Moda

Termo Taban Özellikleri Nelerdir?

Reklamlar

Ayakkabı seçimi yaparken özellikleri hakkında sıklıkla karşımıza çıkan termo taban terimidir. Bu kadar sık karşılaşılan terim, termo taban özellikleri nelerdir sorusunu beraberinde getirmekte. Kauçuk karışımı polimer yapıya sahip olan bir taban türü olan termo taban soğuğa karşı dayanıklıdır bu yüzden özellikle kışlık ayakkabılarda tercih edilir.

Termo Taban Özellikleri

Su geçirmez yapısından dolayı öne çıkan termo taban esnek olduğundan dolayı aşınmalara karşı da dayanıklıdır kışlık ayakkabılarda kullanılmasına en önemli nedenlerinden birisi kaymaya karşı tutunan bir taban olmasıdır. Termo taban özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sağlıklı bir tabandır.
 • Kauçuk karışımı ile oluşmaktadır.
 • Geri dönüşüm özelliğine sahiptir.
 • Düşük yoğunluktadır.
 • Yapısı esnektir.
 • Yol tutma özelliği vardır.
 • Aşınmalara karşı dayanıklıdır.
 • Isı ve basınç altında özelliklerini korur.

Ayak Sağlığında En İyi Seçim

Ayakkabı sektöründe genellikle kışlık ayakkabılarda en çok tercih edilen termo tabandır bundan dolayı termo taban nedir sorusunun cevabını tam olarak verebilmek için özelliklerini bilmek gerekir. Soğuk ve genellikle yağışlı geçen kış aylarında ayakları koruyabilmek için yapılan en doğru tercih termo tabana sahip ayakkabı seçimidir.

Reklamlar

İçeriğindeki kauçuk ve diğer maddeler sayesinde ayak yere değdiği anda kaygan zeminde tutunma sağladığından dolayı hem ayak sağlığı hem de kayma açısından son derece sağlıklıdır. Basınç ve ısı altında plastik özelliğini koruyan polimer yapısı sayesinde kışlık ayakkabı seçiminde tercih edilir.

En Çok Kullanılan Taban
En Çok Kullanılan Taban

En Çok Kullanılan Taban

Özellikle hem işlemesi hem de fiyatı açısından sıkıntı olan kauçuk tabanlara karşı tercih edilen en büyük alternatiftir. Alanında uzman olanlar tarafından kış aylarında hem ayak sağlığını korumak hem de kullanım kolaylığı elde edebilmek için tavsiye edilen tabandır.

Termo taban nedir anlayabilmek için zeminle ayağın temasını büyük oranda engellediği ve tutunmayı kolaylaştıran özellikleri bulunduğunu bilmek yeterlidir. Sayısız özelliklere sahip olması sayesinde ayakkabıcılık sektöründe en çok kullanılan taban tipidir.

Tercih Edilen Ayakkabı Tabanları

Ayakkabı seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri tabandır. Seçilen taban tüm gün ayakkabı içerisindeki ayak açısından önemlidir. Ayakkabı üretiminde özellikleri açısından farklılık gösteren birçok taban türü bulunmaktadır.

Reklamlar

Kişilerin tercihine göre belirlenmiş özelliklerdeki ayakkabı tabanları iklim şartlarına göre dayanıklı olmalıdır. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok tercih edilen ayakkabı tabanları arasında şunlar sıralanır;

 • Kauçuk taban.
 • Poliüretan taban.
 • Eva taban.
 • Air taban.
 • Kösele taban.
 • Termo taban.

Esnek Ve Geri Dönüştürülebilir

Ayakkabı tabanları içerisinde özellikle son yıllarda en çok öne çıkan termo tabandır. Termo taban özellikleri nelerdir araştıran tüketiciler adından da belli olduğu gibi sıcaklığa karşı dayanıklı yapısından dolayı termo taban ayakkabı tipini tercih etmekte.

Kauçuk taban için alternatif arayanların seçimi olan termo taban yüksek aşınmaya ve kaymaya karşı dirençli olması ve kolay şekil almasından dolayı öne çıkar. En önemli özelliği esnek ve geri dönüştürülebilir olmasıdır.

Özel enjeksiyon sistemi ile farklı bileşenlerin bir araya gelmesiyle oluşan termo taban hafif ve kaymaz özelliği ile öne çıkar. Aynı zamanda su geçirmeme özelliğinden dolayı ayakları soğuktan tamamen korum ası sayesinde kış aylarında kullanılan ayakkabılarda tercih edilen taban türüdür.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx