Şifalı Bitkiler

Victoria Beckham ve Jennifer Aniston Fit Kalmayı Ona Borçlu! Mucize Bitki Yeşil Çayın Faydaları

Reklamlar

Yeşil çayın faydaları, uzak doğu insanlarının neden uzun yıllar yaşadığını ortaya koyuyor. Her zaman söylediğim bir söz var; Sağlığa faydaları açısından bitkilerin şampiyonu yeşil çay, meyvelerin şampiyonu avokado dur. Yeşil çay tüketiminden elde edilebilecek faydalar o kadar çok ki, bu çayın iyileştirici rolü hakkında giderek daha fazla şey öğrenmeyi amaçlayan çok fazla araştırma yapılmasına neden oluyor.

Birçok ünlü yeşil çay içerek fit kalıyor ve sağlıklarını yeşil çayın faydalarına borçlu olduklarını söylüyorlar. Victoria Beckham, Jennifer Aniston, Johhny Depp ve Sandra Bullock gibi ünlülerin her gün yeşil içtiklerini biliyormuydunuz?

Yeşil çay nedir?
Yeşil çay nedir?

Yeşil çay nedir?

Yeşil çay, Teacee ailesinin Camellia sinensis bitkisinin (veya Camellia theifera veya Thea sinensis) yapraklarının demlenmesi ile elde edilen bir içecektir. Hindistan, Çin ve Japonya’da eski zamanlardan beri yetiştirilmektedir. Şuan Endonezya, Kafkaslar, Doğu Afrika, Güney Amerikanın bazı bölgeleri ve Türkiye’de Karadeniz bölgesinde  de yetiştirilmeye başlanmıştır. Vahşi doğada büyüdüğünde bir ağaca çok benzer şekilde gelişir (iki metre yüksekliğe ulaşabilir), tarımsal olarak ekildiğinde ise daha alçak ve dallı bir çalı gibi bir görünüm alır. Yapraklar her zaman yeşildir ve farklı şekillerde olabilir..

Yeşil çayın faydaları ve insan vücudu üzerindeki yararlı etkileri ile aynı zamanda antioksidan etkisi ile bilinen yeşil çay, çay yapraklarının kuru ısı (kavurma) veya nemli ısı ile gerçekleştirilebilen “stabilizasyon” adı verilen termal bir işleme tabi tutulması ile elde edilir. Buharlaşma, oksidasyondan sorumlu enzimleri inhibe eder ve bu nedenle yaprakların karakteristik yeşil rengini koruması sağlanır. (oksidasyon, çay yapraklarında kendiliğinden meydana gelen ve renklerini koyulaştıran kimyasal bir reaksiyondur).

Reklamlar

Yeşil çay ayrıca “fermente edilmemiş” olarak tanımlanır, çünkü fermantasyona uğramaz (fermantasyon, çayın uygun ısı ve nem koşullarına yerleştirildiğinde maruz kaldığı mikroorganizmalar tarafından biyokimyasal dönüşüm sürecidir).

Yeşil Çayın Besin Değeri Nedir?
Yeşil Çayın Besin Değeri Nedir?

Yeşil Çayın Besin Değeri Nedir?

1 yemek kaşığı yeşil çay bir bardak suda demlendiğinde aşağıdaki besinleri sağlar.

 • 0.22 g protein
 • 0.02 mg demir
 • 1 mg magnezyum
 • 8 mg potasyum
 • 1 mg sodyum
 • 0.01 mg çinko
 • 0.3 mg C vitamini
 • 0.007 m B1 vitamini (Tiamin)
 • 0.06 mg B2 vitamini (Riboflavin)
 • 0.03 mg B3 vitamini (Niasin)
 • 0.005 mg B6 vitamini
Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?
Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Düzenli olarak her gün 1 fincan yeşil çay tüketmek aşağıdaki faydaları sağlar.

 • Yeşil çay, detoks etme özelliği ile bilinir ve böbrek tarafından salgılanan zararlı maddeleri hızlıca atılmasını sağlar. Böbrek taşı oluşma ihtimaline karşı sizi korur.
 • Yeşil çay, çok güçlü bir antioksidandır. DNA onarımında etkilidir.
 • Japon ve Çin insanları üzerinde yapılan araştırmalar, yeşil çayın kanser oluşumunu büyük oranda önlediğini ortaya koydu.
 • Yeşil çayın dişe faydaları da bulunmaktadır. Ağız içinde oluşan plakaları ve bakterileri, antioksidan özellikleri sayesinde anında yok eder ve diş sağlığını desteklemeye yardımcı olur.
 • Yeşil çay bağışıklık sistemini güçlendirir ve sizi hastalıklardan korur.
 • Yeşil çay ödem atma konusunda oldukça iyi çalışır
 • Yeşil çay, C vitamini açısından zengindir.  Size enerji verir. Daha dinç ve aktif kalmanızı sağlayarak vücudu hastalıklara karşı korur.
 • Yeşil çayın faydaları cilde de iyi gelir. Yeşil çay ile cilt maskesi yaptığınızda cildinizi zararlı maddelerden korumuş olursunuz. Ayrıca cildin daha canlı görünmesini sağlar.
 • Yeşil çay çok yüksek miktarda polifenol, yani insan vücudu için faydalı ve antioksidan rolü olan maddeler içerir; özellikle, en karakteristik polifenol ve yeşil çayın özelliklerinden sorumlu olan ana madde Epigallocatechin gallate’dır, Bu madde, siyah çaydan yaklaşık 10 kat daha yüksek miktarlarda ve oolong çayından 2,5 kat daha yüksek miktarlarda yeşil çayda bulunur.
  Yeşil çayın faydalarının çoğu, antioksidan savunmayı güçlendirebilen ve bu nedenle tüm dokular üzerinde olumlu etkilerle hücrelere verilen zararı azaltabilen büyük miktarlarda kateşinlerin varlığına bağlı gibi görünmektedir.
 • Özellikle yeşil çayın anti-tümör özellikleri vardır. İyi hücreleri mutasyonlardan korur ve kanserli olanların büyümesini engeller.
 • Kardiyovasküler sisteme fayda sağlar. Yeşil çay pıhtı oluşumunu engeller, kandaki yağ ve kolesterol varlığını azaltır ve ateroskleroz ve koroner kalp hastalığının gelişimini yavaşlatır.
 • Yeşil çayın faydaları arasında en önemlisi solunum yolu hastalıklarına iyi gelmesidir. Özellikle sigaranın olumsuz etkilerine karşı oldukça yararlıdır. Günde 2 fincan tüketilen yeşil çay, akciğer kanseri riskini azaltır.
 • Yeşil çay ayrıca yağ ve şeker metabolizmasını hızlandırarak vücut ağırlığının azalmasını ve diürezi kolaylaştırır.
 • Yeşil çay, su tutma, selülit ve idrar yolu enfeksiyonlarında da faydalıdır.
 • Yeşil çay, içerdiği polifenolik türevlerin (flavonoidler, klorojenik asit, kafeik, tanenler) birleşik etkisi sayesinde, nöroprotektif etkilere sahiptir. Bu, Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığı başta olmak üzere birçok nörodejeneratif hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde önemli bir rol oynadığı anlamına gelir.
 • Yeşil çay hipertansiyona karşı koyar. Kan basıncını normal seviyede tutarak, kalp rahatsızlıklarını engeller. Bu nedenle yeşil çay tansiyon dengelemede oldukça etkildir.
 • Yeşil çay osteoporoz tedavisinde etkilidir. Osteoporoz, kemiklerin içerisinde boşluklar oluşması ile yoğunluğun azalmasıdır. Yeşil çay içerek kemik yoğunluğunu güçlendirmiş olursunuz. Güçlü remineralize edici etkisi postmenopozal kadınlarda kemik yoğunluğunu arttırır.
 • Yeşil çaya anti-stres ve anti-inflamatuar (iltihap önleyici) etkileri olduğunu kanıtlayan birkaç çalışma da vardır.
Yeşil Çayın Zararları Nelerdir
Yeşil Çayın Zararları Nelerdir

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir

Yeşil çay tüketiminin insan sağlığına faydaları çok fazla olsa da yeşil çayın kafein içerdiğini ve bu nedenle çok miktarda tüketildiğinde kaygı, sinirlilik ve uykusuzluğa neden olabileceğini unutmamakta fayda var. Yeşil çay ayrıca tiroid bezinin işleyişini de etkileyebilir. Bazı araştırmalar, belirli konsantrasyonlarda yeşil çay polifenollerinin oksidatif stres ve karaciğer toksisitesini indükleyebileceğini de göstermiştir.

Yeşil çayda bulunan Epigallocatechin gallate molekülleri, kanser hücrelerine bağlanmalarını ve onlara zarar vermelerini engellediğinden, bortezomib bazlı antikanser tedavisi durumunda yeşil çay tüketiminden kaçınılmalıdır. Yeşil çay kafein içerdiğinden (100 ml içecek başına yaklaşık 12 gram), çocukların kullanmaması gerekir.

Reklamlar

Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

Yeşil çay zayıflatır mı? veya “Yeşil çay yağ yakar mı?” soruları sıklıkla aranan konular. Yeşil çay sağlıklı olduğu kadar zayıflatma özellikleri ile de ön plandadır.

Metabolizmayı hızlandırmaya yarayan kafein ve kateşin adlı maddeleri içeren yeşil çay, zayıflama sürecinde size yardımcı olur.

Aynı zamanda antioksidan bakımından zengin olması vücut ısısını yükselterek, vücudun yağ yakmasına yardımcı olur. Düzenli tüketildiği zaman kısa zamanda gözle görülür şekilde kilo vermeye başlarsınız. Dikkat etmeniz gereken, yeşil çay kullandığınız her zaman sağlıklı beslenmeye dikkat etmenizdir. Yeşil çayın ödem atma özelliği zayıflama yolunda işinizi daha kolay hale getirir.

İlginizi çekebilecek içerik: Karanfilin Faydaları

İlginizi çekebilir: Bitkisel çaylar

youtube kanalımıza abone olarak bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx