Cilt Bakımı

Sivilce İzlerimden Nasıl Kurtuldum? Mucize Krem, Detaylı Cilt Bakım Rutinim İnci İnci

Cilt Bakım Rutini

Reklamlar

Bu yazımızda, en çok sevilen videolardan birini inceledik ve Sivilce İzlerimden Nasıl Kurtuldum konusundan bahsettik. İnci İnci Youtube kanalında açıklanan sivilce izlerinden nasıl kurtulduğunu açıklayan video içeriğini burada bulacaksınız.

Herkese merhaba. Öncelikle şunu söylemeliyim ki ben size bu videoda sivilce izlerinizden ve sivilce lekelerinizden üç günde mucizevi bir şekilde kurtulmanızı sağlayacak bir formül vermeyeceğim. Çünkü öyle bir formül yok. Bu yüzden böyle formüller verenlere de inanmayın derim. Size mutfakta hazırlayabileceğiniz krem formülü de vermeyeceğim. Çünkü ben o tarz şeylere de inanmıyorum. Öyle üç günde sivilcelerinizi geçirecek bir şey vaad etmeyeceğim için can sıkıcı olabilir.

Ayrıca videoya geçmeden önce size bir şey daha söyleyeceğim eğer yaz kış demeden, her gün düzenli olarak aksatmadan güneş kremi sürmüyorsanız, böyle bir alışkanlığınız yoksa ya da böyle bir alışkanlık edinmeyi düşünmüyorsanız bu videoyu terk edebilirsiniz çünkü bu tarz lekelerden izlerden kurtulma işi güneşten korunmadan olmaz. Yani kaş yapayım derken göz çıkarmış olursunuz. Cildiniz daha çok lekelenir. Bu yüzden güneş kreminizi her gün ya da günde iki kere tekrarlamak kaydıyla bir sabah bir akşam tekrarlamak kaydıysa güneş kreminizi sürmeyecekseniz gerçekten bu videoyu izlemenize hiç gerek yok. 

Reklamlar

Ben bu videoda kendi sivilce macerama değinmeyeceğim. Açıklamalar kısmına sivilcelerimden nasıl kurtulduğumu anlattığım daha detaylı anlattığım bir videom var, orada sürecimi izleyebilirsiniz eğer arzu ederseniz. Ama kısaca belirtme gerekirse, üç kere Rouccatane kullanmış, uzun yıllar sivilceleri ile mücadele etmiş bir insanım. Bu yüzden tabi bu kadar çok sivilce çıkardıktan sonra sivilceleriniz geçse de geriye sivilce izi kalıyor ne yazık ki. 

Sivilce İzlerimden Nasıl Kurtuldum
Sivilce İzlerimden Nasıl Kurtuldum

Evet üç çeşit cilt lekesi, izi var. Birincisi sivilce izi, sivilce geçtikten sonra o arkada bıraktığı sinir bozucu kırmızılık. Sivilceniz geçer ama sonra onun izi bir iki üç ay orada belirmeye devam eder. Eğer güneşten de kendinizi çok iyi korumuyorsanız, o kırmızılık yani o yaralı doku güneşle temas ettiğinde kahverengileşir ve yerleşebilir. Birincisi bu. Benim de muzdarip olduğum ve esas savaştığım cilt lekesi bu. 

İkincisi ise fıh dediğimiz bu ciltte oluşan kahverengi lekeler. Bunlar genetik yatkınlıktan dolayı da olabilir ya da hamilelik döneminde ortaya çıkan lekeler de bu kategoriye giriyor. Güneş lekeleri de bu kategoriye giriyor. Bunlar sivilce izlerine ve lekelerine göre biraz daha zor geçen lekeler. 

Evet üçüncüsü de ekranda gördüğünüz böyle cilt dokusundaki çukurlaşmalar. Ben bu videoda bunlar hakkında konuşmayacağım. 

Reklamlar

Evet şimdi sizlere kısaca sivilcelerden kurtulmanın temel mantığı ne onu anlatmaya çalışmak istiyorum. Çünkü bunu anlamadan o süreci yönetmek daha zor. Cildimizi sivilcelerden ve lekelerden kurtarmak için yapmamız gereken en önemli adım rutinimizde cildimizi soyacak bir ürünümüzün olması. Bildiğimiz granüllü peelinglerle yapmak yerine kimyasal peelingler ile yapmak gerekiyor. Bu içeriklerde BHA ve a vitamini olabilir cildinizi soymak için kullanabileceğiniz. Bunlardan birini rutininize katmanız şart. Çünkü o cilt soyulsun ki cilt lekeleri katman katman yüzeye gelsin ve kaybolsunlar. Tabi cildimizi soyarken de cildimizi güneşe karşı çok iyi korumamız gerekiyor artık bunu söylememe gerek yok herhalde videonun en başında  tekrar tekrar söylediğim için bence.

Şimdi ne dedik, cildimizi soymak. Bunu düzenli bir şekilde yapacağız bu bir. İkincisi yapacağımız temel şey ise bir yandan cildimiz soyulurken diğer yandan kullanacağımız diğer ürünler ile neler ile mesela yüz temizleme jeli, tonik, güneş koruma kremi, bunların hepsini nemlendirici içerikler ile nemlenme bariyerini oluşturan nemlendirici içerikler ile oluşturmanız. Cildiniz bir yandan soyulurken onun nemlenmesine, cilt bariyerinizin sağlamlaşmasına destek olacak içerikler olması gerekiyor rutininizde. Çünkü bu şekilde olmazsa sülfat içeren, alkol içeren veya matlaştırıcı ürünler kullanırsanız cildinizi aslında bir yandan soyuyorsunuz cildinize bir işlem uyguluyorsunuz. Bu sefer cildiniz daha kötü reaksiyon verebilir sivilcelenebilirsiniz.

Cilt bariyeriniz iyice tahrip olabilir. İyi bir cilt bariyeri olmadan da lekelerden kurtulmanız çok çok zorlaşır. Çünkü şöyle düşünün o sivilcenin iyileştikten sonra arkada bıraktığı kızarıklık lekeler aslında cilt dokusunda bir hasar bir yara. Cildin onu tamir edebilmesi için güçlü bir bariyere sahip olması gerekiyor. Ve bu bilgileri verdikten sonra gelelim benim kullandığım ürünlere. 

Benim esas sivilce izlerimden ve lekelerimden kurtulmamı sağlayan mucizevi kremi hayatımın kremi şu Acnelyse isimli, içinde retinoic asit içeren bir cilt kremi. Bu eczanelerden alabileceğiniz ilaç olan bir krem. İçinde yüzde 0.1 retinoik asit içeren bir krem, ilaç. Gerçekten sivilce izlerinden kurtulmak lekelerden kurtulmak için bulabileceğiniz belki de en yüksek etki görebileceğiniz krem budur. Ben size gidin bu kremi alın diyemem, bir doktor kontrolünde kullanmanızda fayda var. ama yine de ben göze alıyorum gidip alacağım ve kullanacağım diyorsanız da çok dikkatli kullanmanızı ve bu videoda vereceğim bilgilere harfi harfine uymanızı öneririm.

Çünkü ben bunu yani yaklaşık iki senedir falan kullanıyorum. Düzenli olarak kullanmasam da, neredeyse bir sene kadar düzenli olarak kullandım sonra ara verdim. Şimdi kış aylarında kür gibi kullanıyorum. Evet, ilacın kullanım şeklinde geçmeden önce ilacın etkilerinden bahsetmek istiyorum. Retinoic asit ve a vitamini, aslında Roaccutane’ın da temel maddesi olan bir içerik. Bunu Roaccutane’ın topikal versiyonu olarak da düşünebilirsiniz aslında. Bu kremi düzenli kullanarak sivilce izlerinizden, cilt lekelerinizden hepsinden rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Çünkü gerçekten çok güçlü bir ilaç. Bu arada bu ilaç retinoik asit içerdiğinden dolayı piyasada yaşlanma karşıtı olarak da alıp alabileceğiniz bulup bulabileceğiniz en etkili krem.

Bu krem derinin altına inerek hücrelerin kolajen üretmesi için emir veriyor. Hücrelerin kolajen üretimini artırıyor. Biliyorsunuz kolajen cilde o gençliği canlılığı veren en önemli etken maddelerden biri. Yaş aldıkça hücre yenilenmesinin süresi uzuyor. Bu kremde hücre yenilenmesinin süresini kısaltarak aslında yaşlanmayı da geciktiriyor. Gidin en pahalı markaların en pahalı cilt bakım kremlerinin en pahalı serumların içine bakın yani böyle artık yedi yüz sekiz yüz liralık serumlardan bahsediyorum içeğinde mutlaka ama mutlaka aktif retinol içeriği vardır. Ve şöyle söyleyeyim retinol bu retinoik asidin kuzeni gibi düşünebilirsiniz. Bu etkili içerik retinol ise cildi bu kadar irrite etmeyen, bu kadar soymayan daha yumuşak bir içerik olarak geçiyor. Aslında retinoik asit retinolden kat ve kat daha fazla etkili bir içerik.

Cilt Bakımı Rutini
Cilt Bakımı Rutini

Kozmetik ürünlerde yani dermakozmetik markalarda ilaç olmayan ürünlerde kullanabilecekleri retinol miktarı belirli bir yüzde ile sınırlı. Ancak bu kremde o retinol miktarının kat kat üzerinde retinol var. Aslında bir taşla iki kuş değil üç kuş dört kuş beş kuş falan vurmuş oluyorsunuz. Hem sivilce izlerinden kurtulmanıza yarıyor, hem cilt lekelerinizden kurtulmanıza yarıyor hem güneş lekelerinizden kurtulmanıza yarıyor. Siyah noktaları da çok güzel temizliyor. Aynı zamanda ciltteki beyaz butonlar var ya cildi soyduğu için o beyaz butonlardan da çabucak kurtuluyorsunuz.

Ayrıca kırışıklıklardan da, yüzdeki sarkmadan, yani o donukluklardan, aslında aklınıza gelen tüm cilt problemlerine çözüm sağlayan bir içerik retinoic asit. Ama yine de bu kremden hemen bir sonuç beklememek gerekiyor. Tam bir sonuç  görmek için en az iki ay üç ay hiç bir şey beklemeden hiçbir şey sorgulamadan, bunu rutininize oturtup kullanmanız gerekiyor. Kullanımına gelirsek eğer, bu kremi aldınız kullanmaya başlayacaksınız. Kesinlikle haftada bir  kere sürerek başlayın.  2 hafta yalnızca, haftada bir kere sürün ve ne kadar sürün  biliyor musunuz? Nohut tanesi kadarını tüm yüzünüze yedirin ve pıt pıt uygulayın tüm yüzünüze uygulayın. İsterseniz lokal olarak da uygulayabilirsiniz sorunlu bölgelere. Ama ben tüm yüzüme uyguyordum.

Siz bu kremi sürdükten 2-3 gün sonra cildinizde soyulmalar başlayacaktır. Gözle görebileceğiniz  bildiğiniz böyle  cildiniz soyulacak.  Bu çok normal sakın endişeye kapılmayın. Daha sonra haftada biri haftada 2 ye çıkarın ve yalnızca akşamları sürüyoruz bu kremi gündüzleri sürmüyoruz. Temizlenmiş cildimize sürüyoruz  ve hatta şöyle bir şey önerebilirim.  İlk defa kullanacaksanız ilk bir ayda cildinizi yıkadıktan sonra nemlendirdikten sonra  onun üzerine uygulayın böyle olunca etkinliği biraz az oluyor ama yine de etkisinden  faydalanabiliyoruz. Temiz cildinize ilk temas edecek ürün bu olmasın.

Biraz daha rahat cildinizi alıştırma aşamasında bu şekilde kullanabilirsiniz. Daha sonra mesela 2 haftadan sonra cildinize bakın. Biraz alıştı gibi ise  haftada ikiye çıkarın.  2 ayınızdan sonra  haftada  üçe çıkarın. Sonrasında haftada 3 ile devam edebilirsiniz.  İlla  her akşam sürmenize gerek yok. Ama gerçekten kullandıkça böyle cildinizin toleransının arttığına  siz bile şaşıracaksınız. Şöyle söyleyeyim, bu kremi ilk aldığım zaman  doktorum bana hiç az sür falan dememişti. Ben normal krem gibi bayağı böyle tüm yüzüme  sürmüştüm.  Yani daha önce hiç asit ürünleri de kullanmamıştım  ve iki gün sonra cildim öyle bir soyuldu ki… Kimyasal yanık oldum neredeyse böyle pembe gerçekten böyle derim her yerim soyuldu. Çok kötü olmuştu. Sakın böyle yapmayın.  

Ama mesela cildim alıştıktan sonra mesela 3 ya da 4 ay kullandım bu ilacı.  Cildim iyice alıştı. Normal nemlendirici gibi  tüm yüzüme her akşam  bir şekilde sürüyordum.  ve soyulmalarım  neredeyse yok denecek kadar azdı.  Cildimin ne kadar tolere edebildiğini  düşünün. bu arada bu iritasyonun azalması  ilacın etki etmediği anlamına gelmiyor.  Her zaman bir soyulma oluyor zaten. Ama eskisi gibi tüm derinizin böyle çıkacak gibi olmaması iyi bir şey.  Bu iyi bir noktaya geldiğinizi gösteriyor. 

Evet şimdi gelelim bu ürünü kullanırken uyguladığım cilt bakımına, cilt bakım rutinime.  dediğim gibi diğer tüm ürünleri cilde nazik davranacak  ürünlerden seçmeniz gerekiyor.  Cilt temizleme aşamasında çift aşamalı temizlemeyi öneririm. Yani mesela cildinizi micelar sularla temizlerken o soyulmuş hassas olan yerler biraz böyle sizi rahatsız edebilir o yüzden ilk olarak şu şekilde Cerave Hydrating Cleanser ile La Roche Posay Toleriane Yıkama Jeli de öneririm. Güzel bence hem de uygun fiyatlı bir alternatif. Bununla o yüzünüzdeki güneş kremini akıtıp ondan sonra şunun gibi Cerave’nin bu Hydrating Cleanser, bunu yeni aldım ben.

Nemlendirici bir yüz temizleme jeli bu tarz bir jel kullanabilirsiniz. Ama esas lekelerinden  kurtulduğum dönemde, ekrana da resmini koyarım. La roche Posey’in Toleriane Yıkama Jeli isimli bir yüz temizleme jeli vardı, yine böyle nazik bir temizleme jeli onu kullandım.  Ondan da çok çok memnundum. Yani bakacağınız şey içinde sülfat  içermesin,  yapısı yumuşak olsun.  Mesela bu temizleme jelinin içerisinde üç çeşit seramit var ve hyaluronik asit var. İlla bunun olmasına gerek yok ama bu tarz bir temizleyici seçerseniz çok iyi olur. 

Ardından önereceğim şey de nemlendirici içerikli bir tonik seçmeniz.  İlla böyle komplike bir şey olmasına gerek yok.  Termal su benim demirbaş ürünlerimden biri çok çok memnunum.  Bu da gerçekten cildi yatıştıran nemlendiren sakinleştiren bir tonik böyle bir ürün gerçekten gerekli çünkü cildinizde kızarıklıklar olabilir.  O alışma döneminde soyulmalar olacak bazen yandığı oluyor. O zamanlar gerçekten çok kurtarıcı oluyor. Evet gelelim en önemli aşama olan nemlendirme aşamasına. 

Nemlendirici için 2-3 tane önerim olacak birincisi cilt bakım yağları.  Kendi cildinize  uygun bir yağ alıp onu kullanabilirsiniz.  Cilt bakım yağları ile ilgili ayrı bir video çekmeyi planlıyorum,  hangi cilde hangi yağ olur gibi.  ama şu an tüm cilt tiplerine uyabilecek sivilceye neden olmayan cildi sakinleştirecek, cildin sebum dengesini sağlayan  yenilenmesini hızlandıran,  cilt bariyerini güçlendiren  bir yağ olan üzüm çekirdeği yağını çok ben de bu süreçte nemlendirme için bu yağı çok kullandım. Şöyle yapıyordum. Yüzümü yıkadım, Avene Termal Suyu sıktım. Bunun yerine Caudalie Üzüm Suyu Spreyi de kullanabilirsiniz. Yüzümü ıslakken bundan iki pompa alıp böyle tüm yüzüme masaj yaparak uyguluyordum.  Üzerine tekrar termal su sıkıyordum. Böyle cildim gerçekten  neme doymuş oluyordu.  

Üzüm çekirdeği yağı doğal olarak içerisinde Omega 6 ve e vitamini içeren bir yağ. Benim bu elimdekini ben Yunanistan’dan almıştı. O yüzden aynısını bulamazsınız 2 tane marka önerisi koyacağım ben açıklamalara. Bade Natural Üzüm Çekirdeği Yağı ve Arifoğlu Üzüm Çekirdeği Yağı’nı öneriyorum. Soğuk sıkım olması çok önemli buna dikkat edin onun dışında diğerleri nemlendiriciyi de ekrana koyacağım elimde yok çünkü. 

Diğeri de Bioderma Sebium Hydra isimli nemlendiricisiydi. İlk baştaki döneminde de sürekli kullandığım bir nemlendirici idi.  en başından beri favori nemlendiricimdi.  Cildi rahatlatan böyle hemen uçup gitmeyen bir nemlendirici…  Ona bakabilirsiniz ya da Bepanthol Cilt Bakım Kremi de kullandım ben bu kremi dönüp dönüp böyle aldım.  Cildimin böyle sapıttığı zamanlarda  böyle sivilceler çıkıp kızarıklıklar olduğu zamanlarda,  hani yeni ürün de deniyorum sürekli  elim hep buna gidiyor.

Bir hafta bunu kullanıyorum sadece başka hiçbir şey kullanmıyorum ve cildim sakinleşiyor ve rahatlıyor. Bunun da içerisinde B5 vitamini olduğu için bahsettiğimiz o cilt bariyerinin güçlenmesini sağlıyor. Zaten siz o anti-age ile lekelerden kurtulmayı, soymayı yaptığınız için daha böyle sade basit cildinizi  nemlendirecek hafif içerikli bir ürün kullanabilirsiniz.  Anti-aging içerikler içeren,  retinoller içeren C vitamini içeren,  o tarz komplike bir nemlendirici almanıza gerek yok.  Bu arada kesinlikle ihtiyacınız olan şeylerden biri de yine Bepanthol’ün pişik kremi.  Bunun yerine Hametan’ın  pişik kremi miydi yanık kremi miydi, onu da ekrana koyuyor olacağım ve onu da alabilirsiniz. Bu ikisini ne yapacaksınız? Dudak çevresine de geldiği için kenarlarını ve dudakları aşırı kurutacak.  Dudaklarda bir etkileniyor bu ilacı kullanırken  ya da bunu böyle çok soyulmalarınız oldu. Kızarıklıklarınız oldu. 

Üstüne gitmeniz gerekiyor iyileşmesi gerekiyor,  zaten yanık kremi olduğu için o bölgeye böyle lokal olarak sürebilirsiniz oranın iyileşmesini hızlandıracaktır.  O yüzden bu gerçekten olmazsa olmaz ya da Hametan kremi.  

Pardon, bitmedi dur şey var.  Güneş kremi var. Evet, güneş kremi olarak da akneniz varken, gözüm kapalı önerebileceğim Solante’nin Laser Peel isimli güneş kremini çok çok öneririm. Çünkü cildiniz soyulduğu için bazı güneş kremleri birçok güneş kremi cildinize sürdüğünüzde  kimyasal korumalı bir güneş kremi ise içindeki maddeler nedeniyle cildinizi yakacaktır. Bu yüzden bunu almasanız bile fiziksel koruma yani içinde çinko ve çinko oksit ve titanyum oksit olan güneş kremleri kullanmanızı öneririm.  Evet, onlar biraz beyaz beyaz kalıyor ama fiziksel koruma sağlayacağı için en etkilisi bunlardır. 

Eğer ben zaten yeni bir şey alacağım elimdeki de bitti zaten diyorsanız bu çok güzel bir alternatif… Çünkü benim cildimi hiç yakmıyor ismi de zaten lazer peel, kimyasal peeling ve soyucu işlemler görmüş ciltlerin güneşten korunması için özel olarak geliştirilmiş bir güneş kremi.  Bu yüzden Acnelyse  ile kullanmak için çok çok uygun.  Bu arada eğer ki ben Acnelyse kremi kullanmaya cesaret edemem derseniz aynı rutini uygulayarak Acnelyse yerine başka aktif içerikli bir krem ya da serum koyabilirsiniz. Siz bu süreçlerden geçtiniz mi lekeleriniz, sivilce izlerinizle nasıl baş ediyorsunuz, hangi yöntemleri kullanıyorsunuz? Bu ilacı, Acnelyse’i kullandınız mı? Yorumlarda konuşalım, tecrübelerimizi paylaşalım ve benden başka cilt bakımı konusunda istekleriniz olursa yazmayı unutmayın lütfen. Videomu beğendiyseniz beğenmeyi unutmayın lütfen. Sosyal medyadan da takip etmeyi unutmayın. Güneş kreminizi sürmeyi unutmayın hoşçakalın.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx