Moda

Silüet Ne Demek ve Siluet Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Silüet Nasıl Çizilir?

Reklamlar

Silüet genel olarak gölge bir profil anlamına gelir. Bir objenin, canlının ya da insanın yalnızca dış kenarlarının çizildiği eskizlere silüet denir. Aynı zamanda bir giysinin genel şeklini de belirtir. Silüet, moda tasarımcıların vizyonlarının ve hayallerinin tam olarak kağıda geçirilmesini sağlar. Bu yazımızda silüet nedir, silüet çeşitleri nelerdir, silüet çalışması nasıl yapılır, silüet çeşitleri nasıl çizilir ve silüet çizimi nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarını bulacağız.

Silüet Nedir?
Silüet Nedir?

Silüet Nedir?

Moda dünyasında kullanılan yaygın bir kelime silüettir. Moda silüetine atıfta bulunurken, gi̇yi̇mi̇n genel görünümü hakkında konuşuyorlar. Zaman içinde moda dönemleri silüetle (giysinin ana hatları) tanımlanmıştır. Her siluetin, silueti tanımlamak için farklı yerlerde vurgulanan farklı alanları vardır. Aşağıda temel siluetler yer almaktadır.

Kum saati silüeti

Bir kum saati silüeti, omuz ve kalçaya vurgu yapar. Bel kısmı incedir. Bu siluet, giysiye doğal kadınsı kıvrımları vurgulayarak çok kadınsı bir görünüm kazandırdı. 1900’lerin başındaki kum saati silueti, merhametsizce bir korse kullanarak beli sıkıştırır ve bazen kadınların bu gerçekçi olmayan silueti elde etmek için cerrahi olan alınan alt kaburgaları olurdu.

Reklamlar

S-eğri̇si̇ si̇lüet

S-eğrisi siluet, omuzlara ve vücudun üst yarisina hala vurgu yapmaktadır. BEL, kum saati siluetinde olduğu gibi sıkıştırılmıştır. Eteğin full olarak açılması ve kloş gelmesi vücudun arka tarafına getirilerek bir kabarıklık yaratılır.

Boru silüet

Boru silüet, en basit silüettir. Yukarı ve aşağı doğru düz bir şekilde iner. Hiçbir yerde gerçek bir vurgu yok. Boru şeklindeki siluetin amacı, giysinin şeklini basi̇tleşti̇rmek ve çizgileri basitleştirmektir.

Ters üçgen si̇luet

Ters üçgen si̇luet, omuzları vurgular ve kalçayı düzleştirir. Ters üçgen silueti fikri, kadınlara ofis stili bir siluet sunmaktı.

A silueti

A si̇lüeti, üçgen si̇lüet için başka bir isimdir. bu siluet, vücudun alt yarısını vurgular. Ancak kalçaları vurgulamadığı için benzersizdir. Kalçaları geçerek görsel çi̇zgi̇ çizer ve bacaklar etrafına geniş bir görünüm kazandırır. Bu siluet aslında büyük kalçaları gizlemek isteyen kadınlar için oldukça gurur verici bir kadın silüeti.

Reklamlar
Silüet Çeşitleri Nelerdir?
Silüet Çeşitleri Nelerdir?

Silüet Çeşitleri Nelerdir?

Modada, siluet terimi bir elbisenin çizgisini veya giysinin genel şeklini ifade eder. Siluetler, gurur verici bir yanılsama yaratmak için bir kadının şeklini vurgulamak ve değiştirmek için kullanılabilir. Farklı vücut tiplerini övmek ve farklı etkinlikler için kıyafet kurallarını karşılamak için farklı elbise siluetleri tasarlandı. Farklı siluetleri anlamak, vücut tipinize en uygun olanı bulmanıza yardımcı olabilir.

Balo elbisesi silüeti

Genellikle peri masallarıyla ilişkilendirilen bu kıyafet tarzı, resmi bir ortama en uygun olanıdır. Tasarım açısından, elbise göğüs bölgesine oturur ve belde geniş, genellikle çok katmanlı bir eteğe yerleştirilir. Bu tarz hemen hemen her vücut tipine çok yakışır, ancak özellikle minyon kadınlar veya küçük belli olanlar için harikadır. Armut biçimli bir kadında, tam etek büyük kalçaları kamufle etmek için çok şey yapabilir.

İmparatorluk silüeti

Bu elbisenin doğrudan göğsün altında bir çizgisi vardır ve eteği, göğüs altından başlar. Eteği genel olarak yükseltilmiş belden aşağıya doğru hafifçe genişler. Bu elbise özellikle bel oyuntusuna sahip olmayan kadınlar için tavsiye edilir, ancak belirgin bir kum saati şekline sahip kadınlar için tavsiye edilmez.

A silüeti

Bu elbise silueti her vücut tipi için iyi çalışma eğilimindedir. Göğsü ve gövdesi genel olarak balo elbisesi silüetine benzer, ancak etek daha az açık ve dramatiktir. Hafif parlama, gövdeden zemine doğru akan bir çizgi veya A harfi gibi genel bir vücut şekli oluşturur.

Düz silüet

Düz siluet, göğüsten uylukların uzunluğu boyunca şekle uyan ve vücudu saran elbiseleri ifade etmek için kullanılır. Bu genellikle daha ince veya kıvrımsız daha ince kadınlar için önerilir.

Balık elbise silüeti

Balık elbise silüeti ya da deniz kızı silueti, vurgulamak istedikleri kıvrımlara sahip kadınlar için tasarlandı. Elbise, göğüs ve gövde bölgesi aslında dizlere kadar vücuda oturur ve bu noktada çarpıcı bir şekilde etekleri açılır. Deniz kızı silueti çoğu vücut tipi için harika görünür, ancak inanılmaz derecede küçük kadınlar oran konusunda dikkatli olmalı çünkü bu tarz bacak ve gövde uzunluğunu vurguluyor.

Silüet Çalışması Nasıl Yapılır?
Silüet Çalışması Nasıl Yapılır?

Silüet Çalışması Nasıl Yapılır?

Silüeti çizmek için çok sayıda iyi öğe ve düzenleme var.

Düz silüet çizimi

Basit temel giysiler belirlenmemiş veya şekillendirilmemiş olduğundan, düz siluet koordinasyonlarını yapmak için iyi öğelerdir. Çok basit olmalarına rağmen, düz tip, çıplak kıvrımlı vücuda sahip oldukları için şık bir şekilde giyilebilir.

Dikey şerit, siluet çizgisini çizmek için en iyi motiftir. Düz çizgisi gözleri yormaz ve vücudun daha ince ve uzun görünmesini sağlar.

Orta çizgi çizimi aynı zamanda siluet yapmak için iyi bir öğedir. Düz orta çizgi çizimi, düz vücut tipinin kaslı bacaklarının düz ve ince görünmesini sağlar. Resmi tasarımı da düz vücut tipine uygundur.

Kloş maksi tek parça, düz silüeti yapmak için en iyi öğedir. Çok şekillendirilmemiş bel çizgisi ve yan yırtmaç tasarımı da güzel düz silüeti yapmak için daha iyidir.

Tulum, düz silüet için de iyi bir öğedir. Düz tip için tasarım noktaları çok sıkı olmayan tasarım, düz siluet, bel pozisyonu kalça kemiği çevresinde olmasıdır. Sert kumaştan yapılmış olması daha iyidir.

Uzun hırkalar, düz silüet için uygun bir öğedir. Düz silüet tipi için, ince ve basit temel tasarımdan oluşan tasarımın seçilmesi önerilir.

Jile, Fransızca’da yelek anlamına gelir. Uzun jile modaya uygun bir üründür, bu yüzden kombinasyonu daha şık hale getirir. Düz silüet için, sert kumaştan yapılmış olanı tavsiye edilir.

Düz silüet için, boyun pozisyonunda kıvrılan ve hacim veren bir eşarp olması tavsiye edilmez. Bir fular ile dikey çizgi yapmak daha iyidir. Bu, koordinasyonu sıraya koymanın kolay yoludur. Herhangi bir moda çiziminde düz silüeti kullanabilirsiniz ve kıyafet izlenimini bir eşarp ile değiştirebilirsiniz.

Düz silüet, gömlek ve dar eteğin bu kadar basit koordinasyonu ile şık bir şekilde giyebilir. Bu basit öğeler, siluet çizgisini çizmek için iyidir. Düz silüet için kıyafetlerde süslemeye gerek yoktur. Bu tür temel eşyalarda güzel figür ve şık görünüyorlar. Düz silüet tipi, çok dar veya büyük olmayan tam boyutta ince görünüyor. Düz silüet, şık ve uzun eteklerde güzel görünüyor. Genişletme veya hacimli tasarım onlar için tavsiye edilmez. Uzun etek, silueti güzelleştirmek için iyi bir öğedir. Düz silüet, kalem etekle eşleşir ve düz silüet yapmak için iyi bir öğedir. Jile aynı zamanda siluet yapmak için iyi bir öğedir.

Setler veya tek parça giysiler, siluet çizgisini çizmek için iyi bir öğedir. Kişinin daha uzun ve ince görünmesi için aynı renkteki üst ve alt kısım göze çarpmaktadır. Düz silüet, bu tür çapraz tasarımla da eşleşir. Derin ve güzel bir V yaka çizgisi oluşturmak için en iyi üründür. Uzun dış kısım, silueti çizmek için iyi bir öğedir. Düz silüet tipi için, koordinasyonları için bu kadar basit temel kat önerilir.

X silueti çizimi

X silüeti, kloş veya süslü tasarım giysilerden oluşan ve bel hizasında şekillendirilen moda silüetlerinden biridir. Bu kadınsı tarzdır, bu yüzden hassas vücut yapısına sahip olan kişiler için tavsiye edilir. Kloş etekler, kıvrımlı vücut tipi için harikadır. Bu X siluet modasına uyuyor ve dekoratif ve çan açılan etekli giysilerde gerçekten muhteşem görünüyor.

Tersine, basit bir temel tasarım giysisi üzerinde çok basit veya zayıf görünüyorlar. Süslemeler ve geniş tasarımlı giysiler, kıvrımlı vücut tipinin ince gövdesini kaplar ve bel çizgilerine dikkat çekmek için bacakların uzun ve güzel görünmesini sağlar.  X silüetini yapmak için çok sayıda iyi öğe ve düzenleme var.

Kıvrımlı vücut tipi ince ve uzun gövdeye sahip olma eğiliminde olduğundan, fit kumaş ince bel çizgisini öne çıkarır ve doğal bir X çizgisi silueti olur. Bu nedenle kıvrımlı vücut tipi için yumuşak ve esnek malzemeden üretilmiş giysiler tavsiye edilir.

Bel şekilli tasarıma sahip giysilere X silüetini giydirmenin en kolay yoludur. Özellikle yüksek bel pozisyonunda şekillendirilmiş tasarım daha iyidir çünkü kıvrımlı vücut tipi, kodinasyonunda üst pozisyonda noktalara sahip güzel bir figür gibi görünür. 

Aynı sebeple peplum tasarımı kıvrımlı vücut tipi için de iyidir. Peplum tasarımı, belin hemen altında fırfırlı veya kloş bir tasarıma sahiptir, bu nedenle bellerinin inceliğini vurgular. Kıvrımlı vücut tipi, bu kadar kadınsı tasarım kıyafetlerinde güzel görünüyor.

Bir kemer, X çizgisini yapmak için gerçekten yararlı bir öğedir. Hızlı bir şekilde basit bir düz silüet tek parçayı, kadınsı bir X çizgisine dönüştürür. Kıvrımlı vücut tipinin kemer üzerinde göbek deliğinden daha yüksek pozisyonda yapılması tavsiye edilir. Kıvrımlı vücut tipinin güzel görünmesi için en iyi pozisyonlar peplum tasarımda ortaya çıkar. X çizgisi yapmak için, kıvrımlı vücut tipi üst pozisyonda süslemeli kıyafetlere giyilmesi tavsiye edilir. Kıvrımlı vücut tipinin ince gövdesini kaplar ve bel hatlarının daha ince görünmesini sağlar.

Kloş etek de X çizgisini yapmak için önemli bir öğedir. Kıvrımlı vücut tipinin ince gövdesini örter ve ince bel çizgisini vurgular. Bu tekniği hemen şimdi kullanabilirsiniz. İnce bel çizgisini ve bacaklarının daha uzun ve güzel görünmesini sağlar. Kıvrımlı vücut tipinin, bunun gibi yüksek bel koordinasyonlarıyla eşleşir.

Hacimli kloş etek iyi bir üründür ve kıvrımlı vücut tipi onu şık bir şekilde giyebilir. Kıvrımlı vücut tipi, uygun beden giyen güzel bir figür görünüyor. Kıvrımlı vücut tipi ince uzun bel çizgisine sahip olduğu için bu tarz fit bir elbise giyerek doğal X çizgisi yapabilirler. Güzel X çizgisi silueti yapmak için, bel şeklindeki tasarımların kıyafetleri en iyi öğedir. Kıvrımlı vücut tipinde, yakalı bir ceket kadar güzel görünüyor çünkü yaka tasarımı ince gövdesini kaplıyor.

Peplum tasarımı bel hattının daha ince ve daha yüksek bir pozisyonda görünmesini sağlar. Kıvrımlı vücut tipi, X çizgisinin silüetini yapması ve güzel görünmesi için tavsiye edilen bir öğedir. Bir kemer üzerinde yapmak, X çizgisi siluetini yapmanın en kolay yoludur. Kıvrımlı vücut tipi için dengeli bir figür yapabilmek için kemer üzerinde göbek deliğinden daha yüksekte yapmaları gerekir.

Tarzda kıvrılma, kıvrımlı vücut tipinin güzel görünmesini sağlar ve belleri X çizgisine benzemek için daha şekilli görünür. Yamuk şekilli bir etek, kıvrımlı vücut tipinin kalça çizgisini örter ve güzel X çizgisi koordinasyonu sağlar.

Kıvrımlı vücut tipi, bel kıvrımı, kloş gibi bir blazer ceket ya da suni kürk ceket ile eşleşir. Kürk ve kloş tasarımının hacmi güzel bir X çizgisi oluşturur. Yumuşak malzemeli giysiler, kıvrımlı vücut tipi ile  uyumludur ve vücut şekilleri boyunca güzel bir X çizgisi oluşturur. Fırfırlı ve parıltılı tasarımlar, kıvrımlı vücut tipinin ince gövdesinin zarif görünmesini sağlar ve güzel bir X silueti olur.

A silueti çizimi

A silueti çizimi
A silueti çizimi

A silueti, “A” harfinin şekli gibi koordinasyonlardır. Bir çizgi, ince üstler ve hacimli altlardan oluşan moda silüetlerinden biridir. Bu koordinasyon doğal tip için önerilir. Düz vücut tipinin geniş omuz ve ince bacaklara sahip olması nedeniyle, A line coodinasyonu vücutları ile dengeli bir figür yapar.

Buna ek olarak, doğal tip uzun boylu veya hacimli kıyafetlerde şık bir görünüm sergiliyor. Bu tasarımlar, doğal tipin güçlü gövdesini kaplar ve gündelik koordinasyonları oluşturur.

Düz vücut tipi genel olarak ince uzun bacaklara sahip olma eğiliminde olduğundan, bacakları geniş ve hacimli gösterilerek figür üst gövdesi ile dengelenir. Geniş veya geniş pantolonlar, hacmi bacaklarına koymak için iyi öğelerdir.

Uzun hacimli etek üzerine şık bir şekilde giyilebilen tek doğal tiptir. Bu tür hacim öğesi, doğal tür gibi güçlü çerçeve olmadan çok eşleşecektir. Hacimli uzun etek, güzel bir çizgi silueti yapmak için iyi bir öğedir.

Hacimli ayakkabılar da A silüetini oluşturmak için iyi öğelerdir. Düz vücut tipi, bu tür platform ayakkabılar ile eşleşir ve hacmi, koordinasyonlarının alt konumuna koymak için iyidirler.

Tabii ki büyük hacimli botlar da A silüet için iyi öğelerdir. Özellikle kovboy botları, geniş şekilleri nedeniyle en iyisidir ve doğal tipin gündelik koordinasyonuyla gerçekten uyumludur. Düz vücut tipinin ince bacakları için kalın bir topuğun ince topuktan daha iyi olduğunu biliyorsunuz. 

Düz vücut tipi, bu tür gündelik koordinasyonla eşleşir ve geniş paçalı pantolon, güzel A siluetini yapmak için iyi bir öğedir. Bu kadar hacimli geniş pantolonları şık bir şekilde giyebilen tek vücut tipi, düz vücut tipidir. Düz vücut tipinin güçlü çerçevesi de bu tür büyük çantalarla eşleşir. Uzun hacimli bir etek, düz vücut tipinin çerçeve çalışmasına uyar ve güzel bir A silueti yapmak için iyi bir öğedir. Uzun kloş etek, güzel bir çizgi silueti yapmak için iyi bir öğedir. Düz vücut tipi, büyük desenli giysilerle eşleşir. Bir çizgi kat, bir çizgi silueti yapmak için de iyi bir öğedir. Bu kadar uzun hacimli paltoları şık bir şekilde giyebilen tek vücut tipi düz vücut tipidir.

Y silueti çizimi

Y çizgisinin silueti “Y” harfinin şekli gibi koordinasyonlardır. Y silüeti, hacimli üstler ve ince diplerden oluşan moda silüetlerinden biridir. Üst gövdenin uzun ve hacimli silüeti, ince ve kompakt siluetten oluşan alt gövde ile dengelenmiştir. Bu koordinasyon, düz vücut tipi için tavsiye edilir çünkü hacim silueti, doğal tipin geniş omuz çerçevesini kapsar.

Buna ek olarak, düz vücut tipi uzun boylu veya hacimli tasarımlara sahip kıyafetlerde şık bir görünüm sergiliyor. Bu tasarımlar, düz vücut tipinin güçlü gövdesini kaplar ve gündelik koordinasyonları oluşturur. Düz vücut tipi güçlü bir çerçeve olma eğiliminde olduğundan, bu kadar büyük siluet tasarımlı kıyafetleri şık bir şekilde giyebilirler. Bu kadar büyük siluet kıyafetleri giymek için Y silüetini yapmanın iyi bir yolu…

Büyük yaka tasarımı, Y çizgisini siluet yapmak için iyi bir öğedir ve düz vücut tipinin geniş omzunun hassas görünmesini sağlamak için yanılsama yapar. Pelerin kol, aynı zamanda Y çizgisi silueti yapmak için iyi bir tasarımdır ve düz vücut tipi güçlü çerçevesini ve geniş omuzlarını kapsar. Pelerin, panço, pelerin gibi kolsuz tasarımlı giysiler gibi tasarımlar da Y çizgisinin siluetini oluşturmak için iyi öğelerdir. Düz vücut tipi bu kıyafetleri şık bir şekilde giyebilir ve bu kıyafetler düz vücut tipinin güçlü yapısını örtmek için iyidir.

Hacimli uzun bir fular takmak da Y çizgisinin siluetini oluşturmak için iyi bir öğedir. Düz vücut tipinin gövdesi bu kadar büyük bir hacme uyar ve doğal tip için şık bir koordinasyon yapmak da iyidir. Y silüetinin büyük beden üstler ve ince pantolonlarla yapılması kolaydır. Düz vücut tipine, bu tür gündelik eşyalar ve hacimli atkı yaklaşır.

Düz vücut tipi, militer ceket gibi gündelik eşyalarla eşleşir. Katmanlı giysi koordinasyonu, üz vücut tipinin ince gövdesini kapsar ve güzel Y çizgisi siluet stilini oluşturur.

Uzun ceketler de aynı zamanda düz vücut tipine uyar. Düz vücut tipi için, çift düğmeli tasarım ve kalın kumaş malzeme daha iyidir ve büyük boy olanı geniş omuzlarını örtmek ve Y çizgisi silueti yapmak için iyidir. Panço, Y çizgisinin silüetini yapmak için de iyi bir öğedir ve güçlü çerçevesini kapsar ve düz vücut tipinin gündelik koordinasyonlarına gerçekten uyar.

Düz vücut tipi için büyük yakalı bir tasarım kaban da tavsiye edilir çünkü geniş omuzlarını örter ve Y çizgisi siluet koordinasyonlarını yapmak için iyidir. Büyük yakalı tasarım giysiler, düz vücut tipinin geniş omuzlarının zarif görünmesini sağlar ve şık bir koordinasyon sağlar. Hacimli bir atkı, şık bir koordinasyon sağlar ve doğal tipin sağlam gövde çerçevesine uyar. Düz vücut tipi için güzel Y çizgisi silueti yapmanın kolay yoludur. Düz vücut tipi, bu kadar büyük beden üstleri giyen şık ve ince görünüyor ve güzel bir Y çizgisi silueti haline geliyor. Düz vücut tipi, kalın iplikli süveter ile eşleşir ve salaş ve rahat stil yapmak için iyi bir öğedir. Basit ince etek, güzel Y çizgisi siluetini yapmak için de iyi bir öğedir.

Silüet Çizimi Nasıl Yapılır?
Silüet Çizimi Nasıl Yapılır?

Silüet Çizimi Nasıl Yapılır?

Daha basit bir ifadeyle, bir elbise silueti, bir bakışta bir elbisenin içinde gördüğünüz şeydir yani elbisenin ana hatları… Tasarımcılar, özellikle gelinlikler olmak üzere güzel elbiseler yapmak için etrafta dolaştıklarında, her şeyden önce silueti akıllarında tutuyorlar. Bir tasarımla ilgili en temel şey budur. Önce silueti tasarlar, sonra geri kalan stil unsurlarını tasarlarsınız.

Bir elbiseyi seçtiğinizde, onu bir modele veya en sevdiğiniz aktrise benzeyecek kadar saf olabilirsiniz. Ancak bu tür bir veya iki hatadan sonra durup vücut tipinize göre doğru elbise siluetine göre elbisenize karar verirsiniz. Açıkçası, bir elbise seçerken kişisel tercihinize ve güzellik anlayışınıza göre hareket edeceksiniz, ancak silüetler hakkında temel bir bilgi ve onları seçmeye ilişkin bazı genel yönergeler bilmek yanlış değildir.

Düz siluet, giysinin üstünden altına doğru düz bir forma uyan bir siluettir. Bu silüetin vücudu sarma şekli, mükemmel bir vücuda sahip olmayanlar için onu affetmeyen bir stil haline getiriyor. Kıvrımlı bir bel, bu siluette güzel görünmenin ön şartıdır. Bu tarz genellikle hareketleri kolaylaştırmak için etek ucunda yırtmaçlar ile donatılmıştır. Slim fit pantolonlar ve kotlar, skinny fit pantolonlar ve kotlar, dar elbiseler ve kalem etekler bu siluetin en popüler örneğidir.

A silueti korse içine yerleştirilmiştir ve eteğin hafifçe genişleyerek onu bir A harfi gibi gösterir. A silueti çoğu insan için iyi çalışır. Bu siluetteki bir giysi üstte dardır ve eteğe doğru genişleyerek vücudun garip çizgilerini ve kıvrımlarını düzeltir ve bu nedenle çoğu vücut şeklini düzleştirir. 

Boru silüetli bir elbise, göğsün bel ve etek ucu için hemen hemen aynı ölçülere sahip olduğu için dikdörtgen bir şekle sahip olacaktır. Shift elbiseler bu tipin bir örneğidir. Kalın bir bele ve geniş kalçalara sahip bir kişi, bu kusurları çok rahat gizlediği için bu siluete bayılacak.

Bir gece elbisesi içinde, bu siluet aynı zamanda korsaja takılmış ve herhangi bir kloş açılma olmadan doğrudan yere inen sütun tarzı bir etekle de görünebilir. Bu, yazlık giysilerde çok sık görülen bir siluettir. Bu siluetin giysileri en iyi şekilde, drape şeklinde ve hafif olan kumaşlarla yapılır.

Kum saati silueti, sıkı bir bel ile karakterizedir. Bu çok popüler siluet, kadınsı figürün kıvrımlarını vurgular. Bu silueti kemer veya korse yardımı ile tasarlayabilirsiniz. Korseler ve kloş etekli büstiyerler bele vurgu yapabilir ve bu silueti yaratabilir.

Bu, tüm silüetler arasında en çok beğenilen ancak çoğunlukla dar bir bele sahip insanlar için uygundur. Bu siluetin hakkını vermek için biraz ince bir bele ihtiyacınız var. Armut biçimli bir vücut, kullanıcının çok kalın bir bel ölçüsüne sahip olmaması koşuluyla, bu siluete bir elma vücut şekline veya ters çevrilmiş bir üçgene göre daha uygundur.

Çan silüetinde, korse bele kadar takılır ve daha sonra çan şeklinde bir etek yapmak için etek ucuna doğru gösterişli bir biçimde açılır. Bu siluet tipik olarak geleneksel gece elbiselerinde ve gelinliklerde bulunur. Evlenmek üzere olan genç kadınların çok popüler bir tercihtir. Bu siluetteki eteğin kloş olarak açılması çoğunlukla ince kumaş katmanları ile elde edilir. Elbisenin altında bol bol kabarık etek bulunan bir kombinezon da bu silueti oluşturmaya yardımcı olur.

Trompet silueti ya da balık elbise silueti olarak da adlandırılan bu siluet, boru siluete çok benziyor, farkı, bir balo elbisesi gibi dizlerden sonra geniş bir biçimde açılır. Bu silüetin dizlere kadar sıkı oturması hareket etmeyi çok zorlaştırıyor ama şüphesiz çok güzel bir siluet ve dolayısıyla fedakarlığa değer.

Omuza vurgu yapan bir siluet, omuz vatkaları gibi tasarım ilaveleri veya puf kollu gibi kol tipleri ile omuzlara ekstra vurgu yapılarak yapılmıştır. Omuza kadar neredeyse erkeksi bir genişliğe sahip olan bu siluet, kalçalara ve bele çok ince bir görünüm kazandırır. Siluet, omuza kare ve sağlıklı bir görünüm verdiği ve kullanıcının daha genç görünmesini sağladığı için harikadır. Bu siluet, üste göre daha dar bir alt alan görünümü oluşturduğundan, kalın bir bele sahip biri için çok uygundur. Omuz şeklinin ve boyutunun kullanıcının bedeniyle orantılı olduğundan emin olmalısınız.

Çoğu özel ceketin omuz vurgulayıcı bir silueti vardır. Bir reglan kollu ve yarasa kollu ve dolman kollu gibi çeşitleri de kolun altına hacim kattığı için bir volümlü şekli oluşturacaktır. Örgüler, dolman ve reglan kollu elbiseler için iyidir.

Trapez silueti, A silüetine benzeyen ancak etek ucunda daha belirgin bir genişlik bulunan bu siluet, yamuk veya daha çok bir çadır şeklindedir. Temel olarak, kol deliğinin altından olduğu gibi genişleyen ve açılan bir üçgen gibi görünüyor. Bu siluet, figürü alt edebileceği için tam uzunlukta bir elbise yerine kısa bir elbise olarak iyi çalışır.

Aşırı hacimli silueti, uzun büyük boy ceketlerde ve maksi elbiselerde, pelerinlerde ve şallarda gördüğünüz bir siluettir. Aşırı hacimli siluet, dış giyimde en çok kullanılan stildir. Çok katmanlı kaftan bu siluete bir örnektir. Bu siluette figürün hacimin vurgulanması çok kolaydır. Bu silueti belirli bir kişi için düşünürken kişinin figürü çok önemlidir.

Asimetrik siluetin çapraz etek ucu vardır. Bu etki, giysinin etek ucunun asimetrik çizgilerle kesilmesi dışında renk ve kumaş değiştirilerek sağlanabilir.

İmparator silueti, yüksek belli bir silüettir yani bel kısmı normal bel hizasının üzerinde yapılır. Bu elbise silueti göğüs çizgisinin altından dışarı doğru açılır. Bu, kalın belli figür için en uygun stildir. Etki genellikle elbisenin göğsün hemen altından başlayan etek paneli olmak üzere iki panel halinde yapılarak elde edilir.

Yumurta biçimli silüet, üst ve altta oturan ve orta kısımda gevşek bir şekle sahiptir. Lale etek, yumurta biçimli silueti olan bir elbise örneğidir. Bu silüetteki elbiseler en şık elbiseler değil ama moda trendleri bazen onları popüler kılıyor.

Moda tasarımı yapmak hayallerinizi süslüyorsa ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız Yeni Ümit Moda Tasarım Kursu’na kaydolabilirsiniz. 

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz Abiye Tesettür Elbise Kombinleri adlı yazımızı da okumayı unutmayın!

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx