Cilt Bakımı

Madeleb Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Madeleb Krem Faydaları

Reklamlar

Madeleb krem genel olarak ciltteki pek çok farklı yaralara iyi gelen bir üründür. Peki Madeleb krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Madeleb Kremi Nedir?

Kore cilt bakımı hayranıysanız, muhtemelen centella asiatica bileşenini duymuşsunuzdur. Bu bitkinin özünden yapılan bu krem pek çok cilt sorununa iyi gelir. Brahmi, asiatic pennywort, kaplan otu ve gotu kola gibi çeşitli isimlerle bilinen bu bitki özü, nemlendirici bir cilt koruyucu olarak kullanılır. Centella asiatica özüyle yaratılan bu krem, cildi onarıcı özellikleriyle öne çıkar. 

Centella asiatica, özellikle Asya’da yetişen çok yıllık bir bitkidir. Yıllardır hem mutfak hem de tıbbi kullanımları vardı ancak birçok geleneksel bitki özü gibi, bir cilt bakımı bileşeni olarak popülerlik kazanıyor. Bu bataklıkta yaşayan bitki, ilk olarak birkaç yıl önce Güney Koreli cica kremlerinde görünmeye başladı, ancak Estee Lauder gibi dünyaca ünlü markalar onu yıllar boyunca kullanmış olsa da bunlara cica kremleri adı vermediler.

Reklamlar

Bu krem, sözde yatıştırıcı faydalarından dolayı ünlü Kore güzellik ritüelinin mihenk taşları haline geldi ve her şeyin eskisi gibi yeniden yeni olması durumunda, Batılı güzellik markaları bunun yeni ve sıcak güzellik bileşeni olduğunu iddia ediyor.

Araştırmalar, centella asiatica’nın sadece geçici bir heves olmadığını, antioksidan görevi gören madecassoside dahil aktif bileşikleri sayesinde cilde gerçekten faydaları olduğunu gösteriyor. Centella asiatica’nın kendisinin de güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğu ve zengin bir amino asit kaynağı olduğu gösterilmiştir ve bunun, rahatsız veya riskli cildi yatıştırmak için iyi bir nemlendirici bileşen olduğunu gösteren ek araştırmalar vardır.

Centella asiatica içeren ürünlerin cildin koruyucu bariyerini canlandırmaya yardımcı olabileceğine dair kanıtlar var ayrıca güneş hasarının bazı gözle görülür etkilerini hafifletebilir.

Bu, bir bitki bileşeninin harika bir faydaları listesi ancak açık olmak gerekirse Centella asiatica cildi iyileştirebilecek en iyi veya tek doğal bileşen değildir. Cilt için tam anlamıyla yüzlerce faydalı doğal bileşen ve olağanüstü sentetik içerikler vardır.

Reklamlar

Madeleb Krem Fiyatı

Bu kremin güncel fiyatı 89 liradır.

Madeleb krem
Madeleb krem

Madeleb Krem Ne İşe Yarar?

Centella asiatica içerikli bu krem cilt bakımında büyük bir trend yaratıyor ve haklı olarak öyle… Cilt bakımında doğal bileşenler arayışında yeni keşfedilen popülerliğe sahip eski bir botanik içerikle zenginleştirilmiştir. Cildiniz için çok sayıda faydası olduğu için kesinlikle daha fazlasını öğrenmeye değer…

Centella asiatica güzel bir bitkidir, nemli bölgelerde bulunur ve basit yuvarlak yapraklara ve sevimli, minyon çiçeklere sahiptir. Bu bitkinin diğer isimleri arasında gotu kola, pennywort ve yabani menekşe bulunur. Bu bitkinin uzun bir şifa geçmişi vardır. Bu bitkinin tıpta kullanımı, Afrika, Hindistan, Java, Fransa, Sri Lanka ve Filipinler’deki medeniyetler tarafından bilindiği 17. yüzyıla kadar uzanıyor.

Ayurveda tıbbında egzama, sedef hastalığı, lupus ve kadın bozukluklarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmıştır. Hindistan’da kaplan otu olarak biliniyor çünkü yaralı kaplanlar bu yapraklarda yuvarlanıyor.

Geleneksel Çin tıbbında yaygın olarak kullanılmaktadır. Çinli doktorlar onu uzun ömürlülük özellikleri ve soğuk algınlığı, ateş ve grip virüsünü tedavi etmek için kullandılar. Sri Lanka’da filler yaprakları yemeyi sevdikleri için “uzun ömürlü bitki” olarak anılır. Filler uzun ömürleriyle tanınırlar!

Asya’da yapraklar salatalarda kullanılır ve püre haline getirilmiş yapraklar pirince eklenir. Vietnam ve Tayland’da yapraklar içeceklerde kullanılır veya salatalarda veya soğuk rulolarda çiğ olarak yenir. Satıcılar sokakta satıyor ve çeşitli Hint yemeklerinde kullanılıyor. Bu farklı kültürler onu sifiliz, dizanteri, cüzzam, tüberküloz, deri lezyonları ve yaraları tedavi etmek için kullandı. İshal ve ateşin tedavisinde, ayrıca adet görmeme, amenore tedavisinde kullanılır.

Centella Asiatica, amino asitler, beta karoten, yağ asitleri ve fitokimyasallar açısından zengindir. Bu süper besin karışımı, güçlü yaşlanma karşıtı özellikler de dahil olmak üzere cilt için harika faydalar sunar.

Bu krem, dolaşımın yanı sıra kolajen ve cilt dokusunun sentezini iyileştirir. Kolajen, gergin ve genç bir cildi korumak için kesinlikle gereklidir. Doğduğumuz doğal kolajen yaşlandıkça azalır. Bu kremin faydalarını günlük cilt bakımı rejiminize dahil ederek, cildinizin temel yapısını destekleyerek, kırışıklıkları ve sıkılık kaybı gibi yaşlanmanın belirleyici belirtilerini ortadan kaldırmış olursunuz. Bu krem özellikle elastikiyetin iyileştirilmesi için faydalıdır.

Bu krem, yaraların bulunduğu bölgedeki antioksidan aktiviteyi artırır, cildi güçlendirir ve kan dolaşımını artırır. Egzama, sedef hastalığı, damarlar ve çatlakların tedavisinde faydalıdır. Akne hastaları için iyileşmeyi hızlandırır, yara izini önlemeye ve gelecekteki lekeleri önlemeye yardımcı olur.

Madeleb krem
Madeleb krem

Madeleb Krem Faydaları

Bu krem, centella asiatica maddesiyle tasarlanmıştır. Asiatic pennywort veya gotu kola olarak da bilinen centella asiatica, birkaç yüzyıl boyunca çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için şifalı bir bitki olarak kullanılan Güneydoğu Asya’ya özgü tropikal bir bitkidir. On dokuzuncu yüzyılda, centella asiatica ve özleri, yara iyileşmesini ve egzama, sedef hastalığı, varisli ülserler, lupus ve cüzzam gibi çeşitli cilt durumlarını iyileştirmek için bir tedavi olarak önerildi.

Centella asiatica bitkisinin cilt için faydaları büyük ölçüde bitkide bulunan asiaticoside, asiatic asit, madecassoside ve madasiatic asit gibi saponinlerden veya triterpenoidlerden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, centella asiaticanın kimyasal bileşimi ayrıca yağ asitleri, flavonoidler, B vitamini, C vitamini ve amino asitleri de içerir.

Farmasötik sınıf Centella Asiatica özütü, dört triterpenoid (asiaticoside, asiatic asit, madecassoside, madasiatic asit) içerir ve çeşitli işlemlerde antibakteriyel, antioksidan, anti-kanser ajan ve yardımcı olarak kullanılır. pıhtılaşma, iltihaplanma, hücre göçü ve proliferasyon gibi yara iyileşmesinin yanı sıra yara oluşumu ve dermal yeniden şekillenme sağlar.

Centella asiatica’nın bilinen ilk cilt faydalarından biri, yara iyileşmesini teşvik etme kabiliyetiydi. Aslında bu, iddiayı destekleyen çok sayıda hem in vitro hem de in vivo bilimsel çalışma ile en çok incelenen bitkilerden biridir. Centella asiatica özlerinin yara iyileştirici özelliklerinin büyük ölçüde artan kollajen üretimine ve iltihaplanmadaki azalmaya bağlı olduğu görülmektedir.

Örneğin, bir çalışma, bu bitki ile tedavi edilen yaraların yanı sıra ayrılmış triterpenoidlerin (asiatik asit, madecassic asit ve asiaticoside) artmış protein ve kolajen seviyelerinin yanı sıra artmış kolajen matris yeniden şekillenmesi gösterdiğini buldu. Ek olarak, özütler glikozaminoglikan üretimini, özellikle hyaluronik asit üretimini artırabilmiştir. Centella asiatica özütünün diğer formları, hipertrofik skar oluşumunu önleme ve yeni oluşan cilt dokusunda antioksidan seviyelerini artırma yeteneği göstermiştir.

Centella asiaticanın yara iyileştirici faydaları üzerine yapılan araştırma, kollajen üretimini, özellikle de tip I kollajeni artırmadaki etkinliğini belirledi. Yaşla birlikte kolajen üretimi ve ciltteki kolajen miktarı azaldıkça, bu araştırma bu bitkinin yaşlanma karşıtı etkilere sahip olabileceğini öne sürüyor.

Madecassoside’in belirli sinyal yollarını aktive ederek kolajen ekspresyonunu artırdığı, C vitamininin fibroblastlarda kollajen üretimini uyardığı ve kollajeni parçalayan enzimleri kontrol ettiği düşünülmektedir. Bu, madecassoside ve C vitamininin, bir “ilave” etki yaratan farklı etki mekanizmaları nedeniyle bir araya getirildiğinde ciltteki kolajen seviyelerini artırmada özellikle etkili olabileceği anlamına gelir.

Selülit, yağ hücrelerinin sayısındaki artıştan veya bağ dokusunun bütünlüğündeki azalmadan kaynaklanır, bu da yağın bağ dokusunda şişmesine ve küçük kan damarlarının daralmasına yol açar. Bu, cildin çukurlu ve yumrulu görünmesine neden olur ve genellikle kalça ve uyluk çevresinde oluşur.

Selülit tedavileri genellikle yağ dokusunu ve bağ dokusunu değiştirmenin yanı sıra dolaşımı iyileştirmeye odaklanır. Centella asiatica özleri, bağ dokusu hücre metabolizmasını düzenleyebilir ve mikro dolaşımı iyileştirebilir.

Bir çalışmada, selülitten muzdarip altmış katılımcı, dört ay boyunca günde dört kez bir centella asiatica kremi uyguladı. Vakaların yüzde 85’inde selülit görünümünü önemli ölçüde iyileştirdi. Centella asiatica özleri de ağızdan alındığında benzer faydalar göstermiştir.

Diğer araştırmalar, centella asiatica özlerinin hamilelik sırasında çatlakları önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Örneğin, E vitamini, hidrolize kolajen ve elastin ile kombinasyon halinde bir centella asiatica özü içeren bir krem, elli hamile kadının göğüslerine, karınlarına, kalçalarına ve kalçalarına günlük olarak uygulanırken, diğer elli hamile kadın bir plasebo kremi uyguladı.

Bu çalışmada, plasebo grubundaki kadınların yüzde 56’sı, centella asiatica grubundaki kadınların yüzde 34’üne kıyasla çatlaklar yaşadı. Ek olarak, centella asiatica grubunun yaşadığı çatlakların şiddeti, plasebo grubundakilerden daha azdı. Ayrıca, centella asiatica kremi ergenlik döneminde çatlak öyküsü olan kadınlarda çatlaklardan koruma sağlamıştır.

İlginizi çekebilecek içerik: Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Yumurta Akı Yüz Maskesi Nasıl Yapılır?

Madeleb Krem Kullanımı

Günde iki ya da üç defa, temiz ve kuru cildinize bu kremi nohut büyüklüğünde alın ve masaj yaparak uygulayın.

Madeleb Krem Yan Etkileri

Bu krem bitkisel içerikli olduğu için herhangi bir yan etkisi yoktur. Fakat yine de bu kremi kullanmaya başlamadan önce yama testi yapmalısınız.

Begonya Kadın Instagram: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx