Cilt Bakımı

Karbonat ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Diş bakımına faydası olan karbonat cilt bakımında da çok etkilidir. Karbonat ile cilt bakımı nasıl yapılır, karbonatın kullanım alanları, karbonat maskesi tariflerini yazımızda bulabilirsiniz.

Karbonat Maskesi ve Karbonatın Kullanım Alanları

Karbonat aynı zamanda Sodyum bikarbonat olarak da bilinmektedir.  Karbonat, asit ve baz birleşimini ile meydana gelen tuzların ortak adıdır. Karbonik asidin diğer adı da karbonattır. Çoğunlukla pasta ve börekleri kabartma için kullanılmasının yanında cilt bakımı için de etkilidir.

Karbonat kimyasal içerikli bir maddedir ama suyu yumuşatma özelliği vardır. Karbonat sert suyun içinde yer alan magnezyum ve kalsiyum iyonları ile birleşerek çökelti meydana getirir. Karbonat suyun pH değerini dengeler. Ve sudaki hidrojen iyonları ile tepkimeye girerek suyun asitlik oranını düşürmektedir.

Reklamlar

Karbonatın hayatın çok yerin kullandığı bilinmektedir. Özellikle de endüstri alanında sıklıkla kullanılmaktadır. Karbonatın eritici özelliği vardır. Bu yüzden cam üretiminde de kullanılır. Ve sodyum bikarbonat aynı zamanda sabun, deterjan gibi temizlik ürünlerinin yapımında da kullanılmaktadır. İçeriğindeki özel bileşenler sayesinde en etkili temizlik maddelerinden biridir.

Karbonatın farklı kullanım alanları da vardır bunlardan birisi kağıt üretimi ve bunların dışında bazı içeceklerin yapımında, süt ve kümes hayvancılığında, diş macunu yapımında, kabartma tozu yapımında, su ve atık su arıtma alanlarında, toz yangın söndürücülerde, deri ve tekstil sanayinde de kullanılmaktadır.

Sağlıklı beslenmeden kozmetik alana kadar her alanda karbonat kullanımı dikkat çekmektedir. Karbonatın suda hızlı çözünmesi de en çok tercih edilme sebeplerinden biridir. Ve karbonat kolay bulanabilir ve ekonomik olan bir maddedir. Aynı zamanda yan etkisinin minimum düzeyde olması karbonatın tercih edilme sebeplerinden birisidir.

Karbonat ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır
Karbonat ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Karbonat ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Antiseptik özelliği ile doğal bir peeling olan karbonat ile çeşitli cilt maskeleri yapılır:

Reklamlar

Karbonat ve su ile bir karışım elde edebilir ve cildinize sürebilirsiniz. Yapmanız gereken 1 tatlı kaşığı su ve karbonatı karıştırmaktır. Karışımı yüzünüze sürüp kurumasını bekleyebilirsiniz. Kuruduktan sonra yüzünüzü ılık su ile yıkamalısınız. Maskeyi haftada bir kere uygulayabilirsiniz.

Siyah Noktalar için Karbonat Maskesi

Karbonat ile siyah noktalarınızı yok edebilirsiniz. Yapmanız gereken 1 tatlı kaşığı karbonatı su ile hamur şekline getirmektir. Elde ettiğiniz maskeyi siyah noktaların üzerine güzelce sürünüz. Birkaç dakika beklettikten sonra siyah noktalarınıza masaj yapınız. Bol su ile yüzünüzü durulayınız.

Cilt Beyazlatıcı Karbonat ve Limon Maskesi

Limon ve karbonatın doğal beyazlatıcı özellikleri vardır. Bu özellikleri sayesinde cildinizde meydana gelen sivilce ve güneş lekelerini yok etmektedir. Yapmanız gereken 1 tatlı kaşığı karbonata 2 yemek kaşığı limon suyu ilave ederek bir karışım elde etmektir. Karışımı lekelerin üzerine sürüp yaklaşık 10 dakika bekletmelisiniz. Süre sonunda su ile yıkayabilirsiniz. Bu işlemi haftada bir yapabilirsiniz.

Karbonat ve Yoğurt Maskesi

Karbonat ile yoğurt da cilt lekeleri konusunda çok etkilidir. Yapmanız gereken 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı zeytinyağı, birkaç damla limon suyu ve 1 tatlı kaşığı yoğurt ile bir karışım elde etmektir. Elde ettiğiniz karışımı cildinize uygulayarak kurumasını beklemelisiniz. Karbonat kuruyunca cildinizi ılık su ile cildinizi yıkabilirsiniz. Bu maskeyi haftada bir iki kere uygulayabilirsiniz.

Ciltteki Kızarıklık için Karbonat Maskesi

Cildinizde kızarıklık varsa karbonat ile ortadan kaldırabilirsiniz. Yapmanız gereken yarım limon suyu ve birkaç yemek kaşığı karbonat ve bir tatlı kaşığı bal ile karbonat maskesi elde edebilirsiniz. Böylece hem cildinizdeki kaşıntı hem de kızarıklık yok olacaktır.

Cildi Nemlendiren ve Kızarıklığı Geçiren Karbonat Maskesi

Karbonatın cildi yumuşatıcı ve antibakteriyel etkisi vardır. Bu özelliği ile cildinizdeki bakteri ve mikroplardan arınması sağlar. Ve cildinizi nemlendirerek cildinizdeki kızarıklıkların yok olmasını sağlar.

Yağ Oranını Dengeleyen Karbonat Maskesi

Cildinizdeki yağı dengelemek için su, 1 çay kaşığı yaş maya ve 1 çay kaşığı karbonat kullanılarak maske hazırlanır. Ve bu maske gözeneklerin sıkılaştırılmasını sağlarken cildinizin yağ oranını da dengeleyerek sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Karbonat ve Sirke ile Peeling

Karbonat kullanarak su ve sirke ile elde edeceğiniz karışım peeling etkisi yapar. Ve cildinizdeki gözenekleri açar ve ölü hücreleri cildinizden uzaklaştırır. Ayrıca karbonat maskesi ile sivilce sorunun önüne geçmek için en uygun maskelerden biridir.

Ciltteki Kararmalar için Karbonat Maskesi

Karbonat maskesi ile cildinizdeki kararmaları yok edebilirsiniz. Yapmanız gereken 1 çorba kaşığı karbonat ve 1 çorba kaşığı süt ile elde edilen karbonat süt maskesi düzenli olarak her gün diz ve dirsek bölgesine sürülmelidir. 10 dakika beklenip süre sonunda yıkanmalıdır. Bu maske ile diz ve dirsek bölgelerindeki kararmaları yok edebilirsiniz.

Karbonat Maskesinin Faydaları Nelerdir
Karbonat Maskesinin Faydaları Nelerdir

Karbonat Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Karbonat cildinizdeki lekeleri azaltırken cildinizi rahatlatır ve cildinizdeki koyu lekelerin daha dengeli olmasını açılmasını sağlar.

Karbonat Maskesinin Cilde Faydaları

  • Karbonatın cilt, saç ve diş temizliğinde çok kullanıldığı görülmektedir. Karbonatın içindeki yüksek sodyum içeriği sebebi ile kozmetik dünyasında kullanılan bir maddedir.
  • Karbonat cildin dokusunu toksin maddelerden arındırır. Ve cildi zararlı bakterilerden, yağ ve ölü hücrelerden arındırır. Karbonat maskesi cildinizin doğal pH dengesini de sağlamaktadır.
  • Karbonat maskesi cildinize pürüzsüz bir görünüm kazandırırken sivilce ve siyah nokta oluşumunu da engellemektedir. Cildinizdeki tıkanan gözenekleri temizleyerek sivilce oluşumunu engellemektedir. Karbonatın etki etmesi için cildinizin temiz ve kurumuş olması oldukça önemlidir..
  • Tırnaklar oje gibi kimyasallar sebebi ile hava almaması sonucunda sararır. Sararmalara bira peroksit ile karbonatın ile karışımı ile elde edeceğiniz maske ile tırnaklarınızı temizlerseniz. Sararmanın sorunu ortadan kalkacaktır.
  • Karbonatın ağız bakımı için kullanımı en çok bilinen faydalarından birisidir. Karbonat ile limon suyu ile bir karışım oluşturup dişlerinizi bu karışım ile fırçalarsanız dişlerinizin daha parlak ve beyaz olduğunu göreceksiniz. Sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.
  • Ölü cilt tabakasını yok ettiği için karbonat ile pedikür işleminden önce ayaklarınızı karbonatlı suyun içinde bekletmek etkili bir yöntemdir. Böylece ayak kokusundan da kurtulabilirsiniz.
  • Ter kokusunu azaltarak terlemeyi de azaltmaktadır. Yapmanız gereken deodorant kullandıktan sonra biraz karbonat sürmektir.

Karbonat Maskesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cildinize karbonat maskesini uygulamadan önce cildinizin temiz ve kuru olduğuna emin olmalısınız. Karbonatın peeling etkisini göstermesini isterseniz cildinizde makyaj gibi yabancı maddelerin olmaması gerekmektedir. Ve hazırladığınız maskeyi çok zaman geçmeden cildinize uygulamalısınız.

Eğer maskeyi hazırlayıp uygulamadan beklerseniz maskenin faydası azalabilir. Ve maskeyi cildinize sürdükten sonra en çok 15- 20 dakika bekletebilirsiniz. Eğer daha uzun süre beklerseniz cildiniz tahriş olabilir. Karbonat maskesi cildinize nazikçe masaj yaparak uygulamalısınız. Ve maskeyi, boynunuzdan başlayarak yukarıya doğru parmak hareketleri ile çenenize ve yanaklarınıza en son alnınıza uygulamalısınız.

Karbonat maskesini cildinize sürdükten sonra mimik yapmamak ve gözlerinizin kapalı olması çok önemlidir. Böylece karbonatın etkinliği daha çok artacaktır. Cildinizi ılık su ile yıkandıktan sonra kurulanması da çok önemlidir. Maskeden sonra cildinize uygun bir nemlendirici kullanılması etkili olacaktır.

Karbonatı cildinizde ovalamadan ve yumuşak hareketlerle masaj yaparak güzelce cildinize yedirmelisiniz. Eğer karbonatın kuru kalıntıları cildinizde kaldıysa ıslak pamuk ile cildinizi temizlemelisiniz. Karbonat maskesini haftada bir ya da iki kere kullanabilirsiniz.

Karbonat İle Cilt Bakımı.

Karbonat Maskesinin Yan Etkileri

Cilde çok sayıda faydası olması ile bilinen karbonat az kişide de görülse alerjiye sebep olabilir. Karbonat alerjisi sonucunda kişilerde cilt renginde maviye dönüşme, kurdeşen, kızarıklık, şişlik, kaşıntı, boğaz kapanması, öksürük, nefes almada zorlanma, ateş, hırıltı ve felç durumları meydana gelebilir.

Bu yüzden karbonat alerjisi tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Bu durumun olup olmadığını kullanmadan önce cildinizin küçük bir bölümünde deneyerek anlayabilirsiniz. Eğer karbonata alerjiniz varsa vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Ve karbonatı dişiniz kullanıyorsanız olması gerekenden fazla kullanımı diş minesinde hasara sebep olabilir. Bu yüzden hassas cilde sahip olanlar karbonat kullanırken dikkatli olmalıdır.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx