PsikolojiGenelModa

Renklerin Anlamı ve İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Reklamlar
Renklerin “Saklı” Anlamları Nelerdir ?

Renklerin anlamı ve psikolojik etkileri

Her rengin insan psikolojisi için inanılmaz etkileri vardır. Renkler stres, öfke, depresyon ve can sıkıntısı gibi olumsuz duyguları tetikleyebildiği gibi, huzur, mutluluk, güvenlik gibi ruh halleri için de ortam oluşturabilir. Tüm bunları öğrenmek ve kanıtlamak için renkler ve insan duyguları üzerine sayısız deney yapılmıştır. Bu teoriyi doğrulayan sonuçlar veren her deneyle, dünyadaki çoğu insan tarafından kabul edilen bir görüş haline geldi.

Yazımızda Kırmızı, Mavi, Pembe, Yeşil, Sarı, Mor, Kahverenginin, Turuncu, Beyaz ve Siyah renklerin insan psikolojisi üzerinde etkileri ve anlamlarını sizler için araştırdık.

Reklamlar

Kırmızı rengin psikolojik etkisi ve anlamı nedir?

Kırmızı renk
Kırmızı rengin psikolojik etkisi

Kırmızı renklerin anlamı; Halk arasında kendine güvenin rengi olarak bilinir. Canlılığıyla dikkat çeker ve kendine odaklanır. Hemen hemen tüm büyük şirketler dikkat çektiği için kırmızı rengi logolarında öne çıkaran tasarımlar ortaya koymuşlardır. Kana rengini verdiği için beyin kırmızı rengi algıladığında vücudumuzdaki kan akışı hızlanır.

Kırmızı, ısı, ateş, kan, şehvet, aşk, dinamizm, güç, heyecan, dayanıklılık ve saldırganlık gibi kavramları simgeler. Kan basıncını ve solunumu artırabilir. İnsanları hızlı karar vermeye teşvik eder ve beklentileri yükseltir. Kırmızı dikkat çekici bir renktir. Kırmızı renkteki kelime ve nesneler hemen insanların dikkatini çeker. Dekorasyon ve tasarım yaparken kırmızı objelerin mükemmel olması önemlidir çünkü insanlar bu objeleri hemen fark edecektir. Arabalarda kırmızı renk ile hırsızlık oranı arasında pozitif bir ilişki vardır. Kırmızı, duygusal olarak yoğun ve aşırı bir renktir. Kırmızı kıyafetler canlandırıcı olabilir. Bazı durumlarda, kırmızı kıyafet bir enerji ve güç mesajı gönderir, ancak çatışmaya da davetiye çıkarabilir. Aynı zamanda erotizm için vazgeçilmez renklerden biridir.

Kırmızı baskın bir renktir. Vurgu belirlemeli, zemin olarak değil, kırmızı odaları huzursuz eder ve uzun süre bakarsanız sinirlerde gerginliğe neden olur. Özellikle hastane bahçelerinde kırmızı çiçeklerin toplu olarak yerleştirilmesi uygun olmaz. Tansiyonu yükseltir, kan dolaşımını hızlandırır ama kırmızı renklerin dağınık kullanıldığı odalar insana zamanın nasıl geçtiğini unutturur. Bu nedenle bar ve gazinolarda kırmızı renge önem verilmektedir. Ayrıca restoranlar iştah açıcı etkisinden dolayı dekorasyon için sıklıkla kırmızı rengi kullanırlar. Dünyanın tüm ünlü gıda firmalarının logolarının kırmızı olmasına şaşırabilirsiniz; Coca Cola, Pizza Hut, MC Donald’s, Ülker, Burger King vb.

Mavi rengin psikolojik etkisi ve anlamı nedir?

Mavi renk
Mavi rengin psikolojik etkisi

Mavi renklerin anlamı; Fiziksel sağlığı ifade eden bir renktir. Gökyüzü, deniz, okyanus gibi sonsuz boyutları temsil ettiği için sınırları aşan bir renktir. İnsanı sakinleştirir. Bu yüzden sürekli tatile çıkma ihtiyacı hissederiz. Çünkü denizi ve onunla birlikte bol mavi görmek bize iyi geliyor.

Reklamlar

Mavi, yalnızlığı, üzüntüyü, depresyonu, bilgeliği, güveni ve sadakati sembolize eder. İş görüşmelerinde mavi giymek, kararlılık ve bağlılık anlamına gelir.

Mavi, tüm renklerin en iştah açıcısıdır. Mavi renkli yiyecekler doğada çok nadirdir. Mavi yiyecekler insanlar için iticidir çünkü eski atalarımız yiyecek ararken zehirli veya bozulmuş yiyeceklerden kaçınmayı öğrenmiştir. Genel olarak, bu yiyecekler mavi, mor veya siyah görünüyordu. Deneyler sırasında katılımcılara mavi boya ile yemek verildiğinde hemen hemen herkes iştahını kaybetti.

 • Özellikleri;
 • Mavi Renk Stresi Azaltır,
 • Sinir sistemini rahatlatır,
 • Sadakati sembolize eder,
 • Huzur verir.

Hangi renk insanı rahatlatır sorusuna cevabımız mavi renktir. Mavi sinir sistemini rahatlatır. Aksine kırmızının zihin üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır ve insanları düşündürebilir. Huzurlu ve sakin bir mavi, vücudun yatıştırıcı kimyasallar salmasına neden olduğu için yatak odası için ideal bir renk olabilir.

Ancak mavinin daha koyu tonları soğuk ve iç karartıcı olabilir. Mavi ile renklendirilen medya, çok koyu olmadığı sürece üretimi artırır. Araştırmalar, öğrencilerin mavi odalarda daha iyi notlar aldıklarını ve haltercilerin daha ağır yükleri kaldırabildiklerini gösteriyor. Ayrıca insanlar mavi ile yazılmış metinleri daha iyi hatırlayabilirler. Mavi genellikle yıldızları, geceyi, insan sıcaklığını, kalıcı ve derin duyguları, düşünceleri ve sakinliği sembolize eder.

Mavi sevenler genellikle romantik ve duygusal bir kişiliğe sahiptir. Sadece maviyi kucaklamayanlara dikkat edin! Bu insanlar aynı zamanda romantiktir, ancak duygularını farklı şekilde gösterirler. Giysilerdeki mavi, sosyal bir kişiliği gösterir. Çevre ile uyumu çağrıştırır. Mavi taşıyıcıların “ciddi ve iyi insanlar” imajı yaygındır. Yatak odaları, banyolar ve çalışma odaları için ideal renktir. Aynı zamanda sinir sistemi bozukluğu ile birebirdir. Bu nedenle ihtiyaç anında belki denizi ya da gölü gözlemleyerek kendimizi sakinleştirmemiz ve sakinleştirmemiz mümkün. Psikolojisi bozuk insanlar hangi rengi sever sorusuna cevabımız yine mavidir.

Mavi, çoğu insan tarafından sevilir çünkü güvenli bir renktir. Dürtüsel veya ani bir renk değil. Mavi, analiz etmek, düşünmek ve aynı zamanda planlamak demektir. Düzen rengi olarak da adlandırılan mavi, değişikliği pek sevmez. Mavi düşünceler konusunda katıdır ve ne olursa olsun pes etmeyecektir.

İş görüşmesine giden insanlara mavi kıyafet giymeleri tavsiye edilir çünkü mavi insana güven verir ve kararlılık hissi verir. Mavi kalemle yazılan yazı tipleri de hafızada daha kalıcı olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle öğrencilerin çalışmaları sırasında metinleri mavi kalemle yazmaları önerilir. Mavinin insanlar üzerinde sakinleştirici ve sakinleştirici bir etkisi vardır. Bu yüzden kendini güvende hissetmek isteyen çoğu insan denize gitmeyi veya gökyüzüne bakmayı tercih eder. Mavinin insanlar üzerindeki özgüven etkisi herkes tarafından bilinir.

Pembe rengin psikolojik etkisi ve anlamı nedir?

Pembe renk
Pembe rengin psikolojik etkisi

Pembe renklerin anlamı; Genellikle küçük kızların giydiği bir renktir. Bu ölçüde sevimliliği çağrıştırır. Aşkın sembolü olarak da görülebilir. Aynı zamanda mutlu bir renktir.

Pembe en romantik ve narin renktir. Ayrıca sakinleştirici etkisi vardır. Araştırmalar, pembenin insanları sakinleştirdiğini ve kalplerini yumuşattığını gösteriyor. Pembe, Dr. Alexander Schauss, hapishane parmaklıkları pembeye boyandığında mahkumlar arasındaki saldırgan davranışların azaldığını açıkladı.

DR Schauss: “Kızmak istesen de pembe renk yanına kâr kalamaz. Kalp kasları yeterince hızlı hareket etmiyor. Pembe enerjiyi çeken bir yatıştırıcı gibi. Renk körleri bile pembe ile sakinleşiyor.” Ancak daha sonra yapılan araştırmalar böyle bir etkinin ne yazık ki kısa sürdüğünü gösteriyor. Görünüşe göre bu sefer vücut normal seviyesine döndüğünde daha agresif bir ruh haline kayabiliyor.

DR Schauss

Pembe rengin Özellikleri;

 • Rahatlatıcı etkisi,
 • Masumiyet,
 • Romantizm,
 • İyimserlik,
 • Sakinlik.

Yeşil rengin psikolojik etkisi ve anlamı nedir?

Yeşil renk
Yeşil rengin psikolojik etkisi

Yeşil renklerin anlamı; Baharı hatırlatıyor. Yine mavi gibi rahatlatıcı bir renk. Bu yüzden yeşil ovalar ve vadiler bize her zaman huzur verir. Güven duygusunu da yansıtır. Bu nedenle bankaların logolarında kullandıkları bir numaralı renk yeşildir. Enerjinin rengi olarak da adlandırılabilir.

Uyum, barış, uyum ve anlayışla ilgilidir. Güven var. Bu nedenle bankaların logolarında en çok tercih ettikleri iki renkten biridir. Yatak odası için de sakinleştirici bir renktir. Batıda büyük otellerin mutfaklarında şeflerin yenilikçi gücünü artırmak için duvar renginin yeşile boyandığı söylenir.

Sakinleştirici özelliğinden dolayı büyük restoran ve mutfaklarda kullanılmaktadır. Logo ve hastane iç mekanlarında yeşili tercih eder. Yeşil gözler için en rahat renktir ve görüşü iyileştirir. Sakinleştiricidir ve sinir sistemi üzerinde doğal bir etkiye sahiptir. İnsanlar televizyon izlemeden önce oturup dinlenmeleri için yeşil odalara alınıyor. Renklerin duygular üzerindeki etkisi nedir sorusuna cevabımız yeşil renktir.

Doğanın ve baharın rengi olan yeşilin insanlar üzerindeki etkisi tartışılmaz. Yeşil alanlardaki insanların mide rahatsızlıklarının daha az olduğu tespit edilmiştir. Yeşil, en güçlüsü ve en evrenseli doğa olan birçok kavramla ilişkilendirilir. Buna göre yaşamı, gençliği, yenilenmeyi, umudu ve gücü de simgeler. Bazı kültürlerde orta yaşlı gelinler doğurganlığı simgelemek için yeşil giyerler.

Yeşil rengin Özellikleri;

 • cömertlik,
 • umut,
 • huzur,
 • güven,
 • paylaşma,
 • yenilenme hissi verir.

İlginizi Çekebilir: Yeşil İle Uyumlu Renkler

Sarı rengin psikolojik etkisi ve anlamı nedir?

Sarı renk
Sarı rengin psikolojik etkisi

Sarı; Sonbaharı anımsatacak şekilde hüzünlendirebiliyor insanı. Ama genel olarak dikkat çekici bir renktir. Bu yüzden dünyadaki tüm taksiler sarıdır. Ayrıca çoğu fast food markası, dikkat çekici özelliklerinden dolayı logolarında sarıya yer vermektedir.

Sarı, parlak limon sarısı gözü en çok yoran renktir. Bu parlak renkten yansıyan ışık gözleri aşırı derecede tahriş eder ve rahatsızlık verir. Aynı zamanda sarı renk metabolizmayı hızlandırır. Odayı parlak sarıya boyamak bebekleri ağlatacak ve yetişkinler sinirlenecek.

Ayrıca, bilgisayar ekranında sarı sayfalar ve sarı arka plan bulunan bir defter iyi bir fikir değildir; Beyninizi uyararak konsantrasyonu artırabilir, ancak gözlerinize zararlıdır. Sarı, az miktarda kullanıldığında parlaklık ve sıcaklık hissi verir. Oyunculuğu, parlaklığı, yaratıcılığı, samimiyeti ve hayata karşı rahat bir tavrı sembolize eder. Güneşli bir gün gibi davetkar. Sarı güneş ışığı gibidir: orada iyi hissetmesini istersin ama gözlerine girmesini istemezsin.

Sarının birçok farklı tonu vardır.

 • Saf sarı, diğer tüm tonlar arasında en mutlu ve en güneşli olanıdır. Ama biraz daha karanlık bakmak daha rahat.
 • Soluk sarı, dikkati, çürümeyi, hastalığı, kıskançlığı ve aldatmayı sembolize eder.

Sarı söz konusu olduğunda seçilen ton çok önemlidir. Sarı, geçiciliğin ve çekiciliğin ifadesidir. Bu yüzden taksiler sarıdır. Dikkat çeksin ve geçici olduğu bilinsin diye. Araç kiralama firmaları da logolarında sarı rengi kullanmaktadır. Bu nedenle dünyadaki hiçbir banka ambleminde sarı kullanmaz. Paranın geçici değil kalıcı olmasını istiyorlar.

Sarı rengin Özellikleri;

 • Sarı renk, zeka ve aklın rengidir,
 • mutluluk,
 • neşe
 • eğlence
 • aydınlatıcı
 • göz kamaştırıcı
 • merak uyandırıcı
 • sınav esnasında bizi odaklanmaya
 • hızlı karar vermeye yardımcı,
 • özgün düşünce.

İlginizi Çekebilir: Sarı İle Uyumlu Renkler

Mor rengin psikolojik etkisi ve anlamı nedir?

Mor renk
Mor rengin psikolojik etkisi

Mor renklerin anlamı: Renklerin psikolojik anlamları arasında yer alan mor, uyku sorunu yaşayan kişiler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun nedeni uyku getirici bir etkiye sahip olmasıdır. Aynı zamanda mor renk yaratıcı görünüyor.

Psikolojiye hangi renk iyi gelir sorusuna Mor rengin insan psikolojisi üzerinde genel olarak olumlu bir etkisi vardır. Her şeyden önce asil ruhların ve sanatçı kişiliklerin en sevdiği renk mordur.

Mor rengin anlamları morun tonlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Morun koyu tonları, farklılık duygunuzu güçlendirir ve sanatsal yönünüzü ortaya çıkarır. Mor rengin de olumsuz etkileri vardır. Üzüntü ve depresyona neden olan etkileri de vardır.

Mor rengin özellikleri;

 • asaleti,
 • lüks hayatı,
 • zenginliği
 • romantizmi,
 • duygusallığı,
 • tutkuyu,
 • ve zarafeti simgeler.

Mor Rengi, ruhsal esenlik ve sonsuzluk ile ilişkilidir. Uzun zamandır ihtişam ve lüksün son adımı olarak görülüyor. Tarih, saray mensupları olan üst sınıfların her zaman mor giyindiğini kaydeder. Nevrotik duyguları açığa çıkardığı için insanları bilinçsizce korkuttuğu tespit edilmiştir.

Mor, mor duygunun rengidir, çok özel bir renktir, mistik bir ihtişam getirir ve metafizik gücü simgeler. Mor yüzyıllardır imparatorluğun, dinin, ölümün, çekiciliğin ve aşkın sembolik rengi olarak kullanılmıştır. Mor renk Mistikler, büyük sanatçılar, düşünürler ve fikir ve ideallerle topluma yön veren kişiler tarafından seçilir ve kullanılır. Büyük, ölümcül ve çok özel aşklar, içinden sürekli menekşe renginin fışkırdığı kıpkırmızı rengin aşklarıdır. Bu renk, açıklanamaz bir birlik ve bütünlük sağlar, çünkü bu gizemli gücün önünde mor bir sis ve pus vardır.

Kahverenginin psikolojik etkisi ve anlamı nedir?

Kahve renk
Kahverenginin psikolojik etkisi

Kahverengi renklerin anlamı; Zeminin rengidir. İnsanları etkisiz hale getiriyorlar. Böylece daha hızlı da olabilir.

Kahverengi renk anlamları arasında sıkıcı ve bunaltıcı görünse de aslında hızlı gitmek isteyenler için ideal bir renktir. Kahverengi hayal gücünü harekete geçirir. İnsanlara bir sakinlik ve dinginlik duygusu verir.

Gerçekçiliğin, olay örgüsünün ve sistemin rengi olan kahverengi, doğal, rahat ve açık bir atmosfer yaratır. İnsanlar üzerinde canlılık ve hareketlilik etkisi bırakır. Bir deneyde, bir müzede arka plan kahverengiye döndüğünde, ziyaretçiler daha kısa sürede daha fazla yeri ziyaret etti.

Kahverengi dünyanın rengidir, insanların hareketlerini hızlandırır. Kahverengi ağırlıklı olan yerlerde uzun süre oturmak zordur. Bu renk hareketliliği arttırdığı için özellikle fast food restoranlarında kullanılmaktadır. Beyaz bir fast food duvarı göremezsiniz. Ayrıca ofisinizde kahverengi mobilyalar kullanmayın.

Kahverengi ayrıca gündelik, gündelik bir renk olarak kabul edildi. Bu, diğer kişinin kendisini daha rahat, rahat ve açık hissetmesini sağlar. Örneğin gazeteciler. Tüm ünlüleri konuşturmasıyla tanınan ünlü televizyoncu Larry King’i programında her seferinde kahverengi kravat ve ceketler giyerken göreceksiniz. Kahverengi dünyanın rengidir ve diğer insanlar arasında kendinizi kaybedersiniz. İş toplantılarında veya profesyonel toplantılarda kahverengi giymeyin.

Turuncu rengin psikolojik etkisi ve anlamı nedir?

Turuncu renk
Turuncu rengin psikolojik etkisi

Turuncu renklerin anlamı; Yine kırmızı gibi kendine güvenen kişilerin tercih ettiği bir renktir. Enerjik yapıyı sembolize eder. Ayrıca iştah açıcı etkisi vardır.

Renklerin anlamları arasında turuncu rengi; Şans, cesaret, canlılık ve güveni sembolize eder. Dışadönüklerin en sevdiği renk turuncudur ve turuncu sosyalleşme ile ilişkilendirilen bir renktir.

Her renk grubunda olduğu gibi turuncu rengin anlamı da tonuna göre değişmektedir. Kırmızıya yakın turuncu bir ton; öfke, dargınlık gibi kavramları temsil eder.

Turuncu renkler, yüksek enerji emisyon potansiyeline sahip oldukları için genellikle mutfak ve yemek odalarında tercih edilmektedir. Çünkü portakal rengi iştah açıcı gibi özelliklere sahiptir.

Sıcaklık, memnuniyet, üretkenlik ve esenlik ile ilişkilidir. Güçlü ve cömert bir görünümü vardır.
Turuncu, iştahla en çok ilişkilendirilen renktir. Turuncu, renginin gizliliği olmadan geniş kapsamlı bir çekiciliğe sahiptir. Örneğin bir ürünün herkese uygun olduğunu ifade etmek için kullanılabilir ya da pahalı ve uygun fiyatlı olarak algılanabilir.

Pembe en romantik ve narin renktir. Ayrıca sakinleştirici etkisi vardır. Araştırmalar, pembenin insanları sakinleştirdiğini ve kalplerini yumuşattığını gösteriyor. Pembe, Dr. Alexander Schauss, hapishane parmaklıkları pembeye boyandığında mahkumlar arasındaki saldırgan davranışların azaldığını açıkladı. DR

Beyaz rengin psikolojik etkisi ve anlamı nedir?

Beyaz renk
Beyaz rengin psikolojik etkisi

Beyaz renklerin anlamı; Herkes önce saflığı, temizliği ve iyiliği çağrıştırdığı konusunda hemfikirdir. Barışı ve dostluğu da sembolize eder. Bu nedenle beyaz güvercin ve beyaz bayrak barışın sembolü olarak kabul edilir. Politikacılar, politikacılar tarafından da sıklıkla kullanılır. Ayrıca ışığın rengi olarak kabul edilir. Neşe ve mutluluk çağrıştırır.

Birçokları için beyaz, saflığın ve masumiyetin rengidir. Beyaz renk, tüm renklerin olumlu ve olumsuz yönleri için dengeleyici bir unsur olarak kullanılmaktadır. Beyaz rengin amacı denge sağlamaktır. Saflığın, dürüstlüğün ve adaletin simgesidir.

Beyaz renk, manevi saflığı sembolize eder. Gelinliklerin beyaz, doktorların önlüklerinin beyaz olması asıl amaç budur.

Beyaz renk, düşüncelerinizi ve duygularınızı arındırmaya hizmet ederken, aynı zamanda tüm enerjinizi yükseltme işini de yapar.

Özellikle batı kültüründe beyaz rengin çok az olumsuz çağrışımı vardır. Batı kültüründe beyaz rengin en olumsuz çağrışımı; Beyaz rengin soğukluk, yalnızlık ve boşluk duygularını ifade ettiği inancıdır.

Beyaz renginin anlamı ve psikolojik etkisi, özellikle renklerin anlamı;

Beyaz rengin Özellikleri;

 • Tarafsızlık,
 • Saflık,
 • Etkinlik,
 • Temzilik,
 • Masumiyet

Beyaz saflığı, temizliği ve masumiyeti simgeler. Birçok kültürde gelinler beyaz giyer. Aynı zamanda temizliği sembolize eder. Doktorlar, hemşireler ve laboratuvar teknisyenleri steril olmak için beyaz giyerler. Beyaz ışığı yansıtır ve çevredeki alanı serin tutar. Bu nedenle yaz aylarının elbise rengidir. Genel olarak serin ve canlandırıcı bir his var. Beyaz renklerin anlamı: Tüm toplumların kutsal rengidir. Bazılarında ‘ölümü’ simgeleyen beyaz, ‘öteki yaşamın’ başlangıcı olarak da görülüyor. Bu rengi sevenler çatışmalardan uzak, farklı ve özgür bir dünya arıyorlar.

Siyah rengin psikolojik etkisi ve anlamı nedir?

Siyah renk
Siyah rengin psikolojik etkisi

Siyah renklerin anlamı; Genellikle iç karartıcı renk olarak adlandırılır. Kötü anıları, korkuları, mutsuzluğu simgeler. Bu nedenle kıyafetlerinde daima siyahı tercih eden kişilerin şanssız insanlar olduğu söylenir.

Siyah renk oldukça tartışmalı bir renk. Bir yandan karanlık güçler, suç ve kötülük ile ilişkilendirilirken, diğer yandan sadakat, azim, sebat, zeka, bilgelik ve güvenilirlik ile ilişkilendirilir. Bir yanda tahakküm ve güç, diğer yanda acı, keder ve keder anlamına gelir. Batı’da hüznü temsil ederken, Japonya’da siyah mutluluk anlamına gelir.

Siyah zemin üzerine karamsarlığı çağrıştırsa da vazgeçemeyeceğimiz romantik bir gece rengidir. Siyah birçok insan için giyim rengidir. Bazıları güçlü ve ciddi görünmek için siyah kullanır. Diğerleri daha zayıf göründüğü için onu tercih ediyor. Siyah aynı zamanda şık ve zarif kabul edilir. Siyah, en fazla konsantrasyonu getiren renktir. Einstein’ın konsantre olmak için siyah perdeli ve doğal ışık almayan bir odaya girdiği ve öyle düşündüğü söylenir.

Siyah aynı zamanda bir güç göstergesi olarak da bilinir. Ciddiyet sembolü olarak kabul edilir. Bu nedenle görüşmede siyah takım seçilir. Aynı şekilde davetlerde de genellikle siyah renk tercih edilmektedir. Bu yönüyle de şıklığın bir yansımasıdır.

Birçok kişi siyah rengini günlük hayatında oldukça sık kullanır. Mobilya tercihlerinde, kıyafet ve aksesuarlarda siyah rengi görmek mümkündür.

Renklerin anlamı ile ilgili olarak, genel olarak siyah rengin insanları, nesneleri veya bir ortamı asil gösterdiğine inanılır. Bununla birlikte, siyah rengin anlamı hakkında da pek çok tartışma vardır. Bazı insanlar siyah rengin karanlık güçleri, suçu ve kötülüğü sembolize ettiğini düşünür. Bir diğer kısım ise tam tersi; sadakati, azmi, bilgeliği ve güvenilirliği simgelediğini savunur. Bazıları onun yönetim ve güç gösterdiğini düşünürken, diğerleri onun acıyı, hüznü ve kederi yansıttığına inanır.

Elbette siyah rengin kullanımını anlamının ötesinde ilişkilendirenler de vardır. Kimileri siyahın sadece giyimde tercih edildiğini, siyah rengin insanı zarif gösterdiğini ve ciddi görünmek için siyahın şart olduğunu iddia ediyor.

Araştırmalar, Siyah’ı seven birçok insanın kendinden emin, kararlı ve kararlı olduğunu gösteriyor. Bu nedenle siyah, iş görüşmeleri için ya da ciddi görünmenin önemli olduğu bir ortam için en ideal renklerden biridir.

Siyah rengin Özellikleri;

 • gücü,
 • ciddiyeti,
 • otoriteyi,
 • resmiyeti,
 • prestijli,
 • kuvveti temsil eder.

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki bilinen etkileri binlerce deney sonucunda tanımlanmış ve bu şekilde açıklanmıştır. Renklerin alternatif tıpta tedavi edici etkileri olduğu bile bilinmektedir. Renklerin anlamı yazımız hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.

Youtube kanalına abone olun, birbirinden güzel videoları kaçırmayın https://www.youtube.com/c/begonyakadin

admin

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx