Cilt Bakımı

Kekik Sabunu Nedir? Kekik Sabunu Nasıl Kullanılır?

Kekik Sabunu Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Kekik sabunu, doğanın bir mucizesi olan kekiklerden üretilir. Cilde, sağlığa ve yüz bölgesine pek çok faydası bulunan kekik sabunu, şifalarıyla bilinir. Bu yazımızda kekik sabunu fiyatı nedir, kekik sabunu nerede bulunur, kekik sabunu sivilceye i̇yi gelirmi, kekik sabunu faydaları nelerdir, kekik sabunu cilde faydaları, kekik sabunu cilde nasıl uygulanır ve kekik sabunu nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını bulacağız.

Saçlarınızı Kekik Sabunu İle Yıkayın, Neden Mi ?

Kekik Sabunu Fiyatı

Kekik sabunu 20 lira ile 150 lira arasında değişir.

Kekik Sabunu Nerede Bulunur?

Kekik sabununu aktarlardan satın alabilirsiniz.

Reklamlar

Kekik Sabunu Sivilceye İyi Gelirmi?

Kekik sabunu, cildi ve gözenekleri temizler. Ayrıca iltihaplanmayı temizler ve sivilce oluşumunu önler.

Kekik Sabunu Faydaları

Mumyalama sıvısından tütsüye, Eski Yunanlılar ve Mısırlılar bitki kekiğinin iyileştirici gücünü anladılar. Dört yüzden fazla alt türle, nane ailesinin bu hoş kokulu akrabası kekik, yüzyıllardır ülkemizdeki restoranların baharat raflarında ve aile evlerinde yaygın olarak kullanılıyor.

İlginizi Çekebilir : Saman Nezlesi Nedir?

Kekik Sabunu Faydaları
Kekik Sabunu Faydaları

Kekiğin sağlık açısından ilginç faydaları arasında stresi azaltma, solunum sorunlarını azaltma, kalp sağlığını iyileştirme, bağışıklık sisteminin gücünü artırma, kronik hastalıklara karşı koruma, kan akışını uyarma ve mantar enfeksiyonlarını önleme yeteneği sayılabilir.

Reklamlar

Kekik, yemeklerinize lezzet katmak için sadece bir bitkiden çok daha fazla değere sahiptir. Kekik özü, güçlü antimikrobiyal özellikleri ile çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde umut vaat etmektedir. Bitki özü iltihabı azaltır ve iyileşme sürecini hızlandırır, bu da onu birçok homeopatik ilaçta yararlı kılar.

Yan etkileri olan ve vaat ettiklerini yerine getirmeyen reçetesiz satılan ilaçlara para harcamaktan bıktıysanız, biraz kekik sabunu deneyin. Yayılma veya topikal uygulama, enflamatuar hastalıkların ve alerjilerin olumsuz semptomlarını ve etkilerini yatıştırmada harika sonuçlara sahip olabilir. İşte kekik sabununun bazı faydaları ve bu bitkinin beslenmenizde nasıl bir yeri hak ettiği…

Kan Basıncını Düşürür

Kalıcı yüksek tansiyon, “hipertansiyon” olarak bilinen bir duruma yol açar. Yüksek tansiyon problemleri olarak adlandırılır. Tıp camiasında “sessiz katil” adı verir. Bu takma adın nedeni, hipertansiyon semptomlarının, etkilenen kişi değişiklikleri fark etmeden genellikle zaman içinde kademeli olarak ortaya çıkmasıdır.

Hipertansiyon, kalbi etkileyen çok sayıda kardiyovasküler komplikasyona yol açabilir. Bir hasta teşhis edilmez ve tedavi edilmezse, kalp krizi geçirme riski taşır. Neyse ki, tıp bilimindeki gelişmeler, doktorların artık ilaç ve hastaya yaşam tarzı değişiklikleri kullanarak yüksek tansiyonu tedavi edebileceği anlamına geliyor.

Kekik Kan Basıncını Düşürür
Kekik Kan Basıncını Düşürür

Kekik sabunu kullanmak, yüksek kalp atış hızı gibi hipertansiyon semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Bir banyoda cildinize kekik sabunuyla masaj yapın. Buhar tedavisi uygulamalarında kullanıldığında yatıştırıcı bir etki sağlar. 

İltihaplanmayı Giderir

Yemeklerinizde kekik kullanarak sindirim iltihabını azaltabilirsiniz. Kekiğin güçlü anti-enflamatuar özellikleri, şişkinliğe ve gaza neden olan sindirim iltihabını gidermeye yardımcı olur. Gastrointestinal sistem daha iyi bir sağlık durumunda olduğunda, bağışıklık tepkimiz gelişerek enfeksiyon ve hastalığa karşı direncimizi arttırır. Bu yüzden kekik sabunuyla banyo yapmak, karın ve mide bölgesini rahatlatır.

Stresi Giderir

Kekik sabunu, yoğun bir yaşam tarzı yaşamakla ilişkili stres ve anksiyete semptomlarını tedavi etmek için harika bir homeopatik ilaçtır. Yoğun ve stresli bir günün ardından kekik sabunuyla duş almak sizi gevşetir ve huzur bulmanızı sağlar.

Kekik Sabunu Cilde Faydaları

Kekik sabununun cilt bakımı ve cilt sağlığı için hangi faydalarının olduğunu bu bölümde öğrenebilirsiniz.

Enflamasyonu Tedavi Eder

Çalışmalar, kekik yağının, çeşitli iltihaplı rahatsızlığa yol açan iltihaplı bir enzim olan COX-2’yi baskılayabildiğini belirtmiştir. Bu sabundaki ana kimyasal olan carvacrol’ün bunda rol oynadığı bulundu. Carvacrol’ün, çeşitli sağlık yararları ile bağlantılı olan bir başka güçlü bileşik olan resveratrol’e benzer iltihabı bastırdığı bulundu.

Başka bir çalışma, kekik sabunundaki karvakrol ve timol adı verilen başka bir bileşiğin iltihaplanma ile nasıl savaşabileceğinden bahsediyor. Kekik sabunu ayrıca artrit ve gutun ağrılı semptomlarını hafifletmek için kullanılır.

Cilt Sağlığını İyileştirir

Kekik sabunu, antibakteriyel ve antifungal özellikleri nedeniyle cildinizi ilgili enfeksiyonlardan koruyabilir. Akne için bir ev ilacı olarak çalışır. Bu sabun ayrıca yaraları, yaraları, yaraları ve kesikleri iyileştirir. Hatta yanıkları giderir ve deri döküntüleri için doğal bir çare görevi görür.

Kekik sabunu, utanç verici cilt durumu, kabaran ve çatlayan kuru ve kaşıntılı pullarla bezeli egzama semptomlarını da azaltmaya yardımcı olabilir. Egzama genellikle zayıf sindirim ve stresten kaynaklanır ve kekik iki durumu iyileştirdiği için egzamanın iyileşmesine de yardımcı olabilir. Ve kekik sabunu antioksidan bakımından zengin olduğu için yaşlanma sürecini yavaşlatabilir ve size sağlıklı ve ışıltılı bir cilt kazandırabilir.

Kekik Sabunu Cilde Faydaları
Kekik Sabunu Cilde Faydaları

Sivilce tedavisi için kekik ile cadı fındığı kullanabilirsiniz. İkisini yaklaşık yirmi dakika sıcak suda bekletin. Ardından, etkilenen bölgelere uygulamak için bir pamuk kullanın. Yirmi dakika bekleyin ve ardından ılık suyla yıkayın.

Mantar Enfeksiyonlarını İyileştirir

Bu sabun, kekiğin hem uçucu yağını hem de hidrosolünü içerir. Hidrosol, birçok mantar enfeksiyonunun iyileşmesine yardımcı olan antienfeksiyöz özellikleriyle bilinir. Uçucu yağ çok daha etkilidir ve sivilce, çürükler, egzama, böcek ısırıkları ve genel dermatit tedavisinde bilinir.

Üçlü Cilt Nemlendirme Sağlar

Kekik sabunundan üçlü cilt nemlendirmesi için son yağda kalan doğal yağ asitleri, sabunlaşma sonrası çeşitli yağlardan elde edilen gliserol ve shea yağı ve avokado yağı kullanabilirsiniz. Bunlar birlikte banyodan sonra vücudunuzun nemli kalmasını sağlar ve cilt kuruluğunu önler.

Cildinizi Nazikçe Temizler

Sabun, cildinize nazik ve mevcut kirlere karşı kuvvetli bitkisel yağlar kullanarak doğal olarak temizler. Ek olarak, işlenmemiş soğuk preslenmiş yağların yağsız kısmı ek temizlik sağlar. PH sadece alkalindir ve cilde minimum zarar verir.

Kekik Sabunu Cilde Nasıl Uygulanır?

Bu sabunu, bol suyla köpürterek cildinize ve yüzünüze uygulayın. Ardından ılık suyla durulayın. Daha sonra nemlendirici vücut losyonu ve yüz nemlendirme kremi uygulayın.

Kekik Sabunu Nasıl Yapılır?

Burada bir kekik yüz sabunu ve bir de kekik vücut sabunu tarifi vereceğiz.

Kekik ve Cadı Fındığı Yüz Sabunu

Bu tarif için damıtılmış suya taze kekik eklenir. Daha sonra cadı fındığı balla karıştırılır ve eser miktarda sabuna eklenir. Bol miktarda zeytinyağı ve ayçiçek yağı yumuşak bir sabun kalıbı oluşturarak hassas yüz cildi için mükemmeldir. Hint yağı köpüğü artırır ve antienflamatuar özellikleri için tamanu yağı eklenir. Az miktarda sert yağ nedeniyle, bu tarifin izine ulaşmasının biraz daha uzun sürdüğünü fark edebilirsiniz.

Bal, cadı fındığı ve kekikle bu doğal yüz sabununu nasıl oluşturacağınızı öğrenin. Bu tarifteki su taze kekik ile infüze edilir.

Güvenli kullanım uygulamaları için hazırlanın! Bu koruyucu gözlük, eldiven takmanız ve uzun kollu bir kazak giymeniz anlamına gelir. Çocukların, evcil hayvanların ve diğer dikkat dağıtıcı şeylerin ve takılma tehlikelerinin evin dışında olduğundan veya sabun yapma alanınıza erişiminin olmadığından emin olun. Daima iyi havalandırılan bir alanda sabun yapmaya dikkat edin.

Öncelikle, yarım çay bardağı kurutulmuş kekik ya da bir çay bardağı taze doğranmış kekiği ısıya dayanıklı bir kavanoza veya sürahiye koyun. İki yüz kırk gram distile kaynamış sıcak suyu kavanoza dökün ve bir saate kadar veya soğuyana kadar ağzını kapatarak bekletin ve demleyin. Ardından kekik çayını süzün ve bir kenara koyun. Kurutulmuş kekik kullanıyorsanız, sadece otuz dakika demlemeniz gerekebilir, aksi takdirde su koyulaşır ve sabunun rengini bozabilir. Kuru kekik, taze kekikten daha güçlüdür.

Küçük bir kasede on beş gram balı ve otuz gram cadı fındığını karıştırın ve kenara koyun. Bu daha sonra izde sabun karışımına eklenecektir.

Kekik çayı tamamen soğuduktan sonra yavaş ve dikkatlice yüz on sekiz gram kül suyunu kekik çayına ekleyin ve kül suyu tamamen çözülene ve sıvı berraklaşana kadar hafifçe karıştırın. Soğumaya bir kenara koyun. Su, kül suyu ilave edildikçe farklı bir renge dönebilir.

Dört yüz elli gram zeytinyağı, iki yüz kırk gram hindistan cevizi yağı, yüz on beş gram ayçiçeği yağı, altmış gram hint yağı ve otuz gram tamanu yağı bir tavada eritip karıştırın. Kül suyu ve yağları 45 derece veya altına soğuduktan sonra (ve ideal olarak birbirlerine yakın sıcaklıklarda), kül suyunu yağlara ekleyin ve el blendırı ile karıştırmaya başlayın. Kalıptan daha hızlı çıkan daha sert bir kalıp sabun istiyorsanız, soğutulmuş kül suyuna sodyum laktat ekleyebilirsiniz. Tarifte her otuz gram yağ için bir çay kaşığı sodyum laktat kullanın. Bu tarif için yaklaşık iki çay kaşığı sodyum laktat eklemelisiniz.

Karışımı ince ila orta ize ulaşana kadar karıştırmaya devam edin. Bu tarif yüksek miktarda sıvı yağ içerdiğinden, bu birkaç dakika sürebilir. Bal ve cadı fındığı karışımını sabuna iyice karıştırın. Hamuru, silikon kalıba dökün ve kabarcıklardan kurtulmak için tezgaha hafifçe vurun.

Bal sabunun normalden daha fazla ısınmasına neden olur, bu nedenle sabunu yalıtmanıza gerek yoktur. Sabunun aşırı ısınmasını önlemek için buzdolabında veya dondurucuda beş ila yirmi dört saat bekletebilirsiniz. Ardından sabun kalıplarına bir sprey şişesinde tuvalet ispirtosu püskürtün. Sabunun kalıpta iki ila üç gün kalmasına izin verin. Bu daha yumuşak bir tarif olduğu için kalıpta normalden daha fazla zamana ihtiyaç duyabilir. Kalıptan çıkarın ve bar halinde dilimleyin. Çubukların dört ila altı hafta kürleşmesine izin verin ve keyfini çıkarın!

Limonlu Kekik Sabunu

Burada bulunan soğuk işlem sabun yapımı için temel yönü ve güvenlik prosedürlerini izleyin. Eldiven ve koruyucu gözlük takın ve uzun kollu bir tişört giyin.

Bitkisel aşılanmış zeytinyağını halk hekimliği yöntemiyle yapmak için büyük bir kavanoza kurutulmuş kekik veya taze kekiklerle doldurun (Taze kullanıyorsanız, neminin çoğunu çok fazla bırakmak için önce yaklaşık on iki saat bırakın. Nem, yağınızın bozulmasına neden olur, ardından bir havan ve havaneli kullanın veya bitkileri nazikçe çürütmek için ellerinizi kullanın) ve kavanozu zeytinyağı ile doldurun ve genişlemesi için üstte bir santim boşluk bırakın. Kavanozu güneşe veya güneşli bir pencereye koyun ve günde bir kez sallayarak birkaç hafta (yaklaşık dört hafta) demlemeye bırakın. Bitkileriniz tüm yağı emerse, otlar bir santim veya daha fazla yağla kaplanana kadar daha fazla dökün. Tülbentle süzün ve cam şişelere koyun ve serin, karanlık bir yerde saklayın.

Bu yağ en az bir yıl boyunca iyi kalmalıdır. Alternatif olarak, yirmi dört saat boyunca ılık bir güveç tenceresi kullanabilirsiniz. Bu karışım altı yüz gram olmalıdır. Bu karışıma yüz on beş gram kayısı çekirdeği yağı, altmış gram balmumu, yüz on beş gram gram shea yağı, yüz seksen gram jojoba yağı, yüz seksen gram kakao yağı, dört yüz elli gram hindistan cevizi yağı, ekleyin. Bu karışımı ateşte eritin. Başka bir ateşe dayanıklı kapta, iki yüz yetmiş gram kül suyunu dört yüz gram suya ekleyin. Yağ karışımının ve kül suyunu termometre ile ölçün. Sıcaklıklar birbirinin aynısı ya da birkaç derece aşağı ya da yukarısı olunca, kül suyunu yağ karışımına ekleyin ve el blendırı ile karıştırın.

Karışım ize ulaşmadan hemen önce doksan gram limon özütünü ekleyin. Ayrıca silikon kalıba döktükten sonra sabunun üstüne birkaç dal taze kekik ekleyin. Kullanmadan veya hediye vermeden önce sabunlarınızın dört ila altı hafta boyunca kürleşmesine izin vermeyi unutmayın!

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx