Cilt Bakımı

Kekik ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Kekik güzel kokusu ile sofralarda yer alan bir baharattır. Kekik cildimiz ve vücudumuza çok faydalıdır. Kekik ile cilt bakımı yapılabilir. İçinde çeşitli vitaminler, mineraller ve yağlar ile sağlığımıza birçok faydası vardır. Kekik kullanımının kökü çok eskiye dayanmaktadır.

Hala da kekiğin sağlığımıza ve cildimize faydaları araştırılmaktadır. Peki kekiğin faydaları nelerdir, kekik yağı ile cilt bakımı, kekik suyunun vücudumuza faydaları gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kekik Faydaları Nelerdir?

Kekik baharat olarak kullanıldığı gibi kekiğin çayı da yapılabilir. Kekiğin yağı da kullanılabilir. Baharat olarak farklı, çay olarak farklı kekik yağının da farklı faydaları vardır. Kekik aynı zamanda faydalı bir balgam söktürücüdür. Kekik bitkisi mayıs ayından ağustos ayına kadar çiçek açar. Akdeniz Bölgesi’nde çok yetişir. Özellikle et yemeklerinde kekik çok kullanılır. Sağlıklı bir yaşam için kekiği öğünlerinizden eksik etmemelisiniz.

Reklamlar

Kekik Faydaları Nelerdir?

Kekik şifa kaynağıdır. Sağlığınız için çok önemli bir bitkidir. Kekiğin başlıca faydaları şu şekildedir;

 • Kekik tüketen kişilerin kalp krizi başta olmak üzere kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranı azalır.
 • Kekik düşük tansiyonu olan kişilerde kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur.
 • Kekik meme kanserini önlemeye yönelik özellik taşımaktadır.
 • Kolon kanserine ve daha birçok kanser türüne karşı etkili bir koruma sağlamaktadır.
 • Kekiğin içinde A ve C vitaminleri olduğundan zengin içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kekik Gelişimsel Koordinasyon Bozukluğu (Dipraksi) tedavisinde etkilidir.
 • Kekik göz sağlığına iyi gelir ve gece körlüğüne karşı koruyucudur.
 • Kekik ile bronşit, boğmaca, astım ve öksürük gibi solunum yolu hastalıklarını tedavi edebilirsiniz.
 • Kekik kemikleri güçlendirerek ve kemik hastalıklarını önlemektedir.
 • Kas ve PMS ağrıları için kekik kullanılabilir.
Kekik Yağı ve Kekik Suyunun Cilt ile Saça Ne Faydaları Vardır
Kekik Yağı ve Kekik Suyunun Cilt ile Saça Ne Faydaları Vardır

Kekik Yağı ve Kekik Suyunun Cilt ile Saça Ne Faydaları Vardır?

Kekik yağı çok faydalı bir yağdır. Diğer yağlardan ayrı özel bir yağdır. Vücudumuzda en çok solunum yolu ve cilt hastalıklarına karşı etkilidir. Ve antioksidan özelliği vardır bu yüzden de kanser hücreleri ile savaşır. Doğal bir sivilce kurutucudur. Sivilce izlerinin yok edilmesinde çok etkilidir. Ciltte zaman içinde meydan gelen kırışıklıkları de önlemektedir. Cilt hastalığı olan mantarı da engellemektedir. Saç derisi bakımında da kekik yağı çok faydalıdır. Kafa derisindeki kaşıntı ve kepek tedavisinde çok başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlamaktadır.

Kekik bitkisinin suyunun da cildimiz ve saç sağlımız için çok önemli faydaları vardır. Kekik suyunun içinde çok vitamin, mineral ve kalsiyum olduğu için vücudumuzun bu yöndeki ihtiyaçlarını karşılar. Kekik suyu ile dökülen saçlarınızın yerine yenileri çıkar. Ve saç dökülmesini azaltır. Özellikle gençlerin en büyük cilt sorunlarından birisi olan sivilce oluşumunu engellemektedir. Makyajınızı temizlediğinizde tam temizlenmemiş olabilir makyaj kalıntılarının, kir ve yağın temizlenmesinde kullanılır. Cildinizdekini patojen bakterilerin yok edilmesine yardımcı olmaktadır.

Kekikte Bulunan Vitamin ve Mineraller Nelerdir?

Kekik antioksidan, vitamin ve mineraller açısından dolu bir içeriğe sahiptir. Ayrıca içinde A, C, E, K, B6 vitaminleri bulunmaktadır. Kekiğin içinde bulunan değerli mineraller ise demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum, manganezdir.

Reklamlar

Kekik Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Kekik bitkisini kullanırken her üründe olduğu gibi bunda da fazlasının zarar olduğunu unutmamak gerekmektedir. Kekik vücutta östrojen gibi davranabilir bu yüzden meme kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri gibi hormona duyarlılık olan durumlarda kullanılmamalıdır. Hamileler ve guatr rahatsızlığı olanların kekik kullanmaması gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik çayı yapmak için kurutulmuş kekik yaprağı gereklidir. Bir çay kaşığı kekik yaprağını bir bardak sıcak suya atıp bardağın üzerini kapatarak beklemesiniz. Bardağın üzerini kaynattığınız zaman uçucu yağların buharlaşmasının önüne geçilir. Biraz bekledikten sonra su süzülür ve tatlandırmak isterseniz bal ilave edebilirsiniz. Öksürük ve solunum yolu rahatsızlıklarında çok faydalı bir çaydır.

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?

Kekik çayı solunum sistemi hastalıklarına çok iyi geldiği gibi sindirim sistemini de temizlemektedir. Bağırsak kurtlarını ve solucanları yok ettiği bilinmektedir. Aynı zamanda yağlı ve sindirimi zor olan besinlerin sindirimini kolaylaştırmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonlarında çok etkilidir. Ve idrar yolu enfeksiyonunun oluşumunu engellemektedir. Kekik çayı sabah saatlerinde tüketilirse vücut gün boyunca zinde ve daha sağlıklı olacaktır. Kekik çayının haftada birkaç defa bir iki fincan olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Kekik ile Cilt Bakımı

Kekik ile Cilt Bakımı
Kekik ile Cilt Bakımı

Cilt Beyazlatıcı Kekik Maskesi Tarifi

Cildinizin güzel görünmesi ve sağlıklı olması için farklı maske ve ürünler kullanılmaktadır. Fakat bu ürünlerin kimyasal içermeyen doğal içerikli ürünler olması oldukça önemlidir. Kekik ile oluşturacağınız maske ile cildiniz daha parlak görünecektir. Ve kekik maskesinin en önemli diğer özelliği de cildiniz beyazlatmasıdır. Cilt beyazlatıcı kekik maskesi için gerekli malzemeler yoğurt, zeytinyağı, bal ve kekiktir.

2 ya da 3 kaşık süzme yoğurt, 1 çay kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tutam kekik gereklidir. Gerekli olan tüm malzemeleri karıştırıp cildinize dairesel hareketler ile sürmelisiniz. Masaj yaparak uygularsanız etkisini daha çok görebilirsiniz.  Karışımı cildinizde yarım saat kadar bekletip sonrasında cildinizi ılık su ile yıkamalısınız. Ve sonrasında yumuşak bir havlu ile yüzünüzü kurulayabilirsiniz.

Yüzünüzü tahriş etmeyecek yumuşak bir havlu ile kurulamalısınız. Buradaki bir tutam kekik baharat olan kekik değil kekiğin suyudur. Ve kullanacağınız yoğurdun süzme yoğurt olması da önemlidir. Ve maskenin güzelce karışması da oldukça önemlidir. Yüzünüze veya cildinize masaj yaparak uyguladığınızda cildinizin daha temiz ve parlak göründüğünü fark edeceksiniz. Kekik maskesini evde kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Bu maske ile cildinizdeki yumuşaklık ve pırıl pırıl görüntüyü fark edeceksiniz. Ayrıca sivilce ve cildinizde oluşan lekelerden de kekik maskesi ile kurtulabilirsiniz.

 Kekik Yağının Cilde Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Kekik yağı Oregano yağı ismi ile de bilinir. Nane ailesinden gelmektedir. Kekik yağın kekiğin yapraklarının damıtılması ile elde edilmektedir. Eğer saf kekik yağını direkt olarak cildinize sürerseniz cildinizde yakıcı bir etki gösterecektir. Bu yüzden kekik yağları satılmadan önce çoğunlukla inceltilmektedir. Kekik yağının kullanım alanı çok geniştir. Sağlık, cilt bakımı, güzellik gibi alanlarda kullanılmaktadır. Banyo suyuna kekik yağı eklerseniz vücudunuzu rahatlatıcı bir etkisi olacaktır.

Kekik yağı yani diğer bir ismi ile oregano yağı cilt başta olmak üzere vücudumuzdaki pek çok sorun olabilecek şeye iyi gelmektedir. Yazımızda kekik yağının tüm özelliklerini ve iyi geldiği alanları öğreneceğiz.

Kekik Yağının Faydaları

Kekik Yağının Cilde Faydaları

 • Kekik yağının antioksidan özelliği olduğu için ciltteki kötü mikrop ve bakterileri yok etmektedir.
 • Kekik yağını doğru kullanırsanız antialerjik özelliği olduğu için cildinize hiç zarar vermez.
 • Kekik yağını uyguladığını bölge dezenfekte olur.
 • Kekik yağını banyo suyuna 1-2 damla dökerseniz vücudunuz temizlenir ve vücudunuz mikroplardan arınır.
 • Kekik yağı düzenli kullanılırsa bakteri oluşumunu engeller ve bağışıklık kazanmanızı da sağlar.
 • Kekik yağı aynı zamanda soğuk algınlığı, zatürre,  meme kanseri, kolon kanseri, rahim kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarında da çok etkilidir. Ve kekik yağının kalbi koruyucu etkisi vardır.
 • Kekik yağı kan basıncını dengeler ve hipertansiyona iyi gelir. Kemik yapısını güçlendirerek uykusuzluk sorununa çok etkilidir.
 • Kekik yağı ile saçlarınıza bakım yaparsanız hem saçlarınız güçlenir. Hem de dökülmeyecektir.
 • Kekik yağı ile hazmınız kolaylaşır.
 • Diş etlerinizde çekilme ya da diş eti sorunlarınız için kekik yağı çok faydalıdır.
 • Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi sağlık sorunlarında kekik yağı ile buhar banyosu yaparsanız anında etki gösterir.
 • Kilo vermek istiyorsanız kekik yağını tercih edebilirsiniz. Kekik yağı yağların parçalanmasını konusunda yardımcı olur sağlıklı zayıflamanızı sağlar. Ve hazmı kolaylaştırır.
 • Cildinizde yara ve yanıklar varsa yaraları dezenfekte eder. Kekik yağı yaraların ve yanıkların daha hızlı iyileşmesini sağlar.
 • Kekik suyu ile banyo yaparsanız romatizma ağrılarına çok iyi gelecektir.
Kekin Yağının Cilde Faydaları Nelerdir
Kekin Yağının Cilde Faydaları Nelerdir

Kekin Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kekik yağı cildin temizlenmesinde sıklıkla kullanılan bir bitkidir. Cildinizdeki gözenekleri açmak ve başta siyah noktalar olmak üzere akne ve sivilcelerin tedavisinde çokça tercih edilir. Kekik yağı kullanarak yapılacak buhar banyosu sayesinde gözenekleriniz kolayca açabilirsiniz. Bunun için sıcak suya birkaç damla kekik yağı ilave etmeniz yeterli olacaktır. Buhar banyosu sırasında başınızı ve kabın etrafını kapatacak şekilde büyük bir havlu kullanmanızı öneririz.

Kekik Yağının Cilde Faydaları

 • Kekik yağının yaşlanmayı geciktirici etkisi bir etkisi vardır. Yaşlanmaya sebep olan cilt sarkmalarını, cilt lekeleri, ciltte olan hasarları gidermektedir.
 • Kekik yağı cildinizi sıkılaştırır, cildinizi gererek doğal bir sıkılaştırıcı etkisi vardır.
 • Kekik yağı dolaşım sorunları için çok etkilidir. Bayanların daha çok şikâyetçi olduğu selülit ve varis gibi sorunların yok edilmesinde çok etkilidir. Kekik yağını cildinize masaj yaparak uygulamalısınız.
 • Kekik yağını egzama ve uyuz gibi cilt hastalıklarında kullanabilirsiniz.
 • Egzamanın yanında mantar ve mantar benzeri cilt hastalıklarının tedavisinde de kekik yağı kullanılır.
 • Cildinizde çıban çıktıysa kekik yağı sürerek yok edebilirsiniz.
 • Sivilce ve akne gibi cilt sorunlarında kekik yağını uygulayarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.
 • Kekik yağı cildinizdeki kaşıntıları geçirmeye yardımcı bir bitkisel üründür.

Kekik Yağı Kullanımı

Kekik Yağının Dahil Kullanımı

Aktarlardan ya da eczanelerden temin edebileceğiniz kekik yağını şeker ile ya da 1 çay bardağı suyun içine 1-2 damla kadar damlatarak kullanabilirsiniz. Günde 1 defa kullanmanız yeterli olacaktır.

Kekik Yağının Harici Kullanımı

Deri hastalıklarında, tada ve cilt lekelerinin yanında burkulma gibi cilt sorunlarının tedavi ve onarılmasında kullanılan bir yağdır kekik yağı. Ancak dikkat edilmesi gerekilen bir konu kekik yağının mutlaka inceltilerek kullanılması yönündedir. Bu inceltme işlemini su ya da zeytinyağı ile yapabilirsiniz. Midesi hassas olanların yanında hamileler ve emzirme döneminde olanların yanında guatr hastalarının da kekik yağını tüketmemeleri yönünde uyarmamız gerekir.

Kekik Yağı Maskesi

Topuk Dikeni Maskesi

4 tatlı kaşığı kekik yağını 4 tatlı kaşığı nane yağını eşit miktarlarla karıştırarak bir karışım elde ediyoruz. Bu karışımı eklem bölgelerimize 2 hafta boyunca her gün günde 1 kere sürmemiz yeterli olacaktır. Eğer aynı şekilde düzenli kullanırsanız ağrılarınız azalacaktır.

El Terleme Tedavisi

7 damla kadar kekik yağını ellerimize ovalayarak sürüyoruz. Bu şekilde el masajınızı her akşam yapmanız gerekiyor. Yağı ellerinize sürdükten sonra sabaha kadar bir eldiven ile bekletebilirsiniz. 1 hafta boyunca uygulamanın ardından terleme sorunlarınızın azaldığını göreceksiniz. El terlemesi nasıl geçer diye merak edenlerin uyguladığı en yaygın tedavilerden birisidir.

Çatlak ve Selülit Tedavisinde Kekik Yağı Faydası

Malzemeler

7 damla kekik, portakal ve biberiye yağını 5 damla melisa yağı ve 1 tatlı kaşığı susam yağı ile karıştırarak bir karışım elde ediyoruz. Bu karışımı bir süre ocakta ısıtıyoruz. Karışım ısındıktan sonra ılımaya bırakıyoruz. Ilıklaşan karışımı sorunlu bölgelerinize elleriniz ile masaj yaparak yedirmeniz gerekiyor. Sürdükten sonra karışımın cildinizde 1 saat kadar beklemesi gerekmektedir. Düzenli kullandığınızda selülitlerinizdeki düzelmenin farkını göreceksiniz.

Kekik Yağı Yağı Nerede Satılır

Kekik yağını aktarlardan, eczanelerden ve internet üzerinden temin edebilirsiniz. Kekik yağının diğer adı oregano yağıdır.

Evde Kekik Yağı Nasıl Yapılır?

Kekik yağı evde nasıl yapılır diye soranlara cevabımız aslında çok zor olmadığı şeklinde olacaktır. Kekik bitkisi güneşi sevmesi ile bilinir. Dolayısı ile en taze kekik öğlen saatlerinde toplayacağınız kekik olacaktır. Topladığını bir miktar kekik yaprağını kurumaya bırakın. Kuruttuğunuz bu yaprakları ince ince doğrayın. Doğradığınız yarakları bir şişe içine doldurun ve üzerine bir miktar zeytin yağı ilave edin. Bu şekilde kekik yapraklarını 30 gün kadar beklemeniz gerekiyor. Zeytin yağının ev yapımı olması tercih edilir. Bekleme süresi boyunca şişenin kapağının açılmaması gerekiyor. Kapağı açıldığında özelliğini kaybedebilir, böylece kekik yağımız hazırdır.

Kekik Yağının Fiyatı

Kekik yağı piyasada kalite ve markasına bağlı olarak 9 TL ile 450 TL arasında fiyatlarla satılmaktadır.

Sağlık açısından çok faydalı olan kekik yağı ile cilt bakımı başta olmak üzere pek çok alanda ve sağlık için kullanıldığını öğrendik. Bu yağı kullanmaktan çekinmeyin ve hayatınıza katın Ancak sizleri bilgilendirdiğimiz konular hakkında da dikkatli olmayı unutmayın.

Hemen hemen her yağın seyreltilerek kullanılması gerekmektedir. Saf halde kullanılması önerilmez. Saf halde kullanılması özellikle göz ve çevresinde tehlikeli sonuçlara sebebiyet verebilir. Doktorunuzun bilgisi olmadan ya da tavsiye etmediği sürece kullanmamaya özen gösterin. Ayrıca çocukların da kekik yağını kullanımı konusunda dikkatli olun. Kekik yağı cilde uygulanacaksa önce az bir miktar ile başlanarak alerjen tepikler başta olmak üzere yanma gibi reaksiyonların ölçülmesi gerekir. Hepinize sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx