Cilt Bakımı

Somon DNA Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

Son zamanlarda somon DNA nedir, cilde faydaları nelerdir nasıl uygulanır gibi sorular merak edilmektedir. Somon DNA  hyaluronik asit ve somon balığı spermlerinden oluşturulmaktadır. Ve bu tedavinin amacı cildi gençleştirmektir.

Kadınlar makyajsızken bile ciltlerinin ışıl ışıl olmasını isterler. Ve erkeklerde yaşlanma belirtilerini en aza indirmek isterler. Zamanın cildinizin yıpratmasına engel olmak kolay bir olay değildir. Çevresel faktörler ve zaman ile cildiniz canlılığını ve esnekliğini kaybedebilmektedir.

Yaşlanmanın temel sebepleri hyaluronik asit ve ciltteki hücre tazelemeye yardımcı olan maddelerin miktarının yeterli olarak bulunmamasıdır. Çünkü birey yaş aldıkça zamanla bu maddeler azalır ve bunun sonucunda da cildinizin görünümü mat ve kuru hal alır. Cildiniz elastikiyetini kaybetmeye başlar.

Reklamlar

Eğer cildinizdeki ölü hücreleri canlandırmak ve yeni hücre oluşumunu desteklemek istiyorsanız bunun için birçok uygulama vardır. Bunlardan birincisi de somon DNA yöntemi diğer adı ile gençlik aşısı şeklindedir. Son zamanlarda çok dikkat çekmekte ve aranmaktadır.

Somon dna yönteminin cilde çok sayıda faydası vardır ve uygulaması da çok kolaydır. Ama bu yöntem klasik bakı yöntemlerinden farklıdır. Peki somon DNA uygulaması nedir, nasıl uygulanır gibi sorular için yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Somon DNA Uygulaması Nedir
Somon DNA Uygulaması Nedir

Somon DNA Uygulaması Nedir?

 • Somon DNA yönteminde DNA serumu kullanılmaktadır. Ve somon balığının kan ve sperminden oluşturulan gençlik iksiri olarak bilinmektedir.
 • Diğer ismi ile gençlik serumu cildin temelini oluşturan ve hücrelerin tazelenmesine katkı sağlayan polinükleotid maddesinin oluşumuna destek olmaktadır.
 • Serumun içeriğinde hyaluronik asit, Glicine, L proline, L Lysine, L Leusin gibi cildimize çok faydalı olan ve yaşlanma etkilerini azaltan faktörler ve yaşlanma etkilerini azaltır. Ve cildin ihtiyacı olan amino asitler yer almaktadır. Somon DNA uygulaması ile cilde hazırlanan aşı cilde enjekte edilecektir.
 • Bu aşının içinde bol miktar hyaluronik asit bulunmaktadır. Cildinizin ihtiyacı olan nemi tekrar kazanmasını sağlamaktadır.
 • Hyaluronik asit ilk olarak uygulanır ve cildinizin kaybettiği nem molekülü geri kazanması sağlanır. Ve ikinci olarak da cilde DNA serumu uygulayarak protein takviyesi sağlanmaktadır.
 • Bu işlem cilde enjeksiyon ile uygulanır. Ve uygulamadan sonra cildinizin elastikiyeti artacak cilt kendini hızla onaracaktır. Siz de cildinizi yenilenmiş ve gençleşmiş hissederek tadını çıkarabilirsiniz.
Cilt Bakımı Somon DNA Nedir?

Somon DNA Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Bu uygulama genel olarak bilinenin dışında sadece kadınlar tarafından değil erkekler tarafından da tercih edilmektedir. Ve bir özelliği de yaşlı genç herkesin yaptırabiliyor olmasıdır.

Çoğunlukla her mevsim uygulanabilmesi ve pratik olması tercih edilmesinin sebeplerinden birisidir. Somon DNA uygulamasına birçok durumda ihtiyaç duyulur. Bunlar genellikle;

Reklamlar
 1. Cildimiz çevresel faktörlerden dolayı canlılığını kaybeder cildinde kuruluk ve matlık sorunu yaşayan kişiler cildinin nem ve parlaklığının geri kazandırılmasının sağlanması için bu yöntemi tercih ederler.
 2. Ciltte meydana gelen siyah nokta, sivilce izlerinin tedavisi için kullanılır.
 3. Ciltte yaşlanma sonucu meydana gelen kırışıklıkların giderilmesinde bu yöntem kullanılmaktadır.
 4. Genetik etkenler, hayat tarzı  veya yaşlanmaya bağlı olarak göz altında oluşan morlukların yok edilmesi için de kullanılmaktadır.
 5. Kadınların hormonal dengesinin değiştiği menopoz döneminde bozulan cilt yapısının düzeltilmesi için somon dna yöntemi kullanılmaktadır.
 6. Cilt sigara, alkol vb. kötü alışkanlıklar ile de bozulmaktadır. Cildinizin kalitesinin iyileştirilmesi için bu yöntem kullanılmaktır.
 7. Cildin bozulmasına sebep olan bazı ilaçların yan etkisi ise bunun sonucunda oluşan cilt bozukluklarında bu yöntem kullanılır.
 8. Eğer hayatınızda fazla stres varsa cildiniz canlılığını kaybedebilir bu durumda uygulanabilmektedir.
 9. Bu uygulama ile boyun ve dekolte bölgesindeki kırışıklıklar yok edilir ve bölgesel sarkmalar toparlanır.
 10. Ciltte oluşan hamilelik dönemindeki çatlaklar ya da kilo verme sonrası meydana gelen çatlak görünümünü azaltmaktadır.
 11. Eğer cildinizde yaşlanmaya bağlı olarak veya ağır işlerde çalışmaktan dolayı yıpranma varsa özellikle ellerde çok iyi gelmektedir.
 12. En çok iç kol ve dizlerde görülen sarkmaların giderilmesinde bu tedavi etkilidir.
 13. Yüzünüzdeki gözaltı torbalarının azaltılmasında bu uygulama çok etkilidir.
 14. Zaman içinde cildinizde oluşan mimik çizgilerinin azaltılmasında çok etkilidir.
 15. Ciltte meydana gelen selülit sorununun giderilmesinde de oldukça etkili bir uygulamadır.
Somon DNA Aşısı Nasıl Uygulanır
Somon DNA Aşısı Nasıl Uygulanır

Somon DNA Aşısı Nasıl Uygulanır?

Somon DNA tedavisinden önce cildin hazırlanması gerekmektedir. Cildin tedaviye hazırlanması 15 gün kadar sürmektedir. Hazırlık aşamasında ise cilde hyaluronik asitle etkili bir nemlendirme sağlanır. Bu işlemin ardından cildiniz tedavi için hazırdır.

Somon DNA tedavisinin uygulama şekli cildin altına yerleştirilen mikroenjeksiyon iğneleri ile uygulanmaktadır. Uygulamadan önce uygulanacak olan alanın güzelce temizlenip bölgenin lokal anestezi ile uyuşturulması gereklidir.

Tedavinin ikinci aşamasında ise somon balığının sütünden ve spermleri kullanılarak elde edilen özel serum cilde enjekte edilmektedir. Enjeksiyon işleminden sonra serumun içeriği ile cildinizin ihtiyacı olan protein ve vitaminler tamamlanmış olacaktır.

Somon DNA Aşı Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Somon DNA aşısının özelliği hücreleri yenilemesidir. Çünkü aşının içinde yer alan somon balığı sütü ve spermi cildin yapısını oluşturan kollajen ve esneklik liflerini arttırmaktadır. Cildiniz bu işlemden sonra hızlı bir şekilde toparlanarak sıkılaşacaktır.

Eğer cildiniz sarkma sorunu varsa kısa bir süre için fark edilir bir iyileşme olacaktır. En etkili olduğu da gözünüzün etrafındaki kaz ayakları kırışıklıklarında ciddi ölçüde azalma olacaktır.

Son yıllarda bu uygulama çok tercih edilmektedir. Çünkü bu uygulamanın kanıtlanan birçok faydası vardır. Yapılan çok sayıda klinik deneye göre oldukça güvenilir ve etkili bir yöntem olarak tercih edilmektedir.

Somon DNA uygulamasından sonra cildinizde herhangi bir yara veya iz oluşmayacağı için günlük hayatınıza devam ederken uygulanabilmektedir. Fakat cildi çok hassas olanlar için kızarıklıklar ve iğne ucundan dolayı oluşan morluklar görülebilmektedir. Ciddi bir durum değildir yarım günün sonunda kızarıklık ve yaralar kaybolacaktır.

Somon DNA Uygulaması Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Somon DNA aşısından 7 gün öncesine kadar dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar şu şekildedir;

 1. Eğer kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız bırakmalısınız,
 2. Bir hafta öncesinden alkol tüketilmemelidir,
 3. Cildinizi hassaslaştıracak kese işlemi veya peeling gibi işlemleri uygulamamalısınız,
 4. İçinde glikolik asit bulunan kremler kullanılmamalıdır,
 5. Somon DNA uygulanacak bölge güneşten korunmalı ve güneş koruyucu kullanılmalı,
 6. Ve son olarak da uygulama günü cilde makyaj yapılmamalıdır.

Somon DNA Uygulaması Yaptırdıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Somon DNA uygulamasının sağlık açısından bir zararı yoktur. Ve yapılan araştırmalara göre kişinin alerji olma durumunun da olmadığı kanıtlanmıştır.

 • Somon DNA işlemi öncesinden kan sulandırıcı ilaçları bıraktığınız gibi sonrasında da kan sulandırıcı ilaçlar kullanmamalısınız.
 • İlaçların yan etkisi sonucunda vücudunuzda şişme, morluk ve ödem meydana gelebilmektedir. Bu sebeple uygulamadan sonra da cildinizi güneş ışınlarından korumalısınız.
 • Güneş ışınlarında korunmak için güneşe çıkmamaya çalışın çıkacaksanız da cildinize güneş koruyucu uygulayıp şapka ile çıkmanız daha koruyucu olacaktır.
 • Uygulamanın öncesinde olduğu gibi sonrasında da cildinizi soyacak ve tahriş edecek işlemlerden uzak durmalısınız.
 • Cildinizde herhangi bir alerjik reaksiyon olmaması için uygulama yapılan alanın direkt su ile temasından kaçınmalısınız. Cildinizin 24 saat boyunca su ile temas etmemesi de oldukça önemlidir.
Somon DNA Uygulaması Ne Sıklıkla ve Kaç Seans Uygulanmalıdır
Somon DNA Uygulaması Ne Sıklıkla ve Kaç Seans Uygulanmalıdır

Somon DNA Uygulaması Ne Sıklıkla ve Kaç Seans Uygulanmalıdır?

Somon DNA uygulaması ağrısız bir işlemdir. Ve uygulama yapılmadan önce genel anesteziye ihtiyaç duyulmamaktadır.  Ama bazı durumlarda anestezi de yapılmaktadır. Somon DNA işleminin süresi tedaviye kişinin cildinin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Çoğunlukla en az bir en fazla beş seansta uygulama yapılması tavsiye edilmektedir.

Uygulamanın sıklığı da cildin durumuna ihtiyacına göre belirlenmektedir. Çoğunlukla 1-3 hafta ara ile seanslar tekrarlanır. Eğer başarılı sonuçlar alınırsa uygulamanın sıklığı da bu şekilde azalacaktır. Eğer sorunlu bir cilt ise o zaman da seans sayısı daha sık hale getirilmelidir. Düzenli olarak tedavi uygulandıktan sonra cildinizde gözle görülür iyileşme ve değişim olacaktır. Cildinizdeki canlılığı ve değişimi hissedeceksiniz.

Somon DNA Uygulama ile Estetik Uygulamalar Arasındaki Fark Nedir?

Somon DNA tedavisi aynı zamanda mezoterapi yöntemi ile uygulanmaktadır. Bu tedavide cildin alt tabakasına serum enjekte edilerek cilt dokusu iyileştirilmektedir.

Somon DNA uygulamasında herhangi bir dış etken uygulanmaz ya da herhangi bir kasa müdahale edilmez. Bundan dolayı estetikten farklı olarak yüzün doğal ifadesi değişmez. Sadece tedavi esnasında ciltte hassaslık kızarıklık ya da morarma durumları ile karşılaşılabilir.

Somon DNA Uygulaması Hangi Uygulamalarla Birlikte Uygulanabilir?

Somon DNA yöntemi sadece bir güzellik işlemi değil aynı zamanda da tedavi yöntemidir. Bunun için Somon DNA yöntemini uygularken sağlık açısında risk olmaması için bazı noktalara çok dikkat edilmelidir.

Somon DNA yöntemi kırışıklıkların yok edilmesi için uygulanabilir. Kırışıklıklar yok edilmesine katkı sağlar ve hızlandırır. Fakat dolgu işlemi ile birlikte aynı işlem uygulanırsa ters etki gösterecektir. Bundan dolayı dolgu aşı yapılan yerlere somon DNA işlemi tavsiye edilmemektedir. Diğer cilt sorunlarında da tedavi süreci lazer ve radyofrekans gibi uygulamalarla desteklendiğinde kısa sürede daha başarılı sonuçlar elde edilmesine yardımcı olur.

Somon DNA Uygulanması Hangi Durumlarda Uygulanmamalıdır?

 • Somon DNA tedavisi hamile ve emziren kadınlara uygulanmamalıdır,
 • Somon DNA tedavisi kalp ve damar yolu hastalığı olan ve ilaç kullanan hastalara uygulanmamalıdır,
 • Somon DNA tedavisi kanda pıhtılaşma sorunu yaşayan kişilere uygulaması tavsiye edilmez,
 • Bu tedavi uygulanacak bölgelerde açık yarası olan kişilere uygulanmaz,
 • Kanser hastalarına uygulanmamalıdır,
 • Uçuk virüsü herpesli bölgeye kesinlikle uygulanmamalıdır,
 • İnsülin kullanan şeker hastalarına uygulanmamalıdır,
 • Felç riski taşıyan kişilere uygulanması uygun değildir,
 • 18 yaşının altında olan hastalara Somon DNA tedavisi uygulanması tavsiye edilmemektedir.

Somon DNA Aşısı Ne Kadar Süre Etkilidir?

Somon DNA aşısı doğru ve sağlıklı bir şekilde uygulanırsa etkisi ilk günkü etkisini 1 yıl boyunca koruyacaktır. Aşının etkisini bir yıl boyunca koruması için tedavi sırasında olduğu gibi tedaviden sonra da cildinizi korumalısınız. Ve uyarıları göz önüne alarak daha genç cilde sahip olup her sabah daha genç bir cilde sahip olacaksınız.

Somon DNS Uygulamasında Fiyat Nasıl Belirlenir?

Somon DNA yönteminin diğer adı da gençlik iksiridir. Fiyatı da kişinin durumuna göre değişiklik gösterir.  Bundan dolayı muayene ile fiyata karar verilecektir.

Fiyatı belirleyen etkilerden birisi de cildin yapısı, sorunu, ihtiyacı ve tedavinin uygulanacağı alanın büyüklüğüne göre değişecektir. Bu sebeple de her hastanın ihtiyacı olan seans sayısı değişecektir. Buna yapılacak muayene sonucunda karar verilecektir.

Somon DNA Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

 • Somon DNA tedavisinin sağlık için herhangi bir riski yoktur ve yan etkileri de çok ciddi değildir.
 • Fakat çok hassas cilde sahipseniz cildinizde hassasiyet ve kızarıklık ya da morarma, ödem ve yanma meydana gelebilir.
 • Genel olarak gün içinde yok olan etkiler hassas cilde sahip olanlarda en çok bir hafta içinde geçecektir. Yan etkiler kişinin günlük yaşamını etkileyecek ölçüde büyük olmayacaktır.
İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx