Beslenme

Kuşburnu meyvesi nasıldır? Kuşburnunun faydaları nelerdir?

Reklamlar

Kuşburnu eski zamanlardan beri kullanılan şifalı bir çaydır. Kuşburnu meyvesi nasıldır? Kuşburnunun faydaları nelerdir? Sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Kuşburnu meyvesi bol miktarda C vitamini içermektedir. Bundan dolayı kış aylarında çok etkilidir. Grip ve soğuk algınlığı hastalıklarında akla gelen bir çaydır. C vitamini eksikliğinden kaynaklı hastalıklar başta olmak üzere, mide spazmları, mide ülserinin önlenmesi, bağırsak ve mide rahatsızlıkları için çok kullanılan bir çaydır. Aynı zamanda ishal, kabızlık gibi bağırsak sorunlarında, kesesi ve taşları, üriner sistem ve böbrek rahatsızlıklarında kullanılmaktadır.

Kuşburnu meyvesi nasıldır?

Kuşburnu meyvesi yabani dikenli güle benzeyen, boyu 1-3 metre arasında olan güzel kokan ve kırmızı meyveli şifalı bir bitkidir. Kuşburnu 5-7 yapraktan oluşan bir bitkidir. Ve yaz sonunda kırmızı meyveler veren bir bitkidir. Yapılan araştırmalara göre kuşburnu kilo vermek isteyenlere yardımcı obeziteye karşı etkili olan bir meyvedir. Eskiden de Mısırlılar ve Kızılderililer tarafından şifa kaynağı olduğu için kullanılmaktadır.

Kuşburnu meyvesi kardiyolojik hastalıkların riskini azaltır ve kilo kaybına yol açabilir. 100 gr Kuşburnu meyvesinde 1700 – 2000 mg. C vitamini vardır. Buda (portakal 100gr =50 mg) değerlerine karşılık gelmektedir. Yani kuşburnu portakalın sağlayacağı kadar C vitamini içermektedir.

Reklamlar

Kuşburnunda bulunan vitamin ve mineraller

 • Kalsiyum
 • C vitamini
 • Demir
 • E Vitamini
 • Selenyum
 • Manganez
 • B kompleks vitamini
Kuşburnunun faydaları
Kuşburnunun faydaları

Kuşburnu bitkisinin faydaları

Eskiden göğüs hastalıkları için kullanılan kuşburnu bitkisi son yıllarda bitki olarak değil çay olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kuşburnundan yapılmak marmelat ve reçeller de büyük ilgi görmüştür. Bunlar doğal vitamin takviyesi olan geçmektedir. Ve kuşburnu C vitamini bakımından da zengin bir meyvedir.

İlginizi Çekebilir: Çocuk Diyet Listesi

Kuşburnu yağı ne işe yarar?

Kuşburnu yağının içinde vitaminler, antioksidanlar ile tanen, pektin, karoten, meyve asitleri vardır. Cilde sürüldüğünde cilt sağlığına olumlu etkiler sağlamaktadır. Kuşburnu meyvesinin içinde C vitamini, D vitamini ve B-karoten, A vitamini bulunmaktadır. Bundan dolayı da cildin yenilenmesini sağlamaktadır. Cilt yolu ile emildiği için spesifik olarak oleik, palmitik, linoleik ve gama linolenik asit (GLA) içeriği sayesinde hücre zarı ve doku yenilenmesi bakımından cilde faydalıdır.

Kuşburnu meyvesinin içinde vitamini antioksidan, pektin, karoten ve meyve asitleri bulunmaktadır. İçeriğinden dolayı kuşburnu yağı da cilt için çok etkilidir. Kuşburnu yağının içindeki C vitamini, D vitamini ve B-karoten, A vitamini cilt yenilenmesi katkı sağlamaktadır.

Reklamlar

Kuşburnu meyvesinin yapısında olan bir diğer madde de linolenik asittir bu da vücudumuz için gerekli olan bir maddedir. Kuşburnu yağı da vücudumuz için faydalıdır. Bunlar vücut tarafından sentezlenemediği için dışardan alınmalı ve besinler ile takviye edilmektedir.

Linoleik asitlerin tüketimi neden önemlidir?

Linoleik asit çoklu doymamış bir yağ asididir. Ve organik hücre zarlarındaki yağlarda bulunmaktadır. En çok bitkisel yağlar ve tohum yağında olur. Linoleik asit eksikliği olması durumunda kuru cilt sorunu, çabuk kırılan saçlar, yaraların geç iyileşmesi ve saç dökülmesi gibi sorunlar yaşanmaktadır. Linoleik asidin vücudu iyileştirici etkisi vardır. Saydığımız sorunların çözümünde etkili olan linoleik asit tüketilmesi halinde kistik fibroz, diyabet ve dermatit gibi bazı hastalıkları gerilettiği ve tedaviye destek olduğu göstermiştir.

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir
Kuşburnunun Faydaları Nelerdir

Yaşlanmayı geciktirir

Kuşburnu meyvesinde antioksidan olduğu için yaşlandırmayı geciktirmektedir. Cildimiz için de antioksidan içeren kuşburnu yağı tercih edilmelidir. Kuşburnu yağı direk cilde sürülünce daha hızlı bir şekilde etki eder. Cildinizin yaşlanmasının önüne geçer ve nem dengesini sağlar. Ayrıca içinde bulunan C vitamini ve A vitamini özellikle kolajen üretimini uyarmaktadır.

A vitamini cildin nem dengesinin korunmasını cildin daha genç ve bakımlı görünmesini sağlayacaktır. Cildinizin daha genç ve bakımlı olması için kimyasal içeren ürünler yerine kuşburnu yağını güvenle tercih edebilirsiniz. Bu sayede kırışıklık ve ince çizgiler için kalıcı etki sağlanacaktır.

Kuşburnu cildi korur

Kuşburnu güneşin zararlı ışınları sonucunda meydana gelen cilt lekeleri için etkilidir. Fazla güneşte kalınması sonucunda cildinizde lekeler ve renk dengesizlikleri olabilir. Bunun için kuşburnu yağı kullanabilirsiniz.

Kuşburnunun içinde yer alan antioksidan cilde zarar veren serbest radikallere karşı savaşır ve başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlar. Kuşburnu yağını tek başına kullanabileceğiniz gibi başka güzel kokulu bir yağ ile karıştırarak ya da A vitamini ile kombine ederek cildinize iyi gelmesini, cilt tonunuzu iyileşmesini sağlayabilirsiniz. A vitamini ile kombine şeklinde kullanıma başlamadan önce doktorunuza danışmanız en sağlıklısıdır.

Egzama ve akne tedavisinde etkilidir

Egzama bağışıklık sisteminden ve ciltteki kuruluktan dolayı oluşan bir rahatsızlıktır. Kuşburnu egzama ve sivilce oluşumunu engellemektedir. Kuşburnu meyvesinin içinde bulunan esansiyel yağ asitleri egzama etkilerini azaltır, ciltteki renk değişimleri ve sonradan oluşmuş izlerin giderilmesinde yardımcı olur. Kimyasal şampuanların saç derisinde yarattığı kuruluğunda önüne geçer.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Kuşburnu içeriğinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Kuşburnu yağının yapısında bol miktarda C vitamini zengin olduğu için enfeksiyonları tedavi etmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılmaktadır. Kuşburnu meyvesi etkili bir antioksidan olmasının yanında vücutta kemik ve kasların yapısında önemli bir unsurdur. Ayrıca, alyuvar hücreleri üreten demir emilimi için yardımcı olmaktadır.

Kireçlenmeyi azaltır
Kireçlenmeyi azaltır

Kireçlenmeyi azaltır

Kuşburnu çayı içen kişilerde kireçlenme rahatsızlığının azaldığı bir araştırmada tespit edilmiştir. Bundan dolayı da kuşburnu çayı vücutta inflamasyonu azalttığı için mükemmel bir seçenektir. Kireçlenme yaşayan herkes Kuşburnu çayını güvenle tüketebilir.

Ağrı kesici etkisi vardır

Kuşburnu çayı düzenli olarak içildiğinde vücuttaki ağrıları hafifletir doğal ağrı kesicidir. Bundan dolayı da pek çok bilimsel araştırma tarafından gösterilmiştir. Kuşburnu çayı ağrılara iyi geldiği gibi kuşburnu yağı da banyo suyuna karıştırılırsa doğal bir inflamasyon azaltıcıdır.

Mideye iyi gelir

Mide sorunları ülser, mide spazmı, mide asidi eksikliği gibi durumlarda doğal tedavi yöntemlerinden birisi de kuşburnu çayı tüketmektir. Ancak kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Ayrıca kuşburnu çayının, safra taşı, safra kesesi rahatsızlıkları, alt idrar yolu rahatsızlıkları, böbrek bozuklukları, ödem, gut, siyatik, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, göğüs hastalıkları, ateş ve bitkinlik gibi sağlık sorunlarına karşı koruyucu özellikleri vardır.

Kuşburnunun Diğer Faydaları

 • Kuşburnu kansere karşı koruyucudur.
 • Menopoz belirtilerinin hafiflemesini sağlar.
 • Kuşburnu çayı, iştah açıcı özelliktedir.
 • Beyin fonksiyonlarının güçlenmesini sağlamaktadır.
 • Kuşburnu çayı stresin vücuda olumsuz etkilerini azaltmaktadır.

Özellikle kış aylarında daha çok yaşanan soğuk algınlıklarında boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, solunum yolları tıkanıklıkları görülmektedir. Bunları gidermek için korkmadan sağlıklı bir şekilde kuşburnu çayı tüketebilirsiniz. Kuşburnu çayı sağlıklı bir nefes almanıza yardımcı olacak ve grip gibi bulaşıcı hastalıkların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır.

Grip olmamak için tohumları ile birlikte bütün kuşburnu bitkisini demleyip günde iki üç kere içebilirsiniz. Özellikle sonbahar ve kış aylarında kuşburnunu kesinlikle tüketmelisiniz.

Kuşburnunun zararları nelerdir?

Kuşburnu bitkisi genel olarak faydalıdır. Zararı yoktur. Ama çok fazla tüketilmesi durumunda bazı yan etkilerle karşılaşılabilir. Kuşburnunun yan etkileri ile karşılaşmamak için kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Kuşburnunun zararları nelerdir
Kuşburnunun zararları nelerdir

Kuşburnunun olası yan etkileri

 • Kuşburnu fazla tüketilmesi halinde bulantı ve kusma, ishal, mide yanması, baş ağrısı, mide krampları, kabızlık, yorgunluk ve uykusuzluk gibi yan etkilere sebep olabilir.
 • Aynı zamanda kuşburnunun fazla kullanımı böbrek taşı oluşumuna neden olabilmektedir.
 • Kuşburnu çayının hamilelik döneminde kullanımı ile ilgili bir bilgi yoktur. Bu nedenle hamilelik döneminde doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.
 • Hassas ve alerjik bünyesi olan kişilerde kuşburnu tüketimi alerjik reaksiyona neden olabilmektedir.
 • Kuşburnunun diyabet hastalığı olan kişilere olumsuz etkisi olduğu konusunda duyumlar alınmaktadır. Bu nedenle diyabet hastalığı olan kişiler kuşburnu çayı tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır.

Kuşburnu yağı nasıl kullanılır?

Kuşburnu yağı hassas bir yağdır. Daha uzun süre kullanılması için E vitamini eklenerek saklanması tavsiye edilmektedir. Serin ve karanlık yerlerde ya da buzdolabında güvenli olarak saklanmalıdır. Aksi halde ekşiyebilir ve bozulabilir. Kuşburnu yağı ciltte hızlı bir şekilde emildiği için cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Yüzünüze ve özellikle gözaltınızda oluşan torbalara kuşburnu yağı sürerek kuşburnu yağı göz serumu olarak kullanılabilmektedir. Yağı gözaltınız için kullanacaksanız günde iki kere kullanabilirsiniz.

Kuşburnu yağı yağlı ya da kuru ciltler için kullanacaksınız cildinizin küçük bir yerinde uygulamalısınız. Bu şekilde alerjik reaksiyon yaratıp yaratmayacağını da anlarsınız. Ve bu yağı özellikle aktif sivilcelere uygulamamalısınız. Kuşburnunu basit bir maskeleme yöntemiyle cildinize uygulayabilirsiniz.

Kuşburnu yağı maskesi

Kuşburnu yağı maskesi yapmak için kuşburnu yağını 1 çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı yoğurt ile karıştırıp göz çevreniz dışında tüm yüzünüze uygulayabilirsiniz. Cildinize uygulamadan önce yüzünüzü güzelce temizlemelisiniz. Sonrasında maskeyi cildinize uygulayıp 15 dakika bekletmelisiniz. Sonrasında yüzünüzü ılık su ile durulayabilirsiniz. Bu maskeyi cildinize haftada iki kere yapabilirsiniz. Bir süre sonra cildinizin daha sıkı ve nemlenmiş olduğunu göreceksiniz.

Yazımızda sizler için kuşburnu meyvesi nasıldır? Kuşburnunun faydaları nelerdir konusunu ele aldık. Sizlerde özellikle kış aylarında kuşburnu çayını hayatınızdan eksik etmeyerek C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz tahin ve pekmezin faydaları makalemize de göz atabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx