Cilt Bakımı

Yüzdeki Koyu Lekelerden Nasıl Kurtulunur?

Koyu Lekeler Tedavi Yöntemleri

Reklamlar Yeni Ümit Moda Akademisi

Koyu lekeler milyonlarca kadın ve erkeğin en büyük sorunlarından birisidir. Koyu leke tedavileri söz konusu olduğunda, o kadar çok seçenek var ki nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir. Hangi malzemeleri aramalısınız? En önemlisi, hangileri koyu lekelerden sonsuza kadar kurtulmanızı sağlayacak tedavilerdir?

Bu soruları yanıtlamak için ve yüzdeki koyu lekeleri nasıl tedavi edildiğini öğrenmek için okumaya devam edin. Çünkü bir güzellik editörü olarak benim nihai amacım kusursuz bir cilde ulaşmaktır. Bilirsiniz, makyaj ihtiyacı bile olmayan cilt tipi aslında hepimizin arzuladığı cilt tipidir. 

Düzensiz cilt tonu sebebiyle makyajı yoğun yapmak istersiniz. Bununla birlikte, ilk etapta koyu lekelere neyin sebep olduğunu ve ayrıca dermatologların önerdiği koyu leke tedavilerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Reklamlar
Yüzdeki Koyu Lekelerden Nasıl Kurtulunur?

Koyu Lekeler Nasıl Geçer?

Koyu lekeler veya hiperpigmentasyon, deride melanositlerin aşırı melanin üretmesinden kaynaklanıyor. Bu ekstra melanin birçok farklı şey tarafından tetiklenebilir. Hormonlar, hem östrojen hem de progesteron, melanin düzeyini artırabilir. Hamile kadınlar doğumdan sonra genellikle hafifleyen koyu lekeler görürler. Güneş, melanin seviyesini artırabilir yazdan sonra daha çok koyu leke oluşuyor ve yaş, melanositlerin boyutunu artırabilir. Bu yüzden yaşlı hastalarda koyu yaşlılık lekeleri görüyoruz. 

Akne, ağda ve sert peelinglerin bir sonucu olarak cilt tahrişi gibi diğer faktörler de koyu lekelere neden olabilir. Artık koyu lekelerin nereden geldiğini bildiğinize göre, koyu lekelerden nasıl kurtulacağınızı keşfetmek için okumaya devam edin.

Yüzdeki Koyu Lekelerden Nasıl Kurtulunur
Yüzdeki Koyu Lekelerden Nasıl Kurtulunur

C vitamini

Portakal suyunun ötesinde düşünün. C vitamini, serbest radikallerin cilde oksidatif hasara neden olmasını engellemeye yardımcı olan topikal bir antioksidan olarak kullanılabilir. Bu, diğer şeylerin yanı sıra kırışıklıklara ve donuk bir cilde yol açabilir. Deride melanin üreten enzimatik süreçleri de engellediğinden, cildin koyu renklenmesini azaltmaya yardımcı olabilir.

Ekstra bir başka fayda, C vitamininin hafiflemesinin cildinizin geri kalanını değil yalnızca sorunlu pigmentasyon alanlarını hedef almasıdır.

Reklamlar

Uzmanlar, koyu lekeler için Isdinceutics Melaclear Dark Spot Correcting Serum’u öneriyor. Bu güçlü parlatıcı serum, eşit olmayan cilt tonunu ve renk değişikliğini iyileştirmeye yardımcı olmak için C vitamini ve fitik asit gibi bileşenler kullanır. Tercihen sabah güneş kremi uygulamadan önce, temizlenmiş cilde günde birkaç damla serumu masaj yapın.

Hidrokinon

Koyu leke tedavileri söz konusu olduğunda, hidrokinon elli yılı aşkın süredir altın standart olmuştur. Bu içeriği kozmetik ürünlerde yüzde 2 veya daha az konsantrasyonlarda bulabilirsiniz, oysa reçeteli ilaçlarda yüzde 4 veya daha fazla bulunur. Biyolojik düzeyde hidrokinon, melanin üretimine yardımcı olan tirozinaz adlı bir enzimi inhibe ederek çalışır. Doğal olarak, ne kadar az tirozinaz üretilirse, o kadar az melanin üretilir.

Bazı durumlarda, hidrokinonun etkileri iki hafta kadar kısa bir sürede görülebilir. Bununla birlikte, çoğu, birkaç faktöre (hiperpigmentasyonun boyutu, ne kadar derinlemesine nüfuz ettiği, ne kadar süredir orada olduğu vb.) bağlı olarak gözle görülür bir fark görmek için sekiz ila on iki haftalık kullanımı tahmin etmelidir.

Deriye uygulanan herhangi bir üründe olduğu gibi, hidrokinon da kuruluğa, kızarıklığa ve yanmaya neden olabilir ve bu da içeriğe alerjik bir reaksiyona işaret edebilir ve her zaman önce bir yama testi yapmanız gerekir. Diğer bir potansiyel yan etki, hedeflenen alanın dışındaki cildin yanlışlıkla aydınlatılması olan gölgelenmedir. Bundan kaçınmak için, hidrokinonu koyu lekenizin merkezine ve kenarlara doğru az miktarda uygulayın.

Uzmanlar, hidrokinon içerikli ürün olarak Ambi Skincare Fade Cream’i öneriyor.  Hidrokinonu denemek isteyenler için, bu hafif krem ​​bunu kolaylaştırır ve en sevdiğiniz güneş kremiyle iyi bir şekilde eşleşir. Başlamak için en iyi gece uygulanır ve sonunda maksimum etki için günde ikiye çıkarılır. Gün boyunca, bileşen güneşe duyarlılığa neden olabileceğinden güneş kremi ile eşleştirin.

Kojik asit

Kojik asit (mantarlardan veya fermente pirinçten elde edilir) cilt rengini açıcı maddelerde yaygın olarak kullanılır ve maksimum sonuç için en iyi hidrokinon ile birlikte kullanılır. Pigment hücrelerinin aktivitesindeki kilit bir faktörü baskılayarak çalışır. Genellikle topikal kojik asit ile ilişkili risk alerjik dermatittir ve bu nedenle esas olarak nispeten düşük konsantrasyonlarda bulunur. Hassas cilde sahip olanlar, yalnızca geceleri küçük dozları tercih etmelidir çünkü iltihaplanma ve tahriş yan etkiler olabilir. Ayrıca, hızlı sonuçlar beklemeyin çünkü topikal kojik asit kullanımıyla hiperpigmentasyonda iyileşme görmek birkaç ay alabilir.

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Arcona Brightening Drops Clarifying Serum kojik asit bazlı düzeltici serum, aynı zamanda düzensiz cildi yumuşatırken koyu lekelerin azaltılmasına yardımcı olabilir. Geceleri sadece koyu lekelerin olduğu alanlara bu serumu masaj yaparak uygulayın.

Soya

Soya fasulyesi bitkisinden elde edilen soya özütünün cildi aydınlatmaya yardımcı olduğunu gösterdi. Bu yüzden onu tonlarca cilt rengini açan üründe bulacaksınız. Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre soya, melaninin cildin üst katmanına girmesini önleyerek koyu leke tedavisi olarak çalışır.

Dermatologların önerdiği Aveeno Positively Radiant Targeted Tone Corrector ürünü, hedefe yönelik yağsız koyu leke tedavisi, renk değişikliğinin solmasına yardımcı olur ve lekeli cildin görünümünü iyileştirir. Bu ürünü sabah ve akşam koyu lekelere masaj yaparak uygulayın. Ardından nemlendirici krem uygulamayı unutmayın.

Azelaik asit

Bu daha az bilinen bileşen, yüzdeki koyu lekeler için dermatologlar tarafından önerilen bir tedavidir. Peki tam olarak nedir? Azelaik asit, yulaf, buğday veya çavdardan doğal olarak oluşan ve anormal pigmentasyon üretimini engelleyen bir özdür. Akneyi ve sivilcelerin geride bıraktığı izleri yok etmeye yardımcı olabilecek antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Paula’s Choice 10% Azelaic Acid Booster ürünü koyu lekeleri tedavi etmek için idealdir. Yeni bir şey denemek istiyorsanız, bu antibakteriyel krem ​​jel, renk değişikliğini iyileştirmek için ana bileşen olarak azelaik asit içerir. Günde bir veya iki kez yüzünüzün her yerine uygulayın. Tek başına veya en sevdiğiniz nemlendirici kreminizle kullanabilirsiniz. Gün içinde kullanırken güneş kremi sürdüğünüzden emin olun.

Lazerler

Lazerler, koyu lekeleri azaltmak için en pahalı ancak en etkili tedavidir. Bunlar ciltteki pigment partiküllerini parçalamak ve ortadan kaldırmak için belirli bir hedefe veya kromofora (pigment) sahip odaklanmış bir ışık demeti kullanırlar. IPL (yoğun atımlı ışık) istenmeyen pigmentasyonu tedavi edebilir. Ancak, daha az odaklanmış ışık sağlar ve özellikle koyu veya bronzlaşmış ciltte, çevredeki cilt üzerinde istenmeyen bir etkiye sahip olabilir.

Hiperpigmentasyon için ideal lazer tedavisi, bir soğutma patlaması sağlayacaktır veya en azından üretilen ısı miktarını sınırlandıracaktır. Dermatoloğunuza veya lazer teknisyeninize, kullandıkları lazerin The Lightpod Neolaser gibi odaklanmış bir ışınla hızlı bir şekilde muamele edip etmediğini sorun. Bu tür bir lazer enflamatuar bir tepkiden, yanıklardan veya ikincil hasarlardan kaçınmaya yardımcı olacaktır. Aralarında üç ila dört hafta arayla, yalnızca klinikte altı muhtemelen daha da fazla seans bekleyin.

Kimyasal peelingler
Kimyasal Peelingler

Kimyasal peelingler

Kimyasal peeling gibi peeling uygulamaları, ölü cildin üst katmanlarını temizleyerek cildin donuk görünümünü azaltmaya yardımcı olarak ışığı daha iyi yansıtır ve parlar. Zamanla bu tedaviler kolajen üretimini teşvik edebilir, hücresel yenilenmeyi artırabilir ve koyu lekelerin görünümünü azaltabilir. Ancak cildi yakabilecek çok güçlü kimyasal bir peelinge dikkat edin. Pro-grade soyuculardaki yaygın aktif bileşenler, trikloroasetik asit ile birlikte glikolik, mandelik, salisilik ve laktik asitleri içerir. Evde peelingler mevcut olsa da, koyu lekeleri hafifletmek için yeterince derine inmek yerine ölü deriyi soyma olasılığının daha yüksektir.

Tabii ki, kimyasal peelinglerin özellikle hassas ciltlerde sert olabileceğini aklınızda bulundurun bu yüzden bir tane ayırmadan önce nasıl tepki verebileceğiniz konusunda dermatoloğunuzla konuşun.

Sonuçları görmek için genel olarak üç ila dört hafta aralıklarla üç ila altı (muhtemelen daha fazla) seans gerekir. Daha derin peelinglerin daha büyük riskleri vardır ancak yalnızca bir veya iki işlem gerektirebilir.

Mikro Dermabrazyon

Mikrodermabrazyon, ölü deriyi zımparalamak için küçük parçacıklar kullanan hiperpigmentasyon için iyi bilinen bir başka peeling tedavisidir. Mikrodermabrazyon; ablatif olmayan kimyasal olmayan bir prosedür yani cilt dokusunu tahrip etmediği ve bu nedenle önemli bir iyileşme süresi gerektirmediği bilinir. Mikrodermabrazyon, daha hafif hiperpigmentasyon koşulları için en iyisidir çünkü sonuçlar ciltte renk değişikliğinin görünümünü iyileştirme açısından mütevazıdır. Genellikle dermatologlar iki ila dört hafta arayla üç ila altı seans önerir.

Microneedling

Bunu kalbi zayıflar için ideal olmayan bir tedavi olarak düşünün. Yüzlerce minik sivri uçla kaplı tıbbi sınıf, paslanmaz çelik bir rulo kullanılarak gerçekleştirilen alet, cilt kollajen üretimini elastikiyetle birlikte yeniden oluşturmak için bir dizi mikro yaralanma yaratır. Pek çok evde versiyon mevcut olsa da, doktorunuzun penetrasyon seviyesini kontrol etmesini tavsiye edilir.

En iyi sonuçlar için mikroiğneleme genellikle topikal tedavilerle birleştirilir. Cilt bariyeri açıldıktan sonra, C vitamini gibi cildi aydınlattığı bilinen bileşenleri aşılamak da mümkündür. Dermatologlar ayrıca, özellikle koyu ten tonlarında hiperpigmentasyona yardımcı olmak için bir yara iyileştirici serum veya bir hyaluronik asit ve C vitamini bileşiği kullanabilir. Çok agresif bir şekilde yapılırlarsa, microneedling hizmetlerinden potansiyel bir yara izi riski vardır. Daha koyu tenli hastalar daha pigmentli olduklarını da görebilirler. Ancak doğru yapıldığında, tedaviden sonraki hafta daha parlak bir cilt göreceksiniz. Bir dermatologla altı haftada bir üç seans ya da daha fazla seans yapabilirsiniz.

Güneş kremi

Günün sonunda, güneş kremi ile korunmanın anahtarıdır. İyi haber şu ki, koyu lekeleri önlemek genellikle güneş kremi kullanmak kadar basittir ki zaten her gün kullanıyorsunuz değil mi? Günlük güneş kremi, hiperpigmentasyonu önlemenin mutlak en iyi yoludur. Düşük seviyelerde UV ışığına maruz kalma bile ömür boyu artar ve koyu lekelere neden olabilir.

Koyu lekeler güneşe maruz kaldığında koyulaşır. Güneş kremleri ve özellikle çinko oksit veya titanyum dioksit içeren fiziksel güneş koruyucuları, koyu lekeleri karartacak ışınların çoğunu engelleyebilir.

Gerçek koruma için UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlamak için geniş spektrumlu bir güneş kremi (en az SPF 30) kullanmanız gerekir. Güneş koruyucu kreminizin her iki saatte bir yeniden uygulanması, tüm gün, yirmi dört saat, su geçirmez gibi etiketli olsa bile, gereklidir. diyor. Ayrıca genel olarak, özellikle hassas bölgeler için, sabah 10 ile öğleden sonra 16 arasında güneşten kaçınmanız gerekir. Görünür ışık bile cilt pigmentasyonunu artırabilir. Güneşin en yüksek olduğu zamanlarda dışarıdaysanız, serin, gölgeli alanlar arayın veya cildinizi korumaya yardımcı olan kıyafetleri giyin.

Uzmanlar, güneşten korunmak için Coola Organic Mineral Face Matte Tint Sunscreen güneş kremini öneriyor. Koyu lekelerin koyulaşmasını önlemek için uzmanlar, yağlı veya karma cilt tipleri için ideal olan Coola’nın bu mat versiyonu gibi günlük bir güneş kremi kullanmanızı tavsiye ediyor. Doğrudan güneş ışığı altındaysanız her iki saatte bir yeniden uygulama ile günlük kullanmanız gerekir.

Koyu Lekelere Kesin Çözüm
Koyu Lekelere Kesin Çözüm

Koyu Lekelere Kesin Çözüm

Kimse kendi rekorunu veya ten rengini beğenmez. Muhtemelen melazma ve karaciğer lekeleri gibi kelimeler duymuşsunuzdur. Her ikisi de aynı duruma işaret eder: hiperpigmentasyon.

İnflamasyon, UV maruziyeti ve diğer çevresel hakaretlerden kaynaklanan hasar hücrelerin kendilerini korumak için daha fazla pigment üretmesine neden oluyor. Östrojen seviyelerindeki değişiklikler (doğum kontrol hapları veya hamilelik nedeniyle) da bir rol oynayabilir.

Bu durum, herhangi bir cilt tonunu ancak farklı şekillerde etkileyebilen yaygın bir durum olan düzensiz pigmentasyona yol açar. Daha açık ten tonları çil ve güneş lekeleri geliştirme eğilimindeyken, daha koyu ten gölgeli veya yamalı görünüyor.

Düzensiz pigmentasyonun nedenleri çok yaygın olduğundan ve durumu düzeltme talebi çok yüksek olduğundan, koyu lekeleri ve yamaları tedavi etmek için birçok seçenek mevcuttur. Ancak tüm koyu lekelere eşit davranamazsınız. Bir eylem planı seçmeden önce dermatoloğunuza danışmalısınız. İçindekiler sert ve rahatsız edici olabilir bu nedenle hangisini kullanacağınız ve bunları doğru şekilde nasıl güvenle kullanacağınız konusunda tavsiyeler almalısınız.

Bir seçeneğin ciltteki pigment oluşturma süreçlerini yavaşlatan reçeteli bir topikal krem ​​olan hidrokinon maddesidir. Hidrokinon, sahip olduğumuz en güçlü ve en etkili parlatıcı maddelerden biridir. Ancak yüksek konsantrasyonlarda cilt için toksik olabileceğini söylüyor.

Doktorlar genellikle yüzde 4’lük bir hidrokinon krem ​​reçete eder ve kozmetik ürünlerde yüzde 2’lik bir versiyonu mevcuttur. Hidrokinon rahatsız edici olabilir ve çok uzun süre kullanılırsa pigmentasyonu gerçekten artırabilir bu nedenle hastaların her üç ayda bir ara vermesi gerekir ve  diğer hafifletici bileşenler kullanması gerekir. Doktorunuz, tahrişi sınırlandırmak ve ters reaksiyonu önlemek için reçetesiz tedavilerle alternatif hidrokinon önerebilir. Retin-A (tretinoin) ve steroidler, hidrokinon bileşenine ek olarak veya onun yerine reçete edilebilir.

Koyu Batık Lekeleri Nasıl Geçer?

Bacaklarınızda küçük siyah noktalara benzeyen koyu lekeler fark ettiyseniz, bacaklarınızda batık olabilir. Amerika’da batık bacaklara, çilek bacaklar adı verilir. Terim, bir çileğin dış kısmına ve tohumlarına benzeyen noktalı veya çekirdeksiz görünümden gelir.

Bacaklardaki batıkların ortaya çıkmasına neden olan açık komedonlar, sıkışmış bir karışım içeren kıl kökleri veya genişlemiş gözeneklerdir. Gözeneklerin içine yağ, sebum, bakteri ve ölü deriler sıkışabilir. Kıl kökü veya tıkanmış gözenek tıraş sonrası ortaya çıktığında ve içindeki yağa hava ulaştığında oksitlenir ve koyulaşır.

Bacaklardaki batıkların farklı görünmesine neden olabilecek, bazıları birbiriyle örtüşebilen birkaç farklı durum vardır.

Tıraş olmak

Tıraş olmak bunun en önemli nedenidir. Özellikle eski, mat jiletlerle yanlış bir şekilde veya tıraş kremi olmadan tıraş olmak bazen bacaklardaki batıklara neden olabilir. Jilet yanması bacaklardaki batıklarına yol açabilir ve folikülit gelişmesine neden olabilir. Tıraş olmak ayrıca kılların büyümesine neden olabilir. Bazı kişilerde, bu iç içe geçmiş tüyler, bacaklardaki batıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu, en sık vücut kılları kalın olanlarda görülür. Bazı durumlarda, tıraştan kaynaklanan tahrişe tepki olarak folikül çevresindeki cilt koyulaşabilir ve bu da koyu görünümü arttırır.

Tıkanmış gözenekler

Bacaklarınızdaki cilt binlerce gözenek içerir ve diğer tüm gözenekler gibi bakteri, ölü deri ve döküntülerle tıkanabilir. Bu tıkalı gözeneklere açık komedon denir. Tıkanmış gözeneklerin içindeki yağ havaya maruz kaldığında oksitlenir ve kararır. Genetik veya kalın vücut kıllarından dolayı bacaklarınızda daha büyük gözenekler varsa, bunların fark edilmesi kolay olabilir.

Folikülit

Folikülit, kıl folikülü iltihaplandığında ve bazen enfekte olduğunda ortaya çıkar. Bu durum, kıl folikülünü açık bırakan ve maruz kalma riskinin artmasına neden olan tıraş, ağda veya diğer tüy alma yöntemlerinin bir sonucu olabilir.

Ancak bakteri, maya ve mantar maruz kalmanız durumunda da ortaya çıkabilir. PH ve kimyasallar uygun şekilde düzenlenmediğinde bir jakuzi kullanmak da folikülite neden olabilir. Folikülit tipik olarak küçük kırmızı yumrular veya kabarcıklar olarak başlar ve daha sonra kolayca iyileşmeyen kabuklara dönüşebilir. Bazen folikülit, deriyi kırmaya çalışan batık kıllarla ilişkili olabilir. Bu aynı zamanda çilek bacaklarıyla ilişkili koyulaşmış cilt görünümüne de yol açabilir.

Keratoz pilaris

Keratoz pilaris, uyluk derisinde ve üst kollarda görülür ve iyi huylu ve yaygın bir durumdur. Bir bakışta, keratoz pilaris ile ilişkili küçük çıkıntılar küçük sivilceler, tüylerim diken diken görünebilir ve sert ve dokunması zordur.

Keratoz pilaris’in neden olduğu çarpmalar aslında protein keratin ve ölü epitel (deri) hücrelerinin küçük birikimleridir. Kaşıntılı ve kuru olabilirler ancak nemlendiricilerle tedavi edilebilirler. Keratosis pilaris mevsimlik olma eğilimindedir ve kurak kış aylarında yaz aylarına göre daha sık görülür. Sık sık yüzerseniz, keratoz pilaris yaşayabilirsiniz. Yüzme havuzu kimyasalları cildi kurutur. Düşük nem oranına sahip bir iklimde yaşıyorsanız da durum bu olabilir.

Aşırı kuru cilt

Aşırı kuru cilt
Aşırı Kuru Cilt

Kuru cilt, bacaklardaki batık semptomlarının yanı sıra batıkları benzeyen diğer durumlara neden olabilir veya bunları şiddetlendirebilir. Bununla birlikte, kuruluk kendi başına gözeneklerin koyulaşmasına neden olmaz. Cildiniz son derece kuruysa, tıraş olurken tahriş olma olasılığınız daha yüksektir. Bu sizi tıraş bıçağı yanığı, folikülit ve batık görünümüne karşı savunmasız bırakabilir. Kuruluk ayrıca keratoz pilaris, folikülit, açık komedonlar ve jilet yanmasını çıplak gözle daha belirgin hale getirir.

Bacaklardaki batıkların belirtileri nelerdir?

Bacaklardaki batık birkaç farklı koşula benzeyebilse de, genellikle belirtileri arasında  bacaklarınızın derisinde noktalı veya çukurlu bir görünüm, bacaklarda açık gözeneklerin koyulaşması, tıraştan sonra bacaklarda kahverengi veya siyah noktaların görünümü, kaşıntı, kabuklanma, tahriş veya iltihaplanma yaşıyorsanız, aslında çilek bacaklarına benzeyen bir rahatsızlığınız olabilir. Enfeksiyonu ekarte etmek ve cildiniz için uygun tedavi yöntemini seçmek için doktorunuza görünmeniz gerekir.

Nedeni ve ciddiyetine bağlı olarak, bacaklardaki batıklar evde veya eğitimli bir profesyonel tarafından tedavi edilebilir.

Bacaklardaki batıklar için ev tedavileri arasında nemlendirici bir tıraş losyonu veya kremi ile düzgün ve dikkatli bir şekilde tıraş olmak vardır. Ayrıca kılların uzama yönünde tıraş edilmesini öneriyor. Epilatör, tüyü kökünden kavrayan ve alan, elde tutulan bir elektrikli alettir. Epilatör, cildin travmatize edilmesini önlemeye yardımcı olabileceğini söylüyor. Cildinizi her gün derinlemesine nemlendirmek de önemlidir. Koruyucu içermeyen ve batmaya neden olabilecek bir nemlendirici seçmeniz gerekir. Kaybedilen nemi değiştirmek cildinizin görünümünü iyileştirecek ve bacaklardaki batık semptomlarını hafifletmeye veya önlemeye hizmet etmelidir.

Cildinizi düzenli olarak peeling yapmak da batıkları önleyebilir. Ölü deri hücrelerini bacaklarınızın yüzeyinden nazikçe çıkarmak, batıkların azalmasına yardımcı olmanın yanı sıra, iç içe geçmiş tüylerin önlenmesine de yardımcı olacaktır. Bacaklarınızdaki ölü deriyi temizlemek, yeni kıllara cilt yüzeyini daha kolay delme şansı verecektir. 

Salisilik asit veya glikolik asit içeren reçetesiz satılan bir ürün kullanmak da bacaklardaki batıkları önleyebilir. Bu tedaviler ayrıca belirtilerinize neden olabilecek veya kötüleştirebilecek akne durumlarını azaltmaya yardımcı olmalıdır. Glikolik veya salisilik asit içeren ürünler de kuru ciltten kurtulmaya yardımcı olabilir.

Ev ilaçları etkili olmazsa, bacaklardaki batıklar klinik bir ortamda eğitimli bir profesyonel tarafından da tedavi edilebilir. Olası tedaviler arasında elektroliz ve lazer tedavileri vardır.

Elektroliz, tahriş olmuş veya başka şekilde sorunlu kıl köklerini tam olarak belirlemek için düşük elektrik seviyeleri kullanmaktan oluşur. Elektroliz, iç içe geçmiş kılların tekrar oluşmasını engeller.

Lazer tedavisi, tüylerin kalıcı olarak alınmasını sağlamak için birden fazla tedavi gerektirse de, lazer tedavisi hedeflenmiş ve hassastır.

Daha da iyisi, bir seferde birden fazla folikülü tedavi edebilir. Üç ile yedi kez arasında gerçekleşen lazer terapi süreci cildinize zarar vermez. Doktorunuz folikülit ile uğraştığınızı belirlerse, enfekte olmuş saç köklerini tedavi etmek için reçeteli tedaviler önerebilir.

Bunlar oral antibiyotikleri ve antibiyotik kremleri veya jelleri içerebilir. Folikülit için, enfeksiyon tekrarlamaya devam etmedikçe antibiyotik tedaviniz büyük olasılıkla topikal olacaktır.

Folikülitinizin kökünde bir mantar enfeksiyonu (maya gibi) varsa, size mantar önleyici şampuan, krem ​​veya ağızdan mantar önleyici tedavi verilecektir. Ayrıca oral veya topikal anti-enflamatuar ilaçlarla da tedavi edilmeniz mümkündür.

Bazı insanlar için batıklar kolayca yönetilir. Önleme tedbirleri ve ev ilaçları uzun bir yol kat edebilir, bu nedenle batıkları kendi başınıza başarıyla ortadan kaldırmak mümkündür.

Bununla birlikte, daha kalın vücut kılları, daha koyu cilt pigmentasyonu ve ek kıl folikülü zorlukları olanlar için, çilek bacakları daha sık tekrarlayabilir ve tedavisi daha zor olabilir. Sizin için durum böyleyse, profesyonel tedavi seçenekleri uzun süreli semptomların giderilmesi için en etkili seçeneğiniz olabilir.

Bir epilatör rahatsız edici ve hatta ağrılı olsa da (ağda gibi), anekdot niteliğindeki kanıtlar, bu tür epilasyonun batıkların oluşmasını önleyebileceğini göstermektedir.

Tıraş kremini atlamak da semptomlarınıza neden olabilir bu nedenle bir tıraş bıçağıyla temas etmeden önce bölgeyi dikkatlice nemlendirdiğinizden emin olun.

Koyu Lekeleri Kapatan Fondoten Önerileri 

Yüzünüzde koyu lekeler görmeye başladıysanız, bu hiperpigmentasyonu kapatmak için fondöten kullanmayı merak ediyor olabilirsiniz. Doğru ürünler ve işlemle, iyi bir makyaj kapsamı kullanarak koyu lekeleri gizleyebilir ve cildinizin daha pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Fondöten makyajınız, cildiniz hakkında nasıl hissettiğinizde önemli bir rol oynar. Makyaj, cildiniz ile hiperpigmentasyona neden olan UV ışınları gibi serbest radikaller arasında bir bariyer görevi görür.

Cildiniz için doğru fondöteni seçmek; kapsama, nefes alabilirlik, renk ve dokuyu dikkate almanız gerektiğinden zor olabilir. Bir kişi için işe yarayan şey başka biri için işe yaramayabilir ancak genel olarak, piyasada başlamak için iyi bir yer olan birkaç güvenilir isim vardır.

Dermablend

Dermablend yıllardır hiperpigmentasyonu olanlar için bir tercih olmuştur ve dermatologların tavsiye ettiği bir numaralı kamuflaj markasıdır. Camo serisi, hiperpigmentasyonu ve yaşlılık lekelerini kapsayacak şekilde tasarlandı ve aralarından seçim yapabileceğiniz bir sıvı, toz ve hatta eşleşen bir kapatıcı var. Kapsam oluşturabilen bu fondöten cakey şekilde görünmenizi engeller. Dermablend ürünleri hassas ciltler için mükemmeldir, hipoalerjeniktir, kokusuzdur, komedojenik değildir ve ayrıca tüm cilt tonlarına uyacak geniş bir renk yelpazesinde mevcuttur.

Kat Von D Lock-It Tattoo Foundation

Kat Von D Lock-It Tattoo Foundation, harika bir koruma sağlamak için tasarlanmıştır. Çok çeşitli cilt tonlarında gelir bu nedenle mükemmel bir eşleşme bulmak diğer bazı satırlarda olduğundan daha kolay olmalıdır. Sephora’nın web sitesinde, ürünün 3394 yorumu ve 4,2 yıldızı var. Kullanıcılar, tam mat kaplamayı, kullanım süresini, biraz uzun sürmesi gibi özelliklerini sever. Bazı kullanıcılar en iyi sonuçlar için beauty blender ile kullanmayı önerir.

Tarte Cosmetics Amazonian Clay 12-Hour Full-Coverage Foundation SPF 15

Bu ürün kimyasal olmayan güneş kremidir. Bu güneş kremi gün boyu kullanım sunar ve maske gibi hissettirmeyen tam korumaya sahiptir. Amazon kil bileşeni, yağlı veya kuru makyajın cilt tipinize uyum sağlamasına yardımcı olur. Kremsidir, biraz uzun sürer ve kullanıcılar kusursuz görünen bir cilt bildirirler.

Black Opal Total Coverage Concealing Foundation 

Daha derin cilt tonlarına sahip olanlar için, Black Opal Total Coverage Concealing Foundation mükemmel ten renginin anahtarı olabilir. Black Opal web sitesindeki yorumcuların ve kullanıcıların yüzde 90’ı, mat yüzeyi, kusursuz kapsamı, renk uyumu, hafiflik hissi ve fiyatına göre bu ürünü bir arkadaşına tavsiye ediyor.

Estee Lauder Double Wear Maximum Cover Camouflage Makeup for Face and Body SPF 15

Estee Lauder’in Double Wear fondötenleri, pek çok makyaj setinde uzun süredir, hafif, doğal, uzun ömürlü bitişi nedeniyle neredeyse her şeyi açık bir şekilde kapsıyor gibi görünüyor. Double Wear Maximum Cover Foundation, bunu bir adım daha ileri götürerek daha kusursuz bir kapsama alanı ekleyerek varisli damarlardan, hiperpigmentasyona kadar her şeyi zahmetsizce kapsayabilir. 

Nars Soft Matte Complete Concealer

Nars’ın Radiant Creamy Concealer’ı, inatçı koyu lekeleri veya lekeleri örtmek söz konusu olduğunda kült sevilen bir favori olsa da, bunun yerine markanın Soft Matte Complete Concealer’ı harikadır. Tam kapsamalı (hafif olmasına rağmen), vitaminler, peptidler ve hyaluronik asit gibi cilt iyileştirici bileşenlerle aşılanmış ve renk tonu aralığı canlandırıcı bir şekilde kapsamlı bir fondötendir.

Kat Von D Lock-It Concealer Crème 

İsim yalan söylemez. Kat Von D’nin Lock-It Concealer Créme’i sinir bozucu koyu lekeleri gizlediğinde, kapsama alanı içinde kilitlenir ve yirmi dört saat boyunca hareket etmez. Ayrıca, uygulamanıza yumuşak, ışıltılı bir görünüm kazandırmak için ışık yayma teknolojisi ve lüks bir botanik karışımı sunar.

Becca Aqua Luminous Perfecting Concealer

Mat bir fondöten bulamazsanız, korkmayın. Koyu lekeler için harika bir kapatıcının mutlaka opak bir yüzey sunması gerekmez. Becca’s Aqua Luminous Perfecting Concealer, cildi güzel ve nemli bir efektle verirken koyu lekeler, pigmentasyonu ve cilt tonu eşitsizliklerini ustaca gizler.

MAC Pro Longwear Concealer

Yalnızca bu kapatıcının tüy kadar hafif dokusundan, formülün ne kadar üretilebilir ve tatmin edici bir şekilde doygun olduğunu asla tahmin edemezsiniz. Koyu halkalardan lekelere ve sivilcelere kadar, Mac’in Pro Longwear Kapatıcı’sının üstesinden gelemeyeceği hiçbir şey yok.

Revlon PhotoReady Concealer

Göz altındaki koyu halkalardan, inatçı akne izlerine kadar her şey için cesur bir çözüm olan Revlon PhotoReady Concealer, tahmin ettiğiniz gibi fotoğrafa hazır bir görünüm için cilde zahmetsizce karışır. 

Bye Bye Under Eye Anti-Aging Concealer

Plastik cerrahların beyni, Bye Bye Under Eye Anti-Ageing Concealer, kolajen, peptitler, hyaluronik asit, vitaminler ve antioksidanlar gibi mükemmel bir bileşen yelpazesi sayesinde koyu lekelerin görünümünü tamamen değiştiriyor.

Laura Mercier Secret Camouflage

Makyaj sanatçıları defalarca bu lüks kremsi kapatıcının, öngörülemeyen tenlerimizin bize atmayı seçtiği her şeyi kamufle etmek için en iyisi olduğunu söylüyorlar. Ayrıca, Laura Mercier Secret Camouflage ikiye bir formülü, yıl boyunca özelleştirilmiş bir pigment tonu sağlar.

Sonia Kashuk All Covered Up Concealer

Oldukça mat değil, pek parlak değil, Sonia Kashuk’tan bu saten dokulu All Covered Up Concealer, koyu lekeleri kapatmakta ve cildinizin görünümünü ve hissini tek bir dokunuşta iyileştirmede zekice ustadır. Aynı zamanda uzun ömürlüdür, bu nedenle uzun bir geceden önce hafifçe dokunmak harika bir seçenektir.

Clinique Beyond Perfecting Foundation + Concealer

Doğrudan netleştirilmiş hayallerimizden ikiye bir ürün olan Clinique’in Beyond Perfecting Foundation + Concealer, gündüz ve fondöten için kapatıcı olarak çalışır ve yirmiden fazla mükemmel pigmentli renk seçeneği sunar. Kapsama alanı oluşturulabilir, uzun süre kalıcıdır, mattır ve cildin üzerinde asla ağır hissetmez.

Make Up For Ever Ultra HD Concealer

Teknik olarak koyu halkalar ve gölgeli göz altı için tasarlanmış olsa da, Make Up For Ever (doymuş, şaşırtıcı derecede fotojenik yüzeyleriyle bilinir) ayrıca Ultra HD Kapatıcılarının koyu halkaları gizleme konusunda göreve hazır olduğunu da şart koşar. Bu ürün koyu lekeleri gizlemek için havadar ve ışıltılı bir dokuya sahiptir.

Iman Second to None Cover Cream

Goji çileği, yeşil çay ve E vitamini gibi süper besinlerden elde edilen doğal toprak ve deniz mineralleri, vitaminler ve özler, ciltteki koyu lekelerin görünümünü ortadan kaldırmak için ustalıkla harmanlanan Iman Second to None Cover Cream’i oluşturur. Bu fondötenin içindeki bileşenlerin hepsi aynı anda cilt görünümünü tedavi edip iyileştirir. Diğer bir deyişle, gelecekte daha az koyu lekeniz olacak.

Urban Decay Naked Skin Weightless Complete Coverage Concealer 

Yeşil çay, liçi meyvesi ve esnekliği teşvik eden peptidler gibi parlatıcı ve nemlendirici yiyeceklerle dolu Urban Decay Naked Skin Weightless Complete Coverage Concealer yüzümüzün hemen her yerinde harikalar yaratıyor. Koyu halkalar için eşit derecede harika olsa da, her sabah koyu lekelerin görünümünü ortadan kaldırmak için özel bir yeteneği vardır.

Koyu Lekeleri Kapatmak İçin Fondöten Türleri

Makyaj yaparak hiperpigmentasyonu örtmek özgüveninizi artırabilir. Bununla birlikte, iki fondöten birbirine benzemez ve bazıları cildi korumak ve koyu lekeleri kapatmak için diğerlerinden daha fazlasını yapar. Yukarıda önerilen ürünlere ek olarak piyasada birçok seçenek olduğunu göreceksiniz.

Aşağıdaki, fondöten seçimlerinizin kısa bir açıklamasını veren hızlı bir başlangıçtır. Bu temel makyaj seçeneklerinin her biri, kullanıcıya bir miktar kapsama alanı sunar. Koyu lekeler ne kadar koyu ve sıksa, ihtiyacınız olan kapsama alanı o kadar yoğun olur.

Şeffaf Pudra

Şeffaf pudra genellikle düz pudra aplikatörlü bir kompakt olarak gelir. Bu makyaj türü, az kusuru olan veya fazla kapsama ihtiyacı olmayan gençler içindir. Şeffaf pudra ile kapsama seviyesi hafiftir.

Mineral Pudra Fondöten

Cildiniz için tek başına sağlıklı olsa da, mineral pudra fondöten çok koyu lekeleri kapatmayabilir. Mineral pudra makyajı, cildinize iyi gelen öğütülmüş mineraller içeren ince öğütülmüş bir tozdur. Mineral pudra fondöteninin kapsama seviyesi orta ila doludur. Bazı aşırı hiperpigmentasyon vakalarında, sıvı bir temel oluşturmak için bir toz fondöten kullanabilirsiniz. Her iki ürünü de satın almadan önce mağazada deneme fırsatınız varsa, önce bir deneyin. Bu şekilde katmanlama son derece doğal görünebilir veya cakey olabilir. Cildinize ve birbirinize iyi gelen iki ürün bulmak önemlidir.

Likit Fondöten Makyajı

Sıvı makyaj bir tüp veya şişe içinde gelebilir. Bu klasik makyaj biraz koruma sağlayabilir. Sıvı fondöten, hafiften dolgunluğa kadar geniş bir yelpazede gelir. Orta kapsam genellikle su bazlıdır, tam kapsama alanı ise genellikle bir yağ tabanına sahiptir.

Crème to Powder

Bu fondöteni kuru veya nemli bir süngerle uygulayın. Yoğun kremsi makyaj, kozmetik bir sünger kullanıldığında cilde daha pürüzsüz bir şekilde gider. Makyaj birkaç dakika içinde kurur. Bu ürün size tam koruma sağlayacaktır.

Köpük Fondöten

Köpük fondöten nispeten yenidir ancak şaşırtıcı derecede etkilidir. Şişenin dağıtıcısına bastırarak köpük fondöteni dağıtın. Hafiftir ve cildi etkili bir şekilde nemlendirir. Markaya bağlı olarak, köpük makyajı size hafif ile orta arası bir kapatıcılık sağlar.

Fondöten ile Koyu Lekeleri Nasıl Kapatırsınız?

En üst düzeyde kapsama için temiz ve nemli bir cilt ile başlayın. Sonra, lekeler çok görünürse cildinize orta ila tam kapsama fondöten uygulayın. Yalnızca birkaç açık veya pembe koyu lekeleriniz varsa daha açık ton bir makyaj seçin. İşte bunu nasıl yapacağınız…

Cildinizi aynada inceleyerek kapatmak istediğiniz alanları bulun. Doğal tonlara veya cildinize çok yakın bir kapatıcı kullanarak ürünü lekelere sürün. Kapatıcıyı idareli kullanın ancak tüm koyu lekeyi kapatın. Bir fırça, parmaklarınız veya süngerle tüm yüzünüze fondöten uygulayın. Makyajı cildinize karıştırın. Belirgin çizgiler olmadığından emin olmak için doğal güneş ışığı en iyisidir. Lekeleri incelemeden önce makyajın birkaç saniye cildinize oturmasına izin vermelisiniz. Koyu lekeler hala görünüyorsa, ek kapsama için bu alanlara daha fazla kapatıcı ve/veya fondöten uygulayın. Son olarak, kenarları bir kez daha dikkatlice karıştırın.

Hiperpigmentasyon için en iyi fondöten makyajı gerçekten kişisel bir seçimdir, ancak bazı fondötenler size diğerlerinden daha fazla koruma sağlar. Denemek istediğiniz her bir fondötenin tonlarını ve hissini keşfetmek için biraz zaman ayırın. 

Koyu Lekeler İçin Güneş Kremi Önerileri

Güneşten korunma, cilt bakımı rutininizin en önemli kısımlarından biridir ve özellikle hiperpigmentasyonla mücadele ediyorsanız önemlidir. Koyu lekelerin ortaya çıkması söz konusu olduğunda güneşe maruz kalma ana suçlulardan biridir, bu nedenle kendinizi buna göre korumak mantıklıdır. SPF 50 + içeren herhangi bir ürün sizi koruyacak olsa da, bazı güneş koruyucu formüller onu bir adım öteye taşıyacak ve mevcut koyu lekeleri düzeltmenize yardımcı olacaktır. Gerçek olamayacak kadar iyi mi geliyor? Öyleyse okuyun ve koyu lekeler için en sevdiğimiz güneş kremimizi tanıyın!

Heliocare 360 Pigment Solution Fluid SPF50+

Koyu lekeler için bu ultra akışkan, suya dayanıklı, komedojenik olmayan güneş kremi, hiperpigmentasyonun görünümünü düzeltirken bol miktarda koruma sağlar.

Bu, ünlü antioksidan Fernblock® içeren ve aynı zamanda güçlü ama nazik bir depigmentasyon kompleksi oluşturan elajik asit ve niasinamid ile zenginleştirilmiş benzersiz formülü sayesinde mümkündür. Birlikte, mevcut koyu lekelerin yoğunluğunu azaltır ve cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olurlar.

Bioderma Photoderm M Tinted Cream SPF50+

Anında sonuçlar için renkli formülü olan bu güneş kremi, melazma için etkilidir. Ten renginizi biraz eşitlemek istiyorsanız idealdir. Aynı zamanda cildinizi güneşten korur ve koyu lekelerin oluşmasını engeller, bu sizin için güneş koruyucusudur.

Bioderma Photoderm M cildi hem UVA ışınlarına ve UVB radyasyonuna hem de mavi ışığa karşı korur. Antioksidanlar açısından zengindir ve Cellular Bioprotection patenti sayesinde cildin doğal savunmasını güçlendirmeye yardımcı olur. Son olarak, genellikle melazma ile mücadele eden hamile ve emziren kadınlar için tamamen güvenlidir.

ISDIN FotoUltra 100 Spot Prevent Fusion Fluid SPF50+

Pigmentasyon bozuklukları için maksimum önleme sağlayan bu koyu lekeler için güneş kremi cilt tonu eşitsizlikleri için idealdir. Özellikle hiperpigmentasyon, melazma, vitiligo veya fotodermatoz eğilimli ciltler için formüle edilmiş olan bu güneş koruyucu, cildi nemlendirir, yatıştırır ve yenilerken güneşin zarar görmesine karşı korur.

Özel DP3-Unify Complex içerdiği için, bu kremler melanogenezin ana aşamalarına etki eder, başka bir deyişle, melanin üretimini düzenlemeye yardımcı olur böylece pigmentasyon bozuklukları en aza indirilebilir.

Eucerin Sun Pigment Control Sun Fluid SPF50+

Bir kült favori olan bu güneş kremi koyu lekeler için özel olarak tasarlanmıştır.  Koyu lekeler için bu çok satan güneş kremi, UVA / UVB radyasyonuna ve mavi ışık olarak da bilinen HEV ışığına karşı çok yüksek koruma sağlar. Üstelik, markanın yıldız anti-koyu leke bileşeni tiamidol de içeriyor.

Tiamidolün koyu lekeleri etkili bir şekilde azalttığı ve yeniden ortaya çıkmasını önlediği, böylece size eşit, parlak bir cilt bıraktığı klinik olarak gösterilmiştir. Bu patentli bileşen, popüler Eucerin Sun Pigment Control Sun Fluid SPF50+ güneş kreminin yıldızıdır. Serumu denediyseniz ve sonuçları beğendiyseniz, bu onları korumanın harika bir yoludur.

Ducray Melascreen UV Light Cream Dry Touch SPF50 +

Karma veya yağlı bir cildiniz varsa, hafif formüllü ve kuru dokunuşlu bir güneş kremi bulmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Koyu lekeler ve hiperpigmentasyonla mücadele ediyorsanız, arama daha da zorlaşır.

Bu ürün cevap olabilir. Maksimum UVA / UVB koruması ve güçlü bir antioksidan etkisiyle, cildi hücre hasarından korurken koyu lekelerin görünümünü aktif olarak en aza indirir. Ultra hafif, yağsız dokusu hem suya hem de tere karşı dayanıklıdır ve hem plaj kaçamakları hem de günlük geziler için idealdir. Normal veya kuru bir cildiniz varsa, bu ürünün zengin bir versiyonu da mevcuttur.

Esthederm Sun Photo Reverse Brightening Anti-Dark Spots

Bazı ürünler her şeyi yapıyor gibi görünüyor ve koyu lekeler için bu güneş kremi onlardan biri… UVA / UVB, kızılötesi ve HEV ışığına karşı çok yüksek koruma sağlamakla kalmaz aynı zamanda hiperpigmentasyonun görünümünü önlemek ve tersine çevirmek için aktif olarak çalışır. İşin sırrı, pigmentasyon sürecini engelleyen özel photo reverse teknolojisindedir.

Bu her şeyi kapsayan ürün ayrıca ultra akışkan bir dokuya sahiptir. Gündüz kremi kadar mükemmel hissettiriyor ve gerçekten de cildinizin hiperpigmentasyona yatkın olduğunu biliyorsanız, yaz aylarında kullanmanızı tavsiye ederiz.

Renkli bir seçeneğe gitmeyi tercih ederseniz, Esthederm ayrıca ten renginizi birleştirmenize yardımcı olmak için renkli bir formül sunar.

Uriage Depiderm Anti-Brown Spot Daytime Care SPF50+

Mükemmel işlem sonrası olan bu güneş kremi hiperpigmentasyon için kullanılır. Deri, lazerler ve yüzey soyulmaları gibi dermatolojik tedavilerden sonra özellikle hiperpigmentasyona karşı hassastır. Bu nedenle Uriage, koyu lekelerin görünümünü önlemeye ve düzeltmeye yardımcı olmak için bu günlük kremi SPF50 + ile birlikte sunar.

Formülü, her şeyi kapsayan koruma sağlamak için renk açıcı, yatıştırıcı ve antioksidan aktif bileşenleri birleştirir. Ayrıca Uriage Termal Suyu içerdiği için kutanöz bariyerin korunmasına yardımcı olur.

Ducray Melascreen Global Hand Care Photo-Aging SPF50+

Ellerde yaşlılık lekeleri için bu güneş kremi özel olarak tasarlanmıştır. Eller, genellikle yaşlılık lekeleri olarak bilinen koyu lekelerin görünümüne karşı son derece savunmasızdır. Elbette eller de kuru olma eğilimindedir bu nedenle bu ürün aynı anda her iki sorunu da çözer.

Derinlemesine nemlendirici bir el kremi olan bu ürün aynı zamanda güneşin zarar görmesine karşı üstün koruma sağlayarak onu bir el kreminde SPF50 + sunan az sayıdaki üründen biri haline getirir! Bu ürünü sadece yirmi sekiz gün sonra deneyen kadınların yüzde 74’ü, koyu lekelerin nasıl en aza indirildiğini ve solduğunu fark ederek, bunu ellerdeki koyu lekeler için mükemmel bir güneş kremi haline getiriyor.

Koyu Leke Giderici Serum Önerileri

Çiller sevimlidir ancak daha büyük pigment kümeleri veya sivilcenin geride bırakabileceği koyu lekeler o kadar değil. Bu eski sorunun resmi adı solar lentigo’dur ve yetişkinlerde güneşin UV’ye maruz kalması nedeniyle ortaya çıkar ve yüz, omuzlar ve ön kollar gibi en çok UV’ye maruz kalan yerlerde gelişme eğilimindedir.

İster güneşten ister başka türlü olsun, ciltte herhangi bir koyu leke şekli hiperpigmentasyon olarak kabul edilir ve bu, cildinizin rengini oluşturan kahverengi pigment olan fazla melanin ciltte tortu oluşturduğunda meydana gelir.

Güneş yanığı dışında en yaygın hiperpigmentasyon türlerinden birinin postinflamatuar hiperpigmentasyon olduğu bilinir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu, etkilenen bölgelerde fazla melanin veya pigment salınımına neden olabilen akne veya egzama gibi iltihaplı cilt durumları tarafından tetiklenir. Postinflamatuar hiperpigmentasyon bu cilt sorunları iyileştikten sonra da olabilir.

Herhangi bir cilt tonu hem solar lentigolardan hem de postinflamatuar hiperpigmentasyondan etkilenebilirken, cildinize bağlı olarak birinden veya diğerinden etkilenme olasılığınızın daha yüksektir. Derilerindeki melanositlerin (derideki melanin oluşturan hücreler) artan aktivitesi ve reaktivitesi nedeniyle daha koyu cilt tonları postinflamatuar hiperpigmentasyona daha yatkındır. Aksine, daha açık ten tonlarına sahip kişilerin, güneşten gelen UV radyasyonu ile uyarıldığında melanositlerin artan reaktivitesine bağlı olarak güneş lentigoları geliştirme olasılığı daha yüksektir.

İyi haber, postinflamatuar hiperpigmentasyon zamanla ve tedavilerle kaybolacak. Kötü haber, solar lentigo’lar genellikle kalıcıdır. Bununla birlikte, mevsime bağlı olarak daha açık olabiliyor veya koyulaşabiliyor. Sıcak aylarda daha koyu, daha soğuk aylarda daha açık olabilir. 

Güneşten korunmaya devam edin. Evet, cildinizde güneş hasarı zaten olabilir ancak bu cildinizi daha da fazla hasara maruz bırakmak için bir neden değil! Artı, güneş aynı zamanda var olan herhangi bir hiperpigmentasyonu şiddetlendirebilir. Hiperpigmentasyonu tedavi etmek için mineral bazlı bir güneş kremi, yılın her günü en az SPF 30 kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ek olarak, açık havada gölge aramayı ve mümkün olduğunca koruyucu giysiler giymeyi teşvik ediyorum. Güneşten korunma olmadan dışarıda geçirilen bir öğleden sonra tedaviden aylar süren ilerlemeyi geri alabilir.

Cilt bakımı rutininize bir asit ekleyin. Cilt durumunuzu kendi kendinize teşhis etmeden önce, ne tür bir hiperpigmentasyonla uğraştığınızı belirlemek için bir dermatoloğa danışmanız gerekir. Böylece onu en iyi nasıl tedavi edeceğinizi bilirsiniz. Bazı cilt kanserlerinin, mantar enfeksiyonlarının, enflamatuar bozuklukların veya sistemik hastalık belirtilerinin ciltte koyu lekeler gibi görünebilir ve yanlış bir şeyi tedavi etmek istemezsiniz.

Postinflamatuar hiperpigmentasyon olduğu ortaya çıkarsa, yara izlerini tedavi etmek için en iyi zaman, yeni oluştukları zamandır. Cildin pigmenti tutan üst katmanlarını yok etmek için hücresel yenilenmeyi teşvik etmeye yardımcı olacak salisilik asit veya glikolik asit kullanmanız gerekir.

Genel olarak daha eşit bir cilt elde etmeyi umuyorsanız, kojik asit, fitik asit ve L-askorbik asit (bir C vitamini türevi) gibi parlatıcı bileşenler kullanabilirsiniz.

Nemlendirme de hala önemlidir. Nem, koyu lekeler söz konusu olduğunda bir başka önemli faktördür. Yağlar ve losyonlarla cilde nem katmak, mevcut koyu lekelerin görünümünü azaltabilir ve yenilerinin oluşmasını önleyebilir.

Ancak bir çözüm için mutlaka bir dermatoloğa gitmeniz gerekmez. İşte en iyi, dermatolog onaylı bileşenlere sahip koyu leke tedavisi için serumlar…

Hyper Clear Brightening Clearing Vitamin C Serum

Bu serum her yere uygulanmalı ve sadece koyu lekeleri değil, tüm yüzünüzü aydınlatmaya yardımcı olmak için yüzde 15’lik bir C vitamini kullanmalıdır. Meyve enzimleri, yaban mersini, zerdeçal ve kojik asit de hiperpigmentasyonu aydınlatmaya yardımcı olmak için birlikte çalışır.

L’Oréal Paris Revitalift Derm Intensives 10% Pure Vitamin C Serum

C vitamini, serbest radikalleri cilde oksidatif hasara neden olmaktan etkisiz hale getirir ve ciltte daha fazla pigment oluşturan enzimatik süreçleri engeller. Yani bu eczane serumu, izlerinde koyu lekelerin iki nedenini durdurmaya yardımcı olacaktır.

SkinBetter Science Alto Defense Serum

Cildimizi zararlı UV / UB ışınlarından korumak için güneşte aşırı üretime giriyor ve doğal cilt tonunuzdan daha koyu görünmelerine neden oluyor. Bu güneş lekeleri yıllar içinde birikir. Bir antioksidan, hücre hasarına neden olabilecek oksidatif stresi nötralize ederek cildin serbest radikal saldırılarına karşı korunmasına yardımcı olur. 

CeraVe Skin Renewing Vitamin C Serum

Bu C vitamini dolu liste, bu sert antioksidanın bir yıldız cilt parlatıcı olmasıdır ve bu kozmetik serumu bir istisna değildir. Aynı zamanda nemlendirici hyaluronik asit ve besleyici seramidler içerir, böylece eşit bir cilt tonu ile nemli bir cilt arasında seçim yapmanız gerekmez.

SkinCeuticals C E Ferulic

Bu, antioksidanlar vitamin C ve E içeren en sevdiğimiz aydınlatıcı serumlardan biridir. Fiyatına değer ve bize güven. Serbest radikalleri sınırlamak ve parlaklığı artırmak için her sabah hafif serumu uygulayın.

PCA Skin C&E Strength Max

C ve E vitaminleri, cilde serbest radikal hasarını önlemek ve anormal pigmentasyon üretimini engellemek için birlikte çalışan güçlü antioksidanlardır. Bu formül, C vitamini daha hızlı bozan bir sıvı değil bir krem ​​olduğundan, aktif bileşen daha uzun süre daha iyi çalışacaktır.

Dermalogica Age Bright Spot Fade

Bu ikisi bir arada leke tedavisi, mevcut çatlakları tedavi etmek için bir salisilik asit ve cadı fındığı kombinasyonu ve ayrıca eski bir kopmadan kalan pigmentasyonla başa çıkmak için anti-inflamatuar niasinamid kullanır.

Garnier SkinActive Clearly Brighter Dark Spot Corrector

Lipo-hidroksil asit (LHA), bu koyu leke düzelticideki güç merkezidir. Hidroksi asitler, cildin yüzeyindeki ölü hücreleri pul pul dökmenin etkili bir yoludur, böylece parlaklığı arttırır ve hiperpigmentasyonu iyileştirir.

SkinCeuticals Discoloration Defense

Koyu lekeler üçlü kojik asit, traneksamik asit ve B3 vitamini tehdidiyle eşleşmiyor. Koyu lekeleri, cilt renginin solmasını ve akne izlerini iyileştirdiği klinik olarak kanıtlanmıştır.

SkinMedica Lytera 2.0 Pigment Correcting Serum

Hassas cildiniz varsa harika olan bu hidrokinonsuz tedavi meyan kökü ekstresi ile parlar ve pigment üretimini azaltmak için hücrelerin içinde çalışan peptidler içerir. Aynı zamanda hücre yenilenmesini hızlandırmak için retinol (koyu lekelerin daha da azalmasına yardımcı olur) ve cildinizi korumak için E vitamini içerir.

SkinMedica Rejuvenative Toner

Her şey asitlerle ilgili ve bu küçük adamda bol miktarda var. Bu serumda laktik asit, glikolik asit, sitrik asit ve malik asit vardır. Her biri yaban mersini özü, şeker kamışı özü, şeker akçaağaç özü ve narenciye özlerinden türetilen doğal bir alfa-hidroksi asittir (AHA).

Bolden Nighttime Repair Serum

Glikolik asit, bu cilt serumundaki kahraman asittir. Antioksidanlar aloe ve E vitamini ile birleştiğinde ciltte daha fazla tahriş veya iltihap oluşturmamasını sağlar.

Ambi Fade Cream for Oily Skin

Hidrokinon koyu lekeleri aydınlatmak için altın standarttır ve bu parlatıcı kremdeki yıldız bileşendir. Bu formül, muhtemelen mevcut hidrokinonu bulabileceğiniz en yüksek konsantrasyon olan aktif bileşenin yüzde 2’sini içerir.

Murad Rapid Age Spot and Pigment Lightening Serum

Bu koyu leke düzeltici, hidrokinonun pul pul dökülme etkisini ve etkinliğini artırmak için parlatıcı hidrokinon artı ilave glikolik asit kullanır. Hassas cildiniz varsa, hidrokinon kızarıklığa, kuruluğa ve diğer tahrişe neden olabilir.

Proactiv Advanced Dark Spot Correcting Serum

Bu, melanin üretimini engelleyen hidrokinon kullanıyor ve melanin üretiminde çok önemli olan tirozinaz adlı bir enzimin aktivitesini azaltarak çalışır. Cildimiz, kendisini bu durumdan korumak için daha fazla melanin ürettiğinden güneş, melanin üretimini engelleyerek cildi aydınlatacak ve koyu lekeleri yok edecektir. 

Differin Adapalene Gel 0.1% Acne Treatment

Dermatologlar, akne ve yaşlanma belirtileriyle savaşmak için bunları sever. Şimdi, bu listeye koyu leke düzeltici ekleyebilirsiniz. Bu jel, süper etkili bir retinoid türü olan adapalen içerir. Retinoidler, cildi pul pul dökmek ve renk değişikliğini tedavi etmek açısından çok önemlidir.

REN Bio Retinoid Anti-Ageing Cream

Bakuchiol bir retinoid alternatiftir, iyi tolere edilir ve cilt tonunu eşitlemek için C vitamini ile harika çalışır. Bu yaşlanma karşıtı serum ciltteki koyu lekeleri giderir ve cilt tonunu eşitler.

Neutrogena Rapid Tone Repair Dark Spot Corrector

İyi bir koyu leke tedavisi arıyorsanız, Neutrogena’nın bu ürünü idealdir. C vitamini ve retinol kombinasyonu, anormal pigment üretimini engellemeye yardımcı oluyor ve fazladan pigment içeren deri hücrelerinin dökülmesini artırıyor.

Differin Dark Spot Correcting Serum

Akneyi temizlemek ve gelecekteki akneleri önlemek için güçlü bir retinoid içeren Differin Gel harikadır. Tezgahta satılan ilk retinoid ve diğer retinoidlere kıyasla daha naziktir.

FDA onaylı cilt ağartma maddesi olan yüzde 2 hidrokinon içerir ve melanin üretimine müdahale ederek çalışır. Melanin, cilde koyu pigment veren şeydir. Hidrokinon, dermatoloğunuzun reçetesiyle daha yüksek oranlarda mevcuttur. Hidrokinonun daha koyu cilt tonları için yan etkileri olabileceğini unutmayın bu nedenle kullanmadan önce her zaman dermatoloğunuza danışın.

Shani Darden Retinol Reform

Bu serum, kollajen üretimini (cildi dolgun yapan) artırmak için benzersiz bir retinol ve laktik asit kombinasyonu kullanır ve aynı zamanda koyu lekeleri hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca, cildin koyu lekelere ve yaşlanmaya neden olabilecek kirleticilerden korunmasına yardımcı olan elma özü sayesinde antioksidan koruma elde edeceksiniz.

Philosophy The Microdelivery Triple-Action Brightening Peel

Parlatıcı bir kremle birlikte, koyu lekeleri hafifletmek istiyorsanız soyma pedleri yapabilirsiniz. Bu kullanışlı pedler, mandelikle birlikte niasinamid gibi parlatıcı maskelerdir. Ölü deri hücrelerini temizlemek ve koyu lekeleri azaltmak için fitik ve azelaik asitler içerir.

First Aid Beauty Facial Radiance AHA Intensive Peel

Normal peelingler, cildinizi kızarık hale getiriyorsa ve cildinizi kurutyorsa, birden çok koyu lekeye saldırmak için bunu deneyin. Hafif ancak nemlendirici bir AHA peelingi, haftada bir kez uygulandığında koyu lekelerin azaltılmasına yardımcı oluyor.

Lancôme Visionnaire Crescendo Dual-Phase Night Peel

Bu kabuğun ilk kısmı cildin uyum sağlamasına izin veren yumuşak meyve asitleri içerir ve iki hafta sonra daha agresif bir alfa ve beta hidroksi asit kombinasyonu kullanılır.

Dr. Dennis Gross Skincare Alpha Beta Extra Strength Daily Peel

Bu hidroksi asit pedleri, iyi bir nedenden dolayı takip eden bir kültlere sahiptir. Aslında salisilik asit, glikolik asit ve malik asit gibi hem alfa hem de beta hidroksil asitler içerirler. Bu, hiperpigmentasyon da dahil olmak üzere birkaç problemin üstesinden gelmek için harika bir asit kombinasyonudur.

Aveeno Positively Radiant MaxGlow Infusion Drops

Soya, cildi parlatıcı etkilere sahip doğal bir bileşendir bu nedenle koyu lekeleri hafifletmeye yardımcı olan ürünlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu soya dolgulu serumu tek başına kullanabilir veya en sevdiğiniz nemlendiricinize birkaç damla karıştırabilirsiniz.

Koyu Lekeler İçin Krem Önerileri

Oraya nasıl geldiklerine bakılmaksızın, cildinizdeki koyu lekelerden kurtulmak zor olabilir. Neyse ki, tam olarak ne arayacağınızı bildiğiniz sürece, bu sinir bozucu izleri zamanla soldurmaya yardımcı olabilecek birçok tezgah üstü ürün var.

Koyu lekeler, çoğunlukla güneşe maruz kalmaya bağlı olarak cilt altında artan pigment birikimidir. Ancak cildinizin hiperpigmentasyona sahip olmasının birkaç başka nedeni daha vardır. Akne izleri ve hormon seviyelerindeki değişiklikler gibi şeyler de sıklıkla suçlanabilir.

Deride iltihaplanmaya neden olan ve melanositleri (ciltteki pigment üreten hücreler) tahriş eden herhangi bir süreç vücutta koyu lekeler veya hiperpigmentasyon oluşturacaktır.

Piyasada koyu lekeleri soldurmayı vaat eden çok sayıda farklı yaşlanmayı geciktirici ürün olduğundan, hangilerinin gerçekten satın almaya değer olduğunu anlamak zor olabilir. Bu nedenle, dermatologların koyu leke düzelticilerde tam olarak hangi bileşenleri aramalısınız?

Cildin pul pul dökülmesini hızlandırmaya yardımcı olan antioksidan veya bileşen içeren herhangi bir ürün, koyu lekeleri yok etmeye çalışır. Güneş lekelerinin veya çillerin görünümünü azaltmaya yardımcı olmak için C vitamini, alfa arbutin, meyan kökü ekstresi, heksil resorsinol, yeşil çay, glikolik asit ve tabii ki güneş kremleri bulmanız gerekir.

Koyu lekelerin solmasına yardımcı olan diğer yaygın bileşenler, niasinamid ( vitamin B3), kojik asit, hidrokinon, laktik asit ve retinoldür. Retinol, cilt hücrelerinin daha hızlı yenilenmesini sağlar. Birisi retinol kullandığında, cildin dış tabakası sıyrılır ve altındaki yeni deri ortaya çıkar. Laktik asit ve glikolik asit de koyu renk değişikliğinin pul pul dökülmesine yardımcı olur. Cildin en üst katmanını çıkarmak, hiperpigmentasyona yardımcı olmak için diğer ürünlerin cildin derinliklerine nüfuz etmesini sağlar. 

Bir koyu leke düzeltici uygulamaya başlamadan önce hatırlamanız gereken birkaç şey var. Çok hassas bir cildiniz varsa, retinol ve asitler gibi belirli bileşenlere dikkat etmek istersiniz. Cildinizin buna tolerans gösterebilmesi için mümkün olan en düşük güçlerle başlamak istiyorsunuz. C vitamini gibi bileşenler açık ten rengine sahip kişilerde daha etkili olsa da, daha koyu ten tonlarına sahip olanlar genellikle hidrokinon ve retinol gibi bileşenlere ihtiyaç duyar.

Bu tür koyu lekeler genellikle zararsız olsa da, herhangi bir endişeniz varsa dermatoloğunuza danışın. Bazen cildinizdeki yeni bir pigmentasyonun iyi huylu bir çil mi, güneş lekesi mi yoksa cilt kanseri gibi daha ciddi bir şey mi olduğunu söylemek zordur ve kesin bir teşhis için deri biyopsisi gerekebilir. Düzensizlik belirtileri varsa (düzensiz renklenme, pürüzlü sınır ve asimetri) veya lekeleriniz değişiyorsa, derhal bir dermatolog tarafından muayene edilmelidir.

Bu dermatologların ipuçlarını göz önünde bulundurarak, koyu lekeleri tedavi etmek için en sevdikleri serumlar, kremler ve peelingler dahil olmak üzere çevrimiçi satın alabileceğiniz en iyi koyu leke düzelticileri ve ayrıca tavsiye ettikleri aktif bileşenleri kullanan müşteri tarafından sevilen ürünleri topladık.

Sunday Riley Good Genes All-in-One Lactic Acid Treatment

Bu koyu leke giderici kremin içinde yüksek etkili, saflaştırılmış sınıf laktik asit vardır. Laktik asit, gözle görülür hiperpigmentasyon belirtileriyle savaşırken, daha pürüzsüz, daha temiz, daha genç görünen cildi anında berraklaştırmak ve ortaya çıkarmak için donuk, gözenekleri tıkayan ölü cilt hücrelerini eksfoliye eder. 

Meyan kökü, hiperpigmentasyonun görünümünü doğal olarak aydınlatır. Limon otu, parlaklığı artırmaya yardımcı olur. Aloe vera, cildi rahatlatmaya yardımcı olur. Bunun dışında bu kremin zengin içeriğinde kaktüs meyvesi özü, agave yaprağı özü, orkide özü, aloe yaprağı özü, kaprisil, skulen, stearic acid, arnika çiçeği özü, meyan kökü ekstresi, limon otu yağı vardır.

Çoklu görev, hedefe yönelik laktik asit tedavisi, çizgilerin, kırışıklıkların ve koyu lekelerin görünümünü gözle görülür şekilde azaltırken hızlı bir şekilde pul pul dökülür ve doğal olarak genç parlaklığı artırır. Yüksek etkili, saflaştırılmış laktik asit, daha pürüzsüz, daha temiz bir cildi anında berraklaştırmak ve ortaya çıkarmak için donuk, gözenekleri tıkayan ölü cilt hücrelerini eksfoliye eder. Cildi parlatan meyan kökü ile birlikte bu süper konsantre bakım, doğal olarak daha parlak ve eşit tonda bir cilt için koyu lekelerin, yaşlılık lekelerinin ve güneşe maruz kalmanın neden olduğu renk değişimlerinin görünümünü görsel olarak azaltır.

Sadece üç dakika içinde ince çizgileri anında ve önemli ölçüde dolgunlaştırdığı ve parlaklığı artırdığı klinik olarak kanıtlanmıştır.

Mad Hippie Vitamin C Serum

Cildinizi sıkılaştırın, aydınlatın ve pürüzsüzleştirin! Mad Hippi’nin ödüllü C Vitamini Serumu, cildi aydınlatan, sıkılaştıran ve pürüzsüzleştiren uyumlu bir antioksidan karışımıdır. Konjak kökü, ferulik ve hyaluronik asit içeren sekiz aktif. Konjak kökü, cildi yumuşatıp pürüzsüzleştiren, vitaminler ve besinler açısından zengin egzotik bir Asya çiçeğidir. Ferulik asit, bitkilerin hücre duvarlarında bulunur ve C ve E vitaminleri ile birleştiğinde bileşik bir antioksidan etkiye sahiptir.

Bu kremin içindeki C vitamini (Sodyum Askorbil Fosfat), kırışıklıkların ve renk değişikliğinin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidandır. E vitamini, kırışıklıkların ve renk değişikliğinin görünümünü azalttığı gösterilen koruyucu antioksidandır. Ferulik asit, çalışmalarda bileşik bir antioksidan etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Hyaluronik Asit, topikal olarak uygulandığında cildin dolgun görünümünü artırmaya yardımcı olabilir.

Konjak kök tozu, bakır, çinko, fosfor, yağ asitleri, protein, karbonhidratlar, lipitler, potasyum, magnezyum, demir, niasin, folik asit ve A, E, C, D ve B vitaminleri gibi besinler açısından zengindir.

Greyfurt özleri, antioksidanlar ve sitrik asit açısından zengin, greyfurt doğal bir peeling görevi görür. Papatya özü, cildi doğal olarak yatıştırır ve yatıştırırken ince bir koruyucu kalkan sağlar. Misk adaçayı, aşırı kuru veya aşırı yağlı cildi gidermeye yardımcı olur ve doğal tonik ve sıkılaştırıcı görevi görür.

Shani Darden Skin Care Retinol Reform

Gözle görülür şekilde parlayan, genç görünen bir cilt için çizgi ve kırışıklıkların, koyu lekelerin ve lekelerin görünümünü iyileştiren kült bir retinol ve laktik asit serumudur. Normal, kuru, karma ve yağlı cilt tipleri için uygundur. Bu hafif serum koyu lekeler, ince çizgiler, kırışıklıklar, akneler ve lekeleri tedavi eder.

Bu kremin içindeki kapsüllenmiş retinol, doğal kolajeni destekler ve ince çizgi ve kırışıklıkların, koyu lekelerin, sivilce izlerinin ve düzensiz dokuların görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Laktik asit, daha pürüzsüz, daha parlak bir cilt için eksfoliye eder. Pyrus malus elma meyvesi özü, gözle görülür yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur ve daha sağlıklı görünen bir cilt için antioksidan koruma sağlar.

Sülfat SLS ve SLES, parabenler, formaldehitler, formaldehit salıcı maddeler, ftalatlar, mineral yağ, retinil palmitat, oksibenzon, kömür katranı, hidrokinon, triklosan ve triklokarban içermez ve sentetik kokular içermez. Bu ürün aynı zamanda vegan, cruelty free ve geri dönüştürülebilir ambalajlarda gelir.

Bu etkili ancak nazik retinol formülü, diğer retinol ürünleriyle sıklıkla karşılaşılan kuruluk ve tahriş olmadan cilde faydalar sağlar. Ayrıca cildi aydınlatmaya ve pürüzsüzleştirmeye yardımcı olan laktik asit içerir. Bu ürün yağsızdır.

Loreal Paris Revitalift SPF 30 – Yaşlanma Karşıtı Gündüz Bakım Kremi 

Gli̇koli̇k asi̇t i̇çeren spf losyonu,  yaşlanma karşıtı yüz kremidir. SPF 30’un yanı sıra daha parlak cildi ortaya çıkarmak, düzensiz cilt tonunu düzeltmeye yardımcı olmak ve kırışıklıkların görünümünü azaltmak için glikolik asit (AHA), C vitamini ve pro-retinolün çok görevli bir kombinasyonunu içerir. 

Geniş spektrumlu SPF 30 güneş koruyucu içeren bu nemlendirici yüz nemlendirici, güneşin yaşlanan UVA / UVB ışınlarına karşı korumaya yardımcı olur.

Ci̇ldi̇ yüz nemlendi̇ri̇ci̇ i̇le yeni̇ler. Cildinizin sağlıklı kalması için cildinize temel nem sağlamak için cildinize Revitalift yaşlanma karşıtı cilt bakımından günlük bir doz nemlendirme hediye edebilirsiniz.

Günlük kullanim i̇çi̇n nemlendi̇ri̇ci̇dir. Bu yoğun gündüz kremini iyice emilene kadar yüzünüze ve boynunuza sürün Günlük cilt bakımı rutininizin bir parçası olarak tek başına sabahları veya gerektiği gibi katman olarak kullanın.

Revitalift i̇le cilt bakımınızın herhangi bir aşamasına yaşlanmayı geciktirici bir fayda ekleyebilirsiniz. Revitalift günlük yüz temizleyiciyle nazikçe peeling yapın, Revitalift Derm Yoğunlaştırıcı Hyaluronik Asit Yüz Serumu ile tedavi edin ve Üçlü Güçlü Gündüz Kremi ile nemlendirin.

ProactivMD Adapalene Gel Acne Treatment

Adapalene, dermatologlar tarafından onlarca yıldır tavsiye edilen bir akne ilacıdır ancak yakın zamana kadar sadece reçeteyle temin edilebiliyordu.

Sivilce kreminden daha fazlasına ihtiyacınız var. Adapalene jel akne, siyah nokta, tıkanmış gözenekler, sivilce, lekeler ve beyaz noktalara karşı güçlü temizleme koruması sağlar.

Bu retinoidin, on iki hafta içinde sivilceyi yüzde 87’ye kadar azalttığı ve daha fazla kullanımla devam eden faydaları olduğu gösterilmiştir.

Adapalene, doktorların yirmi yıldan fazla bir süredir dünya çapında kırk milyondan fazla kişiye reçete ettiği, gençler ve yetişkinler için güvenli ve etkili bir akne tedavisidir.

Akne eğilimli ciltler için özel olarak tasarlanan ProactivMD Adapalene jel, daha temiz ve parlak bir cilde sahip olmak için çok önemli bir adımdır.

Eva Naturals Vitamin C Serum Plus 2% Retinol, 3.5% Niacinamide

En İyi Yaşlanma Karşıtı Serum, antioksidanlarla yüklü C vitamini serumu güneşten zarar görmüş cildi onarırken UV ışınlarına karşı korumaya yardımcı olur. Yaşlanma karşıtı bir destek için hyaluronik asit, ağırlığının bin katına kadar suda tutarak inanılmaz nemlendirme sağlar!

Akne ve diğer cilt sorunları teninizin kırmızı ve düzensiz görünmesine neden olur. Formülümüzde bulunan niacinamide, iltihaplanmayı doğal olarak azaltarak ve genel olarak daha eşit bir cilt tonu için sorunlu cildi yatıştırarak sağlıklı cildi destekler! Bu aynı zamanda etkili bir koyu leke düzeltici ve hiperpigmentasyon tedavisidir.

Gözenekler kir ve yağ ile tıkandığında daha büyük ve daha görünür hale gelirler. Retinol, gözenekleri temizlemeye çalışır ve böylece daha küçük görünmelerini sağlar. Buna salisilik asitin peeling etkilerini de ekleyin ve serumumuz lekelerle savaşmaya ve akne eğilimli cildi iyileştirmeye hazır. Retin A, AHA serumları, hidrokinon ve piyasadaki diğer retinoid ürünler gibi ürünler için güçlü bir alternatiftir.

Vitaminler, uçucu yağlar ve aloe vera gibi organik bileşenlerle paketlenmiş organik c vitamini serumumuz, yetişkinlere yönelik bir akne tedavisi ve hepsi bir arada kuru cilt bakımıdır! Formülümüzü tüm cilt tipleri için güvenli ve etkili tutmak için doğal içeriklere odaklanıyoruz.

CeraVe PM Facial Moisturizing Lotion | Night Cream with Hyaluronic Acid and Niacinamide

Akşam cilt bakımı rutininin son adımı olarak Cerave PM yüz losyonunu kullanın. Göz kremi, nemlendirici veya yüz serumu ile katmanlama yapıyorsanız, diğer ürün uygulamaları tamamen emildikten sonra Cerave gece losyonunu uygulayın.

Cerave’nin PM yüz kremi, cildi sakinleştirmeye yardımcı olmak için niasinamid içerir ve gece boyunca hidrasyon sağlamak için MVE Teknolojisini kullanır. Ayrıca cildin nemini korumaya yardımcı olmak için hyaluronik asit içerir.

Seramidler ciltte doğal olarak bulunur ve cilt bariyerindeki lipidlerin yüzde 50’sini oluşturur. Tüm CeraVe ürünleri, cildin doğal bariyerini geri kazanmaya ve korumaya yardımcı olmak için üç temel seramid (1, 3, 6-II) ile formüle edilmiştir.

CeraVe Skincare, dermatologlarla birlikte geliştirilmiştir ve kuru cilt, hassas cilt, yağlı cilt, akne eğilimli ciltler ve daha fazlası için uygun ürünlere sahiptir. Parfüm içermez, paraben içermez, yağsız, komedojenik değildir ve alerji testi yapılmıştır.

Dr. Dennis Gross Alpha Beta Extra Strength Daily Peel

Bu krem, yağlı ciltler, düzensiz ton veya doku, kırışıklıklar veya büyümüş gözenekler için idealdir. İnce çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltır. Gözenekleri gözle görülür şekilde azaltır ve kırılmaları tedavi eder. Koyu lekeleri hedefler ve cilt tonunu ve dokusunu iyileştirir.

Neutrogena Rapid Tone Repair Dark Spot Corrector Face Serum 

Bu koyu leke düzeltici krem hyaluronik asit, retinol ve c vitamini ile zenginleştirilmiştir. Günlük kırışıklık karşıtı retinol serumu ve aydınlatmak, koyu lekeleri iyileştirmek ve eşit cilt tonu yaratmak için kullanılır.

Neutrogena Rapid Tone Repair Dark Spot Corrector Face Serum, C vitamini ve hyaluronik asit içeren günlük yüz serumu daha genç görünen cildi ortaya çıkarmaya yardımcı olur. 

Koyu leke düzeltici, inatçı koyu lekelerin ve cilt renginin bozulmasının görünümünü iyileştirirken cilt tonunu aydınlatmaya yardımcı olarak cildin görünümünü yenilemeye çalışır.

Cildin berraklığını ve parlaklığını artırarak sadece bir haftada fark edilir derecede daha düzgün, daha genç görünen cildi ortaya çıkarın Gün boyunca cildin görünümünü sürekli olarak yenilemeye yardımcı olan ve kırışıklıkları hızlı bir şekilde yumuşatan Retinol SA içerir.

Günlük yüz serumu, en yüksek konsantrasyonda C vitamini ve ciltte doğal olarak bulunan ve nemi çeken ve hapseden bir nemlendirici olan hyaluronik asit içeren formülle ciltte renk değişikliği görünümünü anında parlatır ve azaltır.

Tüm cilt tonları için yeterince nazik ve düzenli bir cilt bakımı rutininde günlük kullanım için uygun olan canlandırıcı serum, kuru cildin evde nemlenmesini kişisel bakım deneyimine dönüştürür.

SkinCeuticals C E Ferulic

SkinCeuticals’ın C E Ferulic, cildinizin serbest radikallerin neden olduğu çevresel hasara karşı korumasını güçlendirmek için ferulik asit ile saf C ve E vitamininin sinerjik bir antioksidan kombinasyonuna sahiptir. Antioksidan koruyucu faydalara ek olarak, bu formül, cildinizi sıkılaştırıp parlaklaştırırken, çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmak için yaşlanma ve foto-hasar belirtilerini iyileştirir. Son olarak, bu güçlü formül UVA / UVB, kızılötesi radyasyon (IRA) ve ozon kirliliği (O3) tarafından indüklenen serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olur.

Bu ürünün içindeki saf C vitamini yani L-Askorbik asit, gözle görülür yaşlanma karşıtı faydalar sağlar, cildi aydınlatır ve oksidatif strese karşı korumaya yardımcı olur. Alfa tokoferol yani saf E vitamini formu serbest radikalleri nötralize eder ve cilt lipitlerini yeniler. Bitki bazlı bir antioksidan olan ferulik asit, serbest radikalleri nötralize eder ve C ve E vitaminlerinin antioksidan faydalarını ve stabilitesini artırır.

Güneş ve kirliliğin neden olduğu cilde zarar veren serbest radikallere karşı gelişmiş çevre koruması sağlar. UV, ozon ve dizel egzozunun oluşturduğu serbest radikallerden kaynaklanan kombine oksidatif hasarı yüzde 41’e kadar azalttığı klinik olarak kanıtlanmıştır. İnce çizgilerin, kırışıklıkların ve sıkılık kaybının görünümünü iyileştirir Cilt tonunu eşitler ve aydınlatır. Bu C vitamini serumu emildikten sonra yetmiş iki saat etkili kalabilir.Paraben içermez ve normal, kuru ve hassas cilt tipleri için idealdir.

Lazer sonrası kullanıma uygun test edilmiştir. Bireysel işlem sonrası bakım için her zaman bir doktora danışın. L-askorbik asit zamanla renk değiştirebilir, ancak oksidasyon minimumdur ve formülasyonun etkili olduğu kanıtlanmıştır. Tüm SkinCeuticals antioksidan formülasyonları son ambalajda test edilmiş ve otuz altı ay etkilidir ve açıldıktan sonra altı aya kadar stabil kaldığı onaylanmıştır.

Drunk Elephant T.L.C. Framboos™ Glycolic Resurfacing Night Serum

Cilt tonunu, dokusunu, ince çizgileri, kırışıklıkları ve gözenekleri gözle görülür şekilde iyileştirmek için ölü cilt hücrelerini kaldırarak tıkalı cildi yeniden canlandıran bir AHA / BHA gece serumudur. Bu ürün normal, kuru, karma ve yağlı ciltler için idealdir. Bu krem ciltteki ince çizgiler ve kırışıklıklar, gözenekler, donukluk ve düzensiz doku tedavisinde kullanılır.

Bu serumun içindeki glikolik artı, tartarik asit, laktik asit ve sitrik asit vardır. Tüm bu asit kombinasyonu daha pürüzsüz, daha parlak, daha eşit görünümlü bir görünüm için donuk, pürüzlü cildi yeniden yüzeye çıkararak biriken ölü cilt hücrelerini pul pul döker. Bu kombinasyon ckuruluk veya hassasiyet olmadan kimyasal pul pul dökülme sağlar, fazla yağı azaltır ve görünür netlik ve parlaklık ortaya çıkarır. Maksimum emilimin önünü açarak diğer ürünlerin performansını artırır ve pH değeri 3,8’dir. Salisilik asit, cildi yatıştırırken gözenekleri açmak için sebumu gevşetir. Ahududu meyve özü, antioksidanlarla serbest radikal hasarıyla savaşırken cildi nemlendirir ve rahatlatır. Bu serum uçucu yağlar, silikonlar ve koku içermez.

Drunk Elephant, yalnızca cildin sağlığına doğrudan fayda sağlayan veya formülasyonlarının bütünlüğünü destekleyen bileşenleri kullanmaya kararlıdır. Marka, sağlıklı pH seviyelerine, cildin tanıdığı formülasyonlara, kolayca emilen küçük moleküler yapıya ve aynı zamanda cildin asit örtüsünü destekleyen etkili aktif bileşenlere odaklanır. Tüm ürünleri birbiriyle karıştırılmak üzere tasarlandı. Bu, cildin üzerine oturan ve onu UV hasarından koruyan güneş kremi Umbra dışındaki tüm ürünleri için geçerlidir. Sonuç, en mutlu, en sağlıklı durumuna sıfırlanan cilttir.

Dark Spot Corrector by Olay, Luminous Tone Perfecting Cream and Sun Spot Remover, Advanced Tone Perfecting

Bu krem sayesinde cilt iki hafta içinde gözle görülür şekilde daha genç görünür ve sadece sekiz hafta içinde koyu lekelerin ve renk değişimlerinin görünümünü azaltır. Bu nemlendirici krem, hafif kokulu, hızlı emici ve yağsızdır.

Anti̇oksi̇dan i̇nfüze formüle sahip bu krem, sekiz haftada parlak, güzel ve sağlıklı görünen bir cilt için cilt yüzeyine derinlemesine tonlu akşam bileşenleri sağlar. Nemlendirici kremi her sabah ve gece temizledikten sonra cildinize masaj yapın.

Ci̇ldi̇n görünümünü aydinlatan bu krem sağlıklı görünen, genç ışıltıyı yeniden yakalamaya yardımcı olur. Etki̇li̇ olmak üzere tasarlanan bu krem, çeşitli cilt tonlarında kullanım içindir. Nemlendirici cildi hızla nemlendirir ve mesaisi günlük rutininizin bir parçası olarak genel cilt tonu görünümünü eşitler. Parlak, güzel ve sağlıklı görünen bir cilt ortaya çıkarır. Sadece sekiz haftada koyu lekelerin görünümünü, yaşlılık lekelerini ve güneş lekelerini ve renk değişikliğini ortadan kaldırır.

SUNDAY RILEY Tidal Brightening Enzyme Water Cream

Yeni nesil su bazlı nemlendirici kremine eklenmiş gelişmiş bir aydınlatma ve arıtma işlemi yapan bu krem tüm cilt tiplerine uygundur. Bu formül, cildinizin genç bir şekilde nemlendirilmiş ve dolgun görünmesi için iki tür hyaluronik asit ve demirhindi özü içeren yoğun bir su banyosu sağlar. Papaya enzimleri pürüzsüz ve pul pul dökülürken, alfa-arbutin koyu lekelerin ve renk değişikliğinin görünümünü gözle görülür şekilde aydınlatır. Tidal Brightening Enzyme Water Cream, yirmi dört saate kadar sürekli nem için hidrasyonu on beş dakika kadar kısa bir sürede artırır.

Zamanla hiperpigmentasyonu gözle görülür şekilde aydınlatmak için temiz cilde günde iki kez uygulayın. Nemlendirmek ve ışıldamak için formülü makyajın üzerine hafifçe vurun veya doğrudan cilde uygulayın. Paraben içermez, sülfat içermez, fitalat içermez, soya içermez, koku içermez, gluten içermez, cruelty free ve vegandır.

Koyu Lekeler İçin Maske Tarifleri

Yüzdeki koyu lekeler can sıkıcı olabilir! Hayatımızda zaten yeterince sorun var ve yüzdeki koyu lekeleri gizlemenin stresiyle uğraşmak hiç de uygun bir durum değil. Ancak her sorunun bir çözümü olduğunu söyledikleri gibi ve burada yine güvenli ve etkili doğal çözümlerle karşınızdayız. Bu yazıda, basit yüz maskeleriyle koyu lekelerin üstesinden nasıl gelineceğini anlatıyoruz. Çok merak mı ediyorsunuz? Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Hiper-pigmentasyona bağlı koyu lekeler genellikle orta yaşta ortaya çıkar. Akne, sivilce, siyah nokta gibi cilt travmaları, cildinizde koyu lekeler bırakan diğer yaygın sorunlardan bazılarıdır.

Koyu lekelerden kurtulmak için aşağıdaki yüz maskelerinden birini uygulayarak evde koyu lekeleri kolayca tedavi edebilirsiniz. Tümünün yapımı kolaydır ve zahmetsizdir.

Koyu lekeler için limon ve bal maskesi

Topikal olarak uygulandığında limonda bulunan sitrik asit ağartıcı özelliği ile koyu lekelerin açılmasına yardımcı olur. Limon ayrıca gözeneklerin açılmasına ve küçülmesine yardımcı olur. Bu yüz maskesindeki bal, yumuşatıcı olduğu için cildin nemli kalmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda iyileştirici özelliklere sahiptir.

Yarım limonun suyunu bir cam kasenin içine sıkın ve üzerine bir yemek kaşığı bal ekleyin. Onları birlikte karıştırın. Bu maskeyi yüzünüzün her yerine uygulayın ve on ila on beş dakika bekletin. Ardından ılık suyla yıkayın ve ardından yüzünüze soğuk su püskürtün. Bir havlu kullanarak cildinizi nazikçe kurulayın ve ardından nemlendirin. Bu maskeyi her gün bir kez tekrarlayın.

Koyu lekeler i̇çin sandal ağacı yüz maskesi

Sandal ağacı, cilt bakımı özellikleriyle bilinir. Dolaşımı artırarak koyu lekeleri ve kusurları azaltır. Bu aynı zamanda cilde güzel bir ışıltı verir. Gliserin cildi nemlendirirken, gül suyu sandal ağacı tozunun cildi güzelleştirmesine yardımcı olur.

İki yemek sandal ağacı tozu, bir tatlı limon suyu ve bir tatlı gliserinden ince bir maske yapın. Maskenin kıvamını ayarlamak için gül suyu ekleyin. Maskeyi yüzünüzün her yerine ve özellikle koyu lekelere uygulayın. Birkaç dakika bekletin. Kuruduktan sonra ılık suyla yıkayın ve ardından cildi nemlendirin. Bu yüz maskesini haftada iki ila üç kez kullanın. Kuru cildiniz varsa, bunu haftada iki defadan fazla tekrarlamayın.

Koyu lekeler i̇çin soğan ve sarımsak yüz maskesi

Koyu lekelerden kurtulmak için mutlaka bu maskeyi denemelisiniz. Sarımsak kan dolaşımını iyileştirir ve soğan cildinizdeki yara ve izleri gidermede harikalar yaratır. Bu özellikler koyu lekeleri azaltmak için birlikte çalışır.

Bir dilim soğanı ve bir diş sarımsağı birlikte öğütün. Bu maskeyi koyu lekelerinize uygulayın ve yaklaşık on beş dakika bekletin. Ardından koku geçene kadar durulayın ve nemlendirici uygulayın. Bu maskeyi her gün bir kez yapın.

Koyu lekeler için süt ve ballı yüz maskesi

Sütün cildi aydınlatan etkisi vardır, bal ise nemlendirici özellikleriyle bilinir. Bu yüz maskesini düzenli olarak kullanırsanız sadece bu koyu lekelerden kurtulmakla kalmayacak aynı zamanda berrak, parlak ve daha genç görünen bir cilde sahip olacaksınız. Güzelliğinizi ortaya çıkarmanıza yardımcı olacak!

Bir yemek kaşığı süt ve bir yemek kaşığı balı bir cam kasede iyice karıştırın ve koyu lekelere uygulayın. Bu maskeyi yüzünüzün her yerine de uygulayabilirsiniz. Bu maskeyi on beş dakika beklettikten sonra cildinizi yıkayın. Bu maskeyi duş almadan önce veya yatmadan önce günde bir kez uygulayın.

Koyu lekeler i̇çin aloe vera yüz maskesi

Aloe vera, bol miktarda tıbbi değere sahiptir ve birçok iyileştirici özelliğe sahiptir. Melaninin aşırı üretimini engelleyen aloesin içerdiğinden koyu lekelerin giderilmesinde harikalar yaratır. 

Bir yapraktan taze aloe vera jeli çıkarın. Ayrı bir kapta tüm yüzünüzü kaplayacak kadar jeli alın ve buna gül suyunu ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Bu maskeyi yüzün her yerine uygulayın ve yaklaşık on beş dakika kurumasını bekleyin. Yıkamadan önce iki ila üç dakika masaj yapın ve ardından cildinizi bol suyla durulayın. Bu paket aynı zamanda cilt tonunu eşitleme için de kullanılabilir! Bu yüz maskesinin haftada üç ila dört kez kullanılması en iyisidir. Ayrıca her gün kullanılabilir.

Koyu lekeler i̇çin neem yüz maskesi

Neemin antiseptik özelliklerinden dolayı, özellikle sivilcelerin neden olduğu koyu lekelerin giderilmesinde çok etkilidir.

İki tatlı kaşığı neem tozu, bir tatlı kaşığı elma sirkesi ve bir yemek kaşığı balı bir cam kasede iyice karıştırın. Malzemeleri karıştırın ve karışımı buzdolabında birkaç dakika bekletin. Serin yüz maskesini tüm yüze uygulayın. On ila on beş dakika kurumasını bekleyin. Ardından cildinizi ılık suyla durulayın. Bu yüz maskesini haftada iki kez uygulayın.

Koyu lekeler i̇çin patates yüz maskesi

Doğal cilt ağartıcı maddeler olan patates, koyu lekeleri ve lekeleri hafifletir ve cildinizi aydınlatır. Limon suyu, aydınlatma sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Yarım patatesi soyup bir cam kasede rendeleyin. İçine bir tatlı kaşığı limon suyunu ve yarım çay kaşığı süt tozunu ekleyin ve iyice karıştırın. Bu maskeyi yüzünüze uygulayın ve yaklaşık on beş dakika bekletin. Ardından cildinizi bol suyla durulayın. Cildi kurulayın ve nemlendirici kullanın. Bu maskeyi her gün tekrarlayın.

Koyu lekeler için gram unu yüz maskesi

Gram unu cildi temizler ve koyu lekelerde biriken ölü hücreleri uzaklaştırır. Domates püresi ve aloe vera jeli daha sonra koyu lekeleri aydınlatmaya çalışır. Gram unu yüz maskeleri genellikle cildi güzelleştirmek ve doğal bir ışıltı vermek için kullanılır.

Bir yemek kaşığı gram unu, bir tatlı kaşığı domates püresi ve iki tatlı kaşığı aloe vera jelini bir cam kaseye alın. Tüm malzemeleri karıştırın ve bu yüz maskesini cildinize uygulayın. Doğal olarak kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra cildinizi suyla durulayın. Bu maskeyi haftada iki kez yapın.

Koyu lekeler için papaya yüz maskesi

Papayada bulunan enzimler cildi pul pul dökerek daha parlak hale getirir. Koyu lekelerde kullanıldığında, bu yüz maskesi ile büyük ölçüde aydınlatılır. Yeşil çay, koyu leke oluşumunun altında yatan bir neden olabilecek ciltteki oksidatif stresin bir kısmını hafifletmeye yardımcı olur. Bu, koyu lekelerin daha fazla oluşmasını önler.

Yarım çay bardağı doğranmış olgun papayayı bir çatal yardımıyla iyice ezin ardından içine iki yemek kaşığı yeşil çayı ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Bu maskeyi etkilenen cilde uygulayın ve yirmi ila otuz dakika bekletin. Ardından cildinizi soğuk suyla durulayın. Daha iyi sonuçlar için yüz maskesini uygulamadan önce yüzünüze buhar banyosu yapın. Bu maskeyi  haftada iki ila üç kez tekrarlayın.

Koyu lekeler için zerdeçal yüz maskesi

Kozmetik kil cildinizdeki tüm kirleri emerken, yüz paketindeki zerdeçal cilt tonunuzu eşitler. Bu, koyu lekeleri ve hiper pigmentasyonun olduğu diğer alanları da aydınlatacağı anlamına gelir. Zerdeçal ve bal da antioksidanlar açısından zengindir. Bu yüz maskesini kullandıktan sonra cildiniz yenilenmiş ve yumuşak hissedecek.

İki yemek kaşığı multani mitti veya herhangi bir kozmetik kil, bir çay kaşığı zerdeçal tozu, bir yemek kaşığı bal ve iki yemek kaşığı gül suyunu bir cam kaseye alın. Malzemeleri iyice karıştırın. Gerekirse daha fazla gül suyu ekleyin. Bu maskeyi yüzünüze ve boynunuza eşit olarak uygulayın. On beş ila yirmi dakika veya tamamen kuruyana kadar bekletin. Cildi bol suyla yıkayın. Bu yüz maskesini her dört ila beş günde bir kullanın.

Badem yağı ile cildi yatıştırın ve koyu lekeleri azaltın

Hem mutfakta hem de ciltte kullanılan bir başka cilt güçlendirici bileşen, ciltteki renk değişimlerini tedavi etmek için kullanmayı sevdiğim tatlı badem yağıdır. Bununla birlikte, genellikle yemek pişirmek için kullanılan badem yağı, ciltte kullanılanla tam olarak aynı değildir ve genellikle ek vitamin ve minerallerle takviye edilir. E vitamini ve niasinin varlığı hiperpigmentasyona ve cilt tonunun iyileşmesine yardımcı oluyor. Tatlı badem yağı komedojenik olmadığı yani gözeneklerinizi tıkamayacağı için cilt bariyerini korumaya yardımcı olması için onu bir makyaj temizleyici veya nemlendirici olarak gece rutininize ekleyebilirsiniz.

Yoğurtla cildinizi canlandırın ve koyu lekeleri giderin

Evinizde halihazırda sahip olabileceğiniz bir başka doğal cilt parlatıcı madde, cildi soyarak koyu lekeleri yok etmeye çalışan yoğurttur. Papayada bulunan kimyasal olarak peeling özelliği gibi, yoğurt da süt ürünlerinde doğal olarak bulunan laktik asit sayesinde ölü deri hücrelerini parçalar.

İnek sütü ile yoğurt kullanmak, laktik asit içerdiği için cildi sakinleştirmede etkili olabilir. Laktik asit, renk değişimini ve yaşlılık lekelerini iyileştiren bir AHA’dır. Bu asit cilt üzerinde diğer kimyasal eksfoliantlardan daha naziktir. Sütten elde edildiği için pH dengesizliklerinin düzeltilmesine yardımcı olur. Tonu, dokuyu iyileştirmeye ve kızarıklığı azaltmaya çalışıyor. 

Yoğurt, cildi temizlemek için tek başına veya antibakteriyel ve akne eğilimli ciltler için harika olan bal gibi cildin sağlığını iyileştirdiği bilinen ek bileşenlerle karıştırılarak uygulanabilir. Yoğurt maskesine yulaf ezmesi eklemek kuru cildi yumuşatmaya ve yatıştırmaya yardımcı olacaktır, cildi yırtmamak veya tahriş etmemek için bu maskeyi dikkatlice duruladığınızdan emin olun.

Domates ile güneş lekelerinden korunun

Bu malzemeyi yüzünüze sürmek yerine, domates sistematik olarak tüketildiğinde en iyi sonucu verir. 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre, günde kırk ila elli beş miligram domates salçası ile zeytinyağı tüketen katılımcılar, UV ışınlarının neden olduğu akut ve uzun vadeli güneş hasarından korundukları görüldü. Domates neden bu kadar etkilidir? Domates, güneşten korunma dahil olmak üzere birçok sağlık yararı olan likopen açısından doğal olarak zengindir. Domates hayranı değil misin? Guava, pembe greyfurt, karpuz ve kırmızı tatlı biber gibi diğer benzer renkli meyvelere ve sebzelere bakın.

Aloe vera ile yara i̇zini azaltın

Bazı insanlar için koyu lekeler hiperpigmentasyondan değil, özellikle melanin açısından zengin cilde sahip kişilerde belirgin olabilen yara izinin bir sonucu olabilir. Yara izleri öngörülemez ve bu da tedavi edilmesini zorlaştırabilir. En önemli şey hemen tedavi etmektir. Cildiniz ne kadar esnek olursa, yara izi oluşma ihtimali o kadar az olur, bu nedenle yağlar ve losyonlarla cilde nem eklemek görünümü azaltabilir ve yenilerinin oluşmasını önleyebilir.

İçeriden veya dışarıdan cildinizin sağlığını iyileştirmek için kullanılabilecek denenmiş ve gerçek bir bileşen aloe veradır. Aloe vera, aloe içecekleri şeklinde alınabilir veya aloe bitkisinin yaprağını kırarak ve yapışkan maddeyi yara izine sürerek cilde nemlendirici veya cilt iyileştirici olarak uygulanabilir. Elinizde bir aloe bitkisi yok mu? Aloe vera jeli, kızarıklığı azaltan losyon gibi aloe içeren birçok temizleyici veya nemlendiricinin yanı sıra doğrudan yüze uygulanabilir.

C vitamini ile cildi sağlıklı tutun

Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, C vitamini, mevcut lekeleri hafifletmek ve potansiyel olarak yenilerinin oluşmasını önlemek için güvenebileceğiniz en etkili doğal bileşenlerden biridir.

Koyu lekeli bir yara izi için, cildin üst katmanlarını çıkarmak için hücresel dönüşümü teşvik etmeye yardımcı olacak AHA soyulmaları veya retinol arayın. Hiperpigmentasyonu azaltmak için hidrokinon, kojik asit, fitik asit ve L-askorbik asit gibi parlatıcı maddeler arayın.

İkincisi, portakal ve ıspanak gibi C vitamini açısından zengin gıdalarda doğal olarak bulunan güçlü bir cilt bakımı bileşenidir. Bazı insanlar koyu lekeleri limon suyuyla hafifletmeyi tercih ederken, diğerleri yüksek asidik içeriği cilt için çok yoğun buluyor ve C vitamini alarak içeriden yararlanarak C vitamini almayı tercih ediyor. Ayrıca niasinamid, arbutin ve yabanmersini ile resorsinol ve traneksamik asidi deneyebilirsiniz.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx