Kumaş TürleriModa

Parlak ve Pürüzsüz Görüntü Sağlayan Saten Kumaş Özellikleri

Reklamlar

Saten, çok uzun zamandan beri bilinen ve tercih edilen kumaş türleri arasında yer almaktadır. Eski zamanlarda zenginlik havası yaratan zaten kumaş, pek çok elbisenin yapımında kullanılmaktadır. Günümüzde de alıcısının oldukça fazla olması, bu kumaşın sevilerek tercih edildiğini göstermektedir. Aynı zamanda üretimi esnasında uygulanan teknikler bakımından da oldukça özel bir kumaş türü olduğu bilinmektedir. Yazımızda Saten Kumaş Nedir ve Saten Kumaş özellikleri hakkında bilgileri aşağıda gelin birlikte inceleyelim.

Saten Kumaş Nedir?
Saten Kumaş Nedir?

Saten Kumaş Nedir?

Saten kumaş nedir denildiğinde akla ilk gelen parlak görünümlü kumaşlar olmaktadır. Saten, parlak görünüme sahip olmasının yanı sıra, aynı zamanda, kaygan ve pürüzsüz bir dokuya da sahiptir. Teknik olarak bakıldığında ise kumaşın üretimi aşamasında ipliklerin birbirine geçmediği ve eşit olarak dağıtıldığı görülmektedir. Bu şekilde üretim yapılabilmesi için 5 farklı yöntem uygulanması gerekmektedir.

Saten Kumaşın En Belirgin Özellikleri

Bu kumaşlar, görünüş olarak ve isim olarak bilinen ve tercih edilen kumaşlar arasında yer almaktadır. Ancak çoğu kişi, bu kumaş türünün temel özellikleri hakkında yeterli bilgiye sahip değildir. Bu nedenle saten kumaş özellikleri, başlıca incelenen konular arasında yer almaktadır. Aşağıda bu kumaş türünün özellikleri sırası ile açıklanmıştır.

Reklamlar
 • Bu kumaş türü, kat kat görünüm kazandırılabilen bir kumaş türü olmamakla birlikte bu görünümün kazandırılması için farklı tekniklerin uygulanması gereken bir kumaştır.
 • İnce bir kumaş olmasına rağmen opak kumaş görevi görür ve iç göstermez. Ancak fazlalık gizleme konusunda başarılı değildir.
 • Bu kumaşların çoğu ne kadar parlak olduğuna ve ne kadar kalın olduğuna göre ayırt edilebilmektedir.
 • Çok ince olan bu kumaş türleri, vücut üzerinde kaliteli durmamaktadır. Bu nedenle tavsiye edilen saten kumaş şekli kalın satenlerdir.
Saten Kumaşı Nerelerde Kullanılır?
Saten Kumaşı Nerelerde Kullanılır?

Saten Kumaşı Nerelerde Kullanılır?

Saten kumaşı nerelerde kullanılır sorusunun yanıtı pek çok kişi tarafından tahmin edilmekte hatta bilinmektedir. Günümüzde çoğu markanın ürünleri, saten kumaştan yararlanılarak üretilmektedir. Bu nedenle saten kumaşın nerelerde kullanıldığını tahmin etmek hiç de zor değildir. Ancak daha önce bu kumaşı kullanmamış olan bireyler, satenin nerelerde kullanıldığını incelemektedir. Bu kumaşın kullanım alanları, şu şekilde açıklanabilmektedir:

 • Çoğu gelinlik modelleri
 • Nevresim takımları
 • Abiye elbiseler
 • Pijama ve gecelik takımları
 • Tekstil ürünleri
 • Hobi ürünleri

Yukarıda yer alan bu kumaşın kullanım alanları, kumaşın inceliğine ve kalınlığına göre değişiklik gösterebilmektedir. İnce ve daha hafif olan bu kumaşlar, gecelik ve nevresim takımları için tercih edilirken, daha kalın olan Bu kumaşlar gelinlik ve abiyelerde tercih edilmektedir.

Saten Kumaşı Sağlıklı Mı?

Saten kumaş sağlıklı mı sorusu, bu kumaş türünü kullanmakta olan veya henüz kullanmamış kişiler tarafından merak edilen sorular arasında görülmektedir. Bu kumaşlar, çok eski zamanlardan veri kullanılan kumaş türleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle en çok tercih edilen kumaş türlerinden biridir.

Oldukça kaliteli kumaş yapısına sahip olan saten kumaşlar, sağlıklı kumaşlar arasında yer almaktadır. Ancak kullanıldığı alana göre dikkat edilmesi gerekmektedir. Vücut ısısını her ne kadar dengede tutma özelliği bulunmasa da doğru alanda ve doğru şekilde kullanıldığı takdirde herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Reklamlar
Saten Kumaşı Yorumları

Saten Kumaşı Yorumları

Saten kumaşı yorumları, bu kumaş türünün özelliklerinin yanı sıra daha pek alanı kapsamaktadır. Bu kumaş hakkında detaylı bilgilere erişebilmek için kullanıcı yorumlarının dikkate alınmasında fayda vardır. Çünkü kullanıcı yorumları, kumaşın nasıl kullanılması gerektiği ve nerelerde kullanılması gerektiği gibi detaylı bilgileri içermektedir.

Saten kumaştan yararlanacak olan pek çok kişi, gerek internet sitelerinden gerekse de bazı alışveriş sitelerinden bu tarz yorumlara ulaşabilmektedir. Yorumların okunması ve değerlendirilmesi sonucunda da istenilen bu kumaşı tercihi kolaylıkla belirlenebilmektedir.

Saten Çeşitleri

 • Düşes,
 • Antika,
 • Baronet ,
 • Şarjen,
 • Krep,
 • Şarmöz,
 • Saten döliyon,
 • Messaline,
 • Polisatin.

Saten kumaş özellikleri ve saten nedir yazımız hakkında aşağıda yorum yapabilirsiniz.

Parlak ve Pürüzsüz Görüntü Sağlayan Saten Kumaş Özellikleri 2024 Saten Kumaş
Ebrunur Göktan

Deneyim ve tecrübelerimi sizlerle paylaşabilmek için artık ben de bu platformdayım. Kahve eşliğinde zevkle okuyabileceğiniz içerikler üretmek için yer aldığım bu platformda siz değerli okurlara keyifli okumalar dilerim.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx