Cilt Bakımı

Karma Ciltler İçin Bakım Önerileri

Karma cilt bakım önerileri ve ipuçları

Reklamlar

Karma ciltler için bakım önerileri, hem yağlı hem de kuru olan ciltler için özeldir. Hem yağlı hem de kuru bölgelerin olduğu ciltler için karma ciltler için bakım önerilerini dikkatle uygulamanız gerekir. Harika karma ciltler için bakım ürünlerinin anahtarı, daha fazla sebum üretimine ve parlamaya meyilli alanlarda yüzünüzü yağlı hale getirmeden kuru olan alanları nemlendiren ürünler arasında bir denge bulmaktır. Çoğu ürün ya kuru ciltler ya da yağlı ciltler için formüle edildiğinden, hassas cilt bakımı rutin ihtiyaçlarınızı yeterince karşılamak için bazen birden fazla cilt tipine uygun ürünler kullanmanız gerekir.

Doğal kokular da dahil olmak üzere doğal içeriklere sahip ürünler arayın. Kimyasal olarak üretilen kokular, kuru cilt bölgeleri için aşırı derecede tahriş edici olabilir, iltihaplanmaya neden olabilir ve ciltte genel olarak daha fazla tıkanmış gözeneklere ve çatlaklara neden olabilir.

Komedojenik olmayan etiketli cilt bakım ürünleri gözeneklerin tıkanmasını önlemek için tasarlanmıştır ve karma cilt tipine sahip olan insanlar için en iyisi olabilir. Çok ağır olan herhangi bir bir cilt bakım ürünü genel olarak, kuru bölgelerinizi iyileştirmeye yardımcı olsa bile, yüzünüzdeki aşırı yağa meyilli yerlere nazik davranmaz. Bu yazımızda karma ciltler için bakım önerilerini ele aldık ve inceledik.

Reklamlar
Karma Ciltler İçin Hangi Nemlendirici İyidir?
Karma Ciltler İçin Hangi Nemlendirici İyidir?

Karma Ciltler İçin Hangi Nemlendirici İyidir?

Ne yazık ki, gerçekten en etkili olanı bulmak için birden fazla nemlendirici türü denemeniz gerekebilir. Yanaklarınız ve çene hattınız gibi bölgeler için, kuru cilde ihtiyaç duyduğu ekstra nemi vermek için daha yoğun, daha kremsi bir nemlendirici deneyebilirsiniz.

Bununla birlikte, T bölgenize hafif ve su bazlı bir nemlendirici sürmek isteyeceksiniz, böylece ekstra parlaklık kazandırmazsınız, ancak sağlıklı cildiniz hala yumuşak ve esnek kalır.

Ayrıca iki yönlü bir yaklaşım deneyebilirsiniz. Tüm yüzünüze hafif bir formülle başlayın, ancak daha sonra yüzünüzün kuruluğa daha açık bölgelerine daha yoğun bir nemlendirici veya yüz serumu ekleyin.

Sadece nemlendiriciyi tamamen atlamayın. Her cilt tipinin nemlendiriciye ihtiyacı vardır, mesele sadece cildinizi sorunlu bölgeleri şiddetlendirmeden nemli tutan doğru olanı veya ikisini bulmaktır.

Reklamlar
Karma Ciltler İçin Bakımda En İyi Rutin Nedir?
Karma Ciltler İçin Bakımda En İyi Rutin Nedir?

Karma Ciltler İçin Bakımda En İyi Rutin Nedir?

Karma ciltler için bakımda iyi bir cilt bakımı rutini geliştirmeye çalışırken herkese uyan tek bir çözüm yoktur. Herkes farklıdır, farklı ihtiyaçları vardır. Mükemmel cilt bakım rutinini bulmak biraz deneme yanılma gerektirir ancak kararlılıkla cilt tipiniz için neyin işe yaradığını bulacaksınız.

Her cilt bakım rejimine temizlikle başlayın. Temizleyici kullanmak, yüzünüzü dünyaya meydan okumaya hazır boş bir tuvale dönüştürmek gibidir. Gece boyunca yüzünüz kirlilik yaratma ve fazla yağ üretme şansına sahip oldu. Nazik bir temizleyici ile başlayan bir sabah rutini o kadar önemlidir ki bu kirleri giderebilir ve yüzünüzü cilt bakımı rutininizin bir sonraki adımına hazırlayabilirsiniz.

Akşamları, gün boyunca cildinizde biriken kiri ve kirleticileri gidermek, makyajı ve güneş kremi kalıntılarını çıkarmak için önce bir yağlı temizleyici kullanarak iki kez temizleyebilirsiniz.

Ardından normal yüz temizleyicinizle devam edin. Jel temizleyiciler gibi köpüren bir temizleyici de iyi bir seçimdir. Krem temizleyiciler veya temizleme losyonu, karma cilt tipi için son derece iyi çalışır. Optimum sonuçlar için suda çözünür olanı denemeyi düşünün.

Düzenli bir eksfoliasyon uygulaması ayrıca hücre döngüsünü artırmaya yardımcı olarak cildinizi pürüzsüzleştirmeye ve cilt tonunuzu eşitlemeye yardımcı olur. Sabahları pul pul dökmek ve haftada bir ila üç kez yapmak en iyisidir.

Ayrıca, yağı azaltmak, gözenekleri açmak ve kuru ve pul pul olan pürüzsüz bir cilt için ovma veya fırçalara daha nazik bir alternatif olarak BHA’lı bırakılan bir eksfoliyan deneyebilirsiniz. Jel veya su bazlı bir formül aramayı deneyin.

Cilt güçlendiriciler ve esanslar, cildinizin bariyerini güçlendirmeye ve stabilize etmeye yardımcı olmak için cildinize ekstra beslenme ve nem desteği sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Cildinizin doğal bariyerini güçlendirmek, çevresel tahriş edicilere ve toksinlere karşı sağlam durması için donatılmasına yardımcı olur. Serumlar tipik olarak iltihaplanma, düzensiz pigmentasyon ve küçük çizgiler gibi belirli bir şeyi hedeflemek için kullanılır ve güzellik rutininizi kişiselleştirmenize gerçekten yardımcı olurlar.

Bunların ikisi de cilt bakımı rejiminize eklemek için harika bir adım. Bir retinol serumu karma ciltlerle iyi çalışır ve genellikle cildinizi çok kuru veya fazla yağlı yapmaz, ancak mutlu bir ortamın korunmasına yardımcı olur.

Esanslar bir seruma benzer ve temel olarak cildinizi dengelemek ve nemlendirmek için çalışır, böylece bir sonraki cilt bakım ürününü tamamen emmeye hazır olur. Bazı esanslar nemlendirmeyi amaçlar, ancak diğerleri aynı zamanda cildinizi eksfoliye etmek ve aydınlatmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Göz kremi
Göz kremi

Göz çevresindeki cilt son derece hassastır ve hasara karşı savunmasızdır. Göz kremi, ince çizgilerin ve yaşlanma belirtilerinin azaltılmasının yanı sıra dehidrasyon ve koyu, göze hoş gelmeyen halkaların önlenmesi için beslenme ve nemlendirme sağlamada esastır. Çok fazla kullanmak zorunda değilsiniz ve uygularken çok fazla ovmamalısınız, ancak taze, genç bir görünüm elde etmek istiyorsanız kesinlikle atlamak istemeyeceğiniz bir adımdır.

Nemlendirici karma ciltler zor olabilir. Çok ağır bir şey uygulamak istemezsiniz, çünkü bu yalnızca T bölgenizdeki parlaklığı artıracaktır. Ayrıca cildinizin daha kuru bölgelerinin bol miktarda nem aldığından emin olmak istersiniz.

Gün boyunca hafif bir krem ​​deneyin ve geceleri cildinizin gelişmesi için antioksidanlar ve diğer güzelliklerle dolu bir yumuşatıcı serum veya jel nemlendirici uygulamayı düşünün.

Kendinizi güneşin zararlarından korumak, yaşlanma belirtilerini yavaşlatmaya yardımcı olur. Bunu önleyici bir önlem olarak düşünün. Yaşlanmayı durduramazken, zarif bir şekilde yaşlanabilirsiniz. Karma cildi korumak için hafif ve mat bitişli formüller arayın. Yüzünüzü korurken altın rengi bir parıltı istiyorsanız, en az 30 SPF veya daha yüksek olan renkli bir nemlendirici mükemmeldir.

Mükemmel kombinasyon cilt bakımı rutininizi bulmanın ilk başta biraz deneme gerektirebileceğini unutmayın. Karma cildinizi etkili bir şekilde yönetmek için mükemmel karışımı bulmak için farklı ürünleri karıştırıp eşleştirmeniz gerekebilir. Ancak en önemli şey düzenli bir güzellik rutini oluşturmak ve buna bağlı kalmaktır. Formüllerinizi, ilerledikçe cildinizin mevcut ihtiyaçlarına göre ayarlayabilirsiniz.

Bizi Begonya Kadın adlı Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx