Cilt Bakımı

Ispanak ile Cilt Bakımı

Reklamlar

Ispanak besin değeri çok yüksek bir sebzedir. Ve bu yüzden ıspanak ile cilt bakımı yapılabilir. Ispanağın yemeği, böreği, tatlı olduğu gibi ıspanak ile cilt maskeleri de yapılabilir. Ve bu maskeler birçok cilt sorununa çözüm olabilir.

Peki ıspanak ile cilt bakımı nasıl yapılır, ıspanak maskesi nasıl yapılır, ıspanağın faydaları nelerdir, ıspanak maskesinin faydaları nelerdir gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Ispanak Nedir? Ispanağın Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ispanak bir kış sebzesidir. Kazık köklere sahip otsu bir bitkidir. Serin ve rutubetli havaları sevmektedir. Her yerde yetiştirilse de Kafkasya ve Afganistan civarı ana yurdudur. Soğuk havaları seven ıspanak  -5 dereceye kadar yaşayabilmektedir. -5’ten sonra bozulabilir. Dikenli ve dikensiz olmak üzere iki türdür.

Reklamlar

Dikenli ıspanak türünün tohumları dikenli ve köşeli, yaprakları da mızrak şeklindedir. Ve bu türü kışa dayanıklıdır. Dikensiz ıspanak türünün ise tohumları dikensiz, yaprakları geniştir. Ülkemizde de dünyada da en çok tercih edilen ıspanak türü dikensiz olan ıspanaktır. Ispanak nasıl yenirse yensin kesinlikle çok iyi yıkanmalıdır. Kazık köklü ıspanağın yaprakları arasına çamur dolmakta ve birçok kez yıkanmalı iyice arındırılmalıdır.

Ispanak çok fazla vitamin bulunduran bir sebzedir. A, C, E, B grubu vitaminleri fosfor, iyot ve magnezyum mineralleri içermektedir. Ispanak serin ve nemli ortamlarda yetişmektedir. Kış aylarında vazgeçilmez bir sebzedir. Ispanak vitamin ve enerji deposudur. Ispanak çok sevilerek yenen bir bitki olmasa da çok sağlıklıdır. Her bireyin mutlaka ıspanak tüketmesi gerekmektedir. Türk mutfağında çok önemli yeri olan bir sebzedir.

Ispanağın Özellikleri ve Faydaları Nelerdir
Ispanağın Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ispanağın bir diğer güzel yanı da içinde A, C, E, B grubu vitaminler ile fosfor, magnezyum ve iyot mineralleri açısından zengin olmasıdır. Ve ıspanak demir açısından da çok zengin bir sebzedir. İnsanın hem bağışıklık sistemini hem de vücut direncini yükseltmektedir.

Ispanağın Özellikleri Nelerdir?

Ispanak vitamin, mineral ve demir açısından çok zengin bir bitkidir. Kış sebzesidir. Belirgin bir yan etkisi ya da zararı yoktur. Fakat eklem iltihabı olan kişilerin mide ülseri veya bağırsak problemi olanların çok fazla tüketmemesi tavsiye edilmektedir. Çok soğuk olmayan ılık yerlerde yetişen ve kış boyu yeşil kalan sebzedir. Yenebilir çiçekli bitkiler sınıfında yer almaktadır.

Reklamlar

Ispanağın ekileceği toprağın iyi gübrelenmiş olması gereklidir. Toprak derinden sürülmektedir. Sonrasında çizgi usulü tohum ekimi yapılmaktadır. Ispanağın tohumları 15 gün içinde çimlenmeye başlamaktadır. Toprak ve hava şartları iyiyse ıspanak 1,5 ay sonra hasat edilebilir. Ispanak demir, protein ve A, B, C, D vitaminleri açısından zengindir.

Ispanak Nasıl Kullanılır?

Ispanak yemeği yapacaksanız dikkat etmeniz gereken ıspanağı çok pişirmeden vitaminleri öldürmeden hafif çiğ bırakmalısınız. Ve ıspanak yemeğinin içine pirinç yerine bulgur kullanmanız ve zeytinyağı ile pişirmeniz daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Ispanak en çok yemek olarak tüketilse de birçok şekilde tüketilmektedir. Son zamanlarda ıspanak çocukların da yemesi için tatlılarda, böreklerde kullanılmaktadır. Ve bunların yanında ıspanağı kaynatıp suyunu içebilirsiniz. Kaynayan süte batırılan ıspanak ile yüz ve boyun bölgesine maskeler yapabilirsiniz. Ispanak maskesi cildinizin parlaklık kazanmasını ve eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olmaktadır.

Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Ispanağın vitamin ve demir açısından çok faydalı olduğundan bahsetmiştik. Ayrıca ıspanağın içinde magnezyum ve fosfor gibi değerli mineraller de vardır. Ispanağı demir eksikliği olan kişilerin tüketmesi çok faydalıdır. Ispanak tüketen bireylerin vücut dirençleri yükselir ve kuvvetlenir. Ispanak sadece vücudumuzu güçlendirmekle kalmaz zihnimize de iyi gelmektedir. Zihinde olabilecek öğrenme güçlüğü, zihin tembelliği gibi sorunlara iyi gelmektedir.

Ispanak vücudumuzda oluşabilecek kanser, kalp ve damar rahatsızlıkları gibi önemli ciddi hastalıklara karşı dirençli olmamızı sağlar. Ve soğuk algınlığı ve göğüs hastalıklarına da iyi gelmektedir. Kalp damar rahatsızlıklarına kolesterol seviyesini düzenleyerek iyi gelmektedir. Ispanak sebzesinin besin değerleri çok yüksek olmasının yanında yüksek tansiyon ve buna bağlı olarak gelişen felç rahatsızlıklarına karşı da faydalıdır. Hamile ve yeni doğum yapmış kadınlar sık sık ıspanak tüketirse hem kendileri hem de bebekleri için çok faydalıdır.

Ispanak sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar, hazımsızlığa karşı etkilidir. Ve iyi bir idrar söktürücüdür. Sindirim sorunları ve hemoroid sorunları olan kişilerin ıspanak tüketmeleri faydalı olacaktır. Ispanağın bir diğer yararı da kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini sağlamasıdır. Cildinizin üzerindeki yaralara, yanıklara ve deforme olmuş cildinizin iyileşmesini hızlandırmaktadır. Fiziki faydalarının yanında psikolojik bakımdan sakinleştirici etkisi de vardır.

Ispanak Maskesi Nasıl Yapılır?

Ispanak maskesi yapmak için bir miktar ıspanağı kaynamış olan bir bardak suyun içinde 10 dakika kadar bekletmek gerekir. Sonra bu su bir kabın içine alınır. Suyun içine bir yemek kaşığı kadar bal, bir yumurta sarısı, yarım fincan kadar kavun suyu ve bir avuç yulaf unu ilave edilir. Karışım krema haline gelinceye kadar karıştırılır. Elde edilen karışım buzdolabına koyularak ve soğuması için beklenir. Soğumuş olan maskeyi cildimize uygulayıp 30 dakika kadar bekletmelisiniz. Ve sonra cildinizi ılık su ile yıkmalısınız.

Ispanağın cildinizin dışında da bağırsakları çalıştırma, kabızlığa çözüm olma gibi faydaları da vardır. Bağırsak tembelliği yaşanması konusunda ıspanak çiğ ya da pişirilerek tüketilir. Ve vücudunuzun kas ve iskeletinin güçlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca kalp çalışması ve ritmin düzenlenmesi açısından da faydalıdır. Kalp çalışması ve ritim düzenlemesi için her gün sabah ve akşam 1-2 kaşık ıspanak suyu içilmesi tavsiye edilir. Ispanağın bir başka faydası da diş çürümelerini engellemesidir.

Ispanak Maskesi Nasıl Yapılır
Ispanak Maskesi Nasıl Yapılır?

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme vücudunuz için nasıl iyiyse cildiniz için de çok önemlidir. Dikkat etmemiz gereken günlük vitamin ve mineral takviyelerinden alabilirsiniz. .Beslenmeye gerekli önemi vermek cilt sağlığınız açısından çok önemlidir. Cilt sağlığımız için sigara içmemeli, yeterince uyumalı, yeterli egzersiz yapmalıyız. Yeteri kadar su içmek de en az gıda rejimi kadar cildimiz için önemlidir.

Eğer düzenli ve dengeli beslenirseniz koşullara uyarsanız cildinizdeki olumlu değişiklikleri fark edebilirsiniz. Bunun sonuç vermesi için en az üç ay beklemelisiniz. Hemen sonuç alamayacağınız bu süreçte bir cildiye uzmanından destek alabilirsiniz.

Ispanak ile Cilt Bakımı

Ispanak vitamin açısından çok faydalı olduğu için yemekler dışında da kullanılmaktadır. Ispanak ile yapılan cilt maskelerinin de güzellik açısından çok faydası vardır. Ispanağın cildi canlandırıcı ve ciltteki ölü deriyi atmaya yardımcı olması en büyük faydalarındandır. Doğal cilt bakımı için en iyi sebzelerden biri de ıspanaktır. Herkesin denemesi gereken ıspanak maskesi ciltteki ölü derilerden arınmanızı sağlayacak ve sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Ispanak Maskesinin Faydaları

Ispanak ile cilt bakımı yapılabilir, ıspanak maskesinin faydaları şu şekildedir;

  • Ispanak maskesi cildinizi besler. Cilt hücrelerinize daha çok kan gitmesini sağlar. Bu uygulama ile canlı ve parlak bir cilde sahip olursunuz.
  • Cildinizde yara, egzama gibi sorunlar varsa bu maskeyi uygulayabilirsiniz.
  • Eğer sivilce sorununuz varsa ıspanak maskesi çok iyi gelecektir.
  • Ispanak maskesinin cildinizi dinlendirme ve gün içinde cilt sorunu oluşturacak sebepleri, cildimizde biriken kirleri ortadan kaldırması gibi bir faydası vardır.
  • Ispanağın çok sayıda faydası olduğu için ıspanak maskesinin cildinize herhangi bir zararı yoktur. Korkmadan cildinize uygulayabilirsiniz.

Ispanak ile Cilt Bakımı Maskesi Malzemeleri

Ispanak ile cilt bakımı için ıspanak maskesi için gerekli olan malzemeler, 1 yumurta, 5-6 sap ıspanak, bulunabilirse kavun suyu, 1 yemek kaşığı kadar bal, 1 avuç yulaf unu ve 1 bardak kadar su. İlk olarak 1 bardak suyu kaynatmalısınız. İçine ıspanakları koyup demlemelisiniz. Su 10 dakika demlendikten sonra suya yumurta sarısını ve kavun suyunu ilave edebilirsiniz. Bir kabın içine hazırladığınız karışımı dökmelisiniz. Üzerine de balı ve yulaf ununu eklemelisiniz. Kremsi kıvama geldiğinde cildinize uygulayabilirsiniz. Ve yarım saat kadar beklemelisiniz. Ilık bir su ile yıkayabilirsiniz canlı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmalısınız.

Sivilceleri Yok Eden Ispanak Maskesi

Ispanak maskesinin bir başka özelliği de sivilceleri yok etmesidir. Yapmanız gereken bir miktar ıspanak yaprağını kaynatılan süte batırılarak ıslatmaktır. Islanan ıspanağı yüzünüze ve boynunuza serebilirsiniz. Ve temiz bir bez ile üstünü örterek bir süre bekletebilirsiniz. Ispanağın içinde çeşitli mineraller olduğu için, bu kompres ile birçok mineral direkt olarak cildin ihtiyacı olan bölgeler tarafından emilmektedir.

Yazımızda sizlere ıspanağın çeşitlerini, faydalarını, cildimize olan faydalarını, ıspanak maskelerini ve ıspanak ile cilt bakımı konusunu anlattık. Doğal yollar ile cilt bakımı için ıspanak iyi bir tercihtir. Ve öğünlerinizde masalarınızda bu vitamin deposu sebzeye yer vermeyi unutmayın. Sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx