Moda

Zayıf Gösteren Renkler Nelerdir?

Zayıf Gösteren Renkler ve Desenler

Reklamlar

Zayıf gösteren renkler, pandemi döneminde alınan fazla kiloları gizlemenin en harika yollarından biridir. Modacılar ve stilistler, renk bilimini çok iyi bildikleri için kamufle etmek istedikleri yerleri çok iyi gizlerler. Bu yazımızda zayıf gösteren renkleri sizler için yazdık.

İnsanı Zayıf Gösteren Renkler
İnsanı Zayıf Gösteren Renkler

İnsanı Zayıf Gösteren Renkler

Karantina ve kış vücudumuz için zor zamanlar. Hemen hemen herkes aşırı kilo alıyor. Siyah renk sizi daha ince gösterir, beyaz renk ise tam tersini yapar derler. Peki, bu doğru mu? Başka hangi renkler vücudunuzun daha ince görünmesine yardımcı olur ve hangi renkler sadece size ekstra kilo ekler? Bu konuda size İtalyan stilistlerinden bazı stil ipuçları vermek istiyoruz.

Çoğunuz koyu renklerin bir nesneyi daha küçük, parlak renklerin ise daha geniş gösterdiği kuralını zaten biliyorsunuzdur. Bu kural resimde de işe yarar. Ayrıca kıyafet seçerken bu kuralı da bilmeniz gerekiyor.

Reklamlar

Eğer sorunlu bir vücut bölgesi varsa (örneğin büyük kalçalar veya göbek) sorunu gizlemenin en kolay yolu bu vücut bölgesi için koyu renk giysiler seçmektir. Ve tam tersi, bazı vücut bölgenizi daha büyük göstermek istiyorsanız, vücudu daha geniş gösteren parlak ve canlı renkli giysiler kullanmanız gerekir.

Diyelim ki dolgun kalçalara sahip bir kadınsınız ve onları daha ince göstermek istiyorsunuz. Bu stil ipucunu izlemelisiniz. Pantolonlar, şortlar ve etekler gibi alt giysiler için koyu renkler ve bluzlar, tişörtler, kazaklar ve gömlekler gibi üst giysiler için parlak renkler kullanın. Siyah pantolon ve beyaz bluz kombini buna iyi bir örnektir. 

Omuzlarınız geniş ve kalçalarınız darsa üstte koyu renkler, altta ise daha parlak ve canlı renkler kullanmanız gerekir. Bu durumda beyaz pantolon ve siyah bluz kombini yapmanız gerekir. 

Vücut tipiniz daha dikdörtgen ise (omuzlar, bel ve kalçalar aynı genişliğe sahipse) belinizi vurgulamanız gerekir. Bunun için vücudu düz gösteren siyah rengi kullanmamalısınız. Canlı ve parlak renkler kullanmak daha iyidir.

Reklamlar

Vücudunuzdaki tek sorun göbek ise, renkli tayt veya ayakkabı giyerek bacaklarınıza vurgu yapın. İnce belinize vurgu yapmak istiyorsanız, parlak giysilerle koyu renkli kemer (siyah, lacivert, kahverengi) giyebilirsiniz.

Vücudu görsel olarak daha büyük yapan renkler vardır ve bunları her zaman hatırlamanız gerekir. Beyaz, sarı, turuncu, canlı kırmızı, lila ve pembe gibi renklerin hepsi parlak renklerdir.

Zayıf Gösteren Renkler Siyah
Zayıf Gösteren Renkler Siyah

Zayıf Gösteren Renkler Siyah

Bize her zaman siyah giymenin sizi daha zayıf gösterdiği söylendi. Bu yaygın bir moda tavsiyesidir, ancak buna neyin sebep olduğunu hiç merak ettiniz mi? Demek istediğim, arkasındaki mantık nedir?

Pekala, bunun arkasında gerçekten bilimsel bir açıklama olmamasına rağmen, bilimsel dergiler genellikle bir moda köşesi içermediği için garip bir fenomen, bazı olası ve çok ilginç açıklamalar var. 

Gözlerimizin bir vücuttaki fazlalıkları algılama şekli büyük ölçüde ışık efektlerinden kaynaklanır. Birinin şişkin bir göbeği olduğunu görebiliriz çünkü ışıklandırma ipuçları dış hatları ele verir. Aynısı kırışıklıklar için de geçerlidir. Onları aydınlatma desenleri nedeniyle görürüz. Siyah giymek bu ışık işaretlerini azaltır ve şişkin göbek ve kırışıklar gözle o kadar belirgin değildir. Bununla birlikte, diğer şişkinlikler için de işe yarıyor. Aktrisler genellikle kostüm tasarımcılarının siyah giyecekleri veya loş ışıkta olacakları sahnelerde göğüslerini doldurmalarını sağladığını söylüyor.

Bir başka nokta da, gözlerimizin gerçekten karanlık nesneleri (biraz) daha küçük görmesidir. Bu bir optik illüzyondur. Daha ince görünmek tam olarak bununla ilgilidir. Ve bu sadece giysiler için geçerli değil. Aslında tüm koyu renkler nesneleri daha küçük gösterir. Bu, mobilya, yataktaki kumaş, ev boyası ve görebileceğiniz diğer her şey için geçerlidir.

Bu aynı zamanda gözün çalışma şekli ve gördüğü şeyleri nasıl algıladığı ile de ilgilidir. Bir şeye baktığınızda, onun kenarlarını görme ve bu kenarları nesnenin sınırı olarak algılama eğilimindesiniz. Bu, nesne karanlık olduğunda daha az kenarlığa sahip olduğu için bulanık olabilir. Daha açık renkli bir nesnenin üzerinde gözle görülebilen çizgiler, şekiller ve belki de bölümler bulunur. Ancak nesnenin rengi çok koyu olduğunda, bunların hiçbiri çok görünür olmayacaktır.

Bu etkinin sınırlı olduğu açıktır. Birine siluet halinde bakıyorsanız, yan yan, siyah giymek ne kadar şişman göründüklerini değiştirmez. Ve siyah, sizi dikkatli bir şekilde inceleyen birini kandıramaz. Ama evet, siyah bazı durumlarda sıradan bir gözlemciye sizi biraz daha zayıf gösterebilir ama mucizeler yaratamaz. Gerçekten ilginç!

Zayıf Gösteren Kot Renkleri
Zayıf Gösteren Kot Renkleri 

Zayıf Gösteren Kot Renkleri 

Her zaman hedef kilonuza ulaşamazsınız ancak şu anda kot pantolonla daha ince görünebilirsiniz. Çoğu kadın, gardıropların temel unsuru olarak kot pantolonlara güvenir ve diğer gardırop seçeneklerine sığarken kendimizi rahat hissetmediğimizde genellikle onlara ulaşır. Ancak kot pantolonla daha ince görünmek biraz sanat olabilir. Bir skinny jean almak kadar basit değil. Kot alışverişine gittiğinizde nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair en iyi moda tavsiyelerini, her giydiğinizde anında kilo vermiş gibi görünmenizi sağlayan mükemmel kot pantolonu bulmanıza yardımcı olmak için topladık. Kot pantolonlarda nasıl daha ince görüneceğinize dair zaman kazandıran, şekil geliştirici kılavuzumuza göz atın.

Koyu Yıkamalı Kot Pantolon Seçin

Denim kotlar, beyaz, uçuk mavi ve güvercin grisinden koyu çivit mavisi, kömür rengi ve mürekkep siyahına kadar uzanan geniş bir renk yelpazesine sahiptir (yıkama veya renk uygulamaları da denir). Aralarından seçim yapabileceğiniz pastel kot pantolonlar ve eğlenceli renkli kot yıkamalar da var.

Amacınız kot pantolonda daha ince görünmekse, renk aralığının en koyu ucunda bir kot tonu seçmek en iyisidir. Derin çivit mavisi veya siyah kot yıkamalı, ince, tam oturan koyu yıkama kot pantolonlar sadece ince göstermekle kalmaz, aynı zamanda hem günlük hem de şık üstlerle giymek için çok yönlüdür.

Çoğu koyu denim kot pantolonun, özellikle onları eve ilk getirdiğinizde, yıkama sırasında diğer giysilere sızabilecek ağır boyalarla üretildiğinden, yıkanması için ekstra özen gösterilmesi gerektiğini unutmayın.

Yüksek Belli Kot Pantolonları Tercih Edin
Yüksek Belli Kot Pantolonları Tercih Edin

Yüksek Belli Kot Pantolonları Tercih Edin

Yüksek belli kot pantolonlar, eski tarz çirkin versiyonları sayesinde biraz kötü bir üne kavuştu. Yine de doğru giyildiğinde yüksek belli kot pantolonlar korkulacak bir şey değildir ve aslında sizi anında daha ince göstermek için harikalar yaratabilir. Bu işe yarar, çünkü üzerinize tam oturan, yüksek belli bir jean alt gövdeyi uzatır ve gözü daha zayıf görmenizi sağlar. Bu tarz aynı zamanda karnınızı tutmanıza, kalça hattı boyunca şeklinizi düzeltmeye yardımcı olur ve göbek genişliğini gösterme riskini ortadan kaldırır.

Daha ince görünmenizi sağlayacak yüksek belli kot pantolonlar için alışveriş yaparken birkaç temel ilkeyi aklınızda bulundurun. Bel bandı tam göbek deliğinizin üzerine kadar gelen bir kot pantolon bulmalısınız. Yukarıda belirtildiği gibi koyu renk yıkamada bir kot satın alın. Derin ve koyu mavi kotlar ve siyah kotlar en iyi arkadaşlarınızdır.

Klasik tek düğmeli, fermuar kapatmalı kot pantolonlar, karın bölgesini gizli tutmak için en iyisidir. Yüksek belli kot pantolonlarda daha ince görünmek istiyorsanız ne giymemeniz gerektiğini de bilmek isteyeceksiniz. Çok düğmeli kotlar, bel bandı esnemeyen kotlar ve likralı olmayan kotlar kesinlikle size uygun değildir.

Uzunluğa Dikkat Edin

 Daha ince görünmek için uzun paçalı kot pantolonlarla alçak topuklu ayakkabılar giyin.  Kot pantolonla daha ince görünmek için giyinirken, uzunluğuna özellikle dikkat edin. Ayak bileğinin bir veya iki santim altında biten koyu renkli yıkama kotları, özellikle doğru ayakkabılarla eşleştirildiğinde vücudunuzu uzatır. Sivri burunlu ayakkabılar bacaklarınızı uzatırken, yuvarlak veya kare burunlu ayakkabılar bacaklarınızı daha dik gösterebilir.

Kot alışverişine çıkarken, boyunun doğru bir resmini elde etmek için kot pantolonla en sık giyeceğiniz ayakkabıları yanınıza almanız her zaman iyi bir fikirdir. Kot pantolonunuzla düz ve topuklu ayakkabılar arasında geçiş yapmak istiyorsanız, en sevdiğiniz yüksek topuklu ayakkabılarınızı giyecek ve bacağınızın ayak bileğinin altından vuracak (daha uzun) bir kot satın alın. Ayrıca uzun kotları düz ayakkabılarla giydiğinizde her zaman şık bir şekilde görünebileceğinizi unutmayın.

Mükemmel Uyum İçin Alışveriş Yapın
Mükemmel Uyum İçin Alışveriş Yapın

Mükemmel Uyum İçin Alışveriş Yapın

Uygun olmayan kot pantolonlar, diğer tüm giyim eşyalarından daha fazla, görsel olarak kilo verebilir. Bu nedenle, size tam olarak uyan kot pantolonları satın aldığınızdan emin olmanız çok önemlidir.

Kot alışverişine giderken doğru kot bedeninizi bilmek elbette önemlidir, ancak kot pantolonu denemenin ve bedeninizi dürüstçe değerlendirmenin yerini hiçbir şey tutamaz, çünkü bedenler markalar arasında değişebilir. Tasarımcı kot pantolonlarıyla ilgili çevrimiçi fırsatlar için alışveriş yapmak istiyorsanız, tam olarak düşündüğünüz stili bulmaya çalışın, böylece önce bizzat deneyebilirsiniz. Kot stilinin size nasıl uyduğunu doğruladıktan sonra, devam edip güvenle çevrimiçi sipariş verebilirsiniz.

Genel olarak, ne çok dar ne de çok bol olan kot pantolonlarda en yalın halinizle görüneceksiniz. Çeşitli kot pantolon türleri satın alırken uyulması gereken birkaç kural vardır.  Skinny jean’ler kalçalarınızı, poponuzu ve bacaklarınızı çok fazla sıkmadan sarmalıdır. Vücut tipiniz ne olursa olsun, daha ince görünmeye çalışıyorsanız, erkek arkadaş kot pantolonları bol kesimden daha düz bacak olmalıdır.

Ortasında sıkıca ama nazikçe tutan, beli kesmeden ve çekici olmayan bir göbek katlanma etkisi yaratmadan güzel bir bel bandından herkes faydalanacaktır. Kot pantolonlarda daha ince bir görünüm için, elastan sayısı için giysi etiketini de kontrol edin. Yüzde bir ila dört arasında spandeks içeren (diğer adıyla likra veya elastan) streç kot kotlar, normal kotlardan daha fazla vücudu saran bir silüet sunarken, aynı zamanda esneklik ve hareket sağlar.

Arka Görünümünüzü Kontrol Etmeyi Unutmayın

Poponuzun kot pantolonda nasıl göründüğü sizi endişelendiriyorsa, yeni bir kot pantolon satın alırken arka cep yapısına dikkat etmeniz gerekir. Doğru cep tasarımı, daha ince bir görünüm için poponuzu küçültebilirken, yanlış arka cepler, arka tarafınızın berbat görünmesine neden olabilir.

Vücut Tipinize Uygun Bedeni Seçin
Vücut Tipinize Uygun Bedeni Seçin

Vücut Tipinize Uygun Bedeni Seçin

Kot pantolon alışverişi yapmak çok daha kolay ve hangi stillerin vücudunuzu daha düz hale getirdiğini ve hangileriyle uğraşmamanız gerektiğini öğrenmeye başladığınızda daha az zaman alıyor. Örneğin, iyi orantılı bir kum saati figürüne sahip bir kadın, varlıklarını sergilemek (ve diğer vücut kısımlarını kamufle etmek) için armut biçimli veya çocuksu, atletik bir şekle sahip olandan farklı bir kot pantolon stili seçmek isteyecektir.

Doğru Ayakkabıları Giyin

Tepeden tırnağa kot pantolonlarda daha ince görünmek için kıyafetinizi iyi seçilmiş ayakkabılarla tamamlamanız önemlidir. Doğru bir çift ayakkabı bacaklarınızı ayak parmaklarınıza kadar uzatabilirken, kötü düşünülmüş bir çift bacaklarınızı daha kısa ve daha kalın gösterebilir.

Kot pantolonlarda en yalın görünüm için koyu renk bir kot pantolonu siyah veya başka bir koyu renkli ayakkabıyla eşleştirmeyi deneyin. Sivri yüksek topuklu ayakkabılar veya botlar, daha uzun, daha ince bir siluet için size en fazla bacak uzantısını sağlayacaktır. Sivri burunlu ayakkabılarda ayaklarınızın büyük görünmesi konusunda kendinize güveniyorsanız, daha uzun bir ayakkabı yerine kısaltılmış bir ayakkabı seçin.

Korse Gibi İşlev Yapan Kotlar Satın Alın
Korse Gibi İşlev Yapan Kotlar Satın Alın

Korse Gibi İşlev Yapan Kotlar Satın Alın

Esnek spandex kot pantolon, seksi bir uyum için vücuda oturur. Kot pantolonun bir korse gibi sarmasını istiyorsanız yalnız değilsiniz. Shapewear adı verilen bu kot pantolonlar, giysilerin altındaki topakları ve tümsekleri dizginlemede kesinlikle yararlı olsa da, kalın kot pantolonların altına giymek sıcak ve rahatsız edici olabilir.

Bazı denim tasarımcıları bu alandaki kadınların ihtiyaçlarına dikkat ettiler ve vücudu şekillendiren paneller, streç kumaş teknolojisi ve sizi en ince haliniz gibi gösteren ustaca dikişler içeren yenilikçi kot pantolonlar geliştirdiler. Bu vücut şekillendirici kot pantolonlar sizi daha ince gösterecektir.

Daha Yüksek Kaliteli Kot Pantolonlar Seçin

Daha kaliteli bir kot markasına yatırım yapmak, kotta en iyi şekilde görünmenin harika bir yolu olabilir. Üstün kaliteli kot pantolonlar yalnızca daha uzun süre dayanmakla kalmaz aynı zamanda tipik olarak bir kadının vücuduna daha iyi oturur ve canınız çektiği kot pantolonlarda o ince görünümü elde etmenize yardımcı olabilir.

Yine de, pahalı tasarımcı kot pantolonları satın almak zorunda değilsiniz. Yüksek kaliteli kotları uygun fiyatlara bulmak için pek çok harika numara var. Sizi harika gösterecek bir kot pantolon istiyorsanız, bazen daha ucuz kot etiketlerinde ve tasarımcı markalarında bulunabilen üstün kaliteli yapıları nasıl göreceğinizi öğrenmek için zaman ayırın.

Sorunlu Alanları En Aza İndirmek İçin Renk Kullanın
Sorunlu Alanları En Aza İndirmek İçin Renk Kullanın

Sorunlu Alanları En Aza İndirmek İçin Renk Kullanın

Alt bedeninizi öne çıkarmak için üstte daha açık renkler ve koyu renk kot pantolonlar giyin. Kot pantolonlarda daha ince görünmek için giyinmek, sadece pantolonunuza değil, tüm kıyafetinize dikkat etmek anlamına gelir. Kıyafetinizde renklerle oynayarak daha büyük vücut bölgelerini kolayca oynayabilir ve en iyi özelliklerinize dikkat çekebilirsiniz.

Örneğin koyu renklerin minimize edici bir etkisi olduğundan, koyu skinny jean pantolon ve benzer renkte koyu bir üst ile monoton bir kıyafet oluşturarak genel olarak daha ince bir silüet oluşturabilir ve siyah yüksek topuklu ayakkabılarla görünümünüzü tamamlayabilirsiniz. Bir gösterişli kolye veya güzel bir eşarp ekleyerek kıyafetinizin donuk görünmesini önleyin. Bu sadece görsel ilgi yaratmakla kalmaz, aynı zamanda bu moda numarası dikkati yüzünüze çeker ve vurguyu alt bedeninizden alır.

Ya kollarınız ağırsa ama ince kalçalarınız ve bacaklarınızla gurur duyuyorsanız? Daha koyu, uzun kollu bir üst ile daha açık renk kot pantolon (belki modaya uygun gri bir kot pantolon) giymeyi deneyin.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx