Cilt Bakımı

Sivilceler İçin Işık Terapisi İşe Yarıyor Mu?

Sivilceler İçin Işık Terapisi Nedir?

Reklamlar

Sivilceler için ışık terapisi en son teknoloji tedavi yöntemlerinden birisidir. Akne ve sivilceleri iyileştirmek için yüzünüze mavi bir ışık yakmak, bilimden çok bir hile gibi görünüyor. Ancak Neutrogena’nın sivilceler için Işık Terapisi Maskesi gibi ürünleri herkes için olmasa da aslında etkili olabileceği ortaya çıktı.

Sivilceler için ışık tedavisi, konuştuğumuz iki dermatoloğa göre akne için kabul edilen bir tedavidir. Örneğin, güçlü ışıklar ve hassaslaştırıcı bir ilaçla klinik tedaviler mevcuttur. Ancak aynı prensipte çalışan ev kullanımı için onaylanmış cihazlar da vardır.

Işık Terapisi
Işık Terapisi

Neutrogena’nın sivilceler için Işık Terapisi Maskesi, evde sivilce tedavisi için onaylanan ve satılan ilk ışık tedavisi cihazı değil, ancak öyle görünüyor. Rakipleri arasında O’Cimple Light Therapy System var. Peki bu cihazlar gerçekten verdiğiniz paraya değer mi? Değişir.

Reklamlar

Kırmızı ve mavi görünür ışık sivilceleri, özellikle de kabarık kırmızı noktaları tedavi edebilir. Beyaz nokta, siyah nokta veya kistik akne için hiçbir şey yapmazlar. Ve evet, bu gerçekten sadece renkli ışık. UV ışınları dahil değildir.

Işığın sivilcelere nasıl yardımcı olduğunu anlamak için öncelikle sivilcelerin nasıl oluştuğunu hatırlamamız gerekir. İlk olarak, cildiniz çok fazla yağ üretir ve iyi bir ölçüm için bazı cilt hücreleriyle birlikte bir gözenek bu yağla tıkanır. Şimdiye kadar, bu bir siyah nokta veya beyaz nokta. Bakteriler gözenekteki pisliği yemeye başladığında ve bağışıklık sisteminiz bakterilerle savaşmak için geldiğinde ağrılı bir kızarık noktaya ilerler. Herkes aşırı yağ üretmez veya bu kadar agresif bir bağışıklık tepkisi göstermez – ama bu sizseniz, sivilceniz var demektir.

Kırmızı ışık, bağışıklık sisteminizin tepkisini azaltıyor, her sivilcedeki kızarıklığı, ağrıyı ve şişliği azaltıyor. Bu arada mavi ışık, cildimizde yaşayan belirli bir bakteri türü olan Propionobacterium acnes’i hedefler. Bu tür, cildimizin yüzeyinde yaşadığında iyidir, ancak aynı zamanda gözeneklerimizdeki tıkanmış yağı yiyen türdür. Bu bakteriler, porfirin adı verilen bileşikler içerir ve yeterince güçlü bir mavi ışık, bu porfirinlerin, bakteriyi içeriden öldüren oksijensiz radikalleri serbest bırakmasına neden olabilir.

Evde Sivilceler İçin Işık Terapisi Mucizeler Yaratmaz
Evde Sivilceler İçin Işık Terapisi Mucizeler Yaratmaz

Evde Sivilceler İçin Işık Terapisi Mucizeler Yaratmaz

Mavi ışık, test tüplerinde P. aknelerini öldürür ve birçok çalışma kırmızı ışıkların, mavi ışıkların veya bir kombinasyonunun gerçek insanların yüzlerindeki sivilcelerin şiddetini azaltabileceğini göstermektedir. Yani bu anlamda, yasal. Ama kişisel olarak size gerçekten ne kadar yardımcı olacak? Bunu cevaplamak daha zor.

Reklamlar

Neutrogena, maskesiyle ilgili bir çalışma yaptı ve on iki hafta boyunca kullandıktan sonra insanların yüzde 98’inin “daha az sivilce” yaşadığını ortaya koydu. Bazıları bir hafta içinde sonuç verdiğini söylüyorlar. Şirket bu çalışmanın tam sonuçlarını yayınlamadı, bu nedenle birçok soru kaldı. Örneğin, bu insanların ne kadar geliştiğini bilmiyoruz ve hiçbir kontrol grubu olmadığı için, sonuçlarının maskeyi kullanmayan insanlardan veya hatta benzoil peroksit kremi gibi başka bir akne tedavisi seçen insanlardan farklı olup olmadığını bilmiyoruz.

Genel olarak, ışık tedavisi için kanıtlar var, ancak çok güçlü değil. 2016’dan bir bilimsel araştırma, akne için farklı ışık tedavisi türleri üzerine yetmiş bir çalışmayı kapsadı ve “çalışmalardaki ışık tedavilerinin yararlı bir etkisinin olup olmadığı net değildi” sonucuna vardı.

Neutrogena, iddialarını desteklemek için insan denemeleri üzerine iki makale gösterdi, biri Journal of Cosmetic and Laser Therapy’den deneklerin on iki hafta sonra yüzde 81 daha az sivilceye sahip olduğunu ve bir diğeri Lasers in Surgery and Medicine’den sekiz hafta sonra yüzde 78 iyileşme gösterdi. Her iki çalışma da haftada iki kez klinik tedaviler üzerineydi.

Evdeki cihazların aynı sonuçları vereceğinin garantisi yoktur. Yine de, konuştuğumuz dermatologlar, ışık tedavisinin muhtemelen en azından bir şekilde etkili olduğuna inanıyor. 

Sivilceler İçin Işık Terapisi Maskeleri İşe Yarıyor Mu?
Sivilceler İçin Işık Terapisi Maskeleri İşe Yarıyor Mu?

Sivilceler İçin Işık Terapisi Maskeleri İşe Yarıyor Mu?

Sivilceler için ışık terapisi maskelerine bakalım. Neutrogena’nın maskesi otuz beş dolardan ucuz görünüyor, ancak her otuz kullanımdan sonra pil takımını atıp on beş dolara yeni bir tane satın almanız gerekiyor. Bunun, belirli koşullar altında test edilmiş tıbbi bir cihaz olduğu için mantıklı olan tutarlı ve doğru miktarda güç sağlamak olduğunu söylüyorlar. Yine de bu, on iki haftalık tedavinin size toplam yetmiş beş dolara mal olacağı anlamına gelir (maskenin ilk satın alımı dahil) ve maskeyi yıl boyunca her gün kullanmaya karar verirseniz, bu, bir yıl için iki yüz doların üzerindedir. Klinik tedaviler elbette çok daha pahalıya mal olur, ancak bir tüp benzoil peroksit otuz lira gibidir.

İşin iyi yanı, ışıkların ciddi bir yan etkisi yoktur. UV dalga boylarını içermediklerinden, cilt hasarı konusunda endişelenmenize gerek yok ve konuştuğumuz dermatologlar, maske veya benzeri ev aletlerini kullanmanın önemli bir tıbbi riskini düşünemediler. Maskeyi deneyen kişilerin hesaplarına bakılırsa, en sinir bozucu kısım her gün onunla sadece on dakika geçirmekmiş gibi görünüyor. Gözleriniz için bir pencere olmasına rağmen, küçüktür ve herhangi bir şeyi yapmanızı zorlaştırır. Onu gözden geçiren birkaç kişi, zamanı meditasyon yapmak için kullandıklarını söyledi. Bu kötü bir şey değil, ancak sivilcelerinizi yüz yıkama ve reçetesiz kremlerle tedavi ederken de ücretsiz meditasyon yapabilirsiniz.

Ve benzoil peroksit de aynı derecede iyi olabilir. British Journal of Dermatology’deki bir çalışma, kremin neredeyse hafif klinik terapiler kadar iyi çalıştığını buldu. Akne için benzoil peroksit, salisilik asit ve diğer topikal tedavilerin cildi kurutabileceğine veya tahriş edebileceğine dikkat çekiyoruz bu nedenle ışıkların büyük bir artısı, hassas cilde sahip insanlar için tahriş edici olmayan bir alternatif olmalarıdır. Veya ışık tedavisi ve diğer tedavileri kullanabilir ve muhtemelen her ikisinin de faydalarından yararlanabilirsiniz.

Neden bazı insanların sivilcelerinin diğerlerinden daha kötü olduğunu bilmiyoruz, ancak sivilceleri tedavi etmenin ana yollarının vücudunuzun daha az yağ üretmesini sağlamak, bakterileri öldürmek ve iltihabı azaltmak olduğunu bilmelisiniz. Kırmızı ve mavi ışık tedavileri üçte ikisini kapsar. Yüzünüzü yıkamak yağ konusunda yardımcı olabilir ve akneleriniz profesyonel yardım isteyecek kadar kötüyse, çeşitli ilaçların ve tedavilerin mevcut olduğunu bilmelisiniz.

İlginizi çekebilecek içerik: Güneş Yanığı Nasıl Tedavi Edilir?

Instagram hesabımız: Begonya Kadın

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx