Cilt Bakımı

Papatya ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Papatya ile Cilt Bakımı Yapımı

Reklamlar

Papatya ile cilt bakımı kadınların en çok merak ettiği konulardan birisidir. Papatya cilt bakım ürünlerinde neden bu kadar önemli ve neden harika cilt bakım ürünlerinin neredeyse hepsine ekleniyor? Bu botanik özü çevreleyen çok fazla çılgınlığın var olmasının bir nedeni var ve bugün papatyanın tüm faydaları üzerinden geçiyoruz! 

Yeni başlayanlar için, papatya, anti-enflamatuar, anti-mantar, antibakteriyel, antiseptik gibi birçok güçlü cilt özelliğine sahiptir ve uçucu yağlar ve antioksidanlar içerir. Ek olarak hipoalerjeniktir ve serbest radikalleri nötralize ederek cilt tahriş edici maddelerin azaltılmasına yardımcı olur.

Peki hepsi nerede başlıyor? Asya, Avrupa, Avustralya ve Kuzey Amerika’ya özgü çiçek, Mısırlılar, Romalılar ve Yunanlılar tarafından bulantı, ağrı, iltihaplar, cilt hastalıkları ve kanser gibi birçok rahatsızlığı ve hastalığı tedavi etmek için kullanıldı. Son zamanlarda yapılan bilimsel çalışmalar ortaya çıkana kadar bu güçlü cilde yarar sağlayan tüm özelliklere sahip olduğunu göstermedi. 

Reklamlar

Çalışmaların çoğu Almanya’da topikal bir merhem veya krem ​​kullanarak gerçekleşti. Etkileyici bir çalışma, papatyanın topikal olarak uygulandığında yüzde 0,25 hidrokortizon kreminden daha etkili olduğunu gösterdi. Ayrıca çalışmadaki dermatiti azaltmada etkili olduğuna dair işaretler göstermiştir. Papatya, birçoğu enflamatuar özellikleri ile bilinen büyük bir kimyasal bileşikler listesi içerir. Peki papatya ile cilt bakımı nasıl yapılır? Papatya ile cilt bakımının cilde faydaları ve papatyanın saçlara faydalarını sizler için yazdık.

Papatya ile Cilt Bakımı
Papatya ile Cilt Bakımı

Neler Okuyacaksınız? →

Papatya Cilde Faydaları Nelerdir?

Doğa, cilde pek çok papatya faydası gibi kayda değer bir değer sunan kaynaklarda doludur. Şu anda insanların papatya esansiyel yağı, özleri, çay, takviyeleri ve kremler gibi bu güçlü bitkinin hediyelerini deneyimlemelerine yardımcı olan birkaç uygun preparat var.

Papatyaların avantajlı etkilerinin keşfi son zamanlarda ortaya çıkmış gibi görünse de, literatür, papatyaların yüzyıllardır iltihaplanma, romatizmal ağrı, kas spazmları, saman nezlesi, gastrointestinal bozukluklar, adet bozuklukları ve daha fazlası gibi hastalıkları tedavi etmek için tıbbi bir bitki olarak kullanıldığını ortaya koymaktadır.

Eski zamanlarda, insanlar, papatyaların cilde yararlarının arkasındaki bilimsel ayrıntıları bilmeseler de, mütevazi bitkinin faydalarının çoğunu keşfettiler. Bunlar arasında analjezik, antienflamatuar, yatıştırıcı ve anti-mikrobik özellikler bulunur.

Reklamlar

Neyse ki hepimiz için, teknolojinin ilerlemesi modern ürün formülatörlerinin, önceki nesillerin güçlü botanik ile neler yaptığını geliştirmelerine yardımcı oldu. Yıllarca süren çalışmalar ve araştırmalar, cilt için papatya faydalarının ve terapötik özelliklerinin keşfedilmesine yol açmıştır.

Güzel ve sağlıklı bir cildin önemini kabul etmek için çeşitli cilt çalışmalarını okumak veya güzellik okuluna gitmek zorunda değildir.

Papatya ile cilt bakımı, güven ve benlik saygısını artırmanın yanı sıra, pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmak, cilt ve zihin arasındaki bağlantıya odaklanan bir bilim alanı olan psikodermatoloji uzmanı klinisyenler tarafından savunduğu gibi başka psikolojik ve duygusal faydalar sağlar. Cildin daha parlak görünmesine yardımcı olmak, cildin en önemli papatya faydalarından biridir.

Daha emin olmak ve güzel bir cilde sahip olmanın olumlu faydalarını yaşamak istiyorsanız, cildinizin güzelliğini ve durumunu iyileştirebilecek papatya bazlı çeşitli ürünler kullanmanın etkilerini öğrenin.

Papatya akne ve sivilceleri iyileştirir

Papatya günümüz cilt bakımı dünyasında en popüler kullanımlarından biri, akne ve yan etkileri ile mücadele etmek için kullanıyor. Akne, gözeneklerin bakteri, fazla yağ ve diğer kirlerle tıkandığı, genellikle yüz bölgesinde cilt üzerinde büyük, kırmızı yumrular olarak görülen iltihaplanma ile sonuçlanan bir cilt hastalığıdır.

Papatya, çoğu insanın yaşadığı ve kurtulmak istediği en yaygın cilt sorunlarından birinin iyileştirilmesine yardımcı olur çünkü kişinin fiziksel ve zihinsel sağlığını olumsuz etkileyebilir. Papatyanın içindeki A-bisabolol, chamazulen ve flavonoidlerden gelen anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel özellikleri nedeniyle sivilceleri hafifletmeye yardımcı olur.

Bileşik A-bisabololün, cilde uygulandığında cilt iltihaplanmasını önemli ölçüde azaltmada olumlu terapötik etkilere sahip olduğu bulunmuştur. Sivilceleri temizlemeye yardımcı olabilecek aynı anti-enflamatuar etkiler, bitki ekstresi üzerinde yapılan bir çalışmada da bulunur. Burada bileşen chamazulene, ekstraktın anti-enflamatuar aktivitesine olumlu bir katkıda bulunur.

Papatya koyu lekeleri temizler ve cildi aydınlatır

Birçok erkek ve kadın, cilt tonlarını eşitlemesine veya genel cildi parlak hale getirmesine yardımcı olacak bileşenler arıyor. Hiperpigmentasyondan muzdarip olanlar, renk bozulmalarını hafifletmeye ve yıllar boyunca yaşadıkları UV hasar belirtilerini azaltmaya yardımcı olacak etkili ürünler istiyorlar.

Cilt aydınlatması cildin en popüler papatya faydalarından biri olmaya devam ediyor. Pek çok insan, bitki hakkında tam olarak neyin etki yarattığını anlamasalar bile, cildin aydınlatıcı ve parlatıcı etkisini yaşamak için kremleri uygular ve uçucu yağı masaj yapar. Papatya cildin aydınlatılmasına yardımcı olur mu yoksa olumlu etkileri sadece durumsal mıdır?

Uluslararası Farmakognozi Dergisi’nde yayınlanan bir botanik çalışmada çok sayıda doğal ürünün bileşenleri ve bunların hiperpigmentasyon üzerindeki etkileri incelenmiştir. Papatya, cildin koyulaşmasına karşı en güçlü doğal ürünlerden biri olduğunu ortaya koydu.

Botanik ekstraktların cilt aydınlatıcı ajanlar olarak kullanımı ile ilgili başka bir çalışmada, bitki ekstraktlarında bulunan ve cilt aydınlatmasını önemli ölçüde etkileyebilecek çeşitli bileşenler listelenmiştir. Araştırma, flavonoidleri ve cilt renginden sorumlu olan melaninin aktivitesini önemli ölçüde azaltmadaki rollerini vurguladı. Flavonoidler papatyada bulunan hayati bileşenlerdir.

Papatya cildin genç ve güzel görünmesini sağlar

Papatya ile cilt bakımı faydaları arasında kırışıklıklar, düzensiz cilt tonu ve çiller gibi erken yaşlanma belirtilerinin azaltılması yer alır. Bu tür belirtiler, cildin sıklıkla ultraviyole ışınları, kirlilik, sigara içme ve diğerleri gibi zararlı çevresel elementlere maruz kaldığında ortaya çıkar. Erken cilt yaşlanmasının görünür belirtilerini beklemek yerine, biri papatya bazlı ürünler kullanan önleyici yaklaşımı kullanmak en iyisidir.

Bu inanılmaz çiçeğin yüksek miktarda antioksidan (polifenoller ve flavonoidler) içerdiği bulunmuştur. Antioksidanlar, yukarıda zikredilen çevresel elementlerin ve serbest radikallerin olumsuz, oksitleyici etkileriyle mücadelede esastır.

Bir dermatolojik çalışma, cildi UV radyasyonunun hasta etkilerinden koruduğu ve hatta cilt kanseri olma riskini azaltabileceği için polifenollerin anti-aging yeteneğine sahip olduğunu göstermiştir. Güneş koruyucu ile birlikte kullanıldığında, papatyada bulunan polifenoller UV ışınlarına maruz kalmanın neden olduğu daha ciddi cilt rahatsızlıklarını bile giderebilir.

Papatyanın terapötik faydaları

Bu süper bitkinin güzelleştirici özelliklerinden bahsettik, şimdi cildin terapötik papatya faydalarını tartışacağız. Bu bitki aynı zamanda kişinin günlük yaşamını önemli ölçüde etkileyen ciltle ilgili birkaç sorunu ele alma yeteneğinden ötürü övünür. İşte bilmeniz gereken bazı terapötik faydaları…

Papatya yaraların hızlı iyileşmesini sağlar

Papatya topikal uygulamasının eski zamanlardan beri yara iyileşmesini kolaylaştırdığı bulunmuştur. Birçok çalışma bu iddiayı desteklemektedir, bu araştırmacılardan biri papatyaların yara kurumasını ve yaranın başarılı bir şekilde kapanması için önemli olan epitelizasyon sürecini hızlandırdığını ortaya koymaktadır. Çalışmada, papatya özütünün antimikrobiyal aktivitesi, yaranın boyutunda yüzde 61’lik bir azalma, daha yüksek epitelizasyon oranı ve ayrıca yarayı iyileştirme mukavemetinin artması yani yaralı cildin daha hızlı restorasyonunu sağladığını gösterdi.

Bu iyileşme kabiliyeti, papatya ekstraktı ve kortikosteroidin (sentetik bir steroid) yara iyileşmesindeki etkilerini analiz eden yakın tarihli bir çalışmada da kanıtlanmıştır. Karşılaştırmalı analizin sonuçları, papatya kullanımının steroidden daha hızlı iyileşmeyi desteklediğini ortaya koydu. 

Papatya stresi azaltır ve insanları sakinleştirir

Çoğu insanın maruz kaldığı ve en çok mağlup olduğu en kötü düşmanlardan biri strestir. Stres sadece duygusal ve zihinsel kargaşaya neden olmaz aynı zamanda kuru ve donuk cilde neden olan cilt durumunuzu da olumsuz etkiler. Neyse ki, papatya çayı ve diğer papatya bazlı ürünlerden stres giderici ve nihayetinde diğer cilt yaşlanma karşıtı faydaları bulabilirsiniz.

Bu güçlü bitkinin aromasının her zaman eski zamanlardan beri rahatlamaya ve vücudu sakinleştirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bugün, birçok çalışmanın sonuçları, papatya çayı içmenin veya esansiyel yağı solumanın stres seviyelerini azaltmada önemli etkileri olduğunu ve stresi etkili bir şekilde yönetebilmenin iyi cilt sağlığına katkıda bulunduğunu göstermiştir.

Papatya atopik egzamayı tedavi eder

En rahatsız edici ama yaygın cilt bozukluklarından biri, ne kadar kaşıntılı olduğu için atopik egzamadır. Neyse ki, cildin papatya yararları ayrıca anti-enflamatuar ve antibakteriyel özellikleri içerir.

Roma papatya özleri ile zenginleştirilen kremlerin uygulanmasının, bu hastalığın neden olduğu kaşıntıdan kurtulma sağladığı gösterilmiştir. Kremler veya uçucu yağların da atopik egzama tedavisinde hidrokortizon kremi kadar etkili olduğu bulunmuştur.

Papatya psoriasis hastalığını tedavi eder

Sedef hastalığı, tüm dünyada 125 milyon insanı etkileyen kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt iltihabı, aşırı kaşıntı ve bazı durumlarda depresyon, alkol bağımlılığı ve diğer önemli psikolojik sorunlar gibi sayısız semptomlara neden olur.

Papatya, sedef hastalığını doğrudan ortadan kaldırmasa da, etkilenenlerin rahatsız edici semptomlarına dayanmasına yardımcı olduğu bulunmuştur. Bir araştırmada, aromaterapide kullanılan uçucu yağların gözden geçirilmesinde, papatya yağının sedef hastalığının ağrı ve rahatsız edici semptomlarından rahatlama sağlayabileceği ortaya çıktı. Ayrıca, papatyada bulunan anti-enflamatuar özellikler, bu dermatolojik durumun bazı belirtilerini büyük ölçüde hafifletebilir.

Cilt için bilimsel olarak kanıtlanmış çeşitli papatya faydaları göz önüne alındığında, hem tıbbi hem de cilt bakım endüstrilerinin ana veya tamamlayıcı bileşen olarak bu bitki özü ile çeşitli ürünler üretmesi şaşırtıcı değildir. Cilt için sayısız faydaları olan papatya, birçok kişinin hayatını nasıl iyileştirebileceğinin ve bu olağanüstü bitkinin doğanın en değerli armağanlarından biri olduğunun kanıtıdır.

Papatya ile Cilt Bakımı
Papatya ile Cilt Bakımı

Papatya Cilde Nasıl Uygulanır?

Papatya çayı cilde farklı şekillerde uygulanabilir.

Cildi sakinleştirmek için papatya çayı

İlk önce biraz papatya çayı demleyin. Bundan sonra soğumasını bekleyin. Şimdi cildinizi çay ile durulayın ve beş dakika bekletin. Ardından cildinizi ılık suyla durulayın. En iyi sonuçları almak için günde bunu bir kez deneyebilirsiniz.

Ballı papatya çayı karışımı

Hepimiz balın çeşitli güzellik yararlarını biliyoruz ve papatya çayı ile birleştirildiğinde cildinizle ilgili tüm sorunları uzak tutar. Akne alevlenmeleri ve sivilceleri tedavi etmek için bu solüsyonu haftada bir kez tekrarlayın.

Küçük bir kase alın vebir çay kaşığı balı, bir tatlı kaşığı papatya çayı ile birleştirin. Tüm malzemeleri uygun şekilde karıştırın. Şimdi karışımı cildinize uygulayın. Ardından, beş dakika bekletin. Daha sonra cildinizi soğuk suyla durulayın.

Papatya çayı ile zeytinyağı karışımı

Zeytinyağı, çeşitli güzellik faydalarına sahip süper bir yağdır. Papatya çayı ile birleştirildiğinde cildinizi besler ve genel sağlığını korur.

Küçük bir kase alın ve bir tatlı kaşığı papatya çayı ile bir tatlı kaşığı zeytinyağı karıştırın. Şimdi karışımı cildinize eşit olarak uygulayın. Ardından, on dakika bekletin. Daha sonra cildinizi soğuk suyla yıkayın. Pürüzsüz ve güzel bir cilt elde etmek için bu karışımı haftalık olarak kullanın.

Limon suyu, nohut unu ve papatya çayı karışımı

Parlayan ve ışıldayan bir cilt elde etmek için bu karışımı tekrarlayın.

Bir kase alın ve kasenin içine bir çay kaşığı limon suyu, bir çay kaşığı nohut unu ve bir çay kaşığı papatya çayı karıştırın. Şimdi karışımı cildinize uygulayın. Ardından, cildinizde bu karışımı yirmi dakika bekletin. Daha sonra cildinizi ılık suyla durulayın.

Papatya çayı ile yeşil çay karışımı

Yeşil çay, cildinizin durumunu iyileştirmeye yardımcı olan antioksidanların faydalarıyla yüklenir.

Küçük bir kasede bir tatlı kaşığı yeşil çay ve bir tatlı kaşığı papatya çayı karıştırın. Şimdi cildinizi karışımla yıkayın ve on dakika bekletin. Daha sonra cildinizi ılık suyla yıkayın. Yaşlanma belirtilerini önlemek için bu karışımı haftalık olarak kullanın.

Papatya çayı ile aloe vera jeli karışımı

Bir kasenin içine iki tatlı kaşığı aloe vera jeli ile bir tatlı kaşığı papatya çayı karıştırın. Şimdi karışımı cildinize uygulayın ve on dakika bekletin. Ardından cildinizi ılık suyla durulayın. Cildinizi canlandırmak için bu karışımı haftalık olarak tekrarlayın.

Papatya çayı ile yulaf ezmesi karışımı

Yulaf ezmesi, fazla yağı emerek ve gözeneklerin tıkanmasını önleyerek cildinizin dokusunu iyileştirebilen doğal bir bileşendir.

Küçük bir kasede bir tatlı kaşığı yulaf ezmesini, iki tatlı kaşığı papatya çayı ile karıştırın. Karışımı cildinize uygulayın ve beş dakika bekletin. Daha sonra cildinizi ılık suyla yıkayın. Bu ilacı haftada bir kez ölü cilt hücrelerini ve cilt gözeneklerine yol açan kirleri temizlemek için kullanın.

Papatya ile Cilt Bakımı
Papatya ile Cilt Bakımı

Papatya Suyu ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Papatya suyu cilt bakımında sıkça kullanılır. 

Çok yönlü kullanıma sahip papatya toniği

Hassas cildinizi, doğanın sağlıklı ten için nihai silahıyla yeniden dengeleyin, aydınlatın ve nazikçe temizleyin! Güçlü bileşenler ve yatıştırıcı özellikleri bakımından zengin olan organik papatya suyu, cildi hafifçe nemlendirirken, gün boyu taze ve esnek bırakarak, lapa lapa, ağrılı cilt, rahatsızlık ve mevsimsel cilt kuruluğunu tedavi etmek için doğal bir çözümdür! Makyaj temizleyici ve tonik olarak kullanmak için idealdir.

Sağlıklı bir akne tedavisi için papatya toniği

Papatya ile cilt bakımında papatya suyu aynı zamanda akne, göz tahrişi, yanıklar, kabarcıklar, bebek bezi döküntüsü ve kaşıntı, diş eti durumu ve ağız ülseri semptomlarına yardımcı olmak için mükemmeldir. Şişlik ve sakinleştirici etkileriyle akne alevlenmelerini yatıştırma konusunda harika. Tüm cilt tiplerinde ferahlatıcı bir tonik veya nemlendirici olarak kullanın veya etkilenen bölgeye bir parça pamuk topuyla cildinize uygulayın.

Bebeği̇ni̇z i̇çi̇n en i̇yi̇ doğal ci̇lt bakımı

Nazik ve hafif büzücü papatya çiçeği suyu, ağrıyan bebek cildini yatıştırmak için son derece etkili bir doğal çözümdür. Sadece bebeğinizin banyo suyuna ekleyin, sakinleştirici bebek bezi  spreyi olarak kullanın, ev yapımı mendillerde veya bebek pişiklerinde kullanın ve huzurlu bir gece uykusunun tadını çıkarın. 

Saçların rengini doğal bir şekilde açan tonik

Saçlarınızı doğal olarak rengini açabilecekken donuk, kuru saçlara neden olabilecek kötü boyalarla yıpratacaksınız ki? Saçınızın rengini hafifletmek isterseniz, normal saç boyalarından kaçınmayı tercih ediyorsanız, organik papatya çiçek suyu ihtiyacınız olan tek şeydir. Bu organik papatya hidrolatı, sağlıklı bir parıltı sunarken, sadece birkaç durulamadan sonra saçınızın rengini hafifçe hafifletir!

Papatyanın diğer cilt bakımı faydaları

Papatya suyu rahatlatıcı ve dinlendirici. Tahriş olmuş cildi yatıştırmaya yönelik yüz veya saç toniğinde kullanım için idealdir.

Roman Papatya çiçeği suyu çok yumuşaktır, doğrudan cilt, banyo suyu veya yastık spreyi kullanımı için bebek preparatlarında kullanım için idealdir.

Papatya suyu, bebekler ve küçük çocuklar için ev yapımı mendillerde aktif bir bileşen olarak yararlıdır çünkü eller, yüz ve vücut için naziktir!

Roman Papatya suyu cilt bakımında yaygın olarak kullanılmaktadır ve hepsi bir arada makyaj temizleyici, cilt temizleyici ve tonik olduğu söylenir.

Papatya suyu tüm cilt tiplerinde kullanılabilir ancak kuru cildiniz varsa, uzun süreli kullanım için lavanta çiçek suyuyla karıştırmak en iyisidir.

Papatya çiçek suyu, stresli durumlarda evcil hayvanlar için harika bir sakinleştirici olarak kullanılabilir, veterinerlere giderken, gök gürültülü fırtınalarda veya korku yaşadıklarında çevrelerine püskürtülür.

Papatya ile Cilt Bakımı
Papatya ile Cilt Bakımı

Papatya Çayı ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Papatya çayı cilt bakımı için önemli bileşenlerden birisidir. Şimdiye kadar, papatya çayı stres ve huzursuzluk için kullandınız. Ancak, papatya çayı için sağlıktan daha fazlası olduğunu keşfettik. Aslında, ev yapımı güzellik tariflerinizde papatya çayı kullanmak cildiniz için de harikalar yaratabilir. Tahriş olmuş cildi yatıştırmanın veya göz altı şişkinliğini azaltmanın yollarını arıyorsanız papatya çayı, cilt bakımı rutininize eklemeniz gereken bitkisel ilaçtır. İşte denemeniz gereken papatya çayı ile aşılanmış güzellik tarifleri…

Papatya çayı, bal ve aloe vera ile yüz maskesi

Otuzların başlarındaki ince çizgiler ve kırışıklıklar yaygın bir cilt bakımı sorunu haline gelmiştir. Doğal olarak, cildiniz ekstra şımartarak, özellikle yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olan doğal içeriklerle yapabilir. Papatya çayında bulunan polifenoller ve fitokimyasallar hücre yenilenmesini hızlandırır ve cilde maruz kalmanın neden olduğu serbest radikal hasarıyla savaşır. Bu da erken yaşlanmayı önler ve stresli cildi sakinleştirir.

Papatya çayı, bal ve aloe verayı karıştırın ve maskeyi yüzünüze ve boynunuza eşit olarak uygulayın. Balda bulunan enzimler cildi derinden yumuşatmaya ve nemlendirmeye yardımcı olur, aloe vera cildi nemlendirir ve ekstra hidrasyon sağlar, iyileşme sürecini hızlandırır ve papatya çayı cildi soğutmaya yardımcı olur.

Şişmiş gözler için papatya çayı solüsyonu

Stres, yorgunluk, uyku eksikliği ve dehidratasyon gibi faktörler gözlerinizin altında şişkinliğe neden olabilir. Gözleriniz ve koyu halkaların etrafında şişlik, cildinizin parlaklığını ve güzelliğini önemli ölçüde azaltabilir. Ama üzülmeyin, kurtarmak için papatya çayı var! Papatya çayındaki antioksidanlar, göz altı torbalarını önemli ölçüde hafifletebilir ve şişlikleri azaltabilir.

Siyah çay ve papatya çayı demleyin, karıştırın ve bir buz kabında dondurun. Dondurulduktan sonra, bir buz küpünü yumuşak bir bezle sarın ve dışarı doğru yuvarlama hareketinde beş ila on dakika boyunca gözlerinizin etrafına masaj yapın. Kafein bakımından yüksek olan siyah çay, kan damarlarının daralmasına yardımcı olurken, papatya tahriş olmuş cildi yatıştırır.

Yulaf ezmesi, bal ve papatya çayı maskesi

Eksfoliyasyon, düzenli cilt bakımı rutininizde önemli bir rol oynar. Cildinize haftada en az üç kez peeling yapmak ölü cilt hücrelerini atar ve sağlıklı bir ışıltı ortaya çıkarır. Ev yapımı peeling tarifinize papatya çayı eklemek, tahriş olmuş cildi sakinleştirmeye ve cildinizin taze ve eşit tonda görünmesine yardımcı olabilir.

Yulaf ezmesi, bal ve taze demlenmiş papatya çayı karıştırın. Bu maskeyi cildinize uygulayın ve ölü deri hücrelerini ve kiri yüzünüzden çıkarmak için parmaklarınızla küçük dairesel hareketlerle masaj yapın. Yulaf ezmesindeki antioksidanlar, cildinize ısı, kirlilik ve kimyasallar tarafından verilen hasarı gidermeye yardımcı olur. Bal ise, akne ile savaşan ve gözenekleri yağ ve kirden uzak tutan antiseptik ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir.

Papatya Yağı
Papatya Yağı

Papatya Yağı ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Güney ve Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’ya özgü olan bu aromatik çok yıllık bitki, güçlü kökler, sürgün veren çiçekler ve bol yapraklarla büyür.

Eski Mısır’da, papatya yağının güneşi sembolize ettiği ve iyileştirici özellikleri nedeniyle tanrı Ra’ya ithaf edildiği söyleniyordu. Orta Çağ boyunca, papatya bitkisi genellikle halka açık toplantılarda ve kutlamalarda yere serildi. İnsanlar yürüdüğünde, papatya esansiyel yağı keseleri güzel kokularını havaya bıraktı.

Papatya yağı cilt bakımında vazgeçilmez bir maddedir. Güçlü anti-enflamatuar ve sakinleştirici özellikleri içeren papatya esansiyel yağı, cildinizi rahatlatmaya yardımcı olan harika bir bileşendir. Rosacea, tahriş, akne veya diğer cilt problemlerinde papatya yağı cildinizi sakinleştirmek için harika bir doğal ilaçtır.

Papatya yağının detoks etkisi vardır

Güçlü antioksidan elementler, toksinleri temizleme ve dolaşımı tetikleme kabiliyeti ile birleştiğinde papatya yağı cildinizde detoks için vazgeçilmezdir. Cildinizi ve vücudunuzu bu zararlı elementlerden arındırmak sivilceyi, lekeleri ve hiperpigmentasyonu azaltabilir, cildinize gelişeceği en uygun ortamı sağlar.

Akne birincil endişeniz ise, etkili sonuçlar için papatya yağını, misk adaçayı yağı ve ardıç tohumu yağı ile karıştırıp cildinize uygulayabilirsiniz. 

Papatya yağı yaraları iyileştirir

Papatya esansiyel yağındaki aktif elementler cildi onarmaya ve yara izleri, yaşlılık lekeleri ve lekelerin görünümünü en aza indirmeye çalışır. Son derece şifa veren papatya esansiyel yağı, cilt tonunu eşitler ve cildinizi temiz bırakır.

Papatya yağı akne ve egzama tedavisinde etkilidir

Papatya esansiyel yağı ile ağrılı akne rahatsızlıklarına bir son verin. Bu sayede enflamasyon ve kızarıklığınız kaybolur ayrıca skarsız bir cildin tadını çıkarabilirsiniz. İltihapları gidermek için papatya esansiyel yağını, çuha çiçeği yağı ile karıştırın. Ayrıca diğer cilt sorunları gibi egzama için de bu doğal antidotu kullanabilirsiniz.

Papatya yağı cilt döküntülerini iyileştirir

Dört damla Roma papatyası yağını, hindistan cevizi yağı ile karıştırın ve cildinize sürün. Bu, cildinizin yaşadığı her türlü tahrişi yatıştırır. Cildinizi nemlendirir ve yumuşak hale getirir ayrıca parlaklık kazandırır. Ayrıca güneş yanıklarının iyileşmesinde etkili olduğu bilinmektedir. Banyonuza birkaç damla bu karışımdan ekleyin veya daha hızlı iyileşmek için bu yağla doldurulmuş su ile soğuk bir kompres yapın.

Papatya yağı cilt lekelerini tedavi eder ve cildin genç görünmesini sağlar

Bu uçucu yağın düzenli uygulamasıyla gözlerinizin güzelliğini engelleyen karga ayaklarından ve koyu halkalardan kurtulun. Lekeleri hafifletir ve cilt tonunu düzeltir. Cildi onaran, yenileyici ve güçlendirici özelliklere sahiptir, bu da cildinizi genç ve ferahlatır.

Papatya ile Cilt Bakımı
Papatya ile Cilt Bakımı

Papatya Cilt Bakımı Maskeleri

İster iyi bir gece uykusu için ister büyük bir sunumdan önce sinirlerinizi yatıştırmak için olsun papatya harika bir çözümdür. Sıcak bir bardak papatya çayı genellikle harika bir şifadır. Bitkisel ilaç, mide rahatsızlığını yatıştırmak, stresi azaltmak ve dinlenmeyi teşvik etmek için yıllardır kullanılmaktadır. Mutfak dolabınızdaki diğer malzemeler gibi, papatya, cildinize ve saç iksir repertuarına da harika bir katkı olabilir.  Papatya ile cilt bakımı için pek çok maske tarifimiz var. Papatya ile cilt bakımı tariflerini deneyin, sonuçlara şaşıracaksınız!

Parlayan ciltler için nazik bir scrub

Papatyanın anti-enflamatuar özellikleri, tahriş olmuş cildi sakinleştirmek ve yatıştırmak için ideal bir elementtir. Ayrıca kızarıklığı ve tahriş olmuş lekeleri de hafifletebilir. Cildinizin doğal nem bariyerini kırmayacak, kullanımı güvenli bir scrub için yulaf ezmesini, lavanta yağı, bal ve taze demlenmiş papatya çayı ile yoğun bir maske yapın. Bunu cildinize uygulayın ve ölü cildi ve kiri yüzünüzden çıkarmak için parmaklarınızla yuvarlanma hareketleri kullanarak masaj yapın. Sonuç? Her yeri tazelenmiş ve aydınlanmış görünen parlak bir cilt!

Donuk saç tellerini canlandırmak için solüsyon

Papatya çayı, kütikülü kapatmak için saçın pH’ını ayarlayabilir böylece düz bir şekilde uzar. Böylece ışığı yansıtmak ve parlaklığı arttırmak için saçları daha sağlıklı, daha parlak ve ışıklı konumda bırakır. Sadece demlenmiş papatya çayını yoğurtla karıştırın ve saç derisinden saç uçlarına kadar bu maskeyi masaj yaparak uygulayın. 

Yoğurttaki laktik asit, tahriş olmuş saç derisini temizlemeye yardımcı olur ve yumuşak, temiz, parlak saçları teşvik eder. Bununla birlikte, papatya çayı, uzun süreli kullanımla saç rengini hafifleterek doğal vurgulara neden olabilir. Zaten renkli saçlarınız varsa dikkatli kullanın.

Stresli cilt için sakinleştirici yüz maskesi

Papatyadaki polifenoller ve fitokimyasallar hücre yenilenmesini hızlandırabilir, bu da ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltır. Ayrıca cildi güneş hasarından koruyan ve gözle görülür yaşlanma belirtilerini yavaşlatan serbest radikallere karşı da savaşırlar. Bir maske oluşturmak için papatya çayını bal, salatalık suyu ve aloe vera jel ile karıştırın. Nemlendirici bal cildi nemlendirir, aloe vera iyileşme sürecini hızlandırmak için ekstra hidrasyon sağlar ve papatya cildi serinletir.

Cildi onaran bir maske

Muz, doğal bir nemlendirici maddedir bu yüzden saç maskeleri ve yüz maskeleri için ideal bir malzemedir. Meyvenin potasyum içeriği cildi nemlendirmeye yardımcı olacak ve A, B, C ve E ve çinko gibi diğer birçok mineral ve vitamin ciltteki koyu lekeleri azaltacak ve kollajen üretimine yardımcı olacak ve böylece yaşlanan cildinizle savaşmanıza yardımcı olacaktır. 

Bir olgun muzu ezin ve iki kaşık papatya çayı ile çırpın. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve on dakika sonra soğuk suyla durulayın. Büzücü nitelikleri nedeniyle, papatya çayı aşırı sebum üretimini de azaltır ve anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle rosacea ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarına da yardımcı olabilir.

Papatya ve zeytinyağı ile cilt maskesi

Papatya cildinizi yatıştırmaya ve rahatlatmaya yardımcı olurken, beyaz şeker taneleri cilde peeling yapar ve ölü cilt hücrelerini ciltten arındırmaya yardımcı olur. Bu maskede granül şeker kullanırsanız, maskenin peeling özelliklerini yükseltmiş olursunuz. Zeytinyağı cildinizi nemlendirmeye yardımcı olur.

Bir adet papatya çayı poşetini açın ve içindeki çayı bir cam kaseye boşaltarak başlayın. Kaseye bir çay bardağı toz şeker ve yarım çay bardağı zeytinyağı ekleyin ve iyice karıştırın. Karışımı hava geçirmez bir cam kavanozda saklayın. 

Yüzünüzü ılık su ile durulayın. İşaret parmağınızı ve orta parmağınızı kullanarak maskeyi dairesel hareketlerle yüzünüze eşit olarak uygulayın. Göz çevrenizdeki hassas alanlardan kaçının. Maskeyi uyguladıktan sonra yirmi dakika bekletin. Yüzünüzü soğuk su ile durulamaya devam edin ve daha sonra kurulayın. Son olarak cildinize mutlaka bir nemlendirici krem ya da gündüz kremi uygulamayı unutmayın.

Papatya ve badem yağı ile cilt maskesi

Bu listedeki son yüz maskesi tarifi olan papatya ve badem ile yüz maskesi cildi beyazlatmanıza yardımcı olur ve daha aydınlık görünümlü bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Bir adet papatya çayı poşetini açın ve içindeki çayı bir cam kaseye boşaltarak başlayın. İki yemek kaşığı bal, bir yemek kaşığı yulaf ezmesi ve üç damla badem yağını kaseye ekleyin ve iyice karıştırın. İşaret parmağınızı ve orta parmağınızı kullanarak maskeyi dairesel hareketlerle yüzünüze eşit olarak uygulayın. Göz çevrenizdeki hassas bölgeden kaçının. Maskeyi cildinizde yirmi dakika bekletin. Yüzünüzü soğuk su ile durulayın ve daha sonra kurulayın. Ardından cildinize nemlendirici bir krem uygulamayı kesinlikle ihmal etmeyin. 

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx