Cilt Bakımı

Vetiver Yağı Ne İşe Yarar?

Vetiver Yağı Faydaları

Reklamlar

Vetiver yağı, güve otu bitkisinden elde edilen bir uçucu yağdır. Güve otu bitkisinin kökleri, aşağı doğru büyüyerek toprağın içinde kalın bir kök dolaşımı yaratma yeteneklerinde benzersizdir. Faydalı vetiver bitkisinin kökü, vetiver yağının kökenidir ve topraksı ve güçlü bir koku üretir. Bu aroma birçok parfüm endüstrisinde kullanılmıştır ve vetiver yağının dikkate değer bir özelliğidir. Vetiver yağı, çoklu seskiterpenlerden oluşur ve vetiver yağına duygular üzerinde topraklama etkisi sağlar. Bu topraklama etkisi, vetiver esansiyel yağını masaj uygulamalarında ve topikal ve aromatik kullanımlarda yaygın olarak kullanılan bir uçucu yağ yapar. Vetiver yağı, sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemek için dahili olarak da alınabilir.

Vetiver Yağı Nedir?

Vetiver uçucu yağın aroması topraksı, eklektik ve egzotiktir. Asya’daki tropikal bölgelere özgü çok yıllık bir çimden kaynaklanır. Vetiver, bitkinin kökünün buharla damıtılmasıyla üretildiğinden, yağın odunsu bir kokusu vardır. Antik çağlarda kullanılıyordu ve yağın popülaritesi, sabun ve nemlendiricilerin yanı sıra özellikle erkekler için kolonyalarda ve kokularda hala bir bileşen olarak varlığını sürdürüyor. Vetiver yağı, çalışma ve çalışma alanlarına yaymak için harikadır çünkü çeşitli aroması, canlandırıcı bir ortam yaratmaya yardımcı olur. Viskozitesi nedeniyle, Vetiver yağını bir taşıyıcı yağ ile seyreltmenizi öneririz.

Vetiver Yağı / Faydaları ve Kullanımı

Vetiver Yağı Fiyatı

Bu esansiyel yağın fiyatı 100 lira ile 289 lira arasında değişir.

Reklamlar

Vetiver Yağı Ne İşe Yarar?

Vetiver uçucu yağı, Hint Yarımadası’nın her yerinde ünlüdür. Uçucu yağ, uçucu aroma bileşikleri içeren bir bitkiden ekstrakte edilen konsantre sıvıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, vetiver uçucu yağı, Hindistan’a özgü çok yıllık bir çim olan vetiverden elde edilir. Güve otundan yapılan vetiver uçucu yağı, köklerinin buharla damıtılmasıyla elde edilir. Kendine özgü odunsu, dumanlı ve topraksı bir aroması vardır. Parfüm, kozmetik ve sabunlarda yoğun olarak kullanılır ve ayrıca içeceklerde aroma verici bir madde. Vetiver esansiyel yağının aroması çok sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ama hepsi bu kadar değil. İşte şimdiye kadar bilmediğiniz vetiver esansiyel yağının beş şaşırtıcı faydası…

Anti-inflamatuar özellikleri vardır

Vetiver yağı, yatıştırıcı ve serinletici etkileri ile bilindiğinden, her türlü iltihabı yatıştırmaya yardımcı olur. Hem dolaşım hem de sinir sistemindeki iltihaplanmadan kurtulmada özellikle iyidir. Aynı zamanda güneş çarpması ve kurumuş cildin neden olduğu iltihaplanma için uygun bir tedavi olarak kabul edilir. Vücudunuzda ve cildinizde kullanmadan önce vetiver esansiyel yağını daima hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağla seyreltin. Sadece birkaç damla yeterli olacaktır. Yağı kaslarınıza veya etkilenen bölgeye nazikçe masaj yapın ve bırakın. 

Anti-septik özellikleri vardır

Özellikle çeşitli tropikal ülkelerde mikrop ve bakteriler, bu bölgelerde bulunan elverişli sıcak ve nemli koşullar nedeniyle hızla çoğalırlar. Dolayısıyla yaralarınız sepsise eğilimlidir. Vetiver uçucu yağı, sepsise neden olan bakteri olan Staphylococcus Aureus’un büyümesini önler ve onları ortadan kaldırır. Yeni dokuların büyümesini teşvik ederek yaraların iyileşmesine yardımcı olduğu için harici olarak uygulayabilirsiniz. Banyo suyunuza birkaç damla vetiver esansiyel yağı bile ekleyebilirsiniz.  Yeni dokuların büyümesini teşvik ederek yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

Bağışıklığı iyileştirir

Vetiver yağı antioksidan bakımından yüksektir ve bu nedenle vücudunuzdaki tüm toksinleri atarak ve serbest radikallerle savaşarak bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur. Aromatik buharları doğrudan soluyarak veya evde havaya yayarak yağdan yararlanabilirsiniz. 

Reklamlar

Vetiver yağını dahili olarak alarak bağışıklık sisteminize yardım edin. Vetiver yağı, bağışıklığı destekleyen özellikler içerir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin harika bir yoludur. Sağlıklı bağışıklık desteği için, zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, susam yağı, jojoba yağı, avokado yağı ya da ceviz yağı gibi bir taşıyıcı yağa birkaç damla vetiver yağı ekleyin ve dahili olarak tüketin. Fakat bunu yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Vetiver Yağı Ne İşe Yarar
Vetiver Yağı Ne İşe Yarar

Antioksidanlar bakımından zengindir

Vetiver yağı antioksidanlarda yüksektir. Sivilceyi temizler ve cilt sağlığını iyileştirir. Vetiver yağı, sivilce ve sivilce izlerini de temizlemeye yardımcı olur. Çok güçlü anti-enflamatuvar ve antibakteriyel özellikler gösterir. Akneye neden olan bakteriler, güve otu uçucu yağının antibakteriyel özelliklerinin varlığında büyümek için uygun koşullar bulamazlar. Bu, sık görülen sivilce patlamalarına karşı özgürlük sağlar. Yüz yıkamanızda birkaç damla vetiver esansiyel yağı karıştırıp kullanabilirsiniz. Hatta başka bir hindistancevizi yağı veya jojoba yağı ile karıştırabilir (her ikisi de cildiniz için iyidir) ve cilt hücrelerinizi canlandırmak ve yumuşak ve beslenmiş bir cilde sahip olmak için uygulayabilirsiniz. Yüz yıkama suyunuza birkaç damla vetiver esansiyel yağı karıştırabilirsiniz.

Zihni yatıştırır

Vetiver uçucu yağının stres, anksiyete ve depresyon gibi zihinsel koşulları iyileştirdiği bilinmektedir. İnsan vücudunun yedi çakrasında çalışan tedavi edici bir yağdır. Havada dağıtabilir veya bileklerinize, göğsünüze ve boynunuza birkaç damla uygulayabilirsiniz. Vetiver uçucu yağı tedavi edici bir yağdır. Vetiver uçucu yağının toksik olmadığı ve genellikle güvenli olduğu kabul edilir, ancak bir sağlık durumunu iyileştirmek için kullanmaya karar vermeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Vetiver Yağı Cilde Faydaları

Endişeli, gergin veya stresli duygular yaşarken, vetiver yağını aromatik veya topikal olarak uygulayabilirsiniz. Vetiver esansiyel yağı, topraklama özelliklerine sahip bir madde olan seskiterpenler açısından oldukça zengindir. Ciltte kullanıldığında veya solunduğunda, vetiver yağı duygular üzerinde sakinleştirici ve topraklayıcı bir etki sağlamaya yardımcı olabilir.

Okul, çocuklar için ağır ve bazen stresli olabilir. Okulda zor bir günün ardından, çocuğunuzun boynuna ve ayaklarına vetiver yağı uygulayarak çocuğunuzun rahatlamasına yardımcı olun. Bu, sakin ve topraklanmış duyguları teşvik etmeye yardımcı olacaktır.

Vetiver yağ banyosu ile vücudunuza biraz rahatlama verin. En iyi sonuç için, küveti ılık suyla doldurun ve suya birkaç damla vetiver yağı ekleyin. Bu basit adımlar size derin rahatlama için mükemmel olan ideal bir banyo sağlayacaktır. Vetiver yağının aromatik faydaları aynı zamanda yatıştırıcı ve sakinleştirici bir atmosfer yaratmaya da yardımcı olacaktır.

Vetiver Yağı Cilde Faydaları
Vetiver Yağı Cilde Faydaları

Seyahat her zaman belirli risklerle birlikte geli. Çevresel tehditler bunlardan biridir. Vücudunuzu seyahate ve ortam değişikliğine hazırlamaya yardımcı olmak için, vetiver yağını dahili olarak alın. En iyi sonuçlar için, biraz zeytinyağında, bir veya iki damla vetiver yağı ve iki damla limon yağı ile karıştırın. Bu güçlü yağ kombinasyonu, sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olacaktır. 

Vetiver yağının kokusu tatlı, odunsu ve dumanlıdır. Güçlü, topraksı bir koku yayar. En sevdiğiniz ev yapımı difüzör karışımları için bir temel olarak vetiver uçucu yağının toprak tonlarını kullanın. Bir difüzör karışımına Vetiver yağı eklemek, duygular üzerinde sakinleştirici, topraklayıcı bir etkiye sahip aromatik faydalar sağlayacaktır.

Uyku hem zihin hem de beden sağlığı için son derece önemlidir. Yeterli uykunuzu almadığınız zaman veya çok fazla uykusuz gece geçirdiğiniz zaman vücut fonksiyonlarımız yavaşlar. Dinlendirici bir gece uykusunu teşvik etmek için ayaklarınızın altına vetiver yağı sürün. Vetiver yağı, uyku ve rahatlama için harika bir uçucu yağdır ve vücudunuza ihtiyaç duyduğu uykuyu vermenize yardımcı olabilir. 

Kış aylarında çayınıza veya sıcak içeceklerinize bir veya iki damla vetiver yağı ekleyerek vücudunuza güçlü bir destek verin. Vetiver esansiyel yağı, vücudunuzu mevsimsel tehditlere karşı güçlendirmeye yardımcı olacak bağışıklık destekleyici özellikler içerir.

Vetiver yağının topraklama etkisi nedeniyle, genellikle masajlarda rahatlamak için kullanılır. Uzun bir gün ayakta durduktan sonra, ayağınıza birkaç damla vetiver yağı uygulayın ve vetiver esansiyel yağını yavaşça masaj yapın. Uzun bir günün ardından vetiver yağ masajı mükemmeldir ve yağın aromatik özellikleri de topraklama ve sakinleştirici etki sağlayabilir. 

Vetiver Yağı Nasıl Kullanılır?

Yaygın olarak “khus khus” olarak bilinen bu uçucu yağ, bunchgrass ailesinden elde edilir ve Hindistan, Srilanka ve diğer birkaç Asya ülkesine özgüdür. Benzer özellikleri ve terapötik faydaları gösteren chrysopogon zizanioides adlı başka bir bilinen çeşidi vardır. Farklı duyumsal, topraklayıcı, toprak kokusu sayesinde, sakinleştirici yağ parfüm, sabun ve kozmetik üretiminde kullanılabilir.

Son yıllarda vetiver esansiyel yağı, cilt sağlığını ve cilt güzelliğini artırmaya yönelik pek çok faydası yüzünden kozmetik sektöründe büyük bir popülerlik kazandı ve trend hale geldi. Α-Vetivone, β-Vetivone ve Khusinol gibi aktif bileşenlere sahip olan vetiver esansiyel yağı, cildi sert çevresel değişikliklerden korumak, oksidatif hasarı azaltmak, kırışıklıkları azaltmak, cildi sıkılaştırmak ve nemlendirmek için kullanılır. Ayrıca saç sağlığını artırmak ve çeşitli saç derisi enfeksiyonlarını tedavi etmek için son derece faydalıdır. Vetiver esansiyel yağının cildi ve saçı geliştirmede ne kadar faydalı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Vetiver Yağı Nasıl Kullanılır?
Vetiver Yağı Nasıl Kullanılır?

Cildi besler

Antioksidanlar ve anti-enflamatuar ve anti-mikrobiyal özellikler gibi temel özelliklerle yüklü olan vetiver yağı, cilt iltihabını etkili bir şekilde azaltır, dermatit, kaşıntı gibi cilt enfeksiyonlarını tedavi eder ve genel cilt sağlığını destekler. Derinlemesine temizleyici doğasıdır, cildi içten temizler, nihayetinde siyah noktalara ve beyaz noktalara neden olan cilt gözeneklerini açar ve cildi nemlendirir.

Cildi iyileştirmek ve cildi nemlendirmek için gül suyu ve limon suyuyla birlikte iki damla vetiver yağı uygulayın. 

Sivilceleri önler

Akne birçok kadını ilgilendiren ciddi bir sorundur. Sert ortam, sağlıksız yiyecek seçimleri, hormonal dengesizlik nedeniyle, bu küçük kırmızı şeyler ara sıra ortaya çıkıyor. Diğer birçok doğal bitkinin aksine vetiver cildinize zarar vermez ve yatıştırıcı ve nazik bir çare sunar.

Ani akne oluşumlarını tedavi etmek ve kızarıklıkları ve su toplamalarını önlemek için ıslak bir pamuk kullanarak çay ağacı yağı ile birlikte birkaç damla vetiver yağı uygulayın.

Yaraları i̇yileştirir ve i̇zleri azaltır

Vetiver uçucu yağı, cilt hücresi yenilenmesinde kullanımı ve yeni hücrelerin büyümesini hızlandırması nedeniyle övgüyle karşılanmaktadır. Yara iyileşmesini kolaylaştırır, sivilce, yanık veya çiçek hastalığına bağlı yara izlerini, lekeleri ve izleri vücuttan ölü deri hücrelerini uzaklaştırarak etkili bir şekilde azaltır ve böylelikle ışıltılı bir cilt kazandırır.

İlginizi Çekebilir : Yıldız Anason Yağı Ne İşe Yarar?

Saç derisindeki kepekleri yok eder

Kepek genellikle aşırı kuru saç derisi, havadaki nem ve hijyen eksikliğinden kaynaklanır ve sonunda kaşıntı ve pullanmaya neden olur. Yüksek özgül ağırlığa ve güçlü anti-mikrobiyal özelliklere sahip olan aromatik yağ, saç köklerinin derinliklerine sızar, saç derisini nemlendirir, kuruluğu giderir ve kaşıntıyı önler.

Daha iyi sonuçlar için, uyumadan önce kafa derinize ve saçınıza vetiver yağı ve badem yağı karışımı ile masaj yapın. Yağın yağ bezlerine derinlemesine nüfuz etmesini sağlamak için saç derinizin etrafına buharda pişirilmiş bir havlu sarın. Saçınızı şampuanlamadan önce bir gece bekletin ve saç derisine biraz limon suyu sürün. 

Saçları hızlı uzatır

Vetiver yağında bulunan temel besinler ve doğal bileşenler, onu tüm saç sıkıntılarınız için tek noktadan bir çözüm haline getirir. Antimikrobiyal özellikleriyle kutsanmış bu yağ, saç köklerindeki kan dolaşımını iyileştirir, çeşitli saç enfeksiyonlarını önler ve ayrıca kolajen oluşumunda görev alır. Donuk, cansız saçları gençleştirmek için son derece faydalıdır. Yağın düzenli kullanımı saç dokusunu iyileştirir, parlaklık kazandırır ve saç uzamasını hızlandırır.

Bizi İnstagramda Takip Edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx