Cilt Bakımı

Evde Kolay Manikür Nasıl Yapılır?

Evde Kolay Manikür Yapılışı

Reklamlar

Evde kolay manikür, milyonlarca insanın merak ettiği bir kişisel bakım konusudur. Özellikle pandemi döneminde hijyenik olması açısından pek çok insan artık evde kolay manikür yapmayı tercih ediyor. Evde kolay manikür yapımı, evde kolay manikür pedikür nasıl yapılır, evde kolay manikür bakımı i̇puçları ve evde kolay french manikür nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını bu yazıda bulacaksınız.

Evde Kolay Manikür Yapımı
Evde Kolay Manikür Yapımı

Neler Okuyacaksınız? →

10 Adımda Evde Kolay Manikür Yapımı

Evde kendi manikürünüzü yaparken ustalaşmak için asla kötü bir zaman yoktur. Bazen evde manikür yaparken, kuaförde alışık olduğun sonuçları evde almak zor olabilir. Manikür yapma, kütikül kesme, törpü yapma ve oje uygulaması arasında birçok şey ters gidebilir. Bu, Instagram’a layık bir manikürü tek başına yapmanın imkansız olduğu anlamına gelmez sadece biraz pratik ve iyi bir yöntem gerektirir. İşte burada devreye giriyoruz. Ünlü manikürcülerin bir profesyonel gibi manikür yapmanın sırlarını sizlerle paylaşıyoruz ve bu sandığımızdan daha kolay çıktı. Tek gereken on basit adımdır. Bir kolay manikür için bu adımları takip edin, o kadar iyi ki insanlar bunu nasıl yaptığınızı soracaklar. 

Evde Kolay Manikür Nasıl Yapılır ?

Adım 1: Tırnaklarınızı aseton ile temizleyin.

Evde harika bir kolay manikür yaptırmak için, profesyonellerin yaptığı gibi, tırnaklarınıza oje sürmek kadar tırnaklarınızı hazırlamaya da zaman ayırın. Bunun için iyi bir aseton ile başlamak anlamına gelir. Aseton, tüm ojeyi çabucak çıkarır ve tırnaklarınızı güçlendirmeye ve tırnak etlerinizi nemlendirmeye yardımcı olacak temel besin maddelerine sahiptir. Ojeniz olmasa bile, ojenizin altında olan herhangi bir yağ veya kirden kurtulmak için her bir tırnağı pamuğa dökülmüş aseton ile temizleyin. Daha sonra ellerinizi sabun ve suyla yıkamayı unutmayın.

Reklamlar

Adım 2: Tırnaklarınızı kesin, törpüleyin ve tırnak üstünü parlatın

Gerekirse önce tırnaklarınızı kesin ve şekillendirin. Ardından, tırnak uçlarını kare, yuvarlak veya arada bir yere getirmek için tek yönde hareket ederek yavaşça törpüleyin. İnce tırnaklarınız mı var? Törpüyü, tırnağınıza kadar düz tutun ve hafifçe aşağıdan eğerek törpüleyin. Bu, tam olarak ne yaptığınızı görmenizi sağlar ve aşırı törpülemeye karşı korunmanıza yardımcı olur. Son olarak, pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için tırnaklarınızın üstlerini ve yanlarını bir nail buffer ile hafifçe parlatın. Parlatmazsanız, tırnaklarınızdaki doğal yağlar birikerek üzerlerinde manikürü bozan kalıntılar bırakabilir. Tırnaklarınızı parlatmak, dişlerinizi fırçalamak gibi bir şeydir. Tırnaklarınızı parlatıyor, tırnakların daha genç görünmesini sağlıyor ve çıkıntılardan kurtulmanızı sağlıyor.

3. Adım: Tırnak etlerini geri itin

Ölü deriyi çözmek ve alanı yumuşatmak için tırnak etlerini kütikül çıkarıcıyla (yağ veya merhem olmadığından emin olun) hazırlayın. Popüler inanışın aksine, kütikül yağları ve kütikül çıkarıcılar tek ve aynı değildir ve birbirlerinin yerine kullanılamazlar. Yağlar, tırnaklarınızı nemlendirmeye yardımcı olurken, temizleyiciler tırnak kenarları için peeling tedavisi görevi görür. Daha sonra krong yani manikür çubuğuyla hafifçe geri itin. 

Adım 4: Ellerinize peeling yapın

Ölü cilt hücrelerini yok eden ve nemi yenileyen bir peeling ile ellerinizi, bileklerinizi ve kollarınıza peeling yapın. Tırnakların altındaki kirleri nazikçe temizlemek için krong yani manikür çubuğuyla tekrar alın. Daha sonra ellerinizi yıkayın ve iyice kurulayın.

Adım 5: Ellerinizi ve tırnak etlerinizi nemlendirin

Daha sonra ojenin lekelenmesini önlemek için ellerinizi nemlendirin. Bunun dışında el kremine lüks ve hafif bir alternatif olan kuşburnu yağı ya da aloe vera jel kullanabilirsiniz. Kendinize mini bir el masajı yapma fırsatını değerlendirin. Spa’da olmasanız bile bu kendinizi şımartmayacağınız anlamına gelmez. Bitirmek ve kalıntılardan kurtulmak için her tırnağı aseton ve pamuk ile temizleyin.

Reklamlar

Adım 6: Bir kat oje bazı uygulayın

Tırnakları nemlendirmek ve korumak ve kırılmayı önlemek için bir kat oje bazı uygulayın. Sonra birkaç dakika dinlenin. Oje bazından başlayarak her kat arasında iki tam dakika beklemeniz gerekir.

7. Adım: İlk kat ojenizi uygulayın

Şimdi eğlenceli kısım, istediğiniz renge sahip bir oje katı uygulayın, fırçayı tırnak etine ve tırnağınızın köşelerine kadar tamamen aldığınızdan emin olun. İlk kattaki maksimum kapatıcılık sağlar, ikinci kat ise tatlı bir dokunuştur. Sadece katmanı ince sürmeniz gerekir. Çoğu kişi, fırçayı ojeye aşırı batırır ve çok fazla katman sürer. Önemli olan, tırnaklara ince bir kat oje sürmektir. 

8. Adım: İkinci kat ojenizi uygulayın

İki dakika sonra ikinci kat ojeyi uygulayın. Şeffaf veya pastel tonlar, tam ve kesintisiz kaplama için üçüncü bir kat daha sürmenizi gerektirebilir. Sadece güzel ve ince tutmayı unutmayın.

9. Adım: Üçüncü kat ojenizi uygulayın

Bir son kat kolay manikürünüzü kırılmaya karşı korur ve tırnaklara parlaklık katar. Bu adımı atlamayın yoksa ojenizin ömrünü önemli ölçüde kısaltırsınız. Dağınık bir uygulama tüm manikürünüzü mahvedebileceği için son katı sürerken dikkatli olun. 

Adım 10: Pürüzlü kenarları temizleyin ve tırnaklarınızın kurumasını bekleyin

Bir kulak çubuğunu asetona batırın, hataları veya taşan kenarları düzeltin ve tırnaklarınızın etrafını dikkatlice gezdirin. Oje çıkarıcı pedleriniz varsa, daha hassas uygulama için birini üçgene katlamayı deneyin. Daha sonra tırnaklarınızı beş dakika daha kurumaya bırakın. 

Evde Kolay Manikür Pedikür Nasıl Yapılır?
Evde Kolay Manikür Pedikür Nasıl Yapılır?

Evde Kolay Manikür Pedikür Nasıl Yapılır?

Profesyonel manikür ve pedikürün, onu güçlü bir terapötik deneyim haline getiren yanı nedir? Yemin ederim ki bir manikür salonuna giren ve bir saat sonra yepyeni bir kadın olarak dışarı çıkabilirsiniz. Ancak, el parmaklarını ve ayak parmaklarını düzenli olarak düzeltmek için her zaman yeterli zaman veya para yoktur. Doğru aletlere sahipseniz, kesinlikle mükemmel bir kolay manikür ve pedikür yaptırabilirsiniz. İşte nasıl!

Evde kolay manikür ve pedikür yapmak için aseton, pamuk pedler, tırnak makası, tırnak törpüsü, nail buffer, scrub veya peeling, krong, kütikül yağı, nemlendirici krem, oje bazı ve oje gerekiyor. Evde adım adım kolay manikür ve pedikür yapmanın ipuçları burada!

Temiz bir tuval ile işe başlayın

Başlamadan önce, aseton kullanarak el tırnaklarınızdaki ve ayak tırnaklarınızdaki ojeleri çıkarın. Ardından, tırnaklarınızı istediğiniz uzunluk ve şekle göre nazikçe şekillendirmek için tırnaklarınızı bir tırnak makası ile kesin ardından tırnak törpüsü kullanın. Zararlı zımpara törpülerin aksine en hassas tırnakları bile şekillendireceği ve yarılmayı önleyeceği için kristal bir tırnak törpüsü kullanmayı tercih edebilirsiniz. Daha sonra, tırnaklarınızın yüzeyini parlatmak için bir nail buffer kullanın. Bu aynı zamanda hepimizin çok fazla koyu oje kullanmaktan dolayı oluşan çirkin sarı lekeleri de çıkaracaktır!

Ellerinize ve ayaklarınıza peeling yapın

Kolay manikür ve pedikürden önce ellerinizi iki ila üç dakika ve ayaklarınızı beş dakika ıslatın. Şimdi, pul pul dökülme zamanı! Bir vücut peelingini kullanarak ellerinize ve ayaklarınıza  peeling yapın. İsterseniz evde peeling de yapabilirsiniz. Bunun için bir yemek kaşığı şekeri, bir yemek kaşığı bebek yağı ile karıştırın ve ölü, kuru hücreleri nazikçe fırçalayın. Harika kokuyor ve cildinizi ipek gibi hissettiriyor. Ardından ellerinizi ve ayaklarınızı bol suyla durulayın ve kurulayın.

Tırnak etlerinize özen gösterin

Tırnak etlerinizi üzerlerine biraz yağ sürerek yumuşatın. Sally Hansen’in E Vitaminli Tırnak Yağını seviyoruz. Şimdiye kadar, tırnak etleriniz güzel ve yumuşak olmalı, bu yüzden gerçekten güzel bir şekil elde etmek için devam edin ve krong ile geri itin. Bu aleti ayrıca tırnağın altındaki krileri temizlemek için de kullanabilirsiniz. Şimdi eğlenceli kısım… masaj! Vitamin açısından zengin bir nemlendirici alın ve sürün. Topuklarınızı ve tırnak etlerinizi unutmayın! Dördüncü adıma geçmeden önce, yağı ve nemlendiriciyi temizlemek için tırnak yataklarını aseton ile temizleyin. Uzun ömürlü kolay manikür ve pedikürün anahtarı süper temiz tırnaklardır!

Ojeyi uygulayın

Herhangi bir çıkıntıyı düzeltmek ve renginiz için düz bir yüzey oluşturmak için bir kat oje bazı uygulayın. İnce bir kat yeterli!

İki ince oje katmanı uygulayın. Her kat arasında, ojenizin tamamen kurumasını sağlayın. Bunu profesyoneller gibi yapmak için asıl mesele bu, değil mi? Önce tırnağın ortasından aşağıya, sonra her iki yana doğru hızlıca ojeyi sürün. Anahtar, oje katmanlarını olabildiğince ince yapmaktır, bu da uzun ömürlülüğe yardımcı olur ve ojenin daha çabuk kurumasına yardımcı olur.

Rahatlayın ve ojelerin kurumasını bekleyin

Kolay manikür bitti, şimdi, sadece rahatlayın ve kanepede uzanın ve en sevdiğiniz diziyi izlemek dışında herhangi bir şey yapma dürtüsüne direnin. Bunu hak ediyorsunuz. Mükemmel bir görünüm için tırnaklara birkaç damla Essie Quick-E Drying Drops ekleyin. Bu tamamen isteğe bağlı olmasına rağmen, kesinlikle kurutma sürecini çok daha fazla hızlandıracaktır.

Evde Kolay Manikür Bakımı İpuçları
Evde Kolay Manikür Bakımı İpuçları

Evde Kolay Manikür Bakımı İçin 8 İpucu

Evde iyi bir kolay manikür yaptırmak çok fazla pratik ve beceri gerektirir ve açıkçası pek çok kişinin bir koordinasyon düzeyi gerektirir. Uzman olsanız bile, evde yapılan kolay manikür hiçbir zaman gerçek profesyonellerin yaptığı kadar uzun sürmez. Basit çözüm manikür salonuna gitmek olabilir ancak bu her zaman zaman veya maliyet açısından verimli değildir. Evde daha iyi bir kolay manikür için içeriden ipuçlarını aldım.

Görünüşe göre manikürünüzün ömrünü kısaltan birkaç yaygın hata var. Örneğin, yeni boyanmış tırnaklarınızı buzlu suya batırarak hızla kurutacağınızı sanıyorsunuz ama bu bir hata. Tırnak uzmanlarına göre, manikürünüzü evde yaparken tırnaklarınızın mükemmel görünmesini sağlamanın yolları….

1-Doğru şekli seçin

Tüm modaya uygun şekillere rağmen, yırtıklardan ve takılmalardan kaçınmak için en iyi seçeneğin yuvarlak uçlu tırnaklar olduğu ortaya çıktı. Düzgün şekli nedeniyle, bir şeyleri yakalama olasılığı daha düşük. Tırnaklarınızı kare şeklinde kullanmayı tercih ediyorsanız, tırnağın her iki yanındaki kenarları yuvarlamanız gerekir.

2-Tırnaklarınızın kenarına oje sürmeyi unutmayın

Son şekle verdiğinizde, kenarda hiçbir şeyin asılı kalmadığından emin olmak önemlidir. Tırnaklar epeyce törpülenirken, kalan tüm tırnak kalıntılarını tırnağın altından ve manikür çizgisi boyunca tırnağın kenarlarından çıkarmak için bir nail bugger kullanmak önemlidir. Özellikle yanları tek yönde törpülemeye dikkat edin. Bu, tırnakların liflerini rahatsız etmemenizi sağlar.

3-Oje sürmeden önce tırnaklarınızı uygun şekilde hazırlayın

Çoğu manikür salonu genel olarak tırnak etlerini itmeden ve törpülemeden önce tırnaklarınızı ıslatır. Ancak profesyoneller kuru manikürün daha sağlıklı olduğunu ve cilanızın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Suya batırmak, tırnakların genişlemesine neden oluyor. Daha sonra ojeler kuruduğunda, ojenin çatlamasına neden olur. Bunun yerine, oje sürmeden önce tırnakları aseton veya alkolle temizlemelisiniz.

Bazı salonlar, manikür öncesi ıslatmak için sirke kullanır ancak bu aynı zamanda, sirkedeki asit tırnaklarınızı kırılgan hale getirebilir. Bakteri olmadığından emin olmak için pedikür yaparken sirke kullanabilirsiniz ama genellikle ellerde kullanmamalısınız. Kuru manikür en iyisidir.

4-Oje şişesini sallamayın

Bu ipucunu defalarca duyduk, yine de çoğumuz ojelerimizi sallamaya devam ediyor ve sonra neden kusursuz bir kolay manikür yapmadığımızı merak ediyoruz. Birçok şişenin içinde ürünün etrafını karıştırmaya yardımcı olan küçük bir metal top vardır. Sallamak ojede kabarcıklar yaratır ve kısa bir süre sonra uygularsanız görülebilir eğer çalkalarsanız oje sürmeden önce bir saat beklemelisiniz.

5-İki ince kat, bir kalın kattan daha iyidir

Tek bir kalın kat oje sürmek cazip gelse de, yapmayın. Kalın bir kat oje, daha uzun kuruma süresi ve daha yüksek lekelenme riski anlamına gelir. Kusursuz bir görünüm için en iyi sonucu ince ve eşit sürülmüş birkaç kat ojedir.

Pek çok ince kat, daha kolay kurur. En fazla üç kat oje uygulamanız gerekir. Genel olarak ilk önce oje bazı sürün. İki dakika bekledikten sonra ilk kat ojeyi sürün ardından iki dakika daha bekleyin ince bir kat daha oje uygulayın. Genel olarak, bir kat oje bazı, iki kat oje sürmeniz gerekir. Bazen daha fazla pigment istiyorsanız veya renk biraz şeffaf görünüyorsa, üçüncü bir kat oje tolere edilebilir. 

6-Manikürünüzü kuruturken ısıdan kaçının

Kurutmaya gelince, hava ile kurutun veya yardımcı olması için sıcak değil soğuk hava püskürtün. Isı aslında ojenin sıkılaşmasını engeller. Soğuk hava tam tersini yapar. Aceleniz varsa, birkaç dakika kuruduktan sonra hızlı kuruyan damlaları deneyin. 

7-Hataları en kısa sürede düzeltin

Eğer ojeleri taşırdıysanız, hızlı bir çözüm var. Düz kenarlı bir kulak çubuğu kullanın, asetona daldırın ve tırnakların kenarlarına taşan ojeleri kulak çubuğu ile temizleyin. Bu şekilde, oje tırnak kenarlarında çoktan kuruduğunda sonuna kadar beklemezsiniz.

8-Manikürü düzenli hale getirin

Tüm sıkı çalışmanızdan sonra, birkaç iyi alışkanlık ev yapımı manikürünün ömrünü uzatabilir. Bu yüzden, bulaşıkları yıkarken veya evi temizlerken her zaman eldiven giymeniz gerekiyor. Ayrıca, evde manikür yaparken kütikül yağı kullanmanız gerekir. Tırnaklarınızın etrafındaki derinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve sağlıklı tırnak uzamasını destekler. Ardından nemlendirici el kremi uygulamalısınız.

Evde Kolay French Manikür Nasıl Yapılır?
Evde Kolay French Manikür Nasıl Yapılır?

Evde Kolay French Manikür Nasıl Yapılır?

Tüm zamanların en klasik tırnak sanatını seçmek zorunda kalsaydık, bu Fransız manikürü olurdu. Her zaman sosyal medyada harika tırnak tasarımları, renkleri ve dokuları ararken, bu basit tırnak sanatı sonsuza kadar klasik bir görünümdür ve öğle yemeğinden yarı resmi bir akşam yemeğine kadar her durum için mükemmeldir. En sevilen French manikürü gelinler arasında popülerdir.

1920’lerde yaratılan, açık pembe veya şeffaf oje üzerinde beyaz uçlara sahip olmakla ilgilidir. Hassas ucu elde etmek zor olabileceği için genellikle bir manikür salonuna güveniyoruz. Ama neden evde Fransız manikürü yapmayı denemiyorsunuz? Görünümü hayata geçirmek için bu en iyi ipuçlarını aldığınızda, onunla yaratıcı olmak ve renkleri ve bitişleri karıştırmayı denemek için daha güvenli hissedeceksiniz. İşte evde Fransız manikürünün nasıl yapılacağının adım adım anlatımı…

Tırnaklarınızı temizleyin

Klasik bir Fransız manikürü için tırnaklarınız temiz görünmeli bu yüzden sadece beyaz boyalı çizgiyle ilgili değil aynı zamanda iyi hazırlanmış tırnaklara sahip olmalısınız. Ellerinizi yıkayın ve eski ojeyi, pamuğa batırılmış aseton ile çıkarın. Gerekirse, tırnak kenarları için asetona batırılmış bir kulak çubuğu kullanın.

Tırnaklarınıza en sevdiğiniz şekli verin

Fransız manikürü her tür tırnak plağı ve şekli ile uzunluğu için uygun olabilse de, orta badem şeklinin veya kısa kare şeklinin Fransız tırnak uçları için en iyi göründüğü biliniyor. Çizginizin simetrik olması için kare şekli harikadır.

Tırnaklarınızı parlatın

Küçük bir sır, nazikçe parlatılmış tırnakların, ojenin daha iyi kalmasına yardımcı olmasıdır. Düzgün parlatmanın anahtarının hafif bir dokunuşla yüksek kumlu bir nail buffer kullanmak ve kütikül alanına odaklanmak harikadır. Parlatmanın kötü olduğu konusunda yanlış bir kanı var çünkü tırnakların katmanlarını yok ediyor ancak bu yalnızca yanlış (düşük kumlu) ve aşırı parlatma yapılırsa olabilir.

Ellerinizi ve tırnaklarınızı nemlendirin

Tırnak etlerini geri itmeden önce yağla ıslattığınızdan emin olmalısınız. Geri ittikten sonra ellerinizi vücut peelingi ile peeling yapın ve ardından el kremi uygulayın. Baz kat için hazırlanmadan önce, tırnaklardaki el kremini çıkarmak için tırnak plağını alkol veya aseton ile kurutun.

Oje bazını uygulayın

Şimdi tırnaklarınızın gerçek resmine bakalım. Fransız manikürü için iki renk tonuna ihtiyacınız olacak. Biri tırnaklar için, diğeri ise uç yapmak için iki renk olmalı. Fransız manikürleriyle her türlü eğlenceyi yaşayabilirsiniz, ancak burada klasik kalacağız. Maksimum yapışma elde etmek için ince bir oje bazı sürün. Bu aynı zamanda tırnakların lekelenmesini veya sararmasını da önlüyor. 

Tırnakların ucuna düz çizgiler yapın

Düz veya kavisli beyaz bir şerit size ve tırnak şeklinize bağlıdır, ancak tırnaklarınızın daha uzun görünmesini istiyorsanız, ojenin doğal tırnağınızla kıvrılmasına izin verirsiniz. İnce bir fırça kullanarak, orta noktalarından başlayın ve sol taraftan ve sağ taraftan serbest kenara doğru gülümseme şeklinde bir çizgi yapın. Sonra onları bir araya getirin. Tek bir katmanla güzel bir çizgi elde etmek için beyaz bir oje seçin.

Tırnaklarınıza uç yaparken teslim ederken, en iyisi fırçayı sabit tutup parmağınızı yuvarlayarak hoş ve eğimli bir çizgi elde etmektir. Ayrıca, işaret parmağınızı başlığın üstüne koyarken fırçayı baş parmağınız ile orta parmağınız arasında tutarsanız daha sağlam olur.

Şeffaf oje ya da toz pembe oje uygulayarak manikürü tamamlayın

Bu, Fransız manikürünün çok daha doğal görünmesini sağlamanın en iyi yoludur. Tamamen toz pembe bir oje, tırnak kusurlarını veya sararmayı gizlemeye yardımcı olur. Alternatif olarak şeffaf bir oje de kullanabilirsiniz.

İnce bir son kat ojeyle işlemi bitirin

Kulak çubuğunu asetona batırın ve kulak çubuğuyla ojenin taşan kısımlarını temizleyin. Çünkü manikürü olabildiğince uzun süre devam ettirmeniz gerekecek. Evinizdeki Fransız manikürünüzü sabitlemek ve ayarlamak için, son olarak ince bir kat şeffaf oje ile bitirin.

Evde Kolay Manikür Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda söyleyeceklerimiz bu kadardı. Evde bakım ile alakalı yazılarımıza sitemizden ulaşabilirsiniz. Ev Yapımı Maske Tarifleri yazımızı da okumanızı öneririz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx