Cilt Bakımı

Hyalüronik Asit Ne İşe Yarar? Cilde Faydaları

Reklamlar

Cilt bakımında oldukça popüler bileşenler arasında yer alan hyalüronik asit, son dönemlerde etkili bir cilt bakım ürünü denildiği zaman akla gelen temel bir bileşen olarak ön plana çıkıyor. Nemli ve elastikiyetini kaybetmemiş bir cilt hedefi için her zaman en çok önerilen cilt bakım bileşenlerinden birisi olan hyalüronik asit; cilt temizleyiciler, serumlar, nemlendiriciler, güneş kremleri gibi cilt bakım rutininde kullanılması önerilen bakım ürünleri arasında yer alıyor.

SkinCeuticals, 25 yılı aşkın deneyimi ile dünyanın en popüler cilt bakım ürünleri listesinde yer bulan formülleri ile dikkat çekiyor. 2017 yılında piyasaya sunulan ve “devrimsel” olarak nitelendirilen H.A. Intensifier Hyalüronik Asit Serumu sıkı, pürüzsüz ve dolgun bir cilt görünümü elde etmeye yardımcı olan popüler SkinCeuticals ürünleri arasında yer alıyor.

SkinCeuticals hyalüronik asit içeren serum, maske, nemlendirici gibi formülleri ile bakım rutinlerinin vazgeçilmezi ürünlere sahip. Hyalüronik asit söz konusu olduğu zaman doğru bileşenlerin bir araya gelmesinin bakım rutinlerinden elde edilecek sonuçları etkilediğinin bilinciyle gerçekleştirilen, etkinliği klinik çalışmalar ile ispatlanmış ürünler hyalüronik asitten beklenilenleri ideal şekilde elde etmeyi kolaylaştırıyor. Çok popüler bir bileşen olduğu için zaman zaman soru işaretleri ile yaklaşılan hyalüronik asidin kimyasal yapısını, vücutta doğal olarak bulunduğu bölgeleri ve etki prensibini öğrenmek tüm soru işaretlerinin kalkmasına ve kısa sürede bakım rutinlerine dahil edilmesine olanak sağlıyor.

Reklamlar

Hyalüronik Asit Nedir?

Hyalüronik asit nedir? sorusunun yanıtı ‘vücut bağ dokularında doğal olarak meydana gelen bir glikozaminoglikandır’ olarak verilebilir. Glikozaminoglikanlar, en basit haliyle uzun dalsız karbonhidratlar ya da polisakkaritler olarak adlandırılan şekerlerdir. Hyalüronik asit cilt yapısının temelini oluşturan ana bileşendir ve temel görevi ciltte dolgun ve nemli bir yapı sağlamaktır. Hyalüronik asit göz ve eklem sıvılarında bulunur. Bulunduğu bazı dokularda tampon ve kayganlıştırıcı görevine sahiptir. Kozmetik amaçlı kullanımda hyalüronik asidin farklı formları tercih edilmektedir.

Hyaluronik asit ne işe yarar?” sorusunun yanıtı bileşenin kullanım alanına ve yöntemine göre farklı şekillerde verilebilir. Hyalüronik asit enjeksiyonu katarakt, osteoartrit gibi sağlık sorunları söz konusu olduğunda tedavi amaçlı kullanılabilir ve bu tedavilerde kullanılabilmesi için FDA onayına sahiptir. Ayrıca asit reflü, kuru göz, idrar yolu enfeksiyonları için oral yolla kullanımı da onaylanmıştır.

Hyalüronik Asit Ne İşe Yarar?

Hyaluron olarak da bilinen hyalüronik asit vücut tarafından doğal olarak üretilen bir bileşendir. Bağ doku ve gözlerde yüksek miktarda bulunur. Temel görevi bulunduğu dokuların nemli kalabilmesi için su tutmaktır. Hyalüronik asidin popülerliğinin ve etkisinin ise mucizevi denilebilecek kadar belirgin olmasının nedenlerinden ön önemlisi ağırlığının 1000 katına kadar su tutabilmesidir. Kısacası bir nemlendirici olarak oldukça etkileyicidir ve cildi nemli tutmak için vazgeçilmez olan su moleküllerinin cilde tutmasını sağlar. Cilt bakımında iyi nemlendirilmiş bir cilde sahip olmak en temel hedefler arasında yer alır. İyi nemlendirilmiş bir cilt aynı zamanda çok fazla su içeriğine sahip olan cilt anlamına gelir. Hyalüronik asit çok değerli ve etkili bir nemlendirici olmasının yanı sıra yapılan araştırmalar yara iyileştirme açısından da oldukça etkili olduğunu göstermiştir.

Hyalüronik Asit Cilde Faydaları

Hyalüronik asit faydaları cilt özelinde hidrasyon, nemlendirme, lipit bariyerin desteklenmesi, cilt tonunun eşitlenmesi, ince çizgi ve kırışıklıkların azalması ve daha pürüzsüz bir cilt olarak sıralanabilir. “Hyaluronik asit ciltte ne işe yarar?” sorusunun yanıtı bu bileşenin cilde sağladığı faydalar ile verilebilir.

Reklamlar

Hidrasyon: Molekül ağırlığının 1000 katı kadar su tutabilen hyalüronik asit cildin hidrasyonunu başarılı bir şekilde sağlar. Cilde nüfuz ettiğinde suyun tüm cilt katmanlarına bağlanmasına yardımcı olur ve bu sayede cildi derinlemesine nemlenir. Hidrasyon ve nemlendirme farklı durumlardır. Hidrasyon ciltte su eksikliğinin olmaması olarak, nemlendirme ise ciltteki suyun tutulmasının sağlanması olarak ifade edilebilir.

Nemlendirme: Hyalüronik asit cilt üzerindeki etkileri ile cildin aynı zamanda nemlenmesine de yardımcı olur. Uygulandıktan sonra su tutmaya yardımcı olan ve elde edilen nemin kaybolmasına izin vermeyen hyalüronik asit cildin uzun süre nemini korumasına aracılık eder.

Lipit Bariyer Desteği: Cildin en temel görevi vücudu korumaktır. İç organları, kasları, kemikleri, eklemleri gün boyu maruz kalınan toksinlerden koruma görevine sahip olduğu için cildin üst tabakasının sağlığı çok önemlidir. Epidermis olarak ifade edilen cildin üst tabakasında bulunan lipit bariyeri zamanla güçsüzleşir. Lipid bariyerin güçsüzleşmesi ile birlikte UV ışınlarına, çevre kirliliğine ve daha pek çok unsura karşı epidermisin koruyucu etkisi azalır. Koruyucu etkinin azalması çevresel faktörlerin cilde daha kolay hasar vermesine neden olur. İnce çizgiler, kırışıklıklar ve lekelenmeler lipit bariyerin güçsüzleşmesi ile artar. Hyalüronik asidin nemlendirme etkisi ve nemi hapsetmesi lipit bariyerinin daha geç bozulmasına ve kaybettiği gücü geri kazanmasına yardımcı olabilir.

İnce Çizgileri ve Kırışıkları Azaltma: Hyalüronik asit her yaşta, cilde uygulandığı zaman etkisini gösteren cilt bakım bileşenleri arasında yer alır. Cildi koruması, nemlendirmesi ve cildin hidrasyonunu sağlaması süreçlerinin yanı sıra ciltteki hücre üretiminin artmasına katkı sağlar. Hem bu etkisi hem de ciltteki nem hapsederek sağladığı dolgunlaştırıcı etki ince çizgilerin ve kırışıklık görünümünün azalmasına yardımcı olur.

Hyalüronik Asit Nasıl Kullanılır?

Hyalüronik asidin topikal uygulamalarda etkili sonuçlar sunabilmesi adına belirli işlemlerden geçirilmesi, düşük moleküler ağırlığa sahip olmasını sağlayacak şekilde biyomühendislik uygulamalarıyla yeniden düzenlenmesi gerekir. Cilt bakım rutinine hyalüronik asit içerikli ürünler eklenmek istendiği zaman hyalüronik asit içeren serumlar, nemlendiriciler ve maskeler ön plana çıkar. Hyalüronik asit retinol, C vitamini, alfa hidroksit asitler, beta hidroksit asitler gibi cilt bakım ürünlerinde oldukça fazla tercih edilen bileşenlerle birlikte kullanılabildiği için rutinlere rahatlıkla eklenebilir.

Hyalüronik Asit Nedir ve Cilde Faydaları Nelerdir ?

SkinCeuticals Hyalüronik Asit İçeren Serumlar

25 yılı aşkın süredir değerli cilt bakım ürünleri geliştiren ve patentli formülleri ile cilt bakım rutinlerinin vazgeçilmezi ürünleriyle dünya genelinde tercih edilen SkinCeuticals, hyalüronik asit içeren serumları ile de tecrübesini ve kalitesini ön plana çıkarıyor. H.A Intensifier, Hydrating B5, Photo Corrective, Retexturing Activator serumları ile cilt ihtiyaçlarına özel formüller sunan SkinCeuticals, etkili bir bakım rutini oluşturmanızı sağlıyor. Cilt bakım rutinlerinde yoğun etkisi ile dikkat çeken serumlar, içeriğinde bulunan hyalüronik asit ve faydalı bileşenler sayesinde cildin ihtiyaçlarını derinlemesine karşılamaya yardımcı oluyor. “Hyaluronik asit serum ne işe yarar?” sorusunun yanıtı hyalüronik aside eşlik eden diğer bileşenlere bağlı olarak farklılaşıyor.

H.A Intensifier: Etkisi yapılan klinik çalışmalar ile kanıtlanmış H.A Intensifier, 12 haftalık düzenli kullanımda cilt dolgunluğunu %23 oranında artırıyor, ciltteki sarkmalara bağlı görünümü %8 oranında azaltırken, cilt sıkılığında %11 ve cilt esnekliğinde %13 oranında gelişme elde edilmesini sağlıyor.

Hydrating B5: Vitamin B5 ve hyalüronik  asit içeren formülü sayesinde hem cildi nemlendiren hem de cildin daha sağlıklı bir görünüme sahip olmasına yardımcı olan Hydrating B5, nemlendirici krem uygulamalarının etkisini de güçlendirmesi ile dikkat çekiyor.

Phyto Corrective: Bitkisel kaynaklı içeriklerle desteklenen hyalüronik asit serumu Phyto Correct, cildi yatıştıran etkisi ile ön plana çıkıyor. Ciltteki ton eşitsizliklerini azaltmaya yardımcı olan, kızarıklık görünümünü hafifleten formülü ile ferahlatan bir kullanım deneyimi sunuyor.

Retexturing Activator: Kombu ekstratı ve hyalüronik asit içeren formülü ile cildin nem ihtiyacını karşılarken ince çizgi ve kırışık görünümü azaltmaya yardımcı olan Retexturing Activator, aynı zamanda cildin daha pürüzsüz bir görünüme sahip olmasına katkı sağlıyor.

Begonya

Şaban Sarı

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx