Cilt Bakımı

Alın Yağlanması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Reklamlar

Yüzümüzün nen büyük sorunlarından alın yağlanması neden olur ve nasıl geçer konulu yazımız ile bu soruna kökünden çözüm bulacağız. Çoğu insan cildinin yağlı olmasından şikayetçidir. Ancak alın yağlanması sıklıkla kötü görünüme sebebiyet veren bir sorundur.

Cilt bakımı için öncelikle cildimizin neye ihtiyacı olduğunu bilmemiz gerekiyor. Cildimizin ihtiyaçlarını ve eksiklerini karşıladığımızda alın yağlanması sorununu da çözmüş olacağız. Gelin öncelikle cildimiz hakkında bilgi sahibi olalım.

Alın Yağlanması Nasıl Geçer?

Cildimiz Neden Yağlanır?

Cilt yağlanması genelde aileden ve kalıtsal olarak bize ulaşır. Ancak bazı durumlarda ise temizliğin eksik ya da hiç yapılmaması sebebiyle, kozmetik ürünlerinin kalitesiz ve bayat olması, stresli olmanız, metabolik bozukluklar, kimi zaman kan dolaşımı ile ilgili rahatsızlıklar, hormonal bozukluklar, kötü beslenme alışkanlıkları ve hatta uykusuzluk bile yağlanmaya sebebiyet verebilir.

Reklamlar

Cildinizin Yağ Dengesi

İnsan cildinin üst katmanı sebum isimli bir tabaka ile kaplanmıştır. Bu tabaka normal seyrinde cilt için gerekli ve hatta faydalıdır. Cildimizin kuru olmasını engeller. Ayrıca cildimizin pürüzsüz ve canlı görünmesine de yardımcı olur. Eğer cildimizdeki sebum miktarı artarsa cildimizdeki gözenekleri görünür hale gelecek kadar genişletir, siyah nokta ve akne gibi sorunların oluşumuna sebebiyet verir.

Normal ve yağlı ciltler arasındaki yağ bezi sayısı aynı olmasın rağmen yağ üretim ve salgısı fazla olduğu için ciltte farklı sonuçlar görünür. Genelde ergenlikte sivilcelere, orta yaş insanlarda gözeneklerin genişlemesine, belirginleşmesine, bazen de sivilcelerin tekrar etmesine, 50 yaşın üzerindeki insanlarda ise cildin kalın, mat ve gözenekli bir hal alması gibi sonuçlar görünebilir.

Alın Yağlanması Neden Olur?

Cildinizin tamamındansa alın yağlanması sorunu hoş olmayan bir görüntü ile bizi baş başa bırakır. Özellikle saçlarımızın da yağlanmasına sebebiyet veren bu sorun yüzünden 1 gecede saçlarımız 1 hafta yıkanmamış gibi görünebilir. Geceden saçınızı yıkasanız bile sabah kalktığınızda hem yağlı bir cilt, hem de pislenmiş görüntülü saçlar ile karşılaşabilirsiniz.

Yağlı cilde sahip kadınların sıklıkla yaşadığı bu sorun, yaz mevsiminde kuru ciltli kadınların bile başını ağrıtan bir ortak bir cilt sorunu olarak bizleri sıkıntıya sokmaktadır. Burun ve çene yağlanmasının yanında alın yağlanması ile T bölgesi yağlanması olarak da bilinen bu yağlanma için pudra sürmek gibi çözümler üretilse de bu çözüm cildimizin maskeli bir yapıya bürünmesine, dolayısı ile hoş olmayan bir sonuç almamıza sebep olur.

Reklamlar
Alın Yağlanması Neden Olur
Alın Yağlanması Neden Olur?

 Fazla pudra kullanımı ciltte sivilcelenme, aknelerin artması, cilt yüzeyinde kabarma ve pütürlü bir yapı gibi sorunların da oluşmasına sebep olabilir. Dolayısı ile pudra aslında anı kurtarmış gibi görünse de uzun vadede pek çok sorunla sizleri karşılaştıracaktır.

Alın yağlanması nasıl geçer yazımızda sizlere bu bölgenizdeki yağlanma ile nasıl aşa çıkacağınızı anlatmak istiyoruz.

Alın Yağlanması Nasıl Geçer?

Alın yağlanması genelde görüntü olarak sizleri rahatsız edebilir. Özellikle sadece alnında yağlanma olanların bu bölgesinde parlaklık ve saçlarına etki eden yağlanma yüzünden geceden saçlarını yıkasalar bile ertesi gün aynı sorunla karşılaşabilirler. Bu sorunlardan kurtulabileceğiniz bazı yöntemlerden bahsedeceğiz.

Alın Yağlanmasını Gidermek İçin Buz Kompleksi

Genelde yaralar ve morarmalar için uyguladığımız buz kompleksi sayesinde ciltteki sebum üretimini de bir süreliğine durdurabilirsiniz. Ciltteki gözeneklerin uyarıp, temizlik sağlayan buz kompleksi sayesinde yağlardan, kirlerden ve toksinlerden cildimizi arındırmak mümkün.

Özellikle alın bölgenizi makyajdan temizledikten sonra sabah ve akşamları uygulayacağınız buz kompleksi maksimum 30 dakika sürmelidir. Fazlası cildinizde buz yanıklarına sebebiyet verebilir. Uygulayacağınız bu kompleks sayesinde alın bölgenizin yağlanmasını önleyebilirsiniz.

Alın Yağlanması İçin Salatalık Maskesi

Pek çok kozmetik ürününde ve cilt maskesinde kullanılan salatalık, mucizevi etkileri sayesinde sizlerin yağlanma sorunlarına da yardımcı oluyor. Göz çevresindeki morluklarla mücadelede sıklıkla kullanılan ve cildi ferahlatan salatalık sayesinde alın yağlanmasından kurtulmak mümkün. Bir dilim salatalığı 25 dakika kadar alın bölgenizde bekleretek ya da salatalığın suyunu sıkarak alın bölgenize maske yaparak bu dertten kurtulabilirsiniz.

Alın Yağlanması İçin Gül Suyu Tedavisi

Doğal bir antioksidan ve tonik olan gül suyu sayesinde burun, alın ve t bölgesindeki yağlanma sorunundan kurtulmak mümkün. Doğal gül suyu kullanmanız gerektiği ile tavsiyelerimize devam ediyoruz. Ayrıca gül suyu cilde peeling etkisi de yapmaktadır. Birkaç damla gül suyunu bir pamuğa sıkmanız alın bölgenizi yağlanmadan kurtarmanız için yeteri olacaktır. Bu uygulamayı geceleri yapmanız daha etkili olacaktır.

Alın Yağlanması İçin Elma Sirkesi Uygulaması

Cilt bakımı konularında çoğu maskede kullanılan elma sirkesi sayesinde alın ve T bölgenizdeki yağlanmadan kurtulabilirsiniz. Elma sirkesini biraz pamuğa damlatarak alın bölgenizi silebilirsiniz. Elma sirkesinin yağ emme özelliği vardır. 15 dakika boyunca masaj yaparak elma sirkesi ile alnınızı temizledikten sonra ılık su ile bu bölgenizi duyulayın.

Buhar Banyosu ile Alın Yağlanması Tedavisi

Buhar banyosu, sivilce ve akne sorunlarını yaşayanların sıklıkla başvurduğu bir yöntemdir. Alın bölgesinde yaşadığınız yağlanmayı doğal olarak tedavi etmenize ve cildinizin ışıltı kazanmasını sağlıyor.

Buhar banyosu yapmanız halinde cildinizin ürettiği fazla sebum miktarı engellenecektir. Tarif olarak birkaç bardak suyu kaynattıktan sonra sudan çıkan buharı alın ve yüzünüzde 15 dakika kadar bekletin. Bu işlemi yaparken yüzünüzü çaydanlık ya da tencereye fazla yaklaştırmayın. Aksi durumda yanık gibi ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Yağ Emici Mendiller ile Alın Yağlanmasına Çözüm

Market ve mağazalarda rahatlıkla bulabileceğiniz yağ emici mendiller sayesinde ekonomik olarak alın bölgenizdeki yağlardan kurtulabilirsiniz. Fiyatı son derece uygun olan bu mendilleri cildinizde makyaj olsa bile kullanabilirsiniz. Günde 3-4 kere yağlanma başladıkça bu mendilleri kullanabilirsiniz.

Fiyatları oldukça uygundur ve market, mağaza ve kozmetik ürünlerinin satıldığı yerlerde rahatlıkla bulabilir ve temin edebilirsiniz.

Yüzünüzü En Az Günde 3 Kere Yıkayın

Gün içinde cildinizi sıklıkla yıkamanız yağlanmalara karşı size yardımı olan bir uygulama olmayacaktır. Ancak günde 3 kere yıkamanız ve bu yıkamayı çok sıcak değil ılık su ile yapmanız size oldukça fayda sağlayacaktır. Yüzünüzü önce ılık su ile yıkayın ve ardından hemen soğuk su ile durulayarak cildinize şok etkisi yapıp aşırı yağın emilmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede alın yağlarınız başta olmak üzere tüm cildinizin fazla yağdan kurtulmasını sağlarsınız.

Limon Suyundan ve Limon Suyunun Asit Etkisinden Yararlanın

Leke çıkarma etkisi sayesinde sıklıkla kullanılan limon suyu, özellikle yağ ve kir sökmek için de kullanılmaktadır. Halılar ve kıyafetlerdeki yağlardan kurtulmak için kullanılan limon sayesinde alın bölgenizdeki yağlarda da kurtulmak mümkün. Pamuk üzerine bir miktar limon suyu damlatarak alın bölgenize masaj yapar şekilde uygulamanız yeterli olacaktır. Eğer portakalın besleyicilik özelliğini de bu masaja dahil etmek isterseniz limon suyunun yanında bir miktar portakalın suyunu da pamuğa damlatarak cildinize ek bakım da yapmış olursunuz.

Alın Yağlanmasına Çözüm Maske Tarifi

Alın yağlanması neden olur konulu yazımızın bu bölümünde sizlere yağlanma karşıtı maske tarifleri sunuyoruz. Bu maskelerden size ve cildinize uyanı seçerek sizlerde alın yağlanmasına karşı mücadele edebilirsiniz.

Alın Yağlanmasına Çözüm Maske Tarifi
Alın Yağlanmasına Çözüm Maske Tarifi

Alın Yağlanması İçin Kil Maskesi Tarifi

Yağlı ciltler için adeta bir koruyucu olan kil maskesi sayesinde aşırı yağlanmanın önüne geçmek mümkün. Kil cildinizin fazla sebum üretmesini engelleyerek yağlanmanın önüne geçiyor. Ayrıca cildinize rahatlatıcı bir etki de bırakıyor.

Gerekli Malzemeler

  • 6 tatlı kaşığı kil
  • 6 tatlı kaşığı soda

Öncelikle listemizdeki iki malzemeyi bir kasede karıştırın. Macuna benzer bir kıvam alan karışımı 30 dakika kurumaya bırakın. Bu sürenin sonunda yağlanmış olan alın bölgeniz başta olmak üzere isterseniz tüm yüzünüze bu maskeyi sürün. Sürdüğünüz maske 20 dakika boyunca cildinizde kalsın ve kurusun. Bu sürenin ardından cildinizi ılık ve bol su ile durulayarak yıkayın. Maske uygulamanızın sonunda cildinizi gül suyu ile temizleyerek tonik etkisi yaratabilirsiniz.

Alın Yağlanması İçin Süt Maskesi Tarifi

Süt maskesi tarifi ile hem cildinizi besleyebilir hem de yağlanma sorununuza kökünden çözüm üretebilirsiniz. Alın yağlanması nasıl geçer yazımızın bu bölümüne süt maskesi tarifimiz ile devam ediyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • 2 tatlı kaşığı bal
  • Yarım su bardağı süt
  • 2 tatlı kaşığı taze limonun suyu

Bal ve limon suyu bir kasede karıştırılır. Ardından bu kaseye süt ilave edilerek tüm malzemeler homojen karışım elde edilene kadar karıştırılır. Elde ettiğimiz bu karışım parmak uçlarımız ile cildimize ve yağlı bölgelerimize uygulanır. Uygulama sırasında yuvarlak hareketler ile masaj yaparak devam etmeliyiz. Maskeyi sürdükten sonra 10 dakika kadar kurumasını bekleyin. Ardından maskeyi soğuk su ile durulayın. Maskenizi haftada birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Alın Bölgesindeki Yağlanma Nasıl Geçer?

Alın bölgesindeki yağlanmalar için buz kompleksi, buhar uygulaması, salatalık maskesi, gül suyu ve elma sirkesi gibi çözümler sunduk sizlere. Tüm bu uygulamaların asıl amacı sedum üretiminin yavaşlatılması ve engellenmesi üzerinedir. Mevcut miktarın üzerinde cildimiz sedum ürettiğinde cildiniz yağlı ve kötü bir görüntüye bürünür. Dolayısı ile bu durumun önüne geçmek için cildi yağdan arındırmalı, sedum üretimini azaltmalıyız.

Yapılan uygulamalarda cildi temizlemek ve yağdan arındırmak amaçtır. Açık gözenekler cildin kir ve pislik ile dolmasına sebebiyet verir. Yağlanma karşıtı yaptığımız uygulamalardaki amaçlarımızdan birisi de kirlerin temizlenmesidir. Yağdan arındırdığımız cildimizi iyi bir şekilde temizlediğimizde hem ışıltılı bir görüntü hem de temiz bir cilde ulaşmış oluruz.

Kozmetik ürünlerinin kalitesiz olanlarından ziyade kaliteli olanlarını tercih etmeli, beslenme alışkanlıklarımıza dikkat etmeliyiz, stresten mümkün olduğunda uzak durmalı ve uyku düzenini korumalıyız. Kalıtsal olabilen yağlanma sorununu yavaşlatmak için bu önerilere dikkat edebilirsiniz.

Sizlerle bu yazımızda alın yağlanması nasıl geçer ve alın yağlanmasına ne iyi gelir gibi soruları cevapladık. Cildinizin her zaman temiz ve bakımlı olmasına dikkat ederek yağlanma sorunlarınız ile mücadelede size önerdiğimiz maske ve tarifleri kullanabilirsiniz. Yağlanmanın kompleks bir sorun olduğunu ve kesin çözümünün olmadığını unutmayın. Yapmanız gereken yağlanmaya karşı düzenli cilt bakımı ve cilt temizliğidir. Sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx