Cilt Bakımı

Retinol Nedir? Cilt bakımında Retinol ne işe yarar?

Reklamlar

Cilt bakımında önemli bir yeri olan Retinol nedir? Cilt bakımında retinol ne işe yarar, sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Retinol cilt bakımı konusunda çok etkilidir. Reçeteli olarak da cilt bakımında kullanılan etkili bir takviyedir. Retinol aslında vitamin ve bakım takviyesidir. Eczanelerden de bu ürünü temin edebilirsiniz.

Uyarı
İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır. Bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Destek Tedavilerde A Vitamini Faydaları

Retinol A vitamini ailesindendir. Karaciğerlerde depolanır ve cilde çok önemli faydaları vardır. Cildin kolajen üretimini destekler. Bundan dolayı da cilt bakımını alanında büyük bir alanda kullanılmaktadır. Cildinizde oluşan lekelerin azalmasını istiyorsanız A vitamini kullanabilirsiniz. A vitamini yaşlanma karşıtıdır ve etkili sonuçlar vermektedir.

Retinolun çok etkili sonuçları olduğu için cilt bakım markalarının büyük bir kısmı retinolden faydalanmaktadır. Peki retinolun cilde faydaları nelerdir? Retinol aslında vücudumuzda üretilmektedir. Retinol ile ilgili merak ettiklerinize gelin birlikte göz atalım.

Reklamlar

Retinol Nedir?

Retinol aslında A vitamininin farklı çeşitlerinden birisidir. Faydaları da vücutta keratin sentezini sağlamasıi hücre yenilenmesini hızlandırması ve hücrelerin onarılmasını sağlamaktır. Retinol asitten elde edilen bir ilaçtır. Retinolun içinde hücre büyümesini düzenleyen retinoid isimli kimyasal bir bileşik vardır. Bu nedenle hücre büyümesini düzenler ve yaşlanma karşıtı ürünlerde sıklıkla karşımıza çıkar.

Retinol Ne İşe Yarar?

Retinol epidermal hücrelerin yenilenmesinde etkilidir. Ve vücuttaki A vitamini eksikliğinin giderilmesini sağlamaktadır. Retinol aslında ilk başlarda ciltteki sivilce ve akne görünümünü azaltmak için kullanılsa da şimdilerde cildin genç görünmesi için yaşlanma karşıtı olarak sıkça kullanılmaktadır. Retinol cildin kolajen ve elastin proteinlerini güçlendirdiği için yaşlanma karşıtı olarak çok etkilidir.

Retinol Ne İşe Yarar
Retinol Ne İşe Yarar

İlginizi Çekebilir: Saçlarınızı Ne Sıklıkla Kestirmelisiniz?

Retinol Nelerde Bulunur?

Retinol almak için A vitamini içeren besinleri tüketebilirsiniz. A vitamini doğada retinol ve beta-karoten olmak üzere iki türde bulunmaktadır. Retinol doğrudan et, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Retinolun kontrollü olarak tüketilmektedir.

Reklamlar

Beta- karoten alımının retinol alımına etkisi olmadığını düşünmemelisiniz. Çünkü bera-karoten vücudun içinde retinole dönüşmektedir. Yani hayvansal gıdalar gibi beta-karoten içeren meyve ve sebzelerin tüketilmesi de oldukça önemlidir. Beta- karoten içeren besinler havuç, mango, greyfurt, domates, kavun, kabak, biber, brokoli, papaya, lahana, guava ve ıspanaktır.

Cilt için Retinolün Faydaları Nelerdir?

Retinolun cilt için çok faydalı olduğundan bahsettik ama retinolun cilt için faydalarını detaylı olarak ele almak daha yararlı olacağını düşünüyoruz. Retinolun hücre yenileyici etkisi olduğu için yaşlanma karşıtıdır ve sivilce tedavisinde de olumlu sonuçlar vermektedir. Düzenli kullanımda cilt için çok faydalı olduğu bilinmektedir. Retinol hücrelerin yenilenmesini sağlayarak sağlıklı hücrelerin hızlı bir şekilde artmasını sağlayacaktır.

Retinol cildin aşırı sebum üretmesini engellediği için sivilce oluşmasının önüne geçiyor. Retinol epidermisin en üst katmanı olan Stratum Corneum’u sağlıklı görünüme kavuşturduğu için sivilce oluşumunun önüne geçerken aynı zamanda yaşlanma karşıtı olarak da karşımıza çıkıyor.

Ciltte Retinol Nasıl Kullanılır
Ciltte Retinol Nasıl Kullanılır

Ciltte Retinol Nasıl Kullanılır?

Retinol A vitamini içeren gıdalarda bulunmaktadır. Bunun yanında ilaç olarak da kullanılabilir. Diğer maddeler ile güçlü etkileşimde bulunduğu için ciltte sadece bakım ürünlerinin içinde kullanılmalıdır. Retinol içeren serum ve kremler cilt tarafından emildikten sonra tepkimeye girdiği için retinoik asit formunu almaktadır. Retinoik asit formuna girince ürünün beklenen faydayı vermesi beklenir.

Retinol yaşlanma karşıtı olduğu için 30lu yaşlardan sonra kullanılması tavsiye edilmektedir. Retinol içeren ürünlerin gün içindeki kullanım zamanı da oldukça önemlidir. Hücre yenilenmesinin yüksek olduğu gece saatlerinde kullanılması daha etkili sonuçlar vermektedir. Güneş ile etkileşime girdiği için gündüz saatlerinde lekelenmeye yol açabiliyor. Bu nedenle retinol içeren ürünlerin gece kullanılması daha sağğlıklı olacaktır. Retinol ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer nokta da AHA ve BHA gibi diğer asit içeriklerinin yer aldığı ürünlerle kullanılmamasıdır.

Retinol Zararları Var Mıdır?

Retinol cilt için çok faydalı olsa da bir asittir. Bu nedenle cildinde bazı hastalıklar hassasiyet olan kişiler için kullanımı güvenli değildir. Aynı zamanda ciltte kuruluğa da yol açabilmektedir. Bu nedenle kuru ve hassas cilde sahip olan kişilerin retinol kullanımından uzak durması oldukça önemlidir. Kuru cilde sahip olanlarda daha çok görülen egzama gibi cilt hastalığı olan kişilerin retinol kullanımından uzak durması önerilmektedir.

Retinol Krem ve Cilt Bakımında Faydaları

Retinol krem kullanırken cildin kollajen üretiminde artış görülür. Bunun sonucunda cildin daha esnek ve daha genç görünmesi sağlanır. Cildinizin daha sıkı, kollajen yönünden zengin olması beklenir. Retinol ile cildinizin daha genç görünmesini sağlayabilirsiniz.

  • Retinol ile cildin kırışıklıklara karşı direnci artar.
  • Ciltte meydana gelen lekelerin azalmasına katkı sağlar. Cilt tonunun eşitlenmesini sağlar.
  • Cildin genel görüntüsünün toparlanmasında katkı sağlar.
  • Ciltte yeni meydana gelen ince çizgilerin giderilmesinde etkilidir. Serumla beraber kullanıldığında çok etkilidir.
  • Retinolun cildin hücre yenilenmesi ve onarımına önemli katkıları vardır.
  • Ciltte zaman içinde oluşan serbest radikal hasarıyla mücadele eder.

Retinol Ne Zaman Kullanılmalı?

Retinol özellikle yaşlanma karşıtı olarak kullanıldığı için cildin nem kaybı ve serbest radikal hasarının başladığı 30- 35 yaş sonrasında kullanımım tavsiye edilmektedir. Hücre yenilenmesinin sebeplerinden birisi de dermatolojik sorunlar olabilir. Byle bir durumunuz varsa doktorunuzun önerisi ile daha erken yaşlarda da kullanabilirsiniz. Erken yaşlarda kullanılınca iyileşmenin daha hızlı olduğunu görebilirsiniz.

Retinol içeren ürünleri kullandığınız zaman da çok önemlidir. Gece saatlerinde hücre yenilenmesi çok hızlı olduğu için gece yatmadan önce kullanılması oldukça güvenlidir. Ve retinolun asidik özelliği olduğu için de güneşle etkileşime girmesi halinde ciltte leke bırakabileceği unutulmamalıdır. Cildinizde leke oluşumu ihtimalinin artmaması için güneş ışığı olmayan yerlerde retinol içeren ürünleri kullanmalısınız.

Retinol İçeren Ürünler Cilt Tipine Uygun Seçilmelidir

Cilt tipiniz de retinol kullanımında oldukça önemlidir. Eğer cildiniz kuru ve hassas ise asidik özelliğinden dolayı cildinizde tahribata yol açabilir. Egzama gibi cilt rahatsızlığınız varsa kuruluğu arttıracağı için cildinizin daha kötü olmasına neden olabilir. Bu yüzden kuru ve hassas cilde sahip olanların cilt tipine uygun bir retinol krem seçmesi oldukça önemlidir.

Akne Tedavisini Destekleyen Bakımlarda Retinol Kremin Yeri
Akne Tedavisini Destekleyen Bakımlarda Retinol Kremin Yeri

Akne Tedavisini Destekleyen Bakımlarda Retinol Kremin Yeri

Retinol yaşlanma karşıtı olmasının yanında akne tedavisinde de kullanılmaktadır. Akne tedavisinde kullanılmasının nedeni retinol içeren kremlerin sebum üretimini azaltmasıdır. Bu sayede akne oluşumunu ortadan kaldırmaya fayda sağlar.

Retinol İçeren Cilt Bakım Ürünleri Neler?

Retinol içeren serum ve kremleri cildiniz için kullanabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken ürünlerin cilt tipinize uygun olmasıdır. Aksi takdirde cilt sorunlarını ve hastalıklarını tetikleyebilir. Retinol içeren cilt bakım kremleri şunlardır;

1. Institut Esthederm Intensive Retinol Serum

Cildinizdeki yüzünüzde ve boyun bölgenizdeki derin kırışıklıklar için korkmadan tercih edebileceğiniz bir üründür. Ürünü kullanmadan önce cildinizi güzelce temizlemelisiniz. Retinol içeren serum ile kremini birlikte kullanabilirsiniz.

2. Institut Esthederm Insentive Retinol Krem

Institut Esthederm Insentive Retinol kremin özelliği de kırışıklık karşıtı olmasıdır. Cildinizin pürüzsüz olmasını saplayacaktır. Cildinize ilk uygulamadan sonra farkı göreceksiniz. Cildiniz daha yumuşak olacaktır. Ve derin çizgilerinizde aşamalı olarak azalacaktır.

3. La Roche Posay Redermic R Spf 30 Retinol içerikli Bakım Kremi

Retinol içeren kremlerden birisi de La Roche Posay Redermic R Spf 30’dir. Krem cilt için ideal bir yapıdadır. Hem kırışıklık karşıtı hem de güneş koruma etkilidir. Spf 3o faktördür. Ciltteki ton farklılıklarını azaltma konusunda başarılıdır.

4. Darphin Ideal Resource Youth Retinol Oil Concentrate

Retinol içeren ürünlerden birisi de Darphin Ideal Resource Youth Retinol Oil Concentrate’dir. Yağ konsantresi olduğu için oldukça faydalıdır. Kırışıklıklara karşı etkili olan bu yağ sayesinde cildiniz daha pürüzsüz ve aydınlık olacaktır.

5. Dr Murad Retinol Youth Renewal Night Krem

Ciltte meydana gelen ince çizgileri yok etmek için de Dr Murad Retinol Youth Renewal Night Krem kullanılabilir. Bu krem retinol içeren gece kremidir. Kırışıklık karşıtı yapısı olduğu için cildinizi yeniden yapılandırıcı bir etkisi olduğunu hissedeceksiniz.

6. Dr Murad Retinol Youth Renewal Eye Serum

Aynı markanın Dr Murad’ın Retinol Youth Renewal Eye Serum Retinol içeren göz çevresi serumu da cilt için çok etkili sonuçlar vermektedir. Göz çevresindeki halkalara karşı etkili bir nemlendirici üründür. Cildinize yoğun etki yaparak kırışıklık bakımınızı desteklemektedir.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx