Pratik Bilgiler

Ayakkabının Eskimemesi İçin Neler Yapılır?

Reklamlar

Ayakkabının eskimemesi için neler yapılır? Ayakkabılar, en fazla ihtiyaç duyulan temel gereksinimlerden biridir. Farklı işlevlerde ve tasarımlarda binlerce ayakkabı bulunmaktadır. Şık ve zarif görünmek isteyen kişilerin en çok önem verdiği detay ayakkabılarıdır. Kadın ve erkeklerin en zayıf noktaları ayakkabılardır. Binlerce lira verilen ayakkabıların ilk gün olduğu gibi yeni ve zarif görünmesi beklenmektedir. Ancak bu durum tüm ayakkabılar için mümkün olmayabilir. Özellikle kaliteli olmayan ayakkabılarda bu durum sıklıkla karşılaşılmaktadır. Günün yoğun temposu ve koşuşturması içinde ayakkabılarda zamanla yıpranma ve eskime meydana gelebiliyor. Özellikle kaliteli ve sağlam olmayan ayakkabılarda bu durumla daha sık karşılaşılabiliyor. Ayakkabılar, yanlış kullanım sonucunda genel olarak yıpranmaktadır. Ayakkabıların daha uzun süre kullanılmasını sağlamak amacıyla bazı yöntemler ve teknikler geliştirilmiştir.

Ayakkabılar farklı şekillerde deforme olmakta ve yıpranmaktadır. Taban kısmında kopmalar, açılmalar, yırtılmalar veya topuğun kırılması gibi sorunlar baş gösterebilmektedir. Fakat genel anlamda bakıldığı zaman ise tüm ayakkabılarda yer alan sorunlar birbiri ile benzerdir. Ayakkabılarda meydana gelen eskime ve yıpranmaları önleyecek yöntemler sayesinde beğendiğiniz ve çok paralar verdiğiniz ayakkabıları daha uzun ömürlü kullanabilirsiniz.

Ayakkabıların eskimemesi için yapılacak şeyler geniş kapsamlıdır. Ayakkabıların muhafaza edilmesi, temizlenmesi gibi konuları kapsamaktadır. Kısaca söylemek gerekirse ayakkabıların eskimemesi için çok pratik yöntemler bulunur. Eskimeye çok meyilli bir eşya olduğu için uzun seneler boyunca bir ayakkabı kullanmak çok rastlanan bir durum değildir.

Reklamlar
Bir Ayakkabının Ömrü Ne Kadardır?
Bir Ayakkabının Ömrü Ne Kadardır?

Bir Ayakkabının Ömrü Ne Kadardır?

Ayakkabıların ömrü değişebilir. Ayakkabıların ömrüne etki eden bir çok faktör bulunur. Fakat her ayakkabının da bir ömrü olduğunu söylemek mümkündür. İlk zamanlarda çok estetik ve zarif görünse de zamanla bu görüntüsü ve rahatlığı yok olabilir. Bir ayakkabının ömrü ne kadar kullanıldığı ve nasıl kullanıldığı ile yakından ilişkilidir. Her gün giyilen bir ayakkabının ortalama ömrü 1 yıl olmaktadır. Fakat arada sırasında giyiliyorsa ayakkabının ömrü daha fazla uzamakta ve yaklaşık 3 yıla kadar çıkmaktadır.

Ayakkabının ömrünün uzun veya kısa olması belli başlı faktörlere göre değişir. Ayakkabılar ne kadar kaliteli olursa ömrü de o kadar uzun olmaktadır. Ayakkabıların ömrünü uzatmak için mutlaka en az 3 tane ayakkabıya sahip olunması durumunda bir ayakkabıyı yaklaşık 3 sene kullanmak mümkün. Özellikle mevsim değişikliklerinde uygun ayakkabı tercihi yapıldığı düşünüldüğü zaman da 3 seneden daha fazla da kullanılabilir. Ayakkabıların ömrü tamamen kullanıcıya bağlı olmaktadır.

Ayakkabının Eskimemesi İçin Neler Yapılır?

Ayakkabının Eskimemesi İçin Ömrünü Uzatmak Mümkün Mü?

Ayakkabıların ömrünü uzatmak ve daha uzun seneler kullanabilmek elbette ki mümkündür. Basit ve zaman almayacak yöntemleri uygulayarak ayakkabıların ömrü uzatılabilir. Uygun yöntemler ile bir yıllık ömrü olan ayakkabıları 2 veya 3 sene kullanılabilir. Uzun ömürlü bir ayakkabı almak için ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekir. Çünkü tam ayak ölçülerine uygun olan bir model tercih edilmelidir. Çok sıkıştıran veya büyük olan ayakkabılar tercih edilmemelidir. Bunun yanı sıra uzun yıllar kullanmak için deri ayakkabı tercih edilmesi daha uygundur.

Ayakkabının daha uzun süre kullanılmasını sağlayacak diğer yöntem ise ayakkabıları dönüşümlü giymektedir. Her gün giyilen ayakkabılar çok çabuk eskir. Bu yöntemi kullanmak için en az iki veya üç çift ayakkabıya ihtiyaç vardır. Fazla ayakkabı seçeneğinin olması tüm ayakkabıların daha uzun ömürlü olmasına katkı sağlayacak bir yöntemdir. Bir ayakkabının her gün üst üste giyilmemesi önemlidir.

Reklamlar

Ayakkabılara nazik davranmak da ayakkabının ömrünü etkiler. Ayakkabıları giyerken ve çıkarırken çekçek kullanmak ve daha nazik davranmak ayakkabının uzun ömürlü olmasında yardımcı olan bir davranıştır. Bunun yanı sıra ayakkabıların eskimiş görüntüsüne sahip olmaması için temizlenmesi gerekir. Temiz ayakkabılar daha iyi bir görünüm sunacaktır. Tüm bu noktalara dikkat ederek tüm ayakkabıları daha uzun süre ve sağlam bir şekilde kullanma imkanı vardır. Özellikle tam giyilmeyen ve topuk kısmının üstüne basılan ayakkabılar çok daha çabuk eskimektedir.

Ayakkabı Kırışıklığı Nasıl Önlenir?
Ayakkabı Kırışıklığı Nasıl Önlenir?

Ayakkabı Kırışıklığı Nasıl Önlenir?

Ayakkabıların eski gibi görünmesinde ki en önemli faktörlerden biri ayakkabılarda olan kırışıklıklardır. Ayakkabıların ön kısımlarında oluşan kırışıklıklar, eskimiş görüntü yarattığı için bu kırışıklıklardan kurtularak ayakkabıların yeni gibi olması sağlanabilir. Ancak kullanılan yöntemler kırışıklığı tam olarak yok etmez veya önemez. Kırışıklığın en az seviyede olmasına yardımcı olur. Öncelikle ayağa büyük gelen bir ayakkabı tercih edilmemelidir. Bu ilk ve en önemli adım olmaktadır.

Ayakkabı giyerken mutlaka kerata kullanılmalıdır. Çünkü ayakkabı giyerken ayağın bükülmemesi gerekir. Buna ek olarak ise her gün aynı ayakkabıyı giymemeye özen gösterilmesi gerekir. Ayakkabının giyilmediği zaman ise şeklini iyi şekilde muhafaza etmek gerekir. Üzerine ayakkabı vs. koyulmaması gerekir. Ayakkabıları makinada yıkanmaması gerekir ve kalorifer üzerinde kurutulmaması gerekmektedir.

Ayakkabı kırışıklığını önlemek için bu ve benzeri yöntemler kullanılabilir. Ayakkabılarda yer alan kırışıklıklar daha aza indirerek ilk günkü gibi yeni ayakkabıya sahip olmak mümkündür.

Ayakkabının Eskimemesi İçin Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Ayakkabının eskimemesik için yapılacak en önemli adımlardan biri de uygun koşullarda muhafaza etmektir.  Uygun koşullarda saklanmayan ayakkabılar çok daha çabuk eskimektedir. Bu sebeple ayakkabıların eskimemesi için yapılması gerekenlerden biride uygun bir ortamda muhafaza etmektir.  Ayakkabılar çamaşır makinasında yıkamak için uygun değildir. Çünkü çok fazla ısı ayakkabıların şeklinin deforme olmasına neden olmaktadır. Ayakkabıların güneş ışığı almayan ve nemsiz bir ortamda saklanması gerekir. Nemli ortamlar ayakkabılara zarar vermektedir.

Ayakkabıları saklamak için ayakkabı kutularından yararlanılabilir. Fakat ayakkabıları kutuda muhafaza etmeden önce temizlenmesi gerekir. Kutuya koyulmadan önce mutlaka iç ve dış temizliğinin yapılmasında fayda vardır. Ayakkabı kutusunda muhafaza etmek, ayakkabılara gelecek zararları en aza indirmektedir. Ayakkabıları kutuda muhafaza ederken sadece bir kutuya bir çift ayakkabı koyulması gerekir. Ayakkabı muhafaza ederken, ayakkabı kalıbı kullanmanın önemi de büyüktür. Ayakkabının şeklinde bozulma olmamasını sağlamaktadır. Sahip olunan ayakkabı formunun aynı alması için gereklidir. Kalıp yoksa ayakkabıların içerisini kağıt veya gazete koyulabilir. İkisi de aynı görevi yapmaktadır.

Ayakkabının Eskimemesi İçin Neler Yapılır?
Ayakkabının Eskimemesi İçin Neler Yapılır?

Ayakkabının Eskimemesi İçin Neler Yapılır?

Ayakkabının eskimemesini isteyen kişiler için farklı yöntemler vardır. Bunları kısaca özetlemek gerekirse ayakkabıların eskimesini önlemek için yapılacaklar:

 • Ayakkabıları temiz tutmak
 • Sürekli aynı ayakkabıyı giymemek
 • Ayakkabıları uygun sıcaklıkta muhafaza etmek
 • Makinada yıkamamak
 • Ayakkabıları doğru şekilde giymek ve çıkarmak
 • Ayakkabı kalıbı kullanmak

Sadece bunları yaparak ayakkabıların eskimesi önlenebilir. Ayakkabıları uzun süre kullanmanın püf noktaları bu maddeler etrafında şekillenmektedir. Genel olarak bakıldığı zaman bunları yapmak yeterli olacaktır.

Ayakkabılara Zarar Veren İşlemler

Ayakkabıların zarar görmesinde ve çabuk eskimesinde en önemli etken ayakkabıyı kullanan kişidir. Doğru bilinen yanlışların sürekli yapılması durumunda ayakkabılar zarar görmektedir. Ayakkabıların eskimesini kolaylaştıran yanlış davranışlar şöyledir:

 • Ayakkabıları zararlı kimyasal temizlik malzemeleri ile temizlemek
 • Ayağa uygun ayakkabı tercihi yapılmaması
 • Mevsime göre ayakkabı tercihi yapmamak
 • Aşırı sıcak suya maruz bırakmak
 • Ayakkabı temizliğinde kalitesi olmayan malzemeler kullanmak
 • Yanlış şekilde kurutmak
 • Ayakkabıları makinada ve yüksek derece de yıkamak

Ayakkabıya zarar veren ve yıpranmasına neden olan davranışlar bunlardır. Özellikle kimyasal ürünler ayakkabıya fazlasıyla zarar vermektedir. İlk gün olduğu gibi kalmasını sağlamak için bu işlemlerin yapılmaması gerekir.

Ayakkabının eskimemesi için neler yapılmalı konulu yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sorularınızı ve yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Dünyadaki Göz Rengi Oranları

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Munise Demircioğlu

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx