Cilt Bakımı

Pelin Otu Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Pelin Yağı ile Cilt Bakımı

Reklamlar

Pelin otu yağının sağlık yararları, anti-helmitik, kolagog, deodorant, sindirim, emmenagog, febrifüj, böcek ilacı, narkotik, vermifüj ve tonik madde olarak özelliklerine bağlanabilir. Pelin otu, yeşil zencefil ve absinthium olarak da bilinir. Geçmişte, pelin otu narkotik etkilere sahip olduğundan, tadı ve sarhoşluğunu arttırmak için aslında absinthe (şimdi yasaklanmıştır) gibi alkollü içeceklerde kullanılmıştır. Botanik adı Artemisia Absinthium veya Artemisia Annua’dır.

Bu yazımızda pelin otu yağı fiyatı nedir, pelin otu yağı faydaları nelerdir ve pelin otu yağı nasıl kullanılır gibi sorulara cevap bulacağız.

Pelin Otu Yağı Fiyatı 

Bu yağın fiyatı 11 lira 35 lira arasında değişir.

Reklamlar
Pelin Otu Yağı Faydaları
Pelin Otu Yağı Faydaları

Pelin Otu Yağı Faydaları

Pelin esansiyel yağı, yapraklarının, dallarının ve çiçekli tepelerinin buharla damıtılmasıyla elde edilir ve esas olarak alfa-thujone, beta-thujone, geranil propionat, linalil asetat, mirsen, sabinen, trans sabinol ve trans sabinil asetattan oluşur.

Tıbbi özelliklerini keşfetmeye başlamadan önce, pelin otu esansiyel yağının, içindeki yüksek tujon konsantrasyonundan dolayı güçlü bir zehir olduğunu bilmelisiniz. Daha doğrusu, aslında bir nörotoksindir. Bu nedenle pelin otunu tıbbi amaçla kullanırken çok dikkatli olunmalı ve uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır. Bununla birlikte, burada pelin esansiyel yağının bazı tıbbi özellikleri vardır.

Cholagogue olarak davranır

Pelin otu esansiyel yağı, cholagogue özelliğine sahip olduğundan, safranın karaciğerden mideye boşalmasını teşvik eder ve diğer deşarjları da uyarır. Bu iki şekilde yardımcı olur. Birincisi, doğada alkali veya bazik olan safra, gıdanın ayrışmasına veya parçalanmasına yardımcı olur ve böylelikle sindirimi kolaylaştırır. İkincisi, midede bulunan fazla asitlerin nötralize edilmesine yardımcı olur, böylelikle asitlik, uzun süreli asitlikten kaynaklanan ülserler ve asidoz gibi sorunlardan kurtulma sağlar.

Kötü kokuyu ortadan kaldırır

Bu yağ, thujone içeriği bakımından yüksek olduğu için, o bileşenin karakteristik bir kokusuna ve mazıdakine benzer bir aromaya sahiptir. Bu, deodorant olarak kullanılmasını haklı çıkarır. Bununla birlikte, aşırı inhalasyondan kaçınmak için çok yüksek derecede seyreltme ile kullanmaya özen gösterilmelidir.

Reklamlar

Sindirimi teşvik eder

Bir cholagogue olarak safra ve diğer sindirim sıvılarının üretimini ve mideye salgılanmasını uyarır. Bu, sindirimi kolaylaştırır, bu da bu yağın sindirim amacıyla kullanılabileceği anlamına gelir, ancak yalnızca çok düşük dozlarda alınmalıdır. Bu yağı tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Emenagogue olarak davranır

Deşarjları uyarma özelliği, pelin otu esansiyel yağını bir emenagog yapar. Menstrüel akıntıları uyarır ve tıkanmış menstrüasyonun açılmasına yardımcı olur. Menstrüasyonun tıkanması kadınlarda bazı sağlık sorunlarına yol açabileceğinden bu sağlık açısından çok faydalıdır. Pelin otu esansiyel yağının emmenagogue özelliği, baş ağrısı, karın krampları ve ağrıları, bulantı, yorgunluk, iştahsızlık gibi sorunlardan kurtulmaya ve adet dönemlerini daha düzenli hale getirmeye yardımcı olur.

Mikrobiyal enfeksiyonları önler

Pelin otu esansiyel yağının alfa-thujone ve beta-thujone gibi bazı bileşenlerinin toksik özelliği, mikropları öldürdükleri ve büyümelerini engelledikleri için enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca ateşe neden olan virüsler ve bakteriler için ölümcüldürler. Pelin otu yağı, ateşin azalmasına yardımcı olarak bu yağı ateş düşürücü yapar.

Etkili bir böcek kovucudur

Daha yüksek hayvanlar ve memeliler için oldukça zehirli olan bir madde, kuşkusuz bazı düşük hayvanlar ve böcekler için zehirli olacaktır (ya en ölümcül zehirlerden bazılarına direnç geliştirmiş ya da doğal olarak bunlara karşı bağışık olan inatçı böcekler hariç). Bu nedenle, zehirli olan Pelin otu yağı bir böcek ilacı ve böcek kovucu olarak işlev görür. Spreylerde, buharlaştırıcılarda ve fumigantlarda bu etkiyi sağlamak için kullanılabilir.

Sinir rahatsızlıklarını giderir

Genel olarak, “Narkotik” terimi dünyadaki çoğu ülke üzerinde olumsuz bir izlenime sahiptir. Bununla birlikte, en ölümcül zehirlerin bazılarının ilaç olarak kullanımları olduğu gibi, belirli semptomlara karşı da faydalı olabilir. Bu yağın narkotik etkisi, sinir rahatsızlıklarını, epileptik ve histerik atakları, kasılmaları, stresi, gerginliği ve uykusuzluğu yatıştırmak veya sakinleştirmek için kullanılabilir.

Bağırsak kurtlarını öldürür

İnsan vücudunda ara sıra bulunan yuvarlak kurtlar, tenyalar ve kancalı kurtlar gibi parazitik kurtlar, Pelin otu esansiyel yağının toksisitesine dayanamaz ve hızla öldürülür. Bu, vücuttaki besinlerin uygun şekilde emilmesi nedeniyle, özellikle çocuklarda uygun bir büyüme modelinin yeniden kazanılmasına yardımcı olur.

Tonik olarak kullanılır

Pelin otu yağı, organik sistemleri canlandıran ve aynı zamanda vücudu güçlendiren bir toniktir. Sindirimi güçlendirir ve vücuttaki besin maddelerinin en iyi şekilde emilmesini sağlar. Daha sonra dolaşımı canlandırır ve besinlerin vücutta düzgün ve tekdüze dağılımına yardımcı olur. Yine, boşaltım sistemini canlandırır ve vücudumuzu istenmeyen maddelerden ve toksinlerden uzak tutar.

Endokrin sistem üzerindeki dengeleyici etkisi, uygun büyüme ve olgunluğa yardımcı olur ve ayrıca hormon ve enzimlerin doğru şekilde boşaltılmasını sağlar. Sinir sistemini güçlendirerek bizi daha aktif ve uyanık tutar. Enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı etkili koruma sağlayan bu yağ, bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Diğer faydalar

Ayrıca iştahsızlık, uykusuzluk, anemi, iştahsızlık, şişkinlik, mide ağrıları, sarılık ve hazımsızlık gibi diğer rahatsızlıkları ve karaciğerin yanlış çalışmasından kaynaklanan hareket kayıplarını tedavi etmek için de kullanılabilir.

Pelin otu esansiyel yağı zehirlidir ve temelde bir nörotoksindir. Fazla dozlar sinir rahatsızlıklarına, kasılmalara, huzursuzluğa, dürtüsel davranışlara ve hatta ölüme neden olabilir. Uzun süreli kullanım beyinde ve sinir sisteminde kalıcı hasara neden olabilir, hatta delilikle sonuçlanabilir. Narkotik etkileri vardır ve oldukça bağımlılık yapar.

Pelin Otu Yağı Nasıl Kullanılır?
Pelin Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Pelin Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Pelin esansiyel yağı, bir nörotoksin olduğu ve thujone varlığından dolayı yüksek düzeyde toksisite ve narkotik seviyeleri içerdiğinden asla yutulmamalıdır. Bu nedenle doğru kullanılmadığında olumsuz yan etkilere neden olabilir.

Deriye topikal olarak uygulanabilir, ancak bir masaj karışımı oluşturmak için bir taşıyıcı yağ ile (hindistan cevizi yağı, susam yağı veya avokado yağı gibi) düzgün ve tam olarak seyreltildiğinden emin olun. Saf, seyreltilmemiş ve konsantre haliyle cilde asla uygulanmamalıdır. İstenilen bölgelere uygulamadan önce ilk olarak bir cilt yama testi yaptığınızdan emin olun.

Ayrıca bu yağı bir difüzöre ekleyip havaya dağıtabilirsiniz ancak yağı yalnızca küçük dozlarda (iki ila üç damla gibi) koyup diğer uçucu yağlarla karıştırdığınızdan emin olun. Difüzörünüzdeki yağı otuz dakikadan fazla solumayın. Hamileyseniz veya emziriyorsanız menstrüasyona neden olabileceğinden pelin otu esansiyel yağı kullanmayın. Bu yağın çocuklar üzerinde kullanımını kısıtlayın.

Özellikle alerjiniz varsa veya epilepsi, böbrek yetmezliği veya diğer hastalıklardan muzdaripseniz, pelin otu esansiyel yağını bir tedavi şekli olarak kullanmadan önce her zaman doktorunuzla konuşun. Bunun nedeni, pelin içindeki bileşenlerin rahatsızlıklarınıza olumsuz tepki verebilmesi ve sizin için uygun olmayarak zararlı yan etkilere neden olabilmesidir. Son derece toksik olduğu için pelin otu esansiyel yağını uzun süre kullanmayın.

Pelin Otu Yağı Ne İşe Yarar? adlı yazımızı beğendiyseniz, Limon Yağı Faydaları ve Limon Yağı ile Cilt Maskesi adlı yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Bizi Instagram’dan da takip edebilirsiniz: begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx