Beslenme

Akdenizde Uzun Yaşamın Sırrı! İşte Zeytinyağının Faydaları

Reklamlar

Zeytinyağının faydaları asırlardır neden sofraların vazgeçilmezi olduğunu aslında bir özetidir. Zeytinyağı insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Doymamış yağlar sınıfına dâhil olduğu için insan bünyesine zarar vermediği gibi birçok faydası da bulunur. Hatta zeytinyağının anne sütüne en çok benzeyen madde olduğu da bilinir. Doğanın bize sunmuş olduğu bu özel meyvenin yağında şifa da saklıdır. Sofralarımızın baş tacı olan zeytinden gelen bu şifa birçok hastalığında mucizevi çaresi olabilir. Pek çok kişi zeytinyağının faydaları nelerdir diye merak etmektedir? Nasıl kullanmak gerekir? Hangi tip zeytinyağı en faydalıdır.

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Her evde olması gereken bu mucizenin uzun ve kısa vadeli birçok faydası vardır. Dengeli bir tüketim sağlanırsa hem sağlıklı yaşam sürülür hem de diğer doymuş yağlar gibi kilo alınmaz.

 • Zeytinyağı, kalp sağlığının dostudur, içerdiği antioksidanlarla bunu sağlar. Yapılan bazı araştırmalar özellikle zeytinyağından yana zengin beslenen Akdeniz ülkelerinde kalp hasatlığı riskinin çok düşük olduğunu ortaya koyuyor.
 • Zeytinyağının faydaları arasında en önemlisi kilo aldırmamasıdır, hatta yine yapılan araştırmalarda beslenmelerinde zeytinyağı olan insanların kilo verimleri oldukça başarılı olduğu ortaya konmuştur. Zeytinyağı, doymamış yağlar ailesinden olduğu için, beslenmenizde güvenle kullanabilirsiniz. Tabi, ölçülü olmak kaydıyla zeytinyağının faydaları konusundamutlaka yararlanılabilir.
 • Zeytinyağının,İnme(felç) riskinde önleyici bir görevi vardır.

Doğru Kullanımda Şifa Kaynağı Zeytinyağı

Zeytinyağı kullanımının faydaları;

Reklamlar
 • Karaciğer sağlığında oldukça önemli bir yere sahiptir. Karaciğerimiz temiz ise, sağlıklı işleyen bir vücuda sahip oluruz. Cildimiz ve tüm organlarımız sağlıkla işler. Zeytinyağının faydaları içinde karaciğer temizlemek de vardır.
 • Birçok insanın mustarip olduğu sindirim problemlerinde de zeytinyağı kullanmak şifa getirir. Özellikle kabızlık yaşayan bebeklere ve yetişkinlere kullanımı önerilir.
 • Birçok sabun ve türevlerinde zeytinyağı katkılı olduğu yazar, çünkü zeytinyağı içerdiği A,D,E ve K vitamini sayesinde cildi besler, yumuşatır. Özellikle makyaj yapan kadınların günlük nemlendirme ve bakım ihtiyacı için idealdir.
Antioksidan Etkisiyle Zeytinyağının Faydaları
Antioksidan Etkisiyle Zeytinyağının Faydaları

Antioksidan Etkisiyle Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağının antioksidan etkileri;

 • Zeytinyağının faydaları arasında, kansere karşı koruma sağlayan antioksidan etkisi vardır. Zeytinyağı sağlıklı bir yağ olduğu için bu hastalıklardan korunma maksatlı kullanılabilir. Evdeki yağ tercihinin doğal ve sızma zeytinyağı olması önemlidir.
 • Zeytinyağı, özellikle tip 2 diyabet hastaları için, kan şekerini kontrol altında tutabilir. Bu şekilde kan şekeri düzene girerse mevcut şikâyetler ve özellikle insülin direnci bazlı problemler hafifleyebilir.

Zeytinyağı Anti Bakteriyel Özelliklere Sahiptir

Zeytinyağının anti bakteriyel özellikleri şu şekildedir;

 • Cilt temizliği ve nemlendirilmesinde kullanılan zeytinyağının ülser ve mide kanseri rahatsızlıklarında da kullanılabileceği biliniyor.
 • Saç bakımı için özellikle, nem açısından zengin olan zeytinyağının kuru ve kalın telli saçlar için kullanılması öneriliyor. Zaten yağlı saçlarda kullanımı farklı sorunlara neden olabilir.
 • Sivilce ve sedef hastalıklarında devam ettirilen tedaviyi desteklemek de zeytinyağının faydaları arasında sayılabilir.
 • Özellikle cilt işle ilgili hastalıklarda uygulama yaparken, zeytinyağının asidik özelliği de unutulmamalıdır. Her cilde uygun olup olmadığının cevabını size en iyi dermatoloğunuz verebilir.
 • Hasarlı ciltler için kullanılabilir. Eğer cildiniz kurudu ve elastikiyetini kaybettiyse, biraz zeytinyağı ile ovabilirsiniz.  Nemlendirme konusunda elinizde olabilecek en doğal kaynaktır.
 • Kırışıklıklara ve yaşlanma etkilerine karşı doğal bir kaynak arıyorsanız o da zeytinyağı olabilir. Cildiniz zamanla elastikiyetini kaybettiği için, antioksidan içerikli bu yağ ona kaybettiklerini kısmen de olsa sunabilir.
Zeytinyağının Saça Faydaları
Zeytinyağının Saça Faydaları

Zeytinyağının Saça Faydaları

Zeytinyağının saça faydaları aslında kozmetik sektörünün neden bu yağı tercih ettiğini açıklıyor.

 • Zeytinyağı kepeği yok eder ve kepek oluşumunu önler
 • Saç köklerini güçlendirir ve saça parlaklık kazandırır
 • Saçların hızlı uzamasına yardımcı olur
 • Saç derisini besler ve saçın hava almasını sağlar
 • Saçlara canlılık verir ve kolay taranmasını sağlar

Aç Karna Zeytinyağı İçmenin Faydaları

Aç karna zeytinyağı içmenin birçok faydası vardır. Özellikle mide problemi yaşayanlar için oldukça sağlıklıdır. Aç karna içilen zeytinyağı mide de rahatlama sağlar. Mide gazını yok eder ve şişkinliği alır. Mide yanması, ülser ve reflü gibi mide rahatsızlıkları olanlara oldukça faydalıdır. Yapmanız gereken sabahları aç karna 1 yemek kaşığı zeytin yağı içmektir. En az yarım saat başka hiçbirşey tüketmeyin.

Reklamlar
Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?
Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?

Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?

Zeytinyağı insan bünyesine en zararsız yağ çeşididir. Bu yüzden evinizdeki tüm yağ seçeneklerini zeytinyağına indirgemek sağlıklı bir tercih olacaktır. Ayrıca birçok uzman zeytinyağının çiğ olarak kullanılmasını daha sağlıklı buluyor. Yani zeytinyağının faydaları konusunda yararlanmak istiyorsanız onu pişirmemek çok daha iyi bir seçimdir.  Bunun yerine pişen yemeklerinize sızma zeytinyağı gezdirebilirsiniz. Çiğ bir halde baharatlarla da tüketimi oldukça lezzetlidir. Zeytinyağının girmediği ve fayda sağlamadığı alan yok gibidir, o yüzden bu şifa deposunun her zaman hayatınızda olması gerekmektedir.  Önemli bir bilgi vermek gerekirse zeytinyağını asla kızartma yağı olarak kullanmayın. Hem yağın sağlıklı olan etkileri kalmaz hem de zararlı bir hale gelir.

Zeytinyağının Zararları Nelerdir?

 • Zeytinyağı zararları çok olan bir yağ çeşidi olsa da bazı durumlarda kullanılmaması gerekir. Özellikle yağlı cilde sahipseniz, zeytinyağını cildinize uygulamaktan kaçının. Ayrıca dermatit gibi cilt problemleri olan kişiler zeytinyağı kullanmadan önce doktoruna danışmalıdır.
 • Yukarıda da belirttiğimiz gibi zeytinyağı yüksek ısıda yanar. Bu yüzden kızartmalar da asla kullanmayın çünkü yanmış bir sebze tüketmekten hiçbir farkı olmayacaktır.
 • Aşırı zeytinyağı tüketimi safra kesesinde taş oluşumuna neden olur. Bunun için aşırı zeytinyağı tüketmekten kaçınmanız gerekir. Ayrıca yine aşırı tüketim kilo almaya neden olmaktadır.

Tüm bunların yanında zeytinyağı aslında çok güvenilir ve sağlıklı bir yağdır. Salatalarda yemeklerde sıklıkla kullanmayı deneyin.

İlginizi çekebilir: Havlıcanın Faydaları

Begonya Kadın instagram sayfamızı takip ederek bize sosyal medyada da büyümemiz için destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx