzün tamamını yıkayıp temizlemektir. Sonrasında maskaranızı Hint yağına batırıp aşırı olan yağı akıttıktan sonra gözünüzün iç kısmından itibaren sürünüz. Kirpiklerinizi tamamen kaplayacak şekilde sürünüz. İki kirpiğinize de aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. Gözünüzden akma ya da sızma olursa kulak çubuğu ile temizleyebilirsiniz. Bu işlemi bitirince uyuyabilirsiniz. Uyandığınızda kirpiklerinizi temizleyiniz. Temizledikten sonra makyajınızı yapabilirsiniz, kirpiklerinizi temizlemeden asla makyaj yapmayın. Bu işlemi her gün tekrarlayın. 2 hafta geçtikten sonra istediğiniz sonuçları almaya başladığınızı görebilirsiniz.

Hint Yağı İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
Hint Yağı İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Hint Yağı İle Kırışıklıklara Son

Hint yağının bir diğer faydası da kırışıkları azaltmasıdır. Aynı zamanda iyi bir nemlendiricidir ve cildin esnekliğini arttırır bunun sonunda da yaşlanma karşıtı etki göstermektedir.

Kırışıklık azaltan maske için gerekli olan malzemeler yarım çay kaşığı Hint yağı, yarım çay kaşığı badem yağıdır. Malzemeleri cam bir kapta karıştırınız. Elde ettiğiniz karışımı avcunuza alarak bu yağ ile yüzünüzü ovalamalısınız. Özellikle de kırışıklık olan bölgelerinizi bu yağ ile ovalamalısınız.

Bu uygulamayı gece saatlerinde yaparsanız yağ sabaha kadar cildinize işler. Sabah uyandığınızda yüzünüzü yıkayıp durulayabilirsiniz.

Reklamlar

Hint Yağı İle Sivilce İzlerine Elveda

Hint yağının ciltteki ölü hücreleri yok etme gibi bir özelliği vardır. Hint yağı aynı zamanda antibakteriyal özelliği sayesinde sivilceleri yok eder ve sivilce izlerini ortadan kaldırır. Ve bu özelliği ile yeni sivilce oluşumunu da ortadan kaldırmaktadır.

Gerekli olan malzemeler 1 çorba kaşığı karbonat ve 1 çorba kaşığı Hint yağıdır. Karbonatı ve Hint yağını cam bir kapta karıştırınız. Yüzünüzü yıkayıp temizledikten sonra karışımı sivilcelerinizin üzerine sürünüz. 10 dakika kadar beklettikten sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Bu karışımı sivilceleriniz yok olana kadar her gün tekrarlayabilirsiniz.

Hint Yağı İle Sağlıklı ve Hızlı Uzayan Saçlar

Bazı kişilerin saçları çok hızlı uzarken, bazı kişilerin saçları çok yavaş uzamaktadır. Hint yağı kullanırsanız saçınız normal uzamasından 3 ya da 5 kat daha hızlı bir şekilde uzayacaktır. Sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmak isteyenler için oldukça önemli bir bilgidir.

Hızlı uzayan saçlar için maske yapmak içi gerekli olan malzemeler; 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı, 1 çorba kaşığı Hint yağı, 2 çorba kaşığı tatlı badem yağı, 2 çorba kaşığı susam yağıdır. Malzemelerin hepsini bir şişeye ekleyip güzelce çalkalayınız. Elde ettiğiniz karışım yağ ile saç diplerinize masaj yapınız. Ve karışımı saç diplerinizden saç uçlarınıza kadar yedirmelisiniz. Bir saat kadar saçınızda beklettikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz. Karışımın faydasını görmek daha etkili sonuç almak için saçınızı saç bonesi ile kapatıp sabaha kdar bu şekilde bekletmelisiniz. Sonrasında saçınızı şampuan ile güzelce temizleyiniz. Saçlarınızı uzamasını istediğiniz hıza maskeyi haftada bir ya da iki kere tekrarlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Leyla Çevik’den Gözenekleri Temizleyen ve Cildi Pürüzsüzleştiren Maske Tarifi

Hint Yağı İle Kaş Kalınlaştırma

Hint yağının yapısındaki yağ asitleri ve minerallerin kaşlarını besleyici etkisi vardır. Ve kaşlarınızın kalınlaşmasını sağlarken kaşlarınızın foliküllerini besleyip kaş uzamasını da hızlandırırlar.

Kaşlarınızı kalınlaştırmak için gerekli olan malzemeler, 2 çay kaşığı Hint yağı, yarım çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı ve havludur. İlk olarak yüzünüzü güzelce temizleyip kurulamaktır. Sonrasında gerekli olan malzemeleri bir kabın içinde karıştırınız. Karışımı parmak uçlarınız ile kaşlarınıza sürünüz. Bu işlemi kulak temizleme çubuğu ile de yapabilirsiniz. Kaşlarınıza hafif bir masaj yaparak uyguladıktan sonra gece boyunca bu şekilde kalmasını sağlayınız. Sabah kaşlarınızı ılık su ile yıkayınız. Bu işlemi uyguladığınızda birkaç günde bile sonucu fark edeceksiniz.

Hint Yağı İle Tırnaklarınız Daha Sağlıklı

Hint yağı tırnaklarınız için de harika bir kurtarıcıdır. Tırnak yataklarındaki ve kutiküllerdeki sinir bozucu mantar enfeksiyonlarını yok etmektedir. Hint yağı ile tırnak bakımı ile gerekli malzemeler 1 çorba kaşığı Hint yağı, 1 çorba kaşığı İngiliz tuzu ve 3 çorba kaşığı su.

Malzemeleri geniş bir kapta karıştırdıktan sonra tırnaklarınızı bu kabın içine daldırın. 15 dakika kadar bekletin. Ve bu işlemi her gün tekrarlayın.

Hint Yağı İle Cildinizdeki Çatlaklarınızı Yok Edebilirsiniz

Hint yağının en bilinen özelliklerinden birisi de içerdiği yağ asitlerinden dolayı cildimize iyi gelmesidir. Bu yüzden Hint yağı cildimizdeki çatlakları yok etmek için doğal bir tedavi yöntemidir.

Gerekli olan malzemeler 1 adet patatesin suyu, 2 çorba kaşığı Hint yağıdır. Patates suyunu ve Hint yağını karıştırdıktan sonra iki saat kadar buzdolabında bekletiniz. Dolaptan çıkardığınız yağı çatlaklarınızın olduğu yere sürerek yarım saat bekletiniz. Ve sonrasında ılık su ile durulayınız. Bu uygulamayı haftada 3 ya da 4 kere uygulayınız. Çatlaklarınızın yok olduğunu göreceksiniz.

Hint Yağı İle Saç Dökülmesine Son

Hint yağının saçlarınızı besleme ve saç dökülmesini durdurma gibi etkileri vardır. Saçlarınızın daha sağlıklı ve daha güçlü olması için Hint yağını kullanabilirsiniz. Saçlarınızın dökülmesinde fark edilir bir azalma olacaktır.

Gerekli olan malzemeler yarım bardak Hint yağıdır. Yapmanız gereken Hint yağını avuçlarınıza almak ve saç köklerinizden uçlarına kadar iyice saçlarınıza yedirmektir. Saçlarınıza ve saç diplerinize güzelce sürmelisiniz. Birkaç dakika masa yapıp 20 dakika kadar etki etmesini bekleyiniz. İsterseniz sabaha kadar da bekleyebilirsiniz. Saçınızı şampuanlayarak yıkamalısınız. Bir şampuanda yağlar arınmayabilir.

Hint Yağı İle Selülitleriniz Azalsın

Selülit sorunu kadınlarda çok sık görünmektedir. Genelde bacak kısımlarında görülmektedir. Hint yağı uygulayarak selülit sorunundan kurtulabilirsiniz. Yapmanız gereken Hint yağını selülitlerinize uygulamadan önce biraz ısıtıp ılık hale getirmek ve sonrasında selülit olan bölgeye uygulamaktır. Hint yağının kokusu sizi rahatsız ederse için sevdiğiniz bir esansiyel yağı damlatabilirsiniz. Bu işlemini haftada iki üç kere uygulayabilirsiniz.

Hint Yağı İle Ayakları Pürüzsüzleştirme

Eğer topuklarınız, ayaklarınız pürüzlü ve sert bir hale geldiyse ayaklarınızı yumuşatmak ve pürüzlerden kurtulmak için Hint yağı kullanabilirsiniz. Hint yağınızı ayaklarınıza güzelce sürdükten sonra yarım saat bir saat kadar bekletip ılık su ile yıkayınız.

Hint Yağı İle Elleri Yumuşatma

Yumuşacık ve pürüzsüz ellere sahip olmak için yapmanız gereken ellerinizi Hint yağı ile ellerinizi ovalayıp masaj yapmaktır. Yağın cildiniz tarafından iyice emilmesi için yarım saat kadar bekletiniz. Sonrasında doğal bir sabun ile ellerinizi yıkayınız. Yağı istediğiniz sonucu alana kadar günde 2 kere tekrarlayabilirsiniz.

Hint Yağı İle Yumuşak Dudaklara Sahip Olabilirsiniz

Hint yağı cildinize nem sağladığı için dudaklarınıza da nem sağlayacaktır. Her gece yatmadan önce dudaklarınıza Hint yağı sürerek uyursanız dudaklarınızın nasıl istediğiniz yumuşaklığa ve güzelliğe geldiğini göreceksiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx