Hayvanlar Alemi

Peterbald Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Peterbald kedisi diğer bir adıyla çıplak kedi gerçekten tuhaf bir görünüme sahip atletik bir kedi türüdür. Peterbald Kedisi Özellikleri, cinsi, doğrudan Rusya’dan geliyor ve sayısız nitelikleri sayesinde sizi cezbetmeye hazır. Peterbald kedisi bakımı, sağlığı, beslenmesi ve kökenleri hakkında detaylı bilgilere göz atalım.

Peterbald Kedisi Özellikleri

Peterbald kedisine, Rusyada çıplak kedi deniyor. Ortalama ömrü 10 ila 13 yıl arasında değişmektedir. Orta beden kedi ırkı olup 2 ila 5 kg ağırlığa sahiptir. Hipoalerjenik kedi ırkı değildir. İstek ve şikayetlerini miyavlayarak gösterir. Yeterli korunaklı bir alanınız yoksa bu kedinin kaçma eğilimi vardır. 

Peterbald kedisi yalnız kalmayı ve yalnızlığı asla sevmez. Vücut yapısı gereği çok sıcaklara ve çok soğuklara dayanamaz. Yaşadığı yerin ılıman bir iklime sahip olması gerekir.

Reklamlar

Peterbald Kedisi İdeal yaşam alanı ve yaşam tarzı

Peterbald kedisi, uyarıcı bir ortama yani enerjisini atabileceği bir yere ihtiyaç duyan son derece canlı ve aktif bir kedidir. İdeal olan, evin bir köşesini tamamen kediye yönelik olacak şekilde tasarlamaktır.

Ona yapılacak yerin kedinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği raflar ve tırmanma direği, tüneller, tırmalama tahtası ve gerekli tüm aksesuarlar ile donatılmalıdır. Ayrıca beslenmesi için mama kabı ve su kabı temiz bir yerde olması gerekir.

Bu tüysüz bir kedi olduğu için Peterbald kedisinin evden dışarı çıkarılması kesinlikle önerilmez. Aslında, bu kedi sadece sıcak veya soğuktan muzdarip olmakla kalmaz, aynı zamanda merakı ve güçlü keşif içgüdüsü nedeniyle, evden uzaklaşmaya meyillidir.

Peterbald kedisi, çocuklu aileler ve diğer evcil hayvanları besleyenler için tavsiye edilir. Tersine, yaşlı insanlar ve evden uzakta çok zaman geçirme eğiliminde olanlar için, yalnızlıktan muzdarip olmayan daha barışçıl, bağımsız bir kedi ırkını tercih etmeleri gerekir.

Reklamlar

Peterbald Kedisi kökenleri ve tarihi

Bu kedi cinsinin yaratılışı 1994 yılına kadar uzanır ve Rus yetiştirici Olga S. Mironova’ya aittir. Kadın, tipik oryantal kedi yapısına sahip tüysüz bir kedi ırkı elde etmek istiyordu ve bununla ilgili sayısız deney yaptı.

Bunun için, Donskoy ve Ankara kedisi dahil olmak üzere birkaç kedi ırkı ile melezleme yapmıştır. Ortaya Peterbald kedisi çıkmıştır.

Peterbald Kedisi Görünüm ve Fiziksel Özellikleri
Peterbald Kedisi Görünüm ve Fiziksel Özellikleri

Peterbald Kedisi Görünüm ve Fiziksel Özellikleri

Peterbald kedisi, çevik ve zarif bir yapıya sahiptir. 2 ila 5 kg ağırlığında, maksimum 35 cm uzunluğunda orta boy kedilerdir. Kafası uzun bir üçgen şeklindedir. Kulaklar tabanda geniş ve büyüktür, kedinin gözleri ise badem şeklindedir. Kedinin gözlerinin rengi akuamarin mavisi veya yeşil olabilir.

Peterbald kedisinin birkaç tüy çeşidi vardır. Her durumda, tüyleri zamanla değişme eğilimindedir. Peterbald kedisi kürkü aşağıdaki şekillerde olabilir;

 • Çıplak veya tamamen çıplak;
 • Güderi, kediler şeftaliyi andıran ince bir tüyle kaplıdır;
 • Kadife, Peterbald örneklerinin ince bir kaplama tabakası vardır;
 • Fırça tipi tüyler, dört bacağındaki ince tüy tabakası dalgalı;

Peterbald kedisi, olası tüm renkleri kabul eder. Siyah ve griden tarçın, kırmızı ve beyaza kadar tüm renklere sahip olabilirler. Tek renk, iki renk, üç renk, çizgili tekir, vizon ve colorpoint olabilir.

Peterbald kedisinin patileri uzun, ince ve narindir.

Peterbald kedisi karakteri

Peterbald kedisi, son derece narin, tatlı ve sevecendir. İnsanlar tarafından şımartılmayı ve ilgiyi çok severler. Canlı ve aktif olan bu kediler sükuneti sevmezler ve sürekli olarak zeka oyunları ve çevreyi keşfetmeleri ile teşvik edilmeleri gerekir.

Girişken ve arkadaş canlısı olan Peterbald kedisi çok bağımsız değildir ve evde yalnız vakit geçirmekten hoşlanmaz.

Çocuklar ve diğer hayvanlarla uyumluluk

Canlı ve arkadaş canlısı mizaçları ile bu kediler küçükler için ideal bir oyun arkadaşıdır. Aynı şekilde, köpek veya kedi gibi diğer tüylü evcil hayvanlarla yaşayan herkes için Peterbald kedisi bakmak sorun teşkil etmeyecektir.

Peterbald kedisi sağlığı

Bu cinsin örneklerinin ortalama ömrü 10 ila 13 yıl arasındadır. Peterbald kedisinde nesilden nesile aktarılan bir dizi yaygın hastalık vardır.

Peterbald kedisi, genetik yatkınlığına bağlı hastalıklar şunlardır;

 • Progresif retinal atrofi (daha çok köpeklerde görülen ama kedilerdede olan bir nevi göz hastalığı);
 • Cilt rahatsızlıkları;
 • Periodontitis, diş eti iltihabı ve stomatit gibi ağız boşluğu hastalıkları.

Peterbald kedisi tüy bakımı

Bu kedinin tüyleri olmamasına rağmen dikkatli ve düzgün bir temizlik ister. Peterbald kedisi, terlemeye ve kirlenmeye meyilli bir kedidir. Bu nedenle, aşırı sebumu ortadan kaldırmak ve enfeksiyon ve diğer hastalıkların başlamasını önlemek için periyodik olarak yıkanması tavsiye edilir.

Peterbald Kedisi Beslenmesi
Peterbald Kedisi Beslenmesi

Peterbald Kedisi Beslenmesi

Peterbald kedisi ideal beslenmesini planlamadan önce, bu cinsin örneklerinin çok aktif ve daha hızlı bir metabolizmaya sahip olduğu dikkate alınmalıdır.

Bunun için, kedinin yaşam tarzına, yaşına ve sağlığına bağlı olarak, beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için ne tür bir beslenme ve ne kadar vereceğini belirlemek için veterinerden yardım almalısınız. 

Peterbald kedisi beslenmesinde eksik olmaması gereken yiyecekler arasında, hayvanın vücudunun kendi kendine üretemediği, sağlığı için gerekli olan vitaminleri ve besinleri aldığı hayvansal kaynaklı proteinler bulunur.

Peterbald kedisi üremesi

Peterbald kedisi, kendi cinsinin üyeleri arasında veya Oriental shorthair ve Siyam kedisi arasında çiftleşmeye uygundur.

Kedilerin gebelik süresi ortalama 63 ile 68 gün arasında sürer. Bu sürenin sonunda genellikle 2 ile 4 arasında yavru doğar. Kediler 18 ila 24 aylık bir süre içinde yetişkin boyutuna ulaşır.

Son olarak, Peterbald kedisi hakkında ilginç bilgiler;

 • Bu kedi adını, cinsin ortaya çıktığı Peterbald şehrinden almıştır;
 • Peterbald kedisinin çıplaklığından sorumlu gen henüz tespit edilemedi. Kesin olan, baskın bir gen olduğudur;
 • Yavrular tüyleri hayatın ilk aylarında değişebilmektedir.
 • Daha hızlı metabolizması sayesinde Peterbald kedisi, çizikler, ısırıklar ve hastalık durumunda diğer kedilere göre daha hızlı iyileşirler.

Peterbald kedisi fiyatı

Peterbald kedisi fiyatı 3000 ile 7000 TL arasında değişmektedir. Kesin rakamı etkileyen parametreler arasında hayvanın yaşı, cinsiyeti, soyu ve tüy tipi bulunur. Bu kediyi yurt dışından getirmek istiyorsanız, yol ve diğer masraflar hariç 700 ila 1000 Euro sadece kedi için vermeniz gerekir. Begonya Kadın Instagram sayfamızı takip etmeyi ihmal etmeyin.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx