Cilt Bakımı

Limon Sabunu Nedir? Limon Sabunu Nasıl Kullanılır?

Limon Sabunu Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Limon sabunu, mis gibi kokusu ve harika faydalarıyla hem vücut bakımında, hem saç bakımında hem de cilt bakımında kullanılır. Bu yazımızda limon sabunu faydaları ve kullanımı nasıldır, limon sabunu yüze faydaları nelerdir, zeytinyağlı limon sabunu faydaları nelerdir, limon sabunu saça faydaları nelerdir, limon sabunu nasıl kullanılır ve evde limon sabunu nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Limon Sabunu Faydaları ve Kullanımı
Limon Sabunu Faydaları ve Kullanımı

Limon Sabunu Faydaları ve Kullanımı

Limon, etkili bir temizlik maddesinden duyusal özellikleriyle sakinleştirici bir atmosfer uyandırmaya kadar geniş kapsamlı faydalara sahiptir:

Limon sabunu kokusu, amonyak, yoğun çamaşır suyu ve bulaşık deterjanı gibi temizlik deterjanlarında kullanıma uygundur. Bu ürün, bu deterjanların arasına kolaylıkla ilave edilerek, temizleme kabiliyetlerinin artırılmasının yanı sıra kokusu da artırılabilir.

Reklamlar

Limon, güçlü bir temizlik maddesidir. Limondaki asit, antibakteriyel olduğu kadar antiseptiktir ve daha güçlü, daha uzun ömürlü ve sterilize edici bir temizlik sağlar. Bu da daha sağlıklı bir ortamın yaratılmasını sağlar.

Limon, havayı temizleyen, temiz ve ferah bir ortam sağlayan arındırıcı özelliklere sahiptir. Limon sadece doğrudan uygulama yoluyla temizlemekle kalmaz, aynı zamanda havadaki kirletici maddelerin ortadan kaldırılmasında da olumlu bir etkiye sahiptir.

Limon kokusunun bir ruh hali geliştirici olduğu ve daha mutlu müşteriler ve misafirlerle sonuçlandığı bildiriliyor. Ürünün yeniden kullanılması, tekrarlanan bir refah duygusu sağlar. Araştırmalar, limon kokusunun öfke ve hayal kırıklığı gibi olumsuz duygulara karşı koyduğunu gösteriyor. Aynı zamanda kaygı ve duygusal yorgunluğa karşı güçlü bir savaşçıdır.

İster doğrudan ister diğer deterjanlara ek olarak kullanılsın, Limon sabunu kokusu her temizliği geliştirerek daha taze, daha mutlu ve daha sağlıklı bir ortam sağlar.

Reklamlar

Zeytinyağlı Limon Sabunu Faydaları 

Zeytinyağlı limon sabunu, hem cildi derinlemesine temizler, hem cildi beyazlatır hem de cilde doğal nemini geri kazandırır.

Limon Sabunu Yüze Faydaları
Limon Sabunu Yüze Faydaları

Limon Sabunu Yüze Faydaları

Hayat sana limon verdiğinde, limonata yapmalısınız, değil mi? Bunun yerine limon sabunu için bunun değişmesi gerektiğini düşünüyoruz! Bu yağın cilt için bazı ciddi faydaları vardır ve neredeyse sonsuz derecede faydalıdır! Bu makalede daha ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Limonun kökenleri teknik olarak bilinmemektedir, ancak bölgedeki Güney Doğu Asya’da veya Myanmar ve Güney Çin’de ortaya çıktıkları düşünülmektedir. Limonun ayrıca ekşi portakal ve limon meyvelerinin melez bir türü olduğu düşünülmektedir. Dünyadaki en büyük limon üreticisi aslında Meksika’dır ve onu Hindistan takip etmektedir. İspanya, dünyanın en büyük limon ihracatçısıdır.

 Meyvenin kabuğundan limon esansiyel yağı çıkarılır. Kullandığımız yağ soğuk preslemedir, yani kabuğundaki yağı sıkarak ve bastırılarak yağ çıkarılır. Esansiyel yağı damıtarak da elde edebilirsiniz, bu temelde buharı kabuğun içinden iterek ve çıkan yağı sifonlayarak çıkarır.

 Limon popüler, sevilen bir koku ve iyi sebeplerden dolayı. Taze ve canlıdır ve yüzünüze bir gülümseme getirir. Çin’de limon, mutluluğun bir sembolü olarak tapınıyor ve bizim için bu kokunun berrak bir ruh hali güçlendiricisi olduğu aşikar!

Stresi ve kaygıyı azaltır

Limon esansiyel yağının rahatlatıcı bir kokusu vardır. Bunu banyonuzda kullanırken, hatta limon bazlı temizlik ürünleri kullanırken fark etmiş olabilirsiniz. Şimdi hepimiz banyoların rahatlatıcı olduğunu biliyoruz ve bir pisliği temizlemek kaygıyı azaltacaktır, ancak limon sabununun aslında kaygıyı azaltmada ölçülebilir bazı etkileri olduğunu biliyor muydunuz?

2006 yılında üç stres testine tabi tutulan fareler üzerinde yapılan bir araştırma, limon esansiyel yağından yapılan limon sabununun stresi azaltmada ve ruh halini iyileştirmede en iyi sonuçları verdiğini gösterdi. Bu deneylerde, lavanta ve gülün test sonuçlarını geride bırakarak, rahatlatıcı kokuların bazı güç merkezlerinden bile daha iyi performans gösterdi. Rahatlamak için limon sabunuyla banyo yapabilirsiniz.

Daha genç, daha parlak bir cilt için harikadır
Daha genç, daha parlak bir cilt için harikadır

Daha genç, daha parlak bir cilt için harikadır

Kim daha genç görünen bir cilt istemez? Bence bu herkesin dileğidir. Aslında cildinizi erken yaşlandırabilen bu moleküller var. Serbest radikaller olarak adlandırılırlar ve cildinizi yaşlandırmalarının nedeni, bu hücrelerin cilt hücrelerinizden elektronları çalarak onlara zarar vermesidir!

Antioksidan içeren cilt bakımı bunun olmasını engeller. Bunun nedeni, antioksidanların aslında cilt hücreleriniz yerine bu serbest radikallere bir elektron bağışlayarak onları hasarsız bırakmasıdır. Bu, daha genç, daha parlak görünen bir cilt ile sonuçlanır. Cilt bakımındaki antioksidanlar cildinizdeki serbest radikalleri önleyebileceğinden, limon esansiyel yağındaki antioksidan cildiniz için harikadır.

Antibakteriyel özellikleri vardır

Başka bir çalışmada, limon ve diğer uçucu yağlarının, MRSA’dan E. coli’ye kadar değişen farklı bakteri türleri üzerinde test edildi. Çalışma, limon esansiyel yağının bakteri çalışma verimini azaltmada etkili olan antibakteriyel ve antioksidan etkiye sahip olduğu sonucuna varmıştır. Bunun nedeni, yağdaki yüksek limonen ve pinen konsantrasyonuydu. 

Bu, limonu sivilceye eğilimli ciltlerde kullanabileceğimiz bir sabun olarak en iyi seçeneklerden biri yapar. Akne, cildinizin gözeneklerinde fazla ölü deri ve yağ birikmesinden kaynaklanır.

Bakteriler bu tıkanmış gözeneklerle karıştığında sivilce olarak da bilinen büyük kırmızı lekeler oluşabilir. Cildinizde her gün doğal bir antibakteriyel ajan kullanmak, bakterilerin propionibaterium aknesini uzak tutabilir ve akne çıkma olasılığını azaltabilir.

Antiseptik ve antifungal özellikleri vardır
Antiseptik ve antifungal özellikleri vardır

Antiseptik ve antifungal özellikleri vardır

Antibakteriyel ve antioksidan özelliklerinin yanı sıra limon esansiyel yağı da harika bir antiseptiktir. Yaralara limon esansiyel yağının uygulandığı ve yaranın etrafındaki bakteri seviyelerinin çok az olduğu veya hiç olmadığı hayvanlarla ilgili çalışmalar yapılmıştır. Bu, şaşırtıcı antibakteriyel özelliklerinden kaynaklanıyor olabilir. 

Bir çalışmada, limon esansiyel yağlarının özellikleri, mikrobiyal cilt hastalıklarını tedavi etmenin bir yolu olarak lanse edildi. Bu cilt hastalıkları sporcuların ayak, pamukçuk ve maya enfeksiyonlarını içeriyordu. Rapor, yağ topikal olarak uygulandığında etkilerin en belirgin olduğunu belirtti. Vücudunuzdaki mantarları ve yaraları tedavi etmek için limon sabunuyla banyo yapmanızı öneriyoruz.

Uyanıklığı ve konsantrasyonu artırır

Şaşırtıcı derecede limon esansiyel yağı, konsantrasyonunuzu ve uyanıklığınızı artırabilir. Çevreye yayılan limon esansiyel yağlarının etkinliği üzerine birkaç çalışma yapılmıştır.

Bu yağın atmosferde kalması ile öğretilen okul çocukları üzerinde yapılan bir çalışmada, sonuçlar çok duyusal bir ortamda öğrenmeye atfedilerek öğrenciler çok daha iyi performans gösterdi.

Alzheimer hastalığı olan hastalarla ilgili başka bir çalışmada, denekler gün boyunca aromaterapiye maruz kaldıktan sonra gelişmiş yönelim ve bilişsel işlev gösterdiler, bu da konsantrasyonda önemli bir gelişmedir. Bu yüzden limon sabunuyla cildinizi köpürtün ve bol suyla durulayın. Böylece ferahlayacaksınız ve konsantrasyonunuz artacak.

Limon sabunu satın almadan önce bilmeniz gerekenler
Limon sabunu satın almadan önce bilmeniz gerekenler

Limon sabunu satın almadan önce bilmeniz gerekenler

Limon sabunu satın almadan önce, yalnızca yüzde 100 saf uçucu yağlar kullanılıp kullanılmadığını kontrol edin. Böylece limon sabununu kullanırken, sabunun içeriğinde bulunan limon esansiyel yağının faydalarından yararlanacaksınız.

Sentetik limon kokulu yağ ile kokulandırılmış bir sabunu kullanırken muhtemelen bundan hiçbir fayda elde edemezsiniz ve hatta cildinizde ftalatlar gibi bilinen kanserojen maddeler kullanıyor olabilirsiniz. 

Sabununun içinde limon esansiyel yağı olup olmadığını kontrol etmenin en kolay yolu, içindekiler listesine bakmaktır. Sabunda uçucu yağ varsa, yağ etikette narenciye limon kabuğu yağı olarak listelenecektir. Parfüm adı verilen bir içerik maddesi varsa, sabun büyük olasılıkla daha ucuz olan koku yağı eklenmiştir. Bu, daha güçlü kokar çünkü kokuyu artıran ftalatlarla zenginleştirilir ve sentetik olarak yapılır.

Sentetik kokunun içinde bazı kötü kimyasallar olabilir, ancak yasal olarak içeriklerini Avrupa Kimyasal Ajansı tarafından korundukları için listelemek zorunda değildirler ve kanunen telif hakkı nedeniyle bu içerikleri listelememelerine izin verilir.

Cildinize tam olarak ne sürdüğünüzü bilmeniz için tüm malzemelerimizi doğru bir şekilde listelenmesi gerekir ve en iyi sonuçlar için cildiniz için en iyi bileşenlere layık olduğunuza inanıyoruz.

Limon Sabunu Saça Faydaları

Limon sabununun, saç uzamasına ve yeni saç tellerinin ortaya çıkmasına yol açan kolajen üretimini artırdığı bilinen C vitamini vardır. Limon sabunu, kafa derisi tahrişi ve kepek gibi cilt problemlerini uzak tutmaya yardımcı olan antifungal özelliklere sahiptir. Yağlı bir saç deriniz varsa limon sabunu, yağ üretimini önlemeye yardımcı olur. Saç derinizi temizler ve saç uzamasına yardımcı olan saç köklerinin tıkanmasını önler.

Limon Sabunu Nasıl Kullanılır?

Limon sabununu, ıslak cildinize ve yüzünüze köpürterek masaj yapın. Ardından cildinizi ve yüzünüzü bol suyla durulayın.

Evde Limon Sabunu Nasıl Yapılır?
Evde Limon Sabunu Nasıl Yapılır?

Evde Limon Sabunu Nasıl Yapılır?

Bu talimatlar, daha önce hiç sabun yapmadığınızı varsayarak kendi ev yapımı limon sabunu nasıl yapacağınıza dair temel teknikleri öğretecektir. İster bir proje arayan meraklı bir insan olun, ister ticari sabuna daha doğal bir alternatif arıyorsanız, sabun yapmak eğlenceli ve bağımlılık yapar. Sabun yapmanın birkaç farklı yöntemi vardır ve temelleri anladıktan sonra, ticari olarak üretilmiş sabunun rekabet etmeye bile başlayamayacağı en sevdiğiniz kokulu uçucu yağları yakında ekleyeceksiniz.

Sabun yaratmak kimyasal bir reaksiyondur. Önümüzdeki adımlarda kül suyu kullanarak karışımlar oluşturacaksınız. Karışımlar gerçekten ısınacak ve tehlikeli olacağından eldiven ve koruyucu gözlük takmak önemlidir. Tüm kül suyunun dönüştürüldüğünden veya bitmiş sabunun yanabileceğinden emin olmak da önemlidir. Talimatlar, her şeyin dönüştürüldüğünden ve iyi bir şekilde dönüştürüldüğünden nasıl emin olacağınız konusunda size ek ayrıntı ve bilgi sağlayacaktır.

Birinci adımda, ateşe dayanıklı bir tencereyi ocağa alın ve düşük ısıya ayarlayın. Ardından malzemeleri ölçün.

İkinci adımda, bir cam kaseye üç yüz gram suyu ekleyin ve karıştırırken yüz sekiz gram kül suyunu yavaşça suya ekleyin.

Bunu koruyucu giysilerinizi takarken yapın ve buharları solumayın. Düzen önemlidir, bu nedenle kül suyuna döktüğünüzden emin olun. Karışım çok ısınır, bu nedenle üçüncü adımda çalışırken on dakika yan tarafa koyun.

Üçüncü adımda, bir tencereye bir kilogram limon yağını yerleştirin ve 130 dereceye kadar ısıtın.

Dördüncü adımda, limon yağını ateşe dayanıklı tencereye ekleyin.

Beşinci adımda, tencereye kül suyunu ekleyin ve karıştırın.

Altıncı adımda, karışımı, hafif puding dokusuna sahip olana kadar el blenderı ile karıştırın.

Yedinci adımda, karışımın kapağını kapatın ve düşük ısıda pişirin.

Tüm kostiğin dönüştürüldüğünden emin olmak önemlidir. Yağların yanlara doğru yükseldiğini ve karışıma tekrar karıştığını fark edeceksiniz. Bu sabun hamurunun kırk beş dakika ila bir saat pişmesine izin verin. Hazır olduğunda sabun, ortasında yağ birikintisi olmayan vazelin gibi görünecektir. İki kez kontrol etmek için biraz sabun alın ve parmaklarınızın arasına sürün. Balmumu gibi hissettirmeli.

Sekizinci adımda, esansiyel yağ ekliyorsanız, karışım soğuyana kadar bekleyin ve otuz gram esansiyel yağı ekleyin.

Dokuzuncu adımda, silikon kalıbınıza karışımı doldurun ve soğumasına i̇zin verin.

Onuncu adımda, sabun kalıpları tamamen soğuyunca ve sertleşince kalıplardan çıkarın. Çoğu sabun kalıbının sertleşmesi için yirmi dört saat gerekir.

On birinci adımda, sabun kalıplarını bir rafa yerleştirin ve birkaç gün daha kurumasına ve sertleşmesine i̇zin verin.

On ikinci adımda yeni limon sabunlarınızı kullanmanın keyfini çıkarın!

Sabah Rutinim | Hızlı, Enerjik & Bakımlı Elvin Levinler adlı yazımızı da okudunuz mu?

Bizi Instagram’dan takip etmeyi unutmayın: Begonya Kadın

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx