Beslenme

Kudret Narı Nedir? Zeytinyağlı Kudret Narının Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

Kudret narı şifa kaynağı mucizevi bir bitkidir. Sizlerle kudret narı nedir, zeytinyağlı kudret narının faydaları nelerdir birlikte ele alacağız. Kudret narı gıda olarak tüketilir ve ilaç olarak da kullanılabilir. Kudret Narı kabakgillerden bir bitkidir. Tropik iklim bölgelerinde yetişme olanağı vardır. Özellikle Yalova ve Bursa gibi Marmara Bölgesinde bulunan kentlerimizde yetiştirilmektedir.

Kudret Narının Faydaları Nelerdir?

Kudret Narı Özellikleri Nelerdir?

Kudret narı üzüm bağına benzer, sarmaşık bir yapısı vardır. Yaz aylarında çiçek açan bir bitkidir. Çiçekleri ile çok ilgi çekici görünmektedir. Birçok faydası ve ilgi çekici özelliği olan mucizevi bir bitkidir. Kudret narını aktarlarda genellikle bal ve zeytinyağı ile karıştırılmış olarak bulabilirsiniz. Kudret narı farklı formüllerde de satılabilir. Mesela macun olarak da satılmaktadır.

Kudret narı bitkisi çok faydalı olduğu için evde yetiştirebilir miyim diye düşünebilirsiniz, uygun koşullar sağlandığında kudret narı evde yetiştirilebilir. Kudret narını acı bir tada sahiptir. Bu nedenle tek başına tüketilmez. Daha çok bal ve reçel ile tatlandırılarak tüketilir. Ve zeytinyağında bekletilip ihtiyaç halinde tüketilebilir.

Reklamlar
Kudret Narı İçinde Neler Var?
Kudret Narı İçinde Neler Var?

Kudret Narı İçinde Neler Var?

  • Momordicosid, , kukurbitinler, lektinler, kukurbitasinler, momordisilin özel içerikleri,
  • Kalsiyum, demir ve fosfor gibi değerli mineraller ve B vitamini,
  • Cucurbitacin türevi, %50 düzeyine yaklaşan oranda doğal vitamin kaynağı,
  • Sabit yağlar; α- Elâosterinasit, Trienasitlerden ve trichosanasit
  • Alkaloitler Kinonlar, Saponinler, Musilaj, Reçine, Steroller, Taninler gibi birbirinden farklı yapı ve formlara kudret narı tüketimi sonrasında ulaşılabilir.

Kudret Narı Faydaları Neler?

Kudret narının mide rahatsızlıklarına iyi geldiğini duymuş olabilirsiniz. Mide sorunu çeken kişiler doğal tedavi aradıklarında ilk olarak kudret narına başvururlar. Kudret narı olgunlaştıktan sonra turuncu ve sarı renkli meyveler bitkiden ayrılarak hazır tüketime uygun hale gelmiştir. Ayrıca kudret narının kanser tedavisinde de etkili olduğu ortaya konmuştur. Gelin kudret narının faydalarına birlikte göz atalım;

Kudret Narı Faydaları

Sindirim sistemi için doğal düzenleyicidir

Kudret narının en sık kullanıldığı alan mide ve bağırsak tedavisidir. Mide ağrılarınıza doğal bir tedavi arıyorsanız zeytinyağı ile karıştırılmış bir kudret narı alın ve günde bir kaşık tüketin. Böylece mide ağrılarınız geçecek ve sindirim sisteminiz düzenlenecektir. Bu şekilde kullanmaya en az 1 ay devam etmelisiniz. Düzenli kullandıktan sonra faydasını göreceksiniz. Kudret narının kabızlık, kolit, ülser, hazımsızlık ve gastrit gibi hastalıklara iyi gelmesi için her gün mutlaka düzenli olarak tüketmelisiniz.

Kanseri önleme ve durdurma konusunda oldukça başarılı
Kanseri önleme ve durdurma konusunda oldukça başarılı

Kanseri önleme ve durdurma konusunda oldukça başarılı

Doktor ve diyetisyenlere göre kudret narı macunu ve kudret narı meyvesi tüketmek kansere karşı direnç kazandırmaktadır. Amerika’da yapılan bir araştırma sonucunda yayınlanan makalede kudret narı, kanserli hücrelerinin gelişmesi, yayılması ve büyümesinin önlenmesinde çok etkilidir. Zeytinyağlı kudret narının düzenli tüketiminin vücuda çok faydalı olduğu ileri sürülmektedir. Ayrıca kudret narının gıdalara katılarak tüketilmesinin meme kanserinin nüksetmesi olasılığını azalttığı bildirilmiştir.

Amerika’da yapılan bir çalışmada kudret narı ile ilgili çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Yapılan çalışmalara göre kudret narı kanser hücrelerinin büyümesini, gelişmesini ve yayılmasını engellemektedir. Aynı şekilde Colorado Üniversitesi Kanser Merkezi de bir araştırma yapmıştır buna göre kanserli hücreler kudret narı ile karşılaştıklarında belirli bir süre sonunda ya sayıları ya da çeşitlilikleri oldukça azalıyor. Bu araştırma da sonuçları kudret narının kansere karşı oldukça etkili olduğunu bir kere daha kanıtlamaktadır.

Reklamlar

Kudret narının içindeki Lycopnene ve Lutein adındaki maddeler vardır. Bu maddeler antibiyotik etkisi göstermekte kanser hücrelerinin yayılmasını engellemektedir. Büyümesi ve gelişmesinin önüne geçebilir. Ayrıca kudret narı protein ve e vitamini içerdiği için tüketildiğinde vücutta bağışıklık sistemi kuvvetlenmekte ve dışarıdan gelecek tehlikelere karşı korunabilmektedir.

Yanık ve yaraların tedavisinde çok başarılıdır

Vücuttaki yara, yanık ve izlerin tedavisi için kudret narı başarılı sonuçlar vermektedir. Yara ve yanıklara uygulamak için kudret narının çekirdeğini çıkarıp meyveyi ezerek lapa haline getirin. İçine zeytinyağını da ekleyin. Ve cam kavanoza alınız. Buzdolabınızda bir sene saklayabilirsiniz. Bu sürede oluşan yara ve yanıklarınızın üzerine sürebilirsiniz.

İltihaplı bölgelerin temizliğinde etkilidir

İltihap olan bölgeye kudret narı sürdüğünüzde kısa sürede iltihap kuruyacaktır. Yapmanız gereken iltihap olan yere zeytinyağlı kudret narı sürmek ve beklemektir.

Bunların yanında kudret narının şeker hastalığı ile mücadele etme, cinsel güce katkı verme, kanı temizleme ve karaciğer dostu olma gibi faydaları da vardır.

Kudret Narını Nereden Alabiliriz?
Kudret Narını Nereden Alabiliriz?

Kudret Narını Nereden Alabiliriz?

Kudret narı zeytinyağlı olarak ya da ballı karışım olarak kavanozlarda satılır. Bu formda hazır olarak tüketmek için ararsanız, aktarlarda bulabilirsiniz. Aktarda kudret narı macun olarak da satılmaktadır.

İsterseniz kudret narının tohumlarını alıp yetiştirebilirsiniz. Kudret narı yetiştirmek isterseniz bahar aylarında tohumlarını ekerek kudret narınızı kendiniz yetiştirebilirsiniz. Sarmaşık şeklinde büyüyen bu bitkinin gelişme aşamalarını da yakından takip edebilirsiniz. Kudret narı tohumu almak için aktara ya da pazara gidebilirsiniz.

Kudret narını isterseniz balkonunuzda da yetiştirebilirsiniz. Çok faydalı olmasının yanında kudret narı çok güzel bir görüntüye de sahiptir.

Kudret Narı Nasıl Tüketilir?

Kudret narının ne kadar faydalı olduğunu, şifa dolu bir bitki olduğunu sizlerle paylaştık. Peki kudret narı nasıl tüketilir, bu sorunun cevabını birlikte ele alalım. Kudret narının acı bir tadı vardır bu nedenle birkaç şekilde tüketebilirsiniz.

Kudret narının tam olarak olgunlaşıp olgunlaşmadığını anlamak için rengine bakmalısınız. Sarı turuncu arası bir renk aldığında kudret narı olgunlaşmış olacaktır. Zeytinyağlı kudret narı hazırlamak için, kudret narının kırmızı meyveleri ortaya çıkmadan bu işlemi yapmalısınız. Kudret narının içini açınca çıkacak kırmızı meyveleri yiyebiliyorsanız yemenizi tavsiye ederiz. Tadı kötü gelebilir. Bu nedenle kudret narını sarı ya da turuncu renkteyken kavanoz zeytinyağının içine koyun. Birkaç hafta bekledikten sonra günde 1 kaşık tüketebilirsiniz. Günde 1 kaşıktan fazla tüketmeyiniz.

Kudret narının tadı kötü olduğu için zeytinyağlı olarak yiyemezseniz bal ile tüketebilirsiniz. Ballı kudret narı hazırlamak için, bal dolu bir kavanozun içine kudret narını koyup birkaç hafta bekletin. Bir süre geçtikten sonra kudret narının tadını eskisi gibi kötü gelmeyecek reçel gibi olacaktır. Kudret narını bu şekilde tüketerek faydalarından yararlanabilirsiniz.

Ayrıca kudret narını aktarlarda macun şeklinde de bulabilirsiniz, bu da oldukça faydalıdır.

Kudret Narının Zararları, Yan Etkileri Var mı?

Kudret narının çok faydası olduğundan bahsettik. Peki hiç zararı yok mu diye merak edebilirsiniz. Tabi ki kudret narını tüketmemesi gereken kişiler vardır ve fazla tüketimi sıkıntıya neden olabilir.

  • Kudret narı günde 1 kaşıktan fazla tüketildiğinde karaciğerin fazla çalışmasını sağlar ve karaciğerinize zarar verebilir.
  • Kudret narı yüksek kan şekerini düşürür ve dengeler bu nedenle şeker hastalarının dikkatli tüketmesi gerekir.
  • Hamile kadınlar kudret narından uzak durmalıdır.

Kudret narının çok ciddi rahatsızlıklarda kullanılan ilaçlara alternatif kullanıldığını unutmayınız. Sağlık sorunlarınız meydana çıktığında ilk olarak doktorunuza gidin. Doktorunuzun onay vermediği hiçbir alternatif tedavi yöntemini uygulamayın. Sağlıklı günler dileriz.

Youtube kanalına abone olun, birbirinden güzel videoları kaçırmayın https://www.youtube.com/c/begonyakadin

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx