Cilt Bakımı

Yüz Kırışıklığı Önleme Yöntemleri

Yüz Kırışıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Reklamlar

Yüz kırışıklığı kesinlikle yaşlanmaya bağlıdır. Bazıları bunu lütufla kabul edebilirken, çoğu kişi yaşlanmanın etkisini önlemeye çalışır. Hepimiz bu işaretleri biliyoruz. Kırışıklıklar, ince çizgiler, koyu lekeler ve pigmentasyon yaşlanmanın işaretleridir.

Bu yaş belirtileri, erken geldiğinde özellikle rahatsız edicidir. Bu da hareket ettiğimiz ve hissettiğimizden daha yaşlı görünmemize neden olur. Zamanı donduramasak da, saati yavaşlatabiliriz.

Yaşlanma durdurulamaz fakat fiziksel yan etkileri geciktirilebilir. Yaşlılık belirtilerini nasıl önleyeceğinizi anlamak için, önce yüz kırışıklığına neyin neden olduğunu öğrenmeniz gerekir. Kırışıklıkların arkasındaki bilimi anlamak, oluşumlarını önlemek için daha donanımlı olmanızı sağlayacaktır. İlk olarak, cildin yapısına bakalım.

Reklamlar
Yüz kırışıklığı
Yüz kırışıklığı

Yüz Kırışıklığı Nedenleri Nelerdir?

İnsan derisi genel olarak epidermis, dermis ve deri altı doku olmak üzere üç katmandan oluşur.

Epidermis cildin dış tabakasıdır. Pürüz ve suya dayanıklılık sağlayan keratin açısından zengindir. Ölü cilt hücrelerinin döküldüğü ve melaninin (koyu bir pigment) bulunduğu yer bu cilt tabakasındadır. Epidermis altta yatan katmanlar için bir bariyer görevi görür ve vücudumuzun bağışıklık sistemindeki ilk savunma hattıdır.

Epidermisin altında kalın dermal tabaka bulunur. Dermis aslında sinirler, yağlar, kan damarları, elastin ve kollajen liflerinden oluşur. Dermisin yaklaşık yüzde 80’ini kaplayan kollajen, vücudun bağ dokusunun birincil bileşenini oluşturan bir proteindir. Kollajen cildin gücünü sağlarken, elastin cildinize elastik kalitesini verir ve ileri geri esnemesini sağlar.

Deri altı tabaka yağdan oluşur. Çoğunlukla bizi sıcak tutmak ve iç organlarımızı yerinde tutmaktan sorumludur.

Reklamlar

Bu üç cilt tabakasında meydana gelen yapısal değişiklikler, gözle görülür yaşlanma belirtilerini oluşturmaktan sorumludur. Bu tür değişiklikleri tetikleyen ve kırışıklıklara yol açan iç yaşlanma ve dış yaşlanma olmak üzere iki farklı süreç vardır.

İçsel Yaşlanma

Kronolojik yaşlanma olarak da bilinen içsel yaşlanma, dış faktörlerden bağımsız olarak yaşam süreniz boyunca ortaya çıkar. İçsel yaşlanma doğal bir süreçtir ve çoğu vücut benzer bir zaman çizelgesi boyunca olgunlaşmasına rağmen, kalıtım temelinde kişiden kişiye değişir.

Yirmi yaşından sonra, vücudumuz her yıl yüzde 1 daha az kollajen üretir. Kollajen ve elastin lifleri kalınlaştıkça ve gevşedikçe, cilt elastik olma yeteneğini kaybeder ve kırılgan hale gelir. Cildin ileri geri gerilme girişiminin belirtileri görünür kırışıklıklara dönüşür. Ayrıca yirmili yaşlarımızda, pul pul dökülme süreci azalır ve bu durum ölü cilt hücrelerinin birikmesine ve daha uzun süre birbirine yapışmasına neden olur.

Otuzlu yaşlarımızda dermis ve epidermis arasındaki nem transferi yavaşlar ve yağ hücreleri küçülmeye başlar ve cildin donuk görünmesini sağlar. Vücut yaşlandıkça cilt daha az sebum (yağ) üretir. Bu, cildin dokusunun kurumasına ve kırışıklıkların daha görünür hale gelmesine neden olur. Bu yüzden gözleriniz etrafında kaz ayakları fark edebilirsiniz çünkü bu bölgede çok az yağ bezi vardır.

Kollajen üretimi kırk yaşında durur ve lifler kırılmaya ve sertleşmeye başladığında kırışıklıklar oluşur. Deri hücresi döngüsü yavaşlar ve hücrelerin kendilerini yenilemesi zorlaşır.

Elli yaşına gelince, deriyi incelten deri altı dokuda depolanan yağı kaybetmeye başlarız. Menopozdan sonra östrojen kaybı da inceliğe katkıda bulunur ve cildin daha kolay hasar görmesine neden olur. Kan damarlarında azalma ve dolaşımdaki azalma da tenimizin incelmesine yol açar.

Bütün bu içsel faktörler kırışıklıklara, sarkmalara ve pigmentasyon sorunlarına yol açar. Bu yaşlanma süreci çok yavaştır ve kırışıklıkların sadece küçük bir yüzdesini oluşturur. Çoğu kırışıklık, dış yaşlanmanın etkilerinden kaynaklanır.

Dışsal Yaşlanma

Bir sabah, bir gece önce orada olmadığına dair yemin ettiğin bir kırışıklığı aynada gördün mü? Büyük olasılıkla dış kaynaklı yaşlanma nedeniyle olmuştur. Bu tür yaşlanma, kırışıklıklara yol açan çevresel etkileri ifade eder ve en dramatik yaş belirtilerini oluşturmaktan sorumludur. Dışsal yaşlanmanın en yaygın kaynaklarından birkaçını sizler için araştırdık.

Tekrarlanan yüz ifadeleri ve uyku pozisyonları

Gülümsediğinizde, dudaklarınız yanaklarınıza doğru çekilirken ağzınızın köşelerinde kırışıklıklar oluşur. Bu gibi tekrarlanan yüz ifadeleri nihayetinde ifade çizgileri olarak bilinen kırışıklıklar oluşturabilir. Herkes gülümsemeyle gurur duysa da, diğer ifade çizgileri de pek hoş karşılanmıyor. Sabahları, uykulu gözlerinizi her ovuşturduğunuzda dikkatli olun ve burnunuzun kenarı boyunca derinleşmiş kırışıklık riskini azaltmak için uyuduğunuz tarafı değiştirmeye çalışın.

Sigara içmek

Sağlığınız için sigara içmek kötüdür ve yüzünüzde kırışıklıklara neden olan şey budur. Bir sigaradan her nefes çektiğinizde, bazı kaslarınız gevşer. Bu tekrarlanan hareket, ifade çizgileriyle aynı etkiye sahiptir yani yaşınıza ihanet eden erken kırışıklıklar… Ayrıca, sigaralarda bulunan nikotin, epidermisin en dış tabakasındaki kan hücrelerinin daralmasına neden olur. Kan akışı azalırsa, cilt oksijen ve A vitamini gibi hayati besinlerden yoksun kalır. Sonuç olarak, cilt erken sarkmaya ve kırışmaya başlar.

Kirlilik

Serbest radikaller veya zararlı moleküller, vücudumuzdaki diğer moleküllerden elektron aldıklarında hasara neden olurlar. Bu eylem kimyasal yapıları ve biyolojik fonksiyonları değiştirir böylece cildimizde kırışıklık şeklinde görüldüğü gibi yaşlanma sürecini hızlandırır. Ortamdaki kirlilik, serbest radikal maruziyetinin önemli bir kaynağıdır ve antioksidan enzimler serbest radikallere karşı korunmaya yardımcı olsa da, zararları ne olursa olsun meydana gelecektir.

Güneşe maruz kalmak

Fotoyaşlanma veya güneş nedeniyle meydana gelen değişiklikler, kırışıklıkların neden olduğu en büyük suçludur. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, güneşe maruz kalmanın kırışıklıkların yüzde 80’inden sorumlu olduğunu iddia ediyor. UVA ışınları cildin dermal tabakasına derinlemesine nüfuz ettiğinde, çok ihtiyaç duyulan kollajen ve elastinimizin bozulmasına neden olur. Bu esansiyel proteinler parçalandıkça, cilt sarkmaya ve kırışmaya başlar. Kırışıklıklar güneş hasarından kaynaklanan bir etkidir. Fotoyaşlanma ayrıca güneş lekelerine, pürüzlü dokuya, pigmentasyon sorunlarına neden olur ve hatta ölümcül cilt kanserinin gelişmesine bile yol açabilir.

Yüz kırışıklığı
Yüz kırışıklığı

Yüz Kırışıklığını Önlemenin Yolları

Yaşam tarzı faktörleri, kırışıklıkların ilk başta gelişmesini önlemeye veya gelişlerini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Sigara içmeyi bırakın

Sigara içmek cildin yaşlanma hızını hızlandırır. Sigara kullanan insanların cildinde ince çizgiler ve kırışıklıklar çok erken yaşta ortaya çıkmaya başlar. 

Stresten kaçının

Stresten kaçınmak kırışıklıkları önlemenin anahtarıdır. Bir kişi stresli olduğunda, vücutları derideki kollajeni parçalayabilen kortizol adı verilen bir hormon salgılar. Bu durum cildinizde ince çizgiler ve kırışıklıkların oluşmasına neden olur. 

Daha az alkol tüketin

Alkol, cildi kurutup daha yaşlı görünmesine neden olan dehidrasyona neden olabilir. Alkol içmemek veya alkolü azaltmak kırışıklıklara ve ince çizgilere yardımcı olabilir.

Sağlıklı bir diyet yapın

Antioksidan bakımından zengin gıdalarla dolu sağlıklı bir diyet yapmak, kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olabilir. Antioksidanlar cildi serbest radikallerden korur. Bu da kırışıklıklara ve cilt hasarına neden olabilir.

Yüksek düzeyde antioksidan içeren gıdalar arasında yaban mersini, pancar, pekan cevizi, ıspanak, enginar, brüksel lahanası ve bitter çikolata vardır.

Şeker tüketimini azaltın

Çok fazla şeker veya diğer rafine karbonhidratlar içeren bir beslenme düzeninin yaşlanmayı hızlandırabileceği bilinmektedir. Cildin kırışıklıklardan korunmasına yardımcı olmak için bu tür yiyecek ve içeceklerden kaçınmak gerekir.

Bronzlaşmayı azaltın

Güneşte veya solaryumda bronzlaşmak, zararlı UV ışınlarına maruz kalmasına neden olur. Güneşten gelen bu ışınlar yaşlanmayı hızlandırır, kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine, lekeli bir cilde ve hatta cilt kanserine neden olur.

Cildi güneş koruyucu ile koruyun

İnsanlar her gün en az 30 güneş koruma faktörü (SPF) ile güneş koruyucu krem uygulamalıdır. Kıyafetlerden açıkta kalan ve dış mekanda elementlere maruz kalan tüm cilde güneş koruyucu krem uygulanmalıdır.

Yüz kırışıklığı
Yüz kırışıklığı

Yüz Kırışıklığı Kaç Yaşında Başlar?

Çoğu kadın, yirmi beş yaş civarında cildin ince çizgilerini ve gevşekliğini fark etmeye başlar. Genetiğin yaşlanma şeklimizle bir ilgisi vardır ama kesinlikle cilde iyi bakmamız bunu değiştirebilir. 

İnce kırışıklıklar veya bu küçük kırışıklıklar genellikle cildin tekrar tekrar hareket ettiği ifadelerle oluşuyor. Ancak göz çevresi özellikle savunmasızdır çünkü cilt orada vücudunuzun geri kalanına kıyasla yüzde 40 daha incedir ve daha hızlı bir şekilde sarkabilir.

Yüz kırışıklığı
Yüz kırışıklığı

Yüz Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

Yüz çizgileri ve kırışıklıklar, yaşlanmanın kaçınılmaz bir yan etkisidir ve sağlıkla ilgili bir endişe değildir. Bununla birlikte, bazı insanlar kırışıklıkları azaltmak veya ortadan kaldırmak ister. Bir dizi tedavi ve ilaç, kırışıklıkların önlenmesine ve kurtulmasına yardımcı olabilir. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Düzenli nemlendirme, kırışıklıkların oluşma olasılığını azaltabilir. Kırışıklıklar yaşlanan cilt ve hacim kaybının bir sonucudur ve tamamen doğaldır. Cilt, daha az kolajen ve elastin proteini üretimi nedeniyle zamanla incelir. Bu yavaşlama ayrıca cildin hasara karşı daha az dirençli olmasına neden olur. Bir kişinin kırışıklık riskini en aza indirmek veya yaşlanma belirtilerini iyileştirmek için yapabileceği bazı şeyler vardır.

Günlük cilt bakımı

Cildi düzenli olarak nemlendirmek, kuruluğu önleyebilir, kırışıklıkların oluşma olasılığını azaltır. Cildin ihtiyaçlarına uygun olan cilt bakım ürünlerini kullanmak ve bir seferde bir ürün tanıtmak önemlidir.

Ciltte çok fazla ürün kullanmak, özellikle birden fazla yaşlanma karşıtı ürün cildi tahriş edebilir, bu da yaşlanma belirtilerini daha belirgin hale getirebilir. Çoğu ürünün çalışması birkaç hafta alır.

Uyku pozisyonu

Çalışmalar, bazı uyku pozisyonlarının yüzdeki kırışıklıklara yol açabileceğini göstermiştir. Uyurken kırışıklık oluşturma riskini en aza indirmenin yolları vardır. Sırt üstü uyumak, uyku sırasında yüz deformasyonunu azaltan özel bir yastık kullanma ve ipek bir yastık kılıfı kullanmak kırışıklıkların oluşmasını önler.

Microneedling

Profesyoneller bir zamanlar mikroneedling yapabilen tek kişilerdi ancak bunu evde yapmak artık mümkün.

Microneedling yani dermapen, ciltte küçük delikler oluşturmak için küçük iğneler kullanır. Bu delikler iyileştirici bir yanıtı tetikler ve cilt hücrelerini yeniler.

Yüz kırışıklığı
Yüz kırışıklığı

Yüz Kırışıklığına Ne İyi Gelir?

Yüz kırışıklığı için çeşitli yöntemler kullanılabilir. 

Tıbbi tedaviler

Çoğu ev yapımı maske sadece bir kişinin cildindeki ince çizgileri tedavi eder ve daha derin kırışıklıklar tıbbi tedavi gerektirebilir. Doğal çözümler ve doğal maskeler tatmin edici sonuçlar vermezse, bir kişinin bir dermatolog veya estetisyene başvurması gerekebilir.

İlaçlar

Retinol gibi retinoidler içeren kremler, vücudun daha fazla kolajen üretmesine yardımcı olabilir ve kırışıklıkları önleyebilir. Dermatologlar genellikle bunları ilk tedavi olarak reçete eder.

Kimyasal peeling

Kimyasal peeling, yüz, ayrıca eller, boyun ve göğüste birçok yaşlanma belirtisini azaltabilir. Bu tedaviler cildin katmanlarını kaldırarak çalışır.

Lazer tedavisi

Lazer yüzey yenileme, tüm cerrahi olmayan cilt sıkılaştırma yöntemlerinden en hızlı sonucu verir. İyileştikten sonra, iki hafta içinde daha az kırışıklık görülebilir. 

Botoks 

Botulinum toksin tedavisi, yüz kaslarını gevşeterek yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olan invaziv olmayan bir prosedürdür. İnsanlar günlük aktivitelerinin çoğunu işlemden hemen sonra devam ettirebilir ve üç gün sonra sonuçları görmeye başlayabilirler.

Dolgu

Dolgular yüz, dudak ve ellerde dolgunluğu geri kazanmaya yardımcı olur. Dolgular, cildin depresif bölgelerini doldurarak çalışır. Anında sonuçlar sağlarlar ve genellikle bir doktorun muayenehanesinde yapılabilir.

Yüz germe ameliyatı

En dramatik sonuçlar, yüz germe veya göz kapağı cerrahisi gibi cerrahi seçeneklerden gelir. Yüz germe ameliyatı sayesinde, yüz bölgesindeki ince çizgiler ve kırışıklıklar yok olur.

Yüz kırışıklığı için bitkisel çözüm
Yüz kırışıklığı için bitkisel çözüm

Yüz Kırışıklığı İçin Bitkisel Çözüm

Kırışıklıklar, yüzünüzde hiç şık durmaz! Kırışıklıkların başlangıcı, muhtemelen kimsenin görmek istemediği tek şey… Kırışıklıklar, cildin nem ve elastikiyet eksikliğinin sonucudur. Bu esas olarak yaşlanma nedeniyle olur ancak bazı çevresel faktörlerin de oynayacağı rol vardır. Güneşe maruz kalma, kirlilik, sigara içme veya beslenme yetersizlikleri yüzünüzdeki kırışıklıklardan daha fazla sorumludur. 

Cildinizi kırışıklıklardan uzak tutmanın en kolay yollarından biri bol su içmektir. Cildi nemlendirmenin ve nemi korumanın en iyi yoludur. Cildinizi kırışıklıklardan uzak tutmak için her gün iki litre su için.

Muhtemelen kırışıklıklardan kurtulmak için kozmetik ve kırışıklık karşıtı, yaşlanma karşıtı kremler satın almak istiyorsunuz. Şimdi bu tür kremler üzerindeki fiyat etiketi, stres vermek için yeterince iyidir. Bu tür kozmetiklerde bulunan maddeler, kırışıklıkları daha da kötüleştirebilecek zararlı kimyasalları içerir. Ya basit bitkisel karışımlar ve doğal maskeler yardımıyla bu kırışıklıkları azaltabileceğinizi söylesek?

Yumurta akı maskesi

Yumurtalar genel sağlığınız için harikalar yaratabilir. Cildiniz için yumurta akı, kırışıklıklar için doğal bir çözüm olabilir. Tek yapmanız gereken bir kasede yumurta akı çırpmak ve doğrudan cildinize uygulamaktır. Bu maskeyle hafif masaj yapın ve on beş dakika bekletin. Ayrıca herhangi bir rahatsızlık olmadan açık bırakıp kurumasını bekleyebilirsiniz. Sonra ılık suyla yıkayın. Protein, B vitamini ve E vitamini, bu ince çizgileri doğal olarak iyileştirir.

Zeytinyağı maskesi

Zeytinyağı, kırışıklıklar için bir başka doğal ve etkili bitkisel formüldür. Yapmanız gereken tek şey yatmadan önce cildinize birkaç damla zeytinyağı ile masaj yapmaktır. Ardından bir havlu ile cildinizi temizleyin. Yumuşak ve esnek bir cildiniz olacak.

Limon suyu maskesi

Bu C vitamini açısından zengin meyve, kırışıklıkları doğal olarak tedavi etmek için harika bir yöntemdir. Yarım limonun suyunu sıkın ve limon suyu ile cildinize masaj yapın. Limonun asidik özellikleri cildinizin daha parlak görünmesine yardımcı olacak ve kırışıklıkları da azaltacaktır. Fakat burada dikkatli olmanız lazım çünkü fazla limon cildinize zararlı olabilir.

Aloe vera maskesi

Aloe vera, cilt elastikiyetini artıran malik asit açısından zengindir. Yapmanız gereken tek şey, biraz aloe vera jel almak ve cildinize olduğu gibi uygulamaktır. On beş dakika veya kuruyana kadar bekleyin ve sonra yıkayın. Jeli bir miktar E vitamini yağı ile karıştırabilir ve aynı etki için yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Muz maskesi

Daha sağlıklı beslenmek istediğimizde, bu besleyici yiyecekleri yemekten çok daha fazlasını yapmak gerekir. Bu yiyecekleri topikal uygulama için de kullanabilirsiniz. Muzlar da bu amaç için kullanılabilir. Besin özellikleri sebebiyle muz kırışıklıklar ile savaşır. İki muzu ezin ve bir püre oluşturun. Şimdi bu püreyi yüzünüze uygulayın ve yarım saat bekletin ve yıkayın. Aynı etki için biraz avokado ve balla da karıştırabilirsiniz.

Havuç maskesi

Havuç, kollajen üretimini destekleyen böylece cildi pürüzsüz ve kırışıksız tutan A vitamini bakımından zengindir. Bunun için her gün yüzünüze havuç püresi uygulayabilirsiniz. Sadece biraz havucu kaynatın ve biraz bal ile bir maske haline getirin. Yüzünüze uygulayın, yarım saat dinlenin ve sonra yıkayın. 

Ananas maskesi

Ananas, cildinize birçok fayda sağlayan enzimlere sahip mucize bir meyvedir. Bu enzimler sayesinde cildin elastikiyet kabiliyeti artar, ciltteki nem oranı artar ve ciltteki ölü deriler temizlenir. Lifler, antioksidanlar açısından zengindir ve cilt sağlığını korur. Tek yapmanız gereken cildinize doğrudan ananası uygulamak ve yirmi dakika cildinizde bekletmektir. Kuruduktan sonra cildinize soğuk suyla yıkayın.

Yüz kırışıklığı Kremi
Yüz kırışıklığı Kremi

Yüz Kırışıklığı Kremi Önerileri

Cilt bakım rutininiz şu anda sivilce tedavisi veya bronz bir parlaklık elde etmek için ağır olsa da, yaşlanma belirtilerini önleyen ve tedavi eden ürünleri dahil etmek asla kötü bir fikir değildir. Yaşlandıkça, cildimiz incelir ve daha az kolajen ve elastin üretir. Bu da kendini tamir etmediği ve dolgun veya nemli olmadığı anlamına gelir. Bu da ifade çizgilerimizin ve kırışıklıklarımızın etrafta yapışmasına neden olur. 

Kırışıklık kremleri, cildin doğal yaşlanma sürecine mükemmel, çok yönlü bir çözüm olabilir çünkü en iyisi hem yaşlanan cildinize destek sağlar hem de kendini daha iyi onarmasına ve yenilemesine yardımcı olan bileşenler sağlar.

İnce çizgileri önlemek ve tedavi etmek için en iyi kırışıklık kremlerini bulmak için sizlere kırışıklık kremi önerilerimizi listeledik. SPF’li kırışıklık kremleri, gece boyunca kırışıklık kremleri, özellikle göz altı kremleri ve daha fazlasını içeren öneriler için okumaya devam edin.

RoC Retinol Correxion Deep Wrinkle Anti-Aging Night Cream

Her dermatolog, kırışıklıklardan kurtulmak için A vitamini türevi retinolün en güçlü bileşen olduğunu söyler. Kırışıklık kreminde aranması gereken diğer önemli bileşenler SPF, antioksidanlar, asitler ve peptitlerdir. 

En iyi kırışıklık karşıtı kremleri düşünüldüğünde, hangi kozmetik kremlerin retinol içerdiğini düşünmelisiniz. Çünkü, yaşlanma karşıtı bir krem ​​ararken bir numaralı en önemli bileşen retinoldür. 

Retinoller yaşlanan cildi tedavi etmek için “altın standart” ve en etkili ürünlerden biridir. Çünkü retinoller hücresel etkiyi artırmaya ve yeni cilt oluşumunu teşvik etmenin yanı sıra hepsi ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olan kolajen ve elastin üretimini teşvik edebilir. Ayrıca renk solmasına, gözeneklerin görünümünü iyileştirmeye ve UV hasarını onarmaya yardımcı olurlar.

RoC göz çevresindeki daha hassas, kırışık ciltlerde de kullanmak için yeterince yumuşaktır. Bir retinol kullanırken, tahriş edici cildi önlemek için doğru uygulama anahtardır. Retinol içerikli kremleri kullanmaya yavaş başlayın ve bezelye büyüklüğü kadar uygulayın, haftada sadece iki ila üç kez uygulayın. Geceleri sadece bu veya retinol içeren yaşlanma karşıtı kremleri kullanmak en iyisidir çünkü cildiniz uyurken kendini onarmak için daha iyi bir şansa sahiptir. Ayrıca retinol cildi güneşe daha duyarlı hale getirir bu yüzden ayrıca gece retinol kremleri kullanıyorsanız, günlük geniş spektrumlu bir güneş koruyucu krem kullanmalısınız.

Olay Regenerist Anti-Aging Face Moisturizer Cream

Olay Regenerist’i daha yoğun dokusu nedeniyle öneriyoruz. Özellikle her gece cildi ekstra nemlendirmeye yardımcı olacaktır özellikle de kuruyan ve kırışık ciltler için bu ürün idealdir. Hepsi dolgun bir cilt ve pürüzsüz çizgiler için birlikte çalışan hyaluronik asit, peptitler ve niasinamid ile infüze edilir. Kırışıklıklar sizi gerçekten strese sokuyorsa, bazı küçük yaşam tarzı değişikliklerinin büyük bir fark yaratabilir. Sigara içmeyi azaltmak, içki içerken bol su tüketmek, her sabah güneş kremi ile nemlendirici kullanmak ve makyaj yapmayı hatırlamak zaman içinde kırışıklıkların azalmasına yardımcı olacak basit şeylerdir.

Neutrogena Anti-Wrinkle Deep Wrinkle Daily Moisturizer With Retinol SPF 20

Daha da uygun bir kırışıklık karşıtı krem için kahraman bileşen retinolü ve ayrıca cildi dolgunlaştırmak için hyaluronik asidi içeren Neutrogena’dan bu günlük nemlendiriciyi kullanabilirsiniz. Bu kremleri uygularken boyun ve dekolte bölgesine uygulama yapmayı unutmayın. Yüzünüzde kullandığınız yaşlanma karşıtı kremler boynunuza ve dekolte bölgenize de uygulanmalıdır. 

Olay Pro-X Deep Wrinkle

Özellikle derin çizgileri tedavi etmek istiyorsanız, örneğin ağzınızın etrafında veya kaşınızın arasındaki çizgileri, büyük olasılıkla ekstra dikkat etmeniz gerekir. Olay Pro-X Deep Wrinkle’ın etkili bir seçenek olduğunu, ancak bu listedeki diğerlerinden daha pahalı olduğunu bilmeniz gerekir. Bu krem sadece sekiz hafta içinde yüz kırışıklıklarını etkili bir şekilde en aza indirir ve bu yüzden pahalı da olsa değer. Retinol içeren bu kremin de kokusuz olduğunu ve hassas cilde sahip olanlar için tolere edilebilirliği artıran anti-enflamatuar vitamin niasinamidine sahip olduğunu bilmelisiniz.

La Prairie Anti-Aging Day Cream Sunscreen with Broad Spectrum SPF 30

SPF 30 içeren La Prairie Anti-Aging Day Cream’i seven ve kişisel olarak kullanan insanlar onu çok seviyor. UV hasarı kırışıklıkların önde gelen nedenlerinden biridir bu nedenle SPF içeren büyük bir yaşlanma karşıtı gündüz kremi bulmak çok önemlidir. Cildi, UV ışığından korumaya ek olarak, gündüz kremi bir hücresel kompleks ile formüle edilir. 

Hücre döngüsünü teşvik ederek, nemlendirerek ve kolajen üretimini artıran besinlerle enerji vererek cildin doğal onarım sürecini uyarmaya yardımcı olur. Bu, retinol ile formüle edilmez ve tüm gün kullanılmasını sağlar. Güneş kremi kullanımının ilk etapta kırışıklıkları önlemek için bir  numaralı kural olduğunu artık biliyorsunuz.

Avène Eau Thermale RetrinAL 0.1 Intensive Cream

Bu krem, hassas cildi olan kişiler için büyük bir yaşlanma karşıtı kremdir. Ürün, geleneksel retinolden daha nazik olsa da, yine de etkili bir aktif bileşen olan retinaldehit ile formüle edilmiştir. Bu kremin ayrıca hassas cildi serbest radikal hasarından korumak için antioksidanlar içerdiğini de bilmek gerekir.

Skinbetter Science AlphaRet Overnight Cream

Retinole ek olarak, bu krem laktik asit ile formüle edilir böylece retinolün yaşlanma karşıtı etkilerine ek olarak bu kremin cilt parlaklaştırıcı etkilerini görebilirsiniz. İki güçlü, aktif bileşenin birleştirilmesinin cildinizi tahriş edeceğinden endişe ediyorsanız, diğer retinol formüllerine göre tahrişle mücadele eden en hassas cilde sahip hastalarının bile bu kremin çok tolere edilebilir olduğunu garanti ettiğini söyleyebilir. Bu ürünü her gece diğer retinol formülleri gibi uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Fakat hamileyseniz ya da emziriyorsanız retinol içerikli ürünleri kesinlikle kullanmamalısınız.

Yaşlanma Karşıtı Yüz Egzersizleri
Yaşlanma Karşıtı Yüz Egzersizleri

Yaşlanma Karşıtı Yüz Egzersizleri

Yüzünüz elliden fazla farklı kas içerir ve vücudun geri kalanının çoğundan farklı olarak, bu yüz kaslarının çoğu nadiren kullanılır. Düzenli yüz egzersizleri yaparak, kanın yüzün farklı bölgelerine dolaşımını teşvik edersiniz böylece kaslarda ve ciltte oksijen kaynağını yenilersiniz. Bu parlak bir cilt ve güzel sağlıklı bir ışıltı ile sonuçlanacaktır.

Yüz inceltme ve dengeleme egzersizlerini sık sık yapmak yüzünüzü uzun vadede formda tutacaktır. Ayrıca, düzenli yüz kasları egzersizleri kan akışını iyileştirir ve böylece cilt hücrelerine, cilt hücresi rejenerasyonunun uyarılmasına ve kırışıklıkların önlenmesine yol açan besinler sağlar.

Yüz egzersi̇zleri̇ni̇ nasıl yapmalısınız?

Sonuçları hızlı bir şekilde görmek istiyorsanız, yüz egzersizlerinizi her seferinde yaklaşık yirmi dakika boyunca ve haftada üç ila beş kez gerçekleştirmeyi hedeflemelisiniz.

Yüz egzersi̇zleri̇ faydaları

Bazı yüz egzersizlerinden farklı olarak yüz yogası, yüzün gevşemesine ve dengelenmesine odaklanır. Gerçek yoganın kas gerginliği alanlarında çalıştığı gibi, yüz yogası da gergin yüz ifadelerinin hem kasları hem de cildi rahatlatmak ve gençleştirmek için etkilerini ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.

Yatarak yüz egzersizlerini yapmak en etkili olanıdır. Yüzünüze dokunmadan önce ellerinizi sabun ve suyla temizleyin. Unutmamak için yüz hareketlerini her gün aynı saatte yapmaya çalışın. Cildi asla agresif bir şekilde çekmeyin veya zorlamayın bu durum kırışıklıkları daha derin hale getirebilir. Cildinize mümkün olan en iyi desteği vermek için yüz egzersizlerini kardiyovasküler egzersiz ile birleştirin.

Yüz yoga egzersizine bir örnek, avuç içlerinizi kapalı gözlerinize yerleştirmeden önce derinlemesine nefes alırken en az birkaç dakika ellerinizi ısıtmaktır. Bu, göz bölgesindeki gerginliği giderir.

Yüzünüzdeki kasları güçlendirir. Üstelik kırışıklıkların görünümünü azaltır. Kan dolaşımını arttırır ve yüz ve boyunda gerginliği giderir. Ayrıca yüz bölgesini sıkılaştırır ve sıkılaştırır. İster hareket halindeyken ister evde dinlenin, bu yüz egzersizlerini her yerde yapabilirsiniz!

Geniş gülümseme

Mümkün olduğunca geniş bir şekilde gülümseyin ve parmak uçlarınızı burnunuz ve dudaklarınız arasındaki kıvrımlara bastırın. Direnç için parmak uçlarınızı kaslara bastırırken kasları kaldırın. Bu, yanak kaslarınızı güçlendirerek size dolgun ve yuvarlak yanaklar kazandırır. Böylece daha genç bir görünüm elde edersiniz.

V hareketi

Sarkık göz kapakları, kaz ayakları, göz torbaları ve şişlik gibi göz çevresindeki sorunları gideren bu hareket mutlaka düzenli yapılmalıdır.

Her iki elin orta parmağını da kaşların iç köşesine bastırın ardından işaret parmaklarıyla kaşların dış köşelerine baskı uygulayın. Tavana bakın ve göz altındaki cildin yukarı doğru güçlü bir şekilde gerildiğini hissedin ve rahatlayın. Altı kez daha bu hareketi tekrarlayın ve gözleri on saniye sıkıca kapatın.

O hareketi

Bu hareket yanak çizgileri ve sarkık ciltleri yok eden bir egzersizdir. Dişlerinizi dudaklarınızla gizleyerek ağızla bir ‘O’ şekli oluşturun. Dişleri gizli tutarken genişçe gülümseyin ve altı kez bu hareketi tekrarlayın. Ardından, bir işaret parmağını çeneye yerleştirirken gülümseme şeklini tutun. Ardından, kafa hafifçe geriye doğru eğilirken çeneyi yukarı ve aşağı hareket ettirmeye başlayın. Rahatlayın ve iki kez daha tekrarlayın.

Kaşları düzleştirme hareketi

Bu hareket genel olarak yatay alın çizgilerini yok eder. Her iki elinizi alnın iç kısmına bakacak şekilde yerleştirin ve tüm parmaklarınızı kaşlar ve saç çizgisi arasında açın. Cildi sıkılaştırmak için hafif basınç uygulayarak parmaklarınızı alnın dışına doğru hafifçe kaydırın. Rahatlayın ve on kez daha bu hareketi tekrarlayın.

Seksi gözler hareketi

İki gözün altına, işaret parmaklarını yukarı doğru yerleştirin. Dişlerinizi saklayın ve ağzınızla bir “O” oluşturun. Tavana otuz saniye boyunca bakarken gözlerini sürekli kırpın.

Zürafa hareketi

Boyundaki çizgiler ve cildi sıkılaştırmak için bu hareketi uygulayabilirsiniz. Dümdüz bakarken, parmak uçlarını boynun altına yerleştirin ve kafa geriye doğru eğildiğinde yüzü hafifçe aşağı doğru hareket ettirin. Başınızı tekrar normal haline getirin ve iki kez daha tekrarlayın.

Son olarak, ağzın köşelerini aşağı çekmek için alt dudağı mümkün olduğunca dışarı çekin. Parmak uçlarınızı çene yukarı bakacak şekilde köprücük kemiğine yerleştirin. Dört derin nefes alın.

Aloeveralı Ferahlatıcı Tonik Tarifi adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Begonya Kadın YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx