Cilt Bakımı

Transparan Sabun Faydaları | Transparan Sabunun Cilde 6 Faydası

Transparan Sabun Cilde Faydaları

Reklamlar

Transparan sabun, yüksek gliserin içeriğine sahip şeffaf sabundur. Genellikle “gliserin sabunu” olarak anılan transparan sabun, opak sabundan daha az kurur ve shea yağı veya jojoba yağı gibi ilave yumuşatıcı yağlar içerebilir. İlk seri üretilen berrak sabun, 1807’de piyasaya sürülen ve 2010’dan itibaren hala mevcut olan Pears markasıydı.

Gliserin bir nemlendiricidir yani nemi çeker. Gliserin sabununun bu özelliği, onu daha az gliserin içeren opak sabunlardan daha nemlendirici yapan şeydir. Transparan sabundan gliserinli sabun olarak bahsetmek biraz yanıltıcıdır çünkü tüm sabunlar, tüm hayvansal ve bitkisel yağlarda bulunan şeker bazlı bir bileşik olan gliserin içerir. İster şeffaf ister opak olsun, ev yapımı ve el yapımı sabunlarda genellikle tüm gliserin bulunur. Ticari sabun yapımında, gliserin ekstrakte edilir ve daha pahalı sabun ve kremlerde kullanılır.

Transparan Sabun Nedir?
Transparan Sabun Nedir?

Transparan Sabun Nedir?

Transparan sabun naziktir ve genellikle bebekler ve hassas cilde sahip diğer kişiler için önerilir. Şeffaf sabun o kadar yumuşaktır ki, bebekler, küçük çocuklar ve alerjisi veya dermatiti olan kişiler gibi çok hassas cilde sahip kişiler için sıklıkla tavsiye edilir. Yüksek gliserin içeriğine sahip sabun ciltten daha kolay durulanır ve tahrişe neden olabilecek bir tabaka bırakmaz. Ek olarak, gliserin sabunu genellikle diğer nemlendirici veya yaşlanma karşıtı güzellik çubuklarından daha ucuzdur.

Reklamlar

Shea yağı ve diğer yumuşatıcılarla yapılan şeffaf sabun, cildi nemlendirmeye yardımcı olabilir. Sabun, shea yağı veya zeytinyağı gibi hayvansal veya bitkisel bir yağla karıştırılmış kül suyu kostikten yapılır. Buna, sabundaki yağ asitlerinin kostikteki alkali ile reaksiyona girdiği soğuk işlem sabun yapımı denir. Yağlar, sabunlaşma adı verilen bir süreçte sertleşir. Gliserini çıkarmak için sertleşmiş sabun traşlanır ve tekrar eritilir. Sabunun kıvrılmasına ve gliserinden ayrılmasına neden olan tuz eklenir. Sabunu daha net ve daha nemlendirici hale getirmek için sabuna gliserin eklenebilir. Bunu yapmak için sabun üreticisi sabun talaşlarını eritir, ardından yüksek dayanıklı alkol, şeker ve gliserin ekler. Sabunun sertleşmesine izin verilir ve ardından kalıbın bulanık görünmesine neden olan fazla suyu çıkarmak için birkaç kez daha eritilir.

Alerjisi olan kişiler için transparan sabun önerilir. Soğuk işlem yöntemiyle sabun yapmayı öğrenmek zor olabilir, pek çok zanaat mağazası hazır sabun kiti için sabun blokları satar. Bu bloklar değişen miktarlarda gliserin içerir ve bazıları zaten şeffaftır. Erit ve dök ürünleri, çekici kalıplara dökülmeden önce uçucu yağ, renklendirici veya diğer süslemeler gibi ek bileşenler eklemek için yeniden eritilebilen soğuk işlem sabunlarıdır. Eriterek dökülen sabuna daha da şeffaf hale getirmek için gliserin de eklenebilir.

Transparan Sabun Fiyatı

Bu sabunlar genel olarak 24 lira ile 150 lira arasında değişir. 

Transparan Sabun Faydaları
Transparan Sabun Faydaları

Transparan Sabun Faydaları

Transparan sabunun en önemli faydaları arasında cildi nemlendirme, hassas cildi koruma, akne semptomlarını hafifletme, erken yaşlanmayı önleme ve inflamatuar cilt sorunlarını yatıştırma yeteneği yer alır.

Reklamlar

1- Cildi nemlendirir

Gliserin sabunu cilt üzerinde çoğu sabundan daha yumuşaktır. İnsanların bu sabunu kullanmalarının belki de en büyük nedeni cildin nem oranını arttırmaktır. Kuru cildiniz varsa, gliserin daha derindeki katmanlara daha fazla nem ileterek kuru cilt semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

2- Hassas ciltler için idealdir

Bu sabundaki yağlı ve yağlı içerik ayrıca iltihap önleyici etkilere de sahip olabilir, bu nedenle hassas bir cildiniz varsa ve sık sık sivilceler yaşıyorsanız, bu sizin için en iyi seçenek olabilir. 

3- Enflamatuarı giderir

Sedef hastalığı, egzama, rosacea ve diğer yaygın cilt bozuklukları bu sabunu düzenli olarak kullanarak hafifletilebilir veya kontrol altına alınabilir. 

4- Akneleri giderir

Akne milyonlarca insanı etkiler, ancak bu özel sabunun antimikrobiyal ve derinlemesine temizleme özellikleri, altta yatan enfeksiyonları ele almanın yanı sıra kızarıklığı ve şişliği gidermeye yardımcı olabilir. 

5- Yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir

Belirli antioksidan özelliklere sahip bu sabunun, kırışıklıkları en aza indirerek ve cilde kan akışını teşvik ederek yaşlanma belirtilerini azalttığına inanılıyor.

6- Temizleyici olarak kullanılır

Gözenekleriniz tıkanmışsa veya cildinizin sadece iyi bir yıkanmaya ihtiyacı varsa, bu, vücuttaki istenmeyen maddeleri temizlemek için en iyi sabunlardan biridir.

Bu özel sabunun birçok faydasına rağmen, birkaç potansiyel yan etkisi ve dezavantajı vardır. Bu sabun, hiçbir katkı maddesi içermediği için diğer sabunlarla aynı köpürme kalitesine sahip değildir ve ayrıca geleneksel sabunlardan daha hızlı parçalanma eğilimindedir. Her kalıp sabunun daha yüksek maliyeti ile birleştiğinde, bu sabunun düzenli kullanımını gerçekçi olmayan veya ekonomik olarak uygunsuz hale getirebilir.

Transparan Sabun Kullanımı
Transparan Sabun Kullanımı

Transparan Sabun Kullanımı

Transparan sabunu biraz suyla ıslatın ve cildinizde köpürterek masaj yapın. Ardından biraz bekletin ve bol suyla cildinizi durulayın.

Transparan Sabun Kullananlar

“2 farklı sabunu bulunmaktadır.

biri keçi sütlü sabun diğeri ise transparant(şeffaf) sabundur.

keçi sütlü sabun siyah nokta, egzama, sedef, yanık izi, cilt yenileme, mantar, kaşıntı gibi durumlarda, transparant sabun ise botoks etkisi, çil lekesi, güneş lekesi, kırışıklık giderici, sivilce lekesi, kaş sabitleme gibi durumlarda destekleyicidir.

önerilen kullanımı ise keci sutlu sabunun 15 dk uygulanıp ardından transparant sabunun da 15 dk uygulanıp cildin temizlenmesinin saglanmasıdır.

not: keçi sütlü sabun tarafımca kullanılmakta olup bazı geceler yıkamayıp sabah temızliyorum. ofis arkadasım cildin parlıyor ne kullanıyorsun diye sordu. 1 hafta gibi bi sürede olumlu etkisi beni cok mutlu etti. i̇lk fırsatta transparant sabunu deneyecegim.”

“Soyarak cilt lekelerine çözüm sağlıyor diye aldım fakat herhangi bir iyi yada kötü etkisi olmadı bu fiyatı vereceğime bebek sabunu alsam daha iyiymiş daha önce saç dökülmesine iyi geliyor diye almıştım ona da iyi gelmemişti iki kere şans verdiğim sabun üçüncü defa asla almam”

“Fıyati en uygun burada buldum ve ürün gayet güzel sivilceler icin çok buyuk bir mucize beklemeyin ama Sabun kuru bırakmıyor nemli gibi bir cilt bırakıyor ve sivilce çıkarmamı engelledi tekrar kullanacağım bittikçe işe yaradigini dusunuyorum kokusu da cok guzel”

“Ürün güzel arkadaşlar deneyin  hem temizliyor hem bakım yapıyor.”

“İlk çıktığında kullandığım bir üründü hergün kullanıldığında siyah nokta gözeneklerini küçültüyor ve cildini beyazlatıyordu uzun yıllar kullanmadım şimdi doğum lekelerim ve siyah noktalarım için tekrar başlayacağım inşallah ilk çıktığı gibi kalitesi aynıdır aloa vera artısı nasıldır görecek artık”

“Cildimi kuruttu.. hassas cildim vardi gunde 2 kez denildi ve 10 15 dk bekletmem soylendi 5ci gunde agiz kenarlarm.kizardi temre gibi oldu.. ve her surdugumde yaniyordu…. durust olun yorum.yaparken…”

Transparan Sabun Yorumları
Transparan Sabun Yorumları

Transparan Sabun Yorumları

“Etken maddesi reishi mantarıdır. (reishi mantarı: çin, japonya ve kore taraflarında yetişen; çoğunlukla kırmızısı bulunan mantar. başlıca etkileri bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kan şekerini ve dolaşımını dengelemesi, antioksidan etkisiyle hücre yenilemeye yardımcı olması ve yorgunluk belirtileriyle savaşmasıdır. ölümsüzlük mantarı olarak da adlandırılır.)

Kullanımı:

Islak ellerinizle sabunu köpürtünüz. köpüğü yüzünüze uygulayınız. 20 dakika ila birkaç saat arasında bekletiniz (süreç içinde bekletme süresi artar). Durulayınız.

5 gündür kullanan annemin cildindeki lekeler bariz şekilde açılınca, cildi aydınlanıp çok daha pürüzsüz görününce etkilendim ve kullanmaya karar verdim. bir sefer kullandım ama cildimi güzelce temizlediğini hissettim. İlerleyen süreçte yorumlarımı düzenleyeceğim. Keçi sütlüsünü denersem onu da yazacağım.

Doğrusu bana biraz simya işi gibi geldi. Yok ölümsüzlük mantarı falan… Gano excel başlığı da gözümü süper korkuttu. ama annemin cildindeki 5 gün içindeki değişimden sonra sabunun şansı hak ettiğini düşünüyorum. Bir sabunu 24-40 TL arasında bulabilirsiniz. Direkt suya sokmadığımız için uzun bir süre gidecek gibi görünüyor.”

“Girdimi düzenleyeceğimi söyledim ama yenisini yazmaya karar verdim. İki farklı gano sabun bulunmaktadır. Biri özellikle iltihaplara, sivilcelere ve aknelere iyi geldiği rivayet edilen keçi sütlü olan, diğeri ise cilt lekelerine iyi geldiğini gözlemlediğim papayalı olan.

Elimde sadece papayalı olan var. Düzenli kullanımda cildimi aydınlık ve sağlıklı gösterdi. Beğendim. Cilt bakım rutinine eklenebilir diye düşünüyorum. Çevremde hamilelik sonrası kalan koyu cilt lekesi bu sabunun kullanımı sonucunda bariz şekilde açılan tanıdıklarım var. Yani işe yarıyor cidden.

Şimdi bir sonraki soru, peki koltuk altı kararması gibi sorunlara iyi gelir mi? Denemenizi ve yorumlarınızı başlıkta paylaşmanızı bekliyor olacağım!”

Transparan Sabun Nasıl Yapılır?
Transparan Sabun Nasıl Yapılır?

Transparan Sabun Nasıl Yapılır?

Transparan sabun, ışığın geçmesine izin vererek oluşan sabun kristallerini çözmek için çözücüler (şeker, gliserin ve alkol) kullanan, böylece şeffaflık yaratan sıcak işlem sabunudur.

Şeffaf sabun tarifi oluştururken en az yüzde 75 oranında sert yağlar (hindistan cevizi yağı, palmiye yağı, shea yağı, stearik asit) seçin. Eklenen tüm çözücüler, çok sayıda yumuşak yağ içeren bir tarifi yumuşatabilir. Tarifinize hint yağı ekleyin. Hint yağı biraz çözücüdür, bu nedenle şeffaf sabunda iyi çalışır.

Bu süreçte alkol kullanıyorsunuz, bu nedenle açık alevlere veya dumanları tutuşturabilecek herhangi bir şeye dikkat edin. Her zaman temiz hava almak için pencereleri ve kapıları açın. Elinizde bir yangın söndürücü olduğundan emin olun (biraz dramatik, ama yine de mutfağınızda bir tane olmalı).

Bu işlemi denerseniz, bol hava sirkülasyonu sağlayın ve alkol buharlaşması nedeniyle açık alevlerden kaçının. Dumanların alev almasını istemezsiniz. Sodyum hidroksit yani kül suyu ile çalışırken, gözlük ve eldiven dahil güvenlik donanımı kullanın.

Yüz gram hint yağı, yüz elli gram hindistan cevizi yağı, yüz elli gram shea yağı, kırk gram avokado yağı ve yüz yirmi beş gram gliserini ateşe dayanıklı bir tencereye koyun ve eritin. 

Yetmiş altı gram kül suyunu ve yüz elli iki gram damıtılmış suyu iki ayrı kapta tartın. Bir çözelti oluşturmak için karıştırırken suya, kül suyunu ekleyin. İyi havalandırılmış bir alanda karıştırmanız gerekir. Koruyucu gözlük ve eldiven takmanız çok önemlidir.

Soğumasına izin vermek zorunda değilsiniz. Kostik kül suyu solüsyonunu erimiş yağ karışımına dökün ve iz bırakana kadar karıştırın.

Altmış gram stearik asidi ateşe dayanıklı bir kaseye alın. Bir tencerede su kaynatın. İçine ateşe dayanıklı kaseyi yerleştirin ve stearik asidi eritin. Tekrar karıştırın. Stearik asit nedeniyle karışım oldukça yoğunlaşacaktır.

İki yüz altmış gram denatüre alkolü tartın ve karışıma ekleyin. Sabunu parçalayarak hızlıca karıştırın. Alkolde biraz çözünmeye başlayacaktır. Hepsini birbirine karıştırmak için tencerenin kenarlarını kazıyın. Hemen tencereyi kapak ile kapatın. Pişirmek için ayarlayın. Sabunu çözmek için sabun karışımında kalması için alkolün mümkün olduğunca az buharlaşmasını istersiniz. Sabunun iki saat pişmesine izin verin. Bu süre zarfında çözücüler, oluşan sabun kristallerini çözmeye çalışarak berrak bir sabun oluşturur. Karıştırmaya gerek yok.

İki saat sonra sabununuzu netlik açısından test edin. Bunu soğuk bir cam bardağa biraz sabun karışımı dökerek yapabilirsiniz. Tamamen şeffaf hale gelince ocağın altını kapatın.

Yüz yirmi beş gram şekeri ve seksen üç gram suyu bir tencereye alıp ısıtarak şeker solüsyonunuzu oluşturun. Şekeri, yüksek ısıda oldukça hızlı bir şekilde çözülmelidir. Değilse, biraz daha su ekleyin. Şeker çözeltisini, tencereye ekleyin ve karıştırın. Örtün ve otuz dakika ila bir saat daha pişirin. İsterseniz netliği tekrar kontrol edebilirsiniz. Daha sonra daha fazla alkol veya şeker çözeltisi eklemeye karar verebilirsiniz. 

Bittiğini ilan ettiğinizde sıra kokulandırma, renklendirme ve kalıplamadadır. En sevdiğiniz koku ve rengi, sabun hamuruna ekleyebilirsiniz. Sabun hamurunu silikon kalıplara dökün. Yüzeydeki kabarcıkları azaltmak için alkolü, sabun kalıplarına püskürtün. On altı ila yirmi dört saat sonra kalıptan çıkarın. Genellikle yirmi dört saatten daha kısa bir sürede, sertleştiği anda kalıptan çıkarabilirsiniz. Bu sabunun dört ila altı hafta kürleşmesini bekleyin. Kürlenme sırasında sabun aslında daha da berraklaşıyor! Şeffaf sabununuzu olduğu gibi kullanın veya gömme için kullanın! 

Daha fazla içerik için Begonya Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx