Cilt Bakımı

Yağlı Ciltler İçin Siyah Üzüm Maskesi

Reklamlar

Kadınların yağlı ciltler için siyah üzüm maskesi kullanması ile bu sorunlarını çözmeleri artık daha kolay. Bu yazımızda sizlere yağlı ciltlerden kurtulmanız için gereken önerileri, siyah üzümün cilde faydalarını ve daha fazlasını anlatacağız.

Biz kadınlar için güzellik ve gençlik her zaman önemlidir. Güzellik için doğal yöntemlerin kullanılmasını hemen hemen her kadın tercih eder. Doğal yöntemlerle güzelleşmek hem sağlığımıza faydalıdır hem de ekonomiktir.  İşte bu doğal güzellik yöntemlerinden birisi de siyah üzümdür. Siyah üzüm içeriğindeki demir, enerji ve vücudumuzun bağışıklık sistemini koruyan yapısı sayesinde cildimize bakım yapmamızda bize yardımcı olur.

Siyah üzüm düzenli tüketildiğinde cildimizin parlak, sıkı ve pürüzsüz bir şekilde görülmesini sağlar. Siyah üzümün cilde faydaları için söylenebilecek pek çok şey var. Vücudumuzda sarkmaların en çok olduğu bölgelerden olan bacak ve kalça bölgesi için doğal çözüm arıyorsanız siyah üzümü düzenli tüketmeniz yeterli olacaktır. Yağlı Ciltler İçin Siyah Üzüm Maskesi yazımızda sizler için siyah üzümün faydaları ve tüm detaylarını yazımızda paylaşacağız.

Reklamlar
Yağlı Ciltler İçin Siyah Üzüm Maskesi Tarifi

Siyah Üzüm Suyunun Cilde Faydaları

Ülkemizde kolayca üretilen siyah üzüm, pek çok soruna faydalı ve bu faydaları uzmanlar tarafından kanıtlanmış bir besindir. Üzüm mevsimi geldiğinde taze taze tüketilebileceği gibi mevsimi dışında da kurusu tüketilebilir. Üzümün cilde faydalarını sıralamamız gerekişe aşağıdaki listeyi inceleyebilirsiniz.

 • Üzüm içerdiği vitaminler sayesinde yaşlanma karşıtı bir etki gösterir.
 • Üzüm düzenli tüketildiğinde cilt kırışıklıklarını önleyici ve yavaşlatıcı etkisi vardır. Cildinizin gençleşmesine faydası vardır.
 • Üzüm suyu yüze tonik olarak kullanılabilir. Bu özelliği sayesinde makyaj temizleme ürünü gibi de kullanılabilir. Cildinizdeki gözenekleri açar.
 • Üzüm hamilelik döneminde beliren lekelerle beraber güneş lekelerini de engeller.
 • Üzüm suyu tırnak bakımı için oldukça faydalı bir besindir. Tırnaklarınızın daha sağlıklı ve güçlü olmasına yardımcı olur. Ayrıca tırnak rengini de açarak göze hoş gelen bir pembe olmasını sağlar.

Siyah Üzüm Çekirdeğinin Cilde Faydaları

Çekirdekli üzüm çekirdeksizine göre daha faydalıdır. Vücudumuza hem sağlık hem de diğer faydaları açısından çekirdekli üzüm tüketmek daha yararlı olacaktır. Belirtmemiz gereken en önemli konu ise çekirdekli üzümün çekirdeğinin mutlaka çiğnenmesi yönündedir. Çekirdekli üzümün suyu da sağlık ve cilt bakımı açısından önemli bir besindir. Cildiniz için maske ya da temizlik için yapılan ürünlerde çekirdeği ile ezilmiş üzüm ile yapılması cildinizin daha dirençli ve parlak olacaktır. Yağlı ciltler için siyah üzüm maskesi yazımızın bu bölümünde sizler için siyah noktaları siyah üzüm ile temizleyen bir maske tarifi sunuyoruz.

Siyah Noktalar İçin Siyah Üzüm Maskesi

Bir avuç siyah üzüm çekirdeği, bir tatlı kaşığı karbonat, birkaç damla limon suyu ve yarım tatlı kaşığı bal gerekli malzemelerimiz. Siyah üzümleri çekirdekleri ile beraber bir havanda ezelim. Ardından teker teker diğer malzemeleri ilave ederek karıştırıyoruz. Oluşan maske kıvamındaki ürünü cildimize masaj yaparak uyguluyoruz. Bu maskeyi cildinize sert ve baskı yapacak şekilde uygulamamaya özen gösterin, yoksa cildiniz tahriş olabilir.

Maske cildinizde yarım saate kadar bekledikten sonra ılık su ile cildinizi yıkayın. Maskenin cildinize uygulanmasının ardından cildinize bir nemlendirici uygulayarak beslemeyi ihmal etmeyin. Maskeyi cildinize haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır. Kış mevsiminde maskeyi yaparken taze üzüm yerine haşlanmış kuru üzüm kullanabilirsiniz. Haşlanmış kuru üzüm tazesi ile aynı etkiyi gösterecektir.

Reklamlar

Kuru Üzüm Sivilceye İyi Gelir Mi?

Kuru üzüm de tazesi kadar cilt bakımında faydalı bir besindir ve sıklıkla tercih edilen doğal ürünlerdendir. Kış mevsiminin yıpratıcı etkilerinden kurtularak soğuk havanın etkilerine karşı cildinizin sağlığına kavuşmasında etki eder. Soğuk havalarda cildinizi korumak için uygulayabileceğiniz bir başka bir üzüm ile cilt bakım maskesi tarifi ile sizlerleyiz.

 • 7/8 adet siyah ve çekirdekli üzüm
 • Bir yumurta akı
 • Maden suyu

Listedeki tüm malzemeleri homojen bir karışım haline gelene kadar karıştırın. Ardından elde ettiğiniz karışımı sivilceli bölgeye masaj yaparak bir fırça yardımı ile iyice yedirelim.  Maske cildimizde 5-6 dakika kaldıktan sonra artık yüzümüzü yıkayabiliriz. Bu maske sayesinde sivilce ve siyah noktalarınızdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Eğer cildinizin parlak ve canlı görünmesini istiyorsanız siyah üzüm maskeleri ile cildinize rahatça bakım yapabilirsiniz. Aynı malzemeler ile bir başka tarif sayesinde de bu bakımı yapabilirsiniz. Çekirdekli kuru üzümü bir kaba koyup üzerine madem suyu dökerek üzümleri iyice ezmeniz yeterli olacaktır. Elde ettiğiniz karışımı buz küplerine koyarak donmaya bırakın. Her sabah uyandığınızda cildinize bu buz küpleri ile cildinize uygulayın. Bu buz masajının ardından cildiniz kuruduğunda rutin makyajınızı yapabilirsiniz. Buz küpleri ile yapacağınız masaj sayesinde cildiniz daha sağlıklı, parlak ve bakımlı olacak.

Yıpranmış Ciltler İçin Üzüm Maskesi
Yıpranmış Ciltler İçin Üzüm Maskesi

Yıpranmış Ciltler İçin Üzüm Maskesi

Yıpranmış ciltlerin canlandırılması için siyah üzüm maskesi en iyi çözümdür. Güneş ile temasını çok oluyorsa ya da bu şekilde bir işte çalışıyorsanız cildinizdeki makyaj sizi yıpratacak en büyük problemlerdendir. Şimdi sizlere bu maskemiz için gereken malzemeleri ve tarifimizi aktarıyoruz.

 • Yaklaşık 9 adet siyah çekirdekli üzüm, mevsimi dışında çekirdekli kuru üzüm de kullanabilirsiniz.
 • Bir miktar ıhlamur
 • Bir miktar bal
 • Muz

Hazırlanışı

Öncelikle ıhlamuru kaynatıyoruz. Kaynatırken ıhlamurun rengi koyulaşmasın. Ihlamur demlendikten sonra ılımaya bırakın. Süzdüğünüz ıhlamur çayının içine muz, bal ve ezilmiş kuru üzümü de ekleyerek krem kıvamına gelene kadar karıştırmaya ve ezmeye devam edelim.

Elde ettiğimiz bu maskeyi yıkadığımız cildimize sürelim ve 15 dakika kadar bekletelim. Cildimizde kuruyan ve iyice nüfus eden maskeyi belirttiğimiz sürenin ardından ılık su ile güzelce durulayarak yıkayalım. Yüzümüzü yıkadıktan sonra cildimizin bakımını gül suyu ile destekleyerek tamamlayalım. Uyguladığımız bu maske özellikle hamilelik dönemlerinde oluşmuş olan lekeler ve güneşin cildimizde bıraktığı lekeler için bulunmaz bir fayda sağlamaktadır.

Vücudumuzun bakımlı olması ve sağlıklı kalması için sadece maskeler, karışımlar yapmak yetmez. Beslenmemiz de bu durum için uygun şekilde ayarlanmalı, her gıdadan olması gerektiği kadar alınmalıdır. Eğer cildinizin daha pürüzsüz ve canlı olmasını istiyorsanız kuru üzüm ile beraber ceviz de tüketmenizi öneririz. Ceviz içerdiği yağlar sayesinde cildinize iyi bir bakım yapmaktadır.

Yağlı Ciltler İçin Siyah Üzüm Maskesi

Yazımızın bu bölümünde yağlı ciltler için siyah üzüm maskesi tarifi vereceğiz. Bu sayede cildinizdeki yağlanmadan ve yağlanmanın oluşturduğu kötü görünümden kurtulabilirsiniz. 

Yağlı Ciltler İçin Siyah Üzüm Maskesi Gerekli Malzemeler

 • Yaklaşık 15 adet siyah üzüm
 • 1 tatlı kaşığı zeytin yağı
Yağlı Ciltler İçin Siyah Üzüm Maskesi
Yağlı Ciltler İçin Siyah Üzüm Maskesi

Zeytin yağı ve siyah üzümü blender ile kıvam alana kadar karıştırıyoruz. Maskeyi uygulamadan önce cildimizi mutlaka temizliyoruz. Temiz cildimize blender ile maske kıvamına getirdiğimiz bileşimimizi masaj yaparak cildimize sürüyoruz. Cildimize sürdüğümüz bu maske, pütürlü yapısı sayesinde cildimize peeling etkisi de yapmaktadır. Bu sayede gözeneklerimiz de hem açılacak hem de temizleyecektir. Evinizde kolay bir şekilde hazırlayacağınız bu maske sayesinde cildinize eşsiz bir bakım yapma imkânınız var.

Siyah üzüm cildimiz için pek çok vitamini ve minerali bünyesinden barındırır. Bu sayede cildinizi gençleştirir ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Bunun yanında siyah üzüm ile cilt maskesi hazırladığınız sırada kullandığınız zeytin yağı içerisindeki E vitamini sayesinde cildimizi besleyerek nemlendirir, bunun yanında cildimizdeki leke ve sivilcelerin azalmasına da yardımcı olur. Malzemelerini ve hazırlanışını yazımızda bulabileceğiniz yağlı ciltler için siyah üzüm maskeyi düzenli kullandığınız zaman erken yaşlanma ve bunların belirtilerini minimuma indirecektir.

Bu yazımızda sizlere siyah üzümden ve cilde faydalarından bahsettik. Siyah üzüm ve çekirdekli siyah üzümün cilde faydalarını, bu ürünler ile hazırlanan maskelerin cildimize faydalarından bahsettik. Sizlerde evinizin konforunda cildinizi besleyecek ve parlaklık kazandıracak maskeler hazırlayarak daha genç bir görünümün yanında yağlı yapıdaki cildiniz için kötü görünümden sizi kurtaran maskeler yapabilirsiniz. Maskeleri uygulayarak yorum bölümünde bizlere tecrübelerinizi aktarmanızı bekliyoruz, hepinize sağlıklı günler.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx